Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

angelika_2
7. mar 2012

@zalka
prosím ťa nevieš mi poradiť ako je to s prenesením PN ku inému doktorovi? aké sú tam pravidlá, či to závisi od vôle lekára, lebo keď zruším PN-nku a začnem novú pôjde mi ale z minima však?

ivana412
7. mar 2012

@zalka Dakujem ti pekne,myslim kazda rozmysla ci si to poistenie nadalej platit alebo nie ja .rozmyslam ze budem pokracovat aspon zatial z toho minima,uvidime co prinesie zakon dalej.Clovek nikdy nevie kedy pride pn,md.A toto stale plati ked si na pn dnp si neplatis ale ti to normalne bezi?Uz som ti pisala ze pojdem asi na pn do toho 26.4.,viem je tam lehota 8 dni ale pojdem asi skor,kedy mi bezi este to stare poistenie,tak sa do toho datumu asi prihlasim aby mi plynulo dalej poistenie ale uz s novymi podmienkami,tak neviem ci som na spravnom mieste ale ked sa prihlasim napr.16.4 s novymi podmienkami DNP a pn mi vznikne poviem priklad napr. 18.4 tak vlastne tak v maji by som platila len ten rozdiel od prihlasenia na to nove DNP do mojej pn cize 2 dni.Rozumiem tomu spravne?

angelika_2
7. mar 2012

Platila som si 270 dní DNP, uzatvorila balík deň pred skončením 270 dňa, na sočke mi jasne povedali , že moje poistenie je nepretržité a dnes sa od nich dozviem, že mi ide PN z minima aj napriek tomu, že som platila maximálnu čiastku!!! lebo oni ma do systému nahrali nie 269 deň ale 270 deň, oni urobili chybu a ona nie a nie si to priznať, som vytočená taaak, že idem písať tam asi sťažnosť ...... 😠 😠 a pritom som od januára na PN a je marec a žiadna čiastka nevyplatená .....stále vravia, že príde príde a nič ...môžem mať iba ja takú smolu?! occchh ... 😢 ☹

poisonblu
7. mar 2012

@angelika_2 a kedy si sa prihlasovala znovu? ak v januari, tak to podla mna nepretrzite nemohlo byt..ak vo februari, tak sa dalo so spatnym datumom k 1.2 a vtedy to nepretrzite je

angelika_2
7. mar 2012

@poisonblu
vo februari moja ....4.2 mi koncilo a 3.2 som bola tam a ona ze nie ze 4.2 ale ved to bola sobotaaa jej vravim , ale doklad mi nedali ziadny tak som nahrataaaaaa....... ☹

poisonblu
7. mar 2012

@angelika_2 ja som sa na toto prenasanie PN pytala svojej obvodnej, a ta mi povedala, ze ju za to zdrbala posudkova lekarka, takze to radsej nerobi..ved sa spytaj svojej dr.

poisonblu
7. mar 2012

@angelika_2 tak to by si mala mat nepretrzite...stazuj sa poriadne, musia to napravit

angelika_2
7. mar 2012

@poisonblu
ale začnem, veď ja som si to ešte v poradni vopred overila, a ked som prisla tam v tom februari tak ona mi na prihlaske kazala dať až 5.2 ešte jej vravím že prečo piateho??? že aby to bolo nepretržité tak deň pred tým to treba a blá blá blá veď to poznáš a ona že O.K a a nahratá som od 04-teho no nemám slov ...

poisonblu
7. mar 2012

@angelika_2 teraz nechapem, ....tebe koncilo 4.2. a aky datum vzniku mas na tej prihlaske? 4.2. alebo 5.2.?

angelika_2
7. mar 2012

@poisonblu
3.2 s tym ze ma narahli do systému 4.2 ...a to je zlé ..

poisonblu
7. mar 2012

@angelika_2 ale to by malo byt dobre, nie? datum vzniku by mal byt rovnaky ako datum zaniku..ale ja si myslim, ze vo februari by to malo byt jedno a malo by to byt nepretrzite s hocijakym datumom, lebo vo februari doslo k tej zmene a je tam nejaka vynimka

angelika_2
7. mar 2012

@poisonblu
presne tak to spominala aj ona, ze sa pomylila ale nevie ci jej ta oprava prejde ....tak sa nemám vytešovať ešte ...mám taký pocit ako keby to robili naschvál ...

zalka
7. mar 2012

@angelika_2
Fúha toto neviem ...

poisonblu
7. mar 2012

@angelika_2 treba sa stazovat....ak mas na prihlaske datum spravny a ona to len zle nahrala, tak by ti to malo prejst

milena35
7. mar 2012

..moja skusenost...vo februari 25teho mi skoncilo platenie dnp.co znamena 270dni z dnp....osobne som bola na socialnej poistovni sa spytat kolko mam zaplatit za februar,pretoze som od 13teho do 29teho vratane bola peen..........mam tam preplatok 105e a platba za februar by bola nieco okolo 18tich eur..........tak mi pani,moja znama povedala,nech to uz neplatim,ze tuto platbu odpocitaju z preplatku a peen vyplatia ......opytala som sa to tri krat pre istotu a utvrdila ma v tom,ze ak poistenie uz zaniklo zo zakona a ja tam ma preplatok..platbu za februar uz nemusim uhradit.....

katka888
7. mar 2012

@zalka
dakujem, my sme do 31.1. neplanovali nejak babo , nechali sme to tak... len ma napadlo,ze ak by som teoreticky platla ten balik poisteni, cize 35,15% , ked nastupim na MD, tak cerpam davku z nemocenskeho, to neplatim, ale ostate budem musiet, ze?

zalka
7. mar 2012

@katka888
Vieš teraz máš v posledných dvoch rokoch dostatok dní poistenia, prejde ešte pár mesiacov a už Ti tie dni poistenia budú chýbať, a potom sa naozaj nedoplatíš na DNP.
Ak ti skončilo DNP 10/2011 tak cca ak sa prihlásiš na DNP do 15 mesiacov od ukončenia tak stále sa nájde 270 dní v posledných dvoch rokoch. Ak to bude neskôr tak bude treba balík platiť počas celého obdobia.
Lebo len počas platenej PN z DNP , neplatíš poistné v opačnom prípade musíš platiť poistné ak nemáš platenú PN z DNP.

zalka
7. mar 2012

@ivana412
Stále platí, ak si PN tak neplatíš odvody, pokiaľ máš z toho poistenia platenú PN. No musíš sa prihlásiť na 269 deň tu to babenky riešia, nemôžeš skôr nemôžeš neskôr aby to poistenie bolo ozaj plynulé, s tým fakt poradia na SP.

mima595
7. mar 2012

@poisonblu - ale ta vynimka sa tykala len tych, ktorym poistenie zaniklo k 31.1 z dovodu, že im posietenie trvalo viac ako 270 dni....
kedže angelike 270 dni uplynulo až vo februari, na nu sa tie prechodne ustanovenia netykali....

@angelika_2 - pisala by som odvolanie....nic za to nedas...oni maju z toho doteraz chaos, myslim, že opravit by to mohli....

lindusik
7. mar 2012

@jana201 ano mala som sekciu.

poisonblu
7. mar 2012

@lindusik aha, jasne....

lindusik
7. mar 2012

@poisonblu dakujem za odpoved 🙂

jana201
7. mar 2012

@lindusik lebo aj ja a planujem tehu teraz ,,,tak sa pytam 🙂) to hned automaticky je rizikove ?? som nevedela vdaka za odpoved 🙂

angelika_2
7. mar 2012

@mima595
dík za radu, presne tak chcem aj urobiť, ale keď vyjde nový zákon mali by sa viac trošku vyznať v tom ako my predsa ...ale to je už jedno ...

lindusik
7. mar 2012

@jana201 nie je to automaticke,zalezi od tvojho zdrav.stavu.

hviezdicka2024
7. mar 2012

drobček nespí 🙂 vystrája v brušku, snáď mu nedávam zlý návyk, v noci hore a cez deň si dať šlofíka. Cítim ho zatial vždy len takto večer...krásne...dobrú nocku alebo pekné ránko tehuľky 😵
sorry to malo byť do inej témy :D :D

katka888
7. mar 2012

@zalka
asi prispevok, co si pisala mne mal patrit niekomu inemu.

ja som zrusila DNP k 4.1.2012 s tym, ze ak by som teoreticky niekedy sla na matersku, tak uz bez DNP, kedze neboli sme na 100% rozhodnuti pre 3tie babo...
no minule sme sa bavili, ze nechame tomu volny priebeh, ak pride, pride, ak nie , tak budeme mat 2 deticky... a ak by som nahodou otehotnela toto obdobie, ta som chcela vediet, co a ako s novym sposobom pripoistenia.
samozrejme, ak otehotniem o 2 roky, lebo sa tak rozhodneme, tak dnp podla terajsich podmienok nebudem riesit, ale ak by sa stalo teraz o mesiac, dva, tri... tak si musim prepratat to pripoistenie na tych minimalne 26 tyzdnov.
len t mi nie je jasne, ze ak vramci balika cerpam matersku z nemocenskeho poistenia / DNP / , nemocenske neplatim, ale musim platit zvysok balika, tj to dochodkove, v nezamest a to posledne? mne pride, ze hej

zalka
7. mar 2012

@katka888
Zrejme hej už som bola domotaná. :D
No aj pre teba platí, ak je nové poistenie do 15 mesiacov od ukončenia tak stačí DNP platiť 26 týždňov, samozrejme počas PN neplatíš odvody.
Ak by nové poistenie vzniklo po 15 mesiacoch tak treba platiť DNP 270 dní , a aj počas PN treba platiť odvody nakoľko PN nebude platená z tohto poistenia.

A prepáč že som sa tak domotala.

janadl
7. mar 2012

@angelika_2 ja som si teraz preniesla PN od gynekologa k obvodnému, nik z nich nerobil problém...... dokonca mi to navrhol gynekolog, koli inej dg.
sestrička mi dala jeden diel pn čo bol v karte, že dať to obvodnej, a na PN napísala že prnášam pnku k :meno mudr.

katka888
7. mar 2012

@zalka
cize ak by sme otehotneli do 15 mesiacov od zrusenia stareho dnp tj 4.1.2012 tak platim ten balik z urceneho VZ a ked nastupim na matersku neplatim nic, ani dochodkove, ai v nezamest... / tych 15 mesiacov ratas vlastne 2 roky minus 26 tyzdnov minimalne do nastupu na matersku, ze? /