Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia.kl
18. aug 2011

@monka9999 ja ti ani neviem kedy mi dali papiere, ale myslím, že chodila matrikárka ohladne rodných listov a potom sa už len s OP išlo na matriku.. to bolo tuším najskôr 7 deň po pôrode...

monka9999
18. aug 2011

@lucia.kl no bez rodneho listu nevybavim kartičku poistenca a bez nej ma nezoberie detsky lekar.tam sa mam hlasit do3dni. 😀

lucia.kl
18. aug 2011

@monka9999 u detského lekára stačí aj s prepúšťacou správou alebo žiadosťou o kartičku. ja som bola u detského lekára až o týždeň, hovoril nech nechodím skôr ak sú baby v poriadku, my sme boli vybavovať papiere tuším až o 5dní čo ma psutili z pôrodnice - na matriku pre rodné listy, tam rovno zahlásiť na trvalý pobyt a ešte v ten deň do poisťovne a druhý deň som mala kartičky, no a samozrejme sociálka a UPSVaR

sandruska81
18. aug 2011

@monka9999 na karticku poistenca je myslim cas 60 dni,dovtedy sa berie v uvahu zdrav.karticka matky. Takze tam je casu dost na vybavovanie.

milana1313
18. aug 2011

ahoj chcem sa spítať som na RD a začala som si platiť DNP,termín porôrru mám 31.10,ale neviem či stíham tých 26,týždnov len tých 22.týž,neviem si rady čo mám robiť ☹

darinkazv
18. aug 2011

@milana1313 ak nestíhaš tých 26tt do nástupu na MD, tak si to choď radšej zrušiť. nech neplatíš zbytočne 😒

lucia.kl
18. aug 2011

@milana1313 no ak to nestihneš do nástupu na MD - tých 26tt tak je zbytočné to platiť, iba že by si DNP vedela potom využiť na PN a OČR počas RD...

zamilovana
18. aug 2011

Baby prosím vas, tých 270 dní sa počíta od prvého dna positenia do kedy? Do dne ktorý predchádza nástupu na materskú ale do dna ktorý predchádza dnu kedy porodím? Dík

milana1313
18. aug 2011

ako vážne zbytočne to platím ???

milana1313
18. aug 2011

a nedá sa zaplatiť za dva mesiace naraz,aby mi ten mesiac nechýbal ...

atiatko
18. aug 2011

Babenky myslím, že všetko o čom tu píšeme / píšete ohľadom DNP už od 1.1.12 nebude platiť - kuk link II.bod, 4. odrážka Úprava dobrovoľného poistenia na účely sociálneho poistenia
http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentH...
je to všetko na spadnutie, hoci bolo rokovanie prerušené ..... ááááále ešte nie sú určené pravidlá pre súčasných poistencov na DNP ..... 😒 Takže treba sledovať napr. stránku rokovania vlády a ste v obraze .... či, čo a ako 😉

lucia.kl
18. aug 2011

@milana1313 nedá sa nič také urobiť...

lucia.kl
18. aug 2011

@zamilovana pôrod môže nastať najskôr 271 deň.. čiže do pôrodu...

milana1313
18. aug 2011

a ako si to myslela využiť PN a OCR počas RD...

sandruska81
18. aug 2011

@milana1313 tak ako napisala: pn/ocr z dnp podla suc.zakona mozno uplatnit pocas rd,nie md-avsak po splneni podmienok pre dnp.

monka9999
19. aug 2011

@lucia.kl to by zaujimalo aj mna.to platenie sa počita do nastupu na matersku alebo do porodu.ja sa tušim zmestim aj do nastupu na matersku.

monka9999
19. aug 2011

@atiatko no ja som s toho moc nepochopila.som si na to klikla.

monka9999
19. aug 2011

@lucia.kl to posledneč je čo.UPSV a R socialka?

bubblinkka
19. aug 2011

@atiatko : ja práve uvažujem,že si ho začnem platiť, na jeseň sa chcem začať pokúšať o bábätko..myslíš,že to bude nanič?

zasha
19. aug 2011

@atiatko ani ja som tam nic nenasla 😕 , dufam ze to nezrusia!!!! spolieham na to schvalenie, http://www.pluska.sk/ekonomika/spolocensky-serv...

nelynka
19. aug 2011

@atiatko nejako polopate sa to vysvetlit neda? lebo ja z toho nic nechapem...

lucia.kl
19. aug 2011

@monka9999 úrad práce, sociálnych vecí a rodiny 🙂 tam sa vybavujú príspevky pri narodení a rodinné prídavky...

lucia.kl
19. aug 2011

@monka9999 do nástupu na materskú je tých 26tt aktívneho poistenia a 270dníby malo byť do pôrodu, ak stihneš 270dní do nástupu na materskú, tak je to lepšie pre teba, lebo ti skôr schvália materskú a nebudeš musieť čakať do pôrodu...

zamilovana
19. aug 2011

@lucia.kl a kde to bude 270 dní do pôrodu, tak akú materskú budem dostávať od nástupu na materskú až po ten pôrod? Ked bez toho že by som sama platila, by som nárok na materskú nemala? Normálne od nástupu mam maximálnu alebo ako?

lucia.kl
19. aug 2011

@zamilovana ak to bude 270dní do pôrodu a teda nebudeš ich mať pred nástupom na materskú, tak vlastne tie mesiace nedostaneš nič, až po pôrode ke´d donesieš rodné listy ti bude materská vyplatená aj spätne..

zamilovana
19. aug 2011

@lucia.kl aha takže mi to spatne za tie týždne doplatia?

lucia.kl
19. aug 2011

@zamilovana áno, malo by to tak byť... ja som stíhala do nástupu na materskú

zamilovana
19. aug 2011

@lucia.kl dakujem

katula77
19. aug 2011

neviem preco tu robite paniku, ja som pisala do socialnej poistovne, ci budem mat narok na matersku v roku 2012, odpoved znela jednoznacne ano, ich zaujima doslova citujem: "Rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu pre výpočet materskej , ktorá na materskú nastúpi v roku 2012, bude obdobie od 01.01.2011 do 31.12.2011." cize asi tak, otazne pre nich je len to kolko tyzdnov a kolko percent, zatial to beru ze to bude skor ako tento rok, ju vobec nezaujima odkial poistka prisla, ak bude tych 270 dni za posledne 2 roky niet o com diskutovat, ono sa robi rozpocet na rok 2012, cize pozor, oni mozu skor manipulovat s rodicovskym prispevkom, to je davka, materska je nieco uplne ine, zeny ktore su teraz postene, sa nemaju coho bat, ale na buduci rok sa isto zmenia pravidla, ale to sa dotkne zien ktore budu rodit az v 2013 roku

nelynka
19. aug 2011

@katula77 vporiadku, ale co taka, co si to zacala platit od jula 2011, ked to od 1.1.2012 zrusia, nebudem mat tych 270dni do materskej a darmo ze mam rozhodcovske obdobie za rok 2011..to su potom vyhodene peniaze do luftu, nie? lebo aj tak z DNP mi potom nic nepriznaju...