Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mandm
28. jan 2011

@martinex clovek sa uci na vlastnych chybach 😒

leontinka1981
28. jan 2011

Baby o jednu radu Vas prosim. v roku 2009 som si od 8.marca do 8 jula platila DNP z maxima. ak si teraz zacnem platit uz asi nestiham vyuzit tie 4 mesicae platenia.myslim tych 270 dni dva roky dozadu. dakujem

gapa
28. jan 2011

@leontinka1981
tie dni sa ti už zarátavať nebudú, ak nemáš iné nem.poistenie. LEbo do 8.3. je to už len niečo vyše mesiaca a potom každý den, ak by si sa prihlásila ti jeden den z nového dnp pribudne a jeden den z obdobia roku 2009 odbudne (bude to už viac ako 2roky späť)

leontinka1981
28. jan 2011

@gapa mam poistenie v praci som zamestnana...
aj to sa rata???

leontinka1981
28. jan 2011

@gapa ale je to len niejakych 11 eur. bo zarabam minimalnu mzdu

gapa
28. jan 2011

@leontinka1981
ak toto nem.poisteie trvá, tak nie. Iba dni ukončeného NP možno prirátať.
Lepšie uvádzať vym.základ, nie kolko platíš.

leontinka1981
28. jan 2011

@gapa ja som bola nezamstnena do 5.10 2009. potom som pracovala do 6.9.2010 a od 14.9.2010 som zasa zamestnana.a zamestnanie trva. tak asi z toho nic nebude. takze mam aj ukoncene nemocenske poistenie aj nove nemocenske poistenie mam.

leontinka1981
28. jan 2011

@gapa vymeriavaci zaklad ma 341 eur.

tanjja
28. jan 2011

@gapa dakujem. takze som to pokaslala a platila som zbytocne. a to som sa bola 5.1. informovat na SP ako mam postupovat, aby som nieco nezabudla. a teraz som zistila, ze ak by ma vtedy upozornili, tak som sa este mohla v ochrannej lehote znova prihlasit. ale ved preco by tam mal niekto nieco radit 😠 Nad tym zamestnanim som uvazovala, len neviem ci mozem byt zamestnana a zaroven ziadat o predlzeny RP - idem podat v pondelok. dieta nechodi do skolky. ak by som sa mala znova poistit, z akeho VZ, ked planujem tehotenstvo? Diky moc.

tanjja
28. jan 2011

@gapa a ak sa zamestnam, kolko dni mam byt pred nastupom na PN zamestnana ? diky

mima595
28. jan 2011

@mandm - zmenu mozes urobiť až po 6 mesiacoch, ale ty sa neodhlasuj a znova neprihlasuj, lebo by si zbytocne platila tie peniaze doteraz....
plat dalej a poom si vyziadas preplatok naspat..... skus znova zajst na SP, am už by si mala za 3 mesiace mat preplatok z rozdielu medzi max VZ, tvojou HM.....
no a po 6 mesiacich si to potom zmen na ten rozdiel

mandm
28. jan 2011

@mima595 ano, uz tomu zacinam rozumiet a chcem to tak urobit. dakujem 🙂 ale co keby sa mi podarilo otehotniet a sla by som na rizikove. Ako to bude potom s platenim ked si to znizim?

tinoka
28. jan 2011

Ahojte,
ja by som potrebovala poradit. Momentálne som 2 mesiace nezamestnaná, predtým som robila 8mesiacov v Taliansku a tesne pred tym som nepretrzite robila na Slovensku. Teraz ako som nezamestnana som si zacala platit DNP z VZ 800eur. Planujem otehotniet. Vie mi niekto povedat ako sa mi vyrata presne materska? Co by bolo pre mna vyhodne. Samozrejme robit chcem ist, ale potom neviem ze ako sa mi bude zase ratat materska. Takze chcela by som vediet:
1. v pripade otehotnenia v nezamestnanosti do porodu ako sa mi vyrata materska z DNP VZ 800eur
2. ak sa do otehotnenia zamestnam a budem si tiez nadalej platit DNP
3. mam si zvysit po 6mesiacoch VZ na maximum?
Vopred dakujem za radu

nikaivka
28. jan 2011

@mima595

Ďakujem za tvoju vyčerpávajúcu odpoveď. Som rada, že si mi poradila. Urobím to tak, ako vravíš. Tento rok budem platiť z maxima. Detičky bývajú často choré a peniažky sa vždy zíjdu. Ďakujem ti ešte raz. 😉

mata84
29. jan 2011

ahojte...baby dava sa prechodka do SP ked idem cerpat PN z DNP??ja som na to uplne zabudla..pomaly je koniec mesiaca..snad to este v pondelok stiham...mam to dorucit do SP ( myslim tu prechodku) alebo staci ked to poslem po zamestnavatelovi ( aj z tade mam PN)...

terkaa
29. jan 2011

ahoj zienky, poradite? som DNP, koncim RD v marci 2011. teraz cakame druhe babo 😵 v juli 2011. takze medzi tym su mesiace cez ktore by som mala pracovat. ale som az do zaciatku MD na PN-ke. takze do zamestnania nepojdem. je potrebne oznamit zamestnavatelovi, ze som DNP??? ake papierovacky mi treba vybavit ak skoncim RD? treba ist na socialku a aj na UPSVaR? dakujem.

mariro
30. jan 2011

@mata84 listok na peniaze z DNP treba dorucit do SP,tvoj zamestnavatels tym nema nic spolocne a on ani nemusi vediet ze ty mas DNP.V pondelok je 31 takze to este stihas,najlepsie keby si to osobne dorucila do SP alebo zaslala postou doporucene a 1.triedou,ale moze sa stat ,ze to pride po termine uzavierky v SP a vyplatia ti PN z DNP az v dalsom mesiaci.Treba na to davat pozor.

zanika1983
30. jan 2011

ahojte baby...kto mi vie poradit...platila som si DNP...uz poberam rodicovsky, tak som si to uz zrusila...ak budem PN mam narok este na lepsiu PNku-ked to mam uz zrusene??? a ci dostanem celu davku rodicovskeho pocas PN?

janulienka1
30. jan 2011

Ahojte .Platim si DNPO od 2008,ale len minimum.Teraz som už na rodičaku.Chcem sa opytať,keby som si teraz zvyšila na maximum a išla na PN dostavala by som PN z maxima alebo stále z minima?Musela by som si platiť 270dni z maxima apotom aj dávka by bola z maxima?

pata31
30. jan 2011

Ahojte, @gapa chcem sa ta spytat...platila som si DNP do maja 2010, brala som matersku, teraz si chcem dat zase DNP, kedy by som mohla ist na OCR ci PN, po kolkych dnoch, aby mi to platili z maxima? stiham to do tych 15mesiacov od posledneho prihlasenia, len mi nie je jasne, ako dlho to musim platit...a kolko percent je PN a OCR z toho maxima? vopred dakujem!

mata84
30. jan 2011

@mariro dakujem ti pekne za odpoved....zajtra " utekam " k doktorke a potom hned do SP 😉 este raz dakujem pekne 😵

tinara23
30. jan 2011

@janulienka1 keby si teraz urobila iba zmenu na maxum, tak PN sa ti vyráta aj tak z predchádzajúceho roku, čiže z 2010 a to z minima. Ak však zrušíš DNP a hneď sa prihlásiš z maxima, tak máš nárok na PN z maxima, ale až po 26 tt od vzniku tohto nového poistenia.

tara_
31. jan 2011

ahojte 🙂

vsimla som si, ze tu existuje takato tema a kedze ja som v tomto uplne mimo, tak by som vas poprosila o radu, resp. o vysvetlenie ako to vlastne funguje s DNP.

Kedze som planovala otehotniet, pocula som o DNP, tak som ho zacala platit od 23.3.2010. Som zamestnanec, takze som osoba s viacerymi poisteniami. Avsak nevedela som kolko mam platit, tak mi to na SP poradili ako si to vyratam. Vyslo mi to z minimalneho vymeriavacieho zakladu, cize mesacne platim 14 €.

Konecne sa mi podarilo otehotniet, termin porodu mam v maji 2011, cize 270 dni splnam uz teraz.

Len uz od novembra som praceneschopna a budem az do porodu, dostavam od SP davku ako zamestnana osoba. Chcem spytat, ci uz teraz mam narok aj na nejake davky, ktore by plynuli z DNP, kedze uz uplynulo 270 dni.
Taktiez vobec netusim, na co mam vlastne narok, ani ci sa mi to DNP oplatilo platit 😖
Vedeli by ste mi to pls. niekto objasnit? Velmi pekne dakujem 😉

nikol11
31. jan 2011

@gapa Ďakujem veľmi pekne za radu, takže v prípade, že sa mi nebude ešte dať ísť do práce, neostáva mi nič iné, len PN prerušiť... Ešte raz ďakujem a prajem pekný deň!!

macka23
31. jan 2011

Ahojte, neviete poradit, ci nastala nejaka zmena od januara v plateni DNP...platim si z mininima 14eur, len som si nie ista, ci sa to nezvysilo...Nenajdem to niekde na nete? Ci musim ist do SP sa spytat? Dakujem 🙂

tinara23
31. jan 2011

@macka23 od januára 2011 sa zvýšíl min. VZ na 329,06 a tým pádom sa aj minimálne poistné zvýšilo na 14,47 eur. Nájdeš to aj tu : http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistne...

macka23
31. jan 2011

@tinara23
dakujem velmi pekne 😵 😵 😵

veronkaj
31. jan 2011

prosím poradí te mi??
- som zamestnaná u zamenstnávateľa mám už viac rokov VZ 550,- eur
- od 25.10.2010 si platím DNP z 570,-00 VZ lebo som chcela vyššiu materskú ale akosi sa nedarí,
- teraz ak budem platiť DNP naďalej tak až po 270 dňoch platenia ho môžem využiť okrem materskej aj na zvýšenú čiastku pri PN? počas PN treba platiť DNP lebo ja budem mať rizikové ak sa podarí
- alebo mám teraz to už mám 95 dní čo platím prerušiť - odhlásiť sa a a ked zistím že sa nám podarilo tak do toho 8 ho týždna tehotenstva sa prihlásiť znovu???

čo urobiť?
ďakujem
iné poistenie nemám

zuzin78
31. jan 2011

ahojte holky,
chcela by som si nieco uistit,

DNP si platim od 12.5.2010 a 270 dni mi uplynie 6.2.2011 t.j. za 6 dni. 😉 na konci februara idem na druhu matersku, a chcem sa vas spytat, dostanem max.matersku, aj ked tam bude taky maly rozdiel v dnoch? potrebujem dva papiere ohladom materskej ze nastupujem, ? jedno dam zamestnavatelovi a druhe zanesiem alebo poslem postou do socialky?
platim si teraz max.vym..zaklad, t.j. 47,70€ a mala som si platit len nejaku ciastku okolo 20€ ,ale na socialke mi takto poradili, ze si mam platit 47,70€ a ze rozdiel si nemozem platitl , ebo som na rodicovskej dovolenke a nemam ziadny prijem, aj ked mi v praci drzia miesto. chcem sa vas spytat, mozem si poziadat o vratenie penazi,alebo pani na socialke mala pravdu?uz v tom mam poriadny gulas. 😒
dakujem

janulienka1
31. jan 2011

@tinara23 dakujem