Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

darra
1. mar 2012

@domeli asi to nepatrilo mne, ale nevadí 😉 Ja som chcela vedieť len ohľadom platenia max. VZ od januára, či sa tá nová suma automaticky vzťahuje aj na tie, ktoré sa prihlásili ešte v minulom roku, alebo pre nás naďalej ostáva 49,13 🙂

petraprostejov
1. mar 2012

Vůbec tomu nerozumím... ☹ Dala jsem v práci výpověď, stala se osobou bez samostatných příjmů a odjela s manželem do zahraničí na 3 roky. Velice rychle jsem otěhotněla. V červnu 2012 budeme mít miminko, do ČR se vrátíme na konci července 2014. To budou malému 2 roky. Takže minimálně do jeho 3 let jsem v pohodě. Budu chtít další miminko - kdy to vyjde, to se neví.
ALE - netuším, jak to bude s 2. mateřskou a rodičovskou...? Pochopila jsem to tak, že pokud si žena nemocenské neplatí a neplatí jí ho ani zaměstnavatel, tak že nemá nárok na mateřskou (na rodičák pak ano). Takže pokud nestihnu nastoupit do práce a platit 270 dnů nemocenské, tak žádnou mateřskou nedostanu...? Takže když se narodí 2. dítě ve chvíli, kdy bude mít 1. dítě 2 a půl roku, tak nedostanu mateřskou?
Jak to pak funguje? To ty ženy 28 týdnů neberou vůbec nic...?
Ať v tom není chaos, zkusím to formulovat přesně:
1) když bude 1. dítěti 2 a půl roku ve chvíli, kdy se narodí 2. dítě - budu do věku 3 let 1. dítěte pobírat "rodičák" na 1. dítě, i když už mám druhé?
2) Pokud ne - přestane mi být "rodičák" vyplácen ve chvíli, kdy se 2. dítě narodí a nebo poběží do 3 let věku 1. dítěte bez ohledu na to, že už mám 2. dítě?
3) pokud se narodí 2. dítě až ve chvíli, kdy 1. už bude mít přes 3 roky - dostanu nějakou mateřskou, když jsem byla před tím na "rodičáku" a nebo 28 týdnů nedostanu vůbec nic (pokud si nebudu platit nemocenské)...?
Prosím o náhled z pohledu českého práva, pokud někdo víte... Díky moc 🙂

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sherny
2. mar 2012

@radkovadanka , @angelika

Zmena vymeriavacieho základu sa chápe ako nepretržité nemocenské poistenie. Ak by ste sa však pred uplynutím 270 dní, t.j. pred 11.2.2012 prihlásili na nové dobrovoľné poistenie z celého balíka, takisto by sa toto nemocenské poistenie chápalo ako nepretržité.

toto mi odpísali z poradne 🙂

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sherny
2. mar 2012

@radkovadanka no presne tak 🙂 🙂

karinkaeich
2. mar 2012

@sherny dakujeme za prispevok, uz som zacinala mat hlavu v smutku, ze to este viac skomplikovali ☹ mna sa to sice este netyka, ale budem vediet dopredu 🙂 len som zvedava, ktora bude prva "lastovicka" a da tu info, ze uz aj cerpa davku a ma ju v plnej vyske (ze to skutocne brali za nepretrzite poistenie) 🙂

spisiacka
2. mar 2012

@karinkaeich ahoj tak teda da sa nam dat pred ukoncenim 270 dna dopoistit? AK by sme boli tehu a na PN? zeby sme balik neplatili a vysla by nam ta materska? Uz sme sa o tom bavili este ked sme davali to DNP, mozno pamatas. Aby sme nesli do tej OL.

zuzanamatko
2. mar 2012

Ahojte baby, mam očr z dnp, može mi prist kontrola?Ďakujem za radu.Pekný deň

karinkaeich
2. mar 2012

@spisiacka podla terajsich zakonov sa to da. dufam, ze to bud uplne zrusia a ostane povodny system alebo nechaju takto a nebudu uz spekulovat. das zmenu alebo novu prihlasku den pred vyprsanim 270 dni. a potom mozes aj byt pn, hadam lekar vypise, lebo vraj teraz nechcu. ja to tiez tak chcem urobit. budeme si priebezne pisat 🙂

karinkaeich
2. mar 2012

@zuzanamatko jasne, ze moze. pozor na to, teraz su este zvysene, lebo vela ludi spekulovalo s dnp. ak mas vychadzky, tak presne dodrziavaj!!!

spisiacka
2. mar 2012

@karinkaeich tak dufajme. Najskor na Pn mozeme ist az v auguste ale tak sla by som az v septembri nech mam este leto volne... a dovtedy sa to vsetko skludni teraz je velmi vela PN tak i poistovna vela kontroluje i lekary sa boja lebo ich poistovne buzeruju... ale tak myslim ze ti ludia nebudu na PNkach rok... tak v lete uz by to mal byt klud. Ale som rada cakala som nervne ze ked tam pojde prvy clovek co mu nato povedia.... ci sa to da ci neda.

karinkaeich
2. mar 2012

@spisiacka no aj u mna podobne 🙂 kratim si chvile s malym, ale aj tak. ja uvidim, kedy sa podari tehu a ako to bude cele prebiehat, podla toho pn. ale balik chcem platit co najmenej, asi ako kazda, kedze je to tak vela. a lekarom sa vobec necudujem, vsak je toho teraz neskutocne vela, vsetci su "chori", lebo chcu aspon nejake peniazky este dostat z dnp naspat. uz si tehulka?

domeli
2. mar 2012

@zuzanamatko rozchádzam sa s odpoveďou, ktorú Ti napísala @karinkaeich - počas OČR kontroly nezvyknú chodiť, resp. inak napísané: kontrola pri poberaní OČR je niečo iné ako kontrola pri PN. Pri OČR sa ani neurčujú vychádzky, lebo OČR neznamená, že musíš byť doma, ale že sa staráš o chorého člena rodiny vrátane nákupov pre ňho, výberu liekov a pod. Súhlasím, že ak je dieťa choré, tak zvyčajne leží doma, ale ako som napísala: zahŕňa to celú starostlivosť, vrátane potrebných pohybov mimo domu.

zuzanamatko
2. mar 2012

@domeli prave som volala na socialnu poistovnu a povedali mi ze počas očr kontroly nechodia, ze to nie je pn.Mne sa jednalo hlavne o to, či musime byt počas očr v mieste trvaleho bydliska, alebo či mozeme byt napriklad u starych rodičov, na socialke mi povedali ze áno.Ďakujem za radu.

zalka
2. mar 2012

@boise
Na materskú nastupuješ aj zo zamestnania?
Ak áno, tak u lekára si dáš vypísať 2x materskú, 1 x zo zamestnania a 1x z OL z DNP. Poprípade ak by si potrebovala ísť na PN, tak si daj kludne vypísať PN aj z DNP z OL ale prilož k tomu do SP prefotenú tehotenskú knižku. 😉

boise
2. mar 2012

@zalka nie iba z DNP.... pracovny pomer bol na dobu urcitu a skoncil pocas RD..takze idem z RD na MD a ta bude len z DNP....na PN nepojdem uz urcite...takze staci potom s tym papierom od lekarky len do socialky skocit a ked mi pride papier ze mi priznavaju matersku tak to este dat na UPSVaR aby zastavili rodicak ze? Tu prefotenu tehuknizku k tomu uz asi netreba ked nie je PN, ci? Dakujem, si zlata 😵

zalka
2. mar 2012

@boise
No áno akurát tam musí byť z OL z DNP vyznačené, aby sociálka vedela z čoho vyplácať materskú. A áno aj na UPSVaR.
Len k PN z OL u tehuliek treba prefotenú tehotenskú knižku, alebo na OCR ak by ti bambuch malý ochorel ten starší. 😉

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
2. mar 2012

@radkovadanka
Dovolím si odpovedať ja.
Ty nemusíš otehotnieť do konca marca 2012, ide o dátum nástupu na materskú a nie o dátum pôrodu.
A na materskú nastupuješ 6-8 týždnov pred pôrodom. Takže máš ešte rezervu tých 6-8 týždňov na otehotnenie.

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
2. mar 2012

@radkovadanka
Ano, ak nastúpiš na materskú napr. aj 31.12.2012 tak sa bude rátať z VZ roku 2011 a je jedno či porodíš 1.1.2013 alebo 15.2.2012 :D

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
spisiacka
2. mar 2012

@karinkaeich este nie. Chceme tak v juni zacat. Uvidime ako sa podari. Kedze aj tak do tych 26 tydznov teda do konca jula ist na PN nemozem bo by bola minimalna. Tak ak by sa podarilo skoro tak to na PN ani nestihnem ist... No uvidime. A vy kedy planujete snazilkovat?

sherny
2. mar 2012

@karinkaeich ja vychádky nemám, dr. mi povedal, že nemám nárok, a bla, bla, bla, tak som stále doma ☹ , lebo čo ked.....človek nikdy nevie 😖

sherny
2. mar 2012

@karinkaeich nemáš zač, ked viem, tak rada pomôžem, dúfam, že to viacerým kočkám vyrieši situáciu 🙂 🙂 🙂

sherny
2. mar 2012

kočky, chcela by som Vás poprosiť o radu, viem, že to sem napatrí, ale....

čo mám spraviť, a ako postupovať, ked chcem zmeniť zdravotnú poistovňu? lebo mám dôveru, a tá ma teraz samé problémy, a kedže v budúcnosti uvažujem nad IVF, tak potrebujem mať všeobecnú..

dakujem za pomoc.

janadl
2. mar 2012

ahojte, počuli ste niečo o tom, že platby, ktoré odvádzame do soc. poisťovne, napr. trvalým príkazom už nebudeme mocť tak robiť, že bude musieť to byť platene priamo vkladom, alebo šekom, lebo špec. symbol musí byť uvedený mesiac za ktorý odchádza platba.... inak nebude platba akceptovaná je to pravda, alebo len blud

janadl
2. mar 2012
stojdulka
2. mar 2012

@janadl s tým š.s. máš pravdu od 1.3. musí byť každá platba označená správnym variabilným symbolom (ten je pridelený jeden) a špecifickým symbolom ktorý musí označovať za čo sa platí napr. február 2012 bude š.s. 022012 takže pri trvalom príkaze to bude asi problém...môžeš to platiť aj cez internet banking no nesmieš zabudnúť stále do 8 dna nasledujúceho mesiaca....že zjednodušujeme systém 😝 ale nie pre klientov, pre tie tety na sociálke aby nemuseli triediť platby a mali viac času na kávičkovanie 😖