Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ejaeja
5. nov 2010

Ahojte dievčatá už som sa informovala a ste mi poradili mala som isť na operáciu ale sa to odložilo až na budúci rok skúste mi poradiť od 1.3.2009 si platím DNP do 1.7.2010 z minima od 1.7.2010 som si zvýšila na 800 VZ len som si zvýšila nie odhlásila a zase prihlásila chcem sa spýtať k 1.1.2011 mi uplynie tých 26 týždňov čo by som mohla čerpať vyššiu Očr ak sa odhlásim 3.1.2011 a hneď prihlásim 4.1.2011 z maxima VZ po uplynutí 26 týždňov dostanem PN z maxima pokiaľ to bude odhlasene nebudem odznova potrebovať tých 270 dni Dakujem

petkaaa
5. nov 2010

Ahojte, prosim Vas o radu...od 27.9.2010 si platim DNP, kedze som zamestnana, doplacam si do maxima. Pravdepodobne som tehotna, v pondelok by mi to mal aj potvrdit/vyvratit lekar.
Ako sa mi teda bude pocitat materska? Co bude rozhodujucim obdobim pre mna? Mohla by som niekoho poprosit o vysvetlenie? Dakujem Vam velmi pekne 🙂 🙂 🙂

ladybirds
5. nov 2010

@ejaeja vlastne ty mas tych 270 dni uz splnene,, ano, ak sa prihlasis v januari z maxima, tak po 26tyz. budes moct cerpat PN z max. Odhlasit a prihlasit sa mozes aj hned, ak neplanujes cerpat pn skor..

ladybirds
5. nov 2010

@petkaaa materska sa ti bude ratat z maxima.. a uz po 26 tyzd. od vzniku DNP ti vznika narok na pn z dnp a samozrejme aj zo zamestnania...

ejaeja
6. nov 2010

@ladybirds hneď asi nemôžem lebo som dávala zmenu k1.7.2010 tak nemám ešte splnene 26 týždňov či to nieje tak nerozumiem sa tomu až tak dakujem

ladybirds
6. nov 2010

@ejaeja odhlasit a prihlasit sa mozes kedykolvek

ejaeja
6. nov 2010

dakujem

zdenush88
6. nov 2010

ahojte mam otazocku... oplati sa mi prihlasit sa na DNP pokial uz asi som tehotná? 😉 dakujem za odpoved

standa82
6. nov 2010

@zdenush88 ..len ak máš ukončené nejaké nemoc.poistenie, teda napr. máš ukončený nejaký prac.pomer, ináč nie

zdenush88
6. nov 2010

@standa82 som živnostníčka a platím si socialne poistenie od 1.7.2010..... predtm som si neplatila.... tak preto neviem čo ako...

standa82
6. nov 2010

@zdenush88 ...sociálne a nemocenské je rozdiel. Už je neskoro teda začať si platiť nemoc.poistenie pretože do pôrodu by si nesplnila 270 dní poistenia. Škoda.

zdenush88
6. nov 2010

@standa82 aha.no skoda, co uz... som myslela, ze aspon raz mi stat vrati to, co do neho dávam..=p

standa82
6. nov 2010

@zdenush88 ...škoda, že si nezačala platiť aspoň mesiac pred otehotnením aby si splnila 270 dní do pôrodu

zdenush88
6. nov 2010

no ja som na to stále zabúdala a že mám čas, no nakoniec sa nám bábo podarilo skor ako sme si mysleli.... 🙂 co uz..... vyuzijem pri dalsom... 🙂

smarti
6. nov 2010

Môže mi prísť kontrola zo soc. poisť., keď budem s dcérou na OČR (platím si DNP)? Alebo chodia len tým, ktorí sú na PN?

lemge
7. nov 2010

@standa82 ahoj, a neda sa to nejak dodatocne doplatit??ja som to tiez nestihla,neda sa to uz nejak?
a ono-moc som to este nestudovala-keby som si toto DNP pocas rodicovskej platila,mala by som teda vyssiu matersku?a okolko?
zaujima ma aj.: podla coho mi tu matersku vyrataju.bude taka ista ako pri prvom dietati??
co terba zacat vybavovat,mam ist za svojim zamestnavatelom??,
dakujem vam babenky za rady.moc 🙂

standa82
7. nov 2010

@lemge ..nie, doplatiť sa to nedá, bohužiaľ 😢 Áno, keby si si to bola platila, mala by si vyššiu materskú a to podľa VZ, z akého by si si platila. Max. materská je 600 eur a mesačne sa platí 49 eur.
Materskú ti budú rátať (predpokladám, že ti trvá PP) z predpokladaného VZ, aký by si mala, keby si pracovala. Zamestnávateľovi len oznám, že pôjdeš na MD zhruba vtedy a vtedy.

lemge
7. nov 2010

@standa82 takze ked moje kolegyne teraz dostavaju mensie vyplaty ako ja pred 3 rokmi,to znamena ze ju mozem mat nizsiu?zalezi na zamestnavatelovi,alebo na com?
a tych 49eur co znamena?diki...

standa82
7. nov 2010

@lemge ..áno,môže byť aj to, že budeš mať nižší VZ a tým pádom aj nižšiu materskú. 49 eur je mesačná platba pri DNP z max.VZ., ale to ty už nestíhaš.

lemge
7. nov 2010

@standa82 no zbohom,ak to tak bude... 😖 baby teraz zarabaju onicom,a ako poznam nasu uctovnicku,bude robit vsetko preto aby nebola firma ani ochlpok stratovejsia...takze rozhoduje o tom zamestnavatel alebo zakon?nevies?diki

standa82
8. nov 2010

@lemge ..zamestnávateľ 😠

alienocka
8. nov 2010

@standa82 ahoj!!! Mohla by som sa ta spytat??? Lebo uz mam v tom dost chaos: Takze ja som na urade prace a dnp si platim od 26,03,2010. na md by som mala nastupit od 29,12,2010 no a ja teraz neviem,lebo raz tu citam ze md sa ti pocita za predchadzajuci rok a raz,ze za tych poslednych 270 dni.Tak vies ako to je v mojom pripade??? A este otazocka,ci ja uz budem cerpat peniazky z dpn od datumu nastupu na md alebo az od datumu porodu a kedy si to mam ist vybavovat????
Vopred dakujem za odpoved!

standa82
8. nov 2010

@alienocka ...aj to aj to je správne.
Ty musíš splniť do pôrodu 270 dní poistenia v DNP, pevne verím, že splníš, keďže termín pôrodu máš vo februári a nástup na MD v decembri 29., takže do nástupu na MD by si dokonca mala splniť dni. Čiže aj z DNP by si tým pádom mala nárok na materskú od nástupu na materskú.
Keď ťa lekár vypíše na MD, tak pokiaľ si aj zamestnaná, tak si dáš vypísať dve tlačivá - 1 zamestnávateľovi a 2. pre SP kvôli DNP. (1.zanesieš zamestnávateľovi a 2. do SP). Ak nie si zamestnaná, tak ti vypíše len tlačivo pre SP - zanesieš do SP.

alienocka
8. nov 2010

@standa82 Dakujem velmi pekne!!! Ved este uvidim ako to schvalia v parlamente s tymi md a rd a ako budu posudzovat na s,ktore ideme na md v tomto roku a rodime v buducom. Ci nebudem musiet ukecat gyndu nech idem na md od napr.02,01,

zuz88
8. nov 2010

Ahoj, chcem sa len spýtať.. platím si DNP z maxima od 15. augusta, nie som ešte tehotná, ale babatko plánujeme na máj, jún. Pravdepodobne budem musieť nastúpiť na PNku hned od začiatku koli zamestnaniu. A moja otázka je či po tých 270 dnoch mám prestať platiť a odhlásiť sa /vychádza to na do polovičky maja/? alebo mam platiť až kým nebudem tehotná a nepojdem na PNku? chcela by som dostať aj maximalnu PNku. dakujem

standa82
8. nov 2010

@zuz88 ...počas PN alebo MD platiť nemusíš (ale musíš maž splnených 270 dní). Až po ukončení MD, pri nástupe na RD sa rozhodneš či sa odhlásiš alebo budeš pokračovať v platení.

andre1592
8. nov 2010

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu.
Od 8.3.2010 si platím DNP, keďže som zamestnená doplacám si do maxima. Som v treťom mesiaci tehotenstva no nastal problém a lekár ma chce vypísať na PN, ale nesplňam ešte 270 dni platenia DNP. Budem mať nárok na vyplacanie nemocenskeho už z DNP? Ako vlastne budem mať vyplacanu PN?

andzi
8. nov 2010

@andre1592 PN-ku budeš mať vyplácanú len z povinného nemocenského poistenia a ak chceš mať nárok na materskú z DNP, musíš si poistné na DNP platiť stále, aj počas PN-ky.

simko4
8. nov 2010

@standa82 ahoj, chcela by som ťa poprosiť o radu alebo teda hocikoho, kto mi bude vedieť odpovedať...platím si DNP viac ako 270 dní, som zamestnaná, som tehotná a momentálne 2. mesiac na PN...na MD by som mala ísť až niekedy v polovici apríla...ale čo je podstatné, chcela by som sa opýtať, ako dlho môžem zostať na PN, aby mi bolo vyplácané DNP?...teoreticky by som mohla zostať na PN až do MD a a MD mi bude vyrátaná 55% z platu+DNP (teda maximum) alebo je vyplácanie DNP nejako časovo limitované a môže sa stať, že MD už nebudem mať celý čas maximálnu? neviem, či bola otázka dosť jasná 🙂

andre1592
8. nov 2010

@andzi mne vlastne ide o maródku. Odvody čo platí zamestnávateľ do sociálnej poisťovne a DNP sa pri maródke nezlučuje?. Veď nemocenské čo platí zamestnávateľ mám platené viac ako 270 dní.