Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lulka78
14. nov 2013

dobry den, prosim vas, kolko je minimum,keby som si chcela zaplatit dobrovolne nem.poistenie? kedysi minimum,tusim pred cca 3rokmi to bolo nejakych 13euro, neviem ako je to teraz. vdaka za odpoved. pripadne aj maximalne DNP,pripadne niekde kde si nastudujem ,nejake zakl.veci viem,ze treba platit 270dni za posl.dva roky,len neviem ako sa menila ta suma,ak si matne pamatam,tak to minimum malo ist katastroficky hore. VDAKA este raz.

lulka78
14. nov 2013

uff, to vazne je minimum 130euro? asi ano,ze 😎

zalka
14. nov 2013

@lulka78 no presne tak ... minimum je teraz 130,27 eur od januára pôjde minimum vyššie ...

lulka78
14. nov 2013

a nejako rapidne? ale bude sa tykat len novych prihlaseni..?

zalka
14. nov 2013

@lulka78 no kedže od januára bude min. VZ 402,50 eur tak adekvátne k tomu sa zvýšia odvody.
Tých 130,27eur sa platia z VZ 393 eur ...

lulka78
14. nov 2013

😖 ach sila,kde su tie casy,ze som platila nejakych 50euro ako max.....

zalka
14. nov 2013

@lulka78 vera dávno hetka ...

alexis14
15. nov 2013

Dnes som bola s malou u detskej doktorky. Mala ma teploty, silnú angínu a zvracia....Platím si DNPO a som na RD. Dr. mi odmietla vypísať OČR, že to majú zakázane pre mamičky na RD. Viete o tom niečo?Ževraj ich na to upozornili pracovníci zo SP....

mimi36
15. nov 2013

@zalka ahoj, dnes som nosila pn a urobila som tak ako si mi poradila. povedali mi že nebudem mať nárok ale teraz neviem či z dnp alebo zo zamestanania , že mám dačo zle vypísané, veď to píše sestrička, v Tých kolonkách čo sa križikuje som mala dobre ale tam kde je zamestnavateľ tak pri dobrovoľnom som mala mať napísané vraj dnp a nie zamestavateľa. vraj preto mi nebude uznaná nevieš mi povedať či to len mi dristala alebo je to tak...

ewica
15. nov 2013

baby, neviete, či sa DNP dá dať do nákladov? ďakujem

zalka
15. nov 2013

@mimi36 no tam stačí byť napsíané DPO alebo DNP ... a prečo by nemala byť uznaná? žvásty
@ewica áno dá sa odpočítať pri DP ... a vznikne preplatok dane u zamestnanca, u szčo má vyššie náklady.

mimi36
15. nov 2013

@zalka no lebo ja som tam mala napísané zamestnávateľa, myslíš že to nevadí?

katrin31
15. nov 2013

@zalka ahoj prosim ta mohla by si mi poradit? sestra bola na pn od oktobra 2012, na pn isla v ochrannej lehote 7dni.potom vo februari zistila ze je tehotna a v aprili sa prihlasila na ten novy balik pripoistenia.len sme tam asi spravili tu chybu ze ona neprerusila pn ktora trvala, iba sa prihlasila na novy balik a nezaplatila im ani za 1 den, lebo bola na pn..a to sa nesmie ze? a teraz bude dostavat z minima? ☹(( porazi ma

zalka
15. nov 2013

@mimi36 no to nemal tam byť napísaný zamestnávateľ ... malo byť len DPO ...

@katrin31 no a už nastúpila na MD? ak áno tak bude MD z minima ... ak nenastúpila na MD ešte tak môže ukončiť PN skôr .. zaplatiť den dva a ísť na MD ...

katrin31
15. nov 2013

@zalka a z minima je to kolko mesacne?cca

zalka
15. nov 2013

@katrin31 255e

alexis14
16. nov 2013

Neviete o tom nič? Bol prijatý nový zákon v DNPO? Neviem načo si platime to poistenie, keď sa nedá využiť na príp. OČR s dieťaťom keď je matka na RD. Dcérka ma 1,5 roka a zatiaľ som využila 2x očr .Pred dvoma mesiacmi boli dr. upozornené, že nemôžu vypisovať očr, ževraj nemáme nárok na obidve dávky, lebo dostavame RP.

luciankasebastianko
16. nov 2013

@alexis14 to je blbosť to by bolo dosť diskriminačné , pre maminky s deťmi pošli to do medií .

alexis14
16. nov 2013

Neviem čo si mám o tom myslieť...V auguste nebol problém a teraz zrazu je.......

domeli
16. nov 2013

@alexis14 nuž ja som tiež na RD, platím si DNP a OČR mi zatiaľ stále uznali. Jedine, čo mi zatiaľ neviem, či uznali alebo nie (ešte nemám rozhodnutie, ale peniaze neprišli) je teraz v októbri, keď som bola na OČR 2 x po 10 dní prerušovane, síce s inou diagnózou, ale s tým istým dieťaťom.

domeli
16. nov 2013

@alexis14 inak: od Dr. by som si OČR na Tvojom mieste išla a vyžiadala - povedz, že pokiaľ vieš, tak nárok na to máš a teda nech Ti ju vypíše a SP už posúdi, či áno či nie. Príp. si napíš rovno na socpoist.sk cez kontaktný formulár a budeš to mať čierne na bielom. Osobne si myslím, že buď sa Tvoja pediatrička v tomto dobre neorietnuje alebo jednoducho nechce vypisovať OČR - mohla byť upozornená, že je ich veľa.

luciankasebastianko
16. nov 2013

@luciankasebastianko aj ja si myslím , že to len doktorka vymyšla, inak by ti ju vypísla a nechala na posúdenie SP ako píše domeli, ale v zákone toto oporu nemá ani by to nikto neschválil ....

luciankasebastianko
16. nov 2013

@alexis14 to bolo pre teba 😀

prahaxx
16. nov 2013

ahojte, vedeli by ste mi pomoct aj s vypoctom dochodku zo zamestnania a z dobrovolneho dochodkoveho poistenia? baby na tej socialke rozpravaju, ale odpoved na nasu otazku nedostaneme ☹

@alexis14 co sa tyka mojej skusenosti s PNkou z DNP, tak po 7 dnoch PNky, aj ked som stale mala zapal, pan doktor povedal, ze musi PNku ukoncit.. jednoducho musi.. ukoncil a hotovo.. tak som to prikladala velkemu tlaku zo strany SP

zbinka
16. nov 2013

@zalka potrebovala by som poradit,, pracujem 3mesiac na dohodu, no o 5 dni mi konci, s UP ma vyradili nakolko moj prijem z dohody prekrocil 147eur, caka ma operacia,a neviem ako dalej,,, mam narok na marodku,,,ak som pracovala na dohodu 3 mesiace, ci nie??a s akej sumy sa mi vypocita??? mozem sa este DNP, vdaka uz vopred za radu,,,,citam tu vase prispevky ale nejak mi to stale nieje jasne,,,,

zalka
16. nov 2013

@zbinka no tri mesiace nie je 270 dní ... a na PN môžeš ísť ... v OL z dohody tj. do 7 dní od skončenia dohody alebo počas dohody ešte.

zbinka
17. nov 2013

@zalka, dakujem pekne za odpoved,,,,, ,,,a tych 270dni pocita sa s poslednych 2 rokou,to som bola na materskej zamestnana,po materkej ma prepustili , bola som pol roka na UP, na podpore, a teraz ta dohoda 3 mesiace,,,,ta meterska sa do toho asi nepocita,,,,nie???, dakujem uz vopred za odpoved,,, 🙂

zalka
17. nov 2013

@zbinka jaj .. tak pred skončením dohody sa poisti na DNP ale len v tom prípade, ak si po RD čerpala aspon 1 den dovolenky a tak ti skončil PP: , ale pred skončeím ... potom vznikne nárok na PN z DNP a aj PN z dohody ..

zbinka
17. nov 2013

@zalka , tak super, 🙂 ak sa to takto da,,,ano cerpala som tri dni dovolenky a ostatnu mi zamestnavatel preplatil, následne na to som nastupila na UP,,,, ako tak citam, ano??? velka vdaka, velmi si mi pomohla,,,tazko sa mi to tu hlada, kazdy sme iny pripad,,,,pekny den zelam a urcite napisem ako mi to dopadlo,,, 😉

zalka
17. nov 2013

@zbinka a pozor od skončenia dohody do vzniku PN máš len 7 dní .. a z DNP treba za každý den od prihlásenia do začiatku PN zaplatiť alikvotnu časť ..