Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
25. júl 2012

@zfidorka jeeej super si ma potesila 🙂 ...

zfidorka
25. júl 2012

@oskvarka co som citala, tak den vopred je potrebne prihlasenie ak nastupujes na matersku... ale to si este chcem overit v poradni SP, dam potom vediet co mi odpisu...

luna22
25. júl 2012

baby, neviete keď nie ste tehu a mali ste splených 270 dní a nanovo ste sa príhlasili len pre očr dokedy sa treba odhlásiť z očr? ( či v deň skončenia očr alebo až na druhý deň)

enricka
25. júl 2012

@janulap ahoj, tak dnes som bola v SP a zistila som ako to vlastne je, ochranna lehota je sice osem mesiacov, ale beru to ku dnu porodu a nie k nastupu na MD. Toto mi dnes aj dve pracovnicky v SP tvrdili. Tak ze ja som uz mimo vsetkeho...

enricka
25. júl 2012

@poisonblu zdravim, dnes som si bola overit v SP -Dnp ktore mi zajtra zanika a co sa da robit dalej. Tak ma nepotesili. Kedze mi to konci po 31.1.2012 tak ak sa poistim na cely balik hned na druhy den, uz to neberu ako nepretrzite. Je to nove poistne, aj ked dni nadvazuju na seba, ale opat musi byt dodrzanych tych 26 tyzdnov. Takze neoplati sa poistit v novom baliku od piatku. Ale jednu fintu mi poradila, ak sa poistim este tento rok niekedy koncom decembra na max. VZ a v januari zmenim na min. VZ , tak si zaplatim 26 tyzdnov, tak Materska bude v roku 2013 maximalna. Aspon, ze tolko. Ale dakujem za radu. Pa

poisonblu
25. júl 2012

@enricka skus pozriet sem:

http://www.socpoist.sk/zmeny-v-nemocenskom-pois...

a este toto: http://www.socpoist.sk/poradna-pri-vzniku-narok...

pri nároku na materské z ochrannej lehoty sa splnenie podmienky trvania ochrannej lehoty sleduje ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred skutočným dňom pôrodu. Ak pôrod nastane predčasne, poistenkyňa splní podmienku trvania ochrannej lehoty a nárok na materské zo súbehu nemocenských poistení jej za predpokladu splnenia všetkých ďalších podmienok nároku na materské vznikne

janulap
25. júl 2012

@enricka neviem,preco ti tety v Sp povedali,ze to beru ku dnu porodu.Pocas ochrannej lehoty musis nastupit na MD(nie porodit).A tu som nasla aj otazku a odpoved zo SP.Skopirujem ti ten odsek:
Otázka - Som tehotná, už mám 270 dní DNP

Platím si DNP, som tehotná, v súčasnosti (december 2011) mám zaplatených 270 dní nemocenského poistenia, ale nárok na materské mi vznikne 1.marca 2012.
Zanikne mi DNP automaticky zo zákona alebo musím podať odhlášku?
Môžem po 1.februári prestať platiť poistné na doterajšie DNP?
Ak chcem materské, som povinná prihlásiť sa do nového systému poistenia?
Ak si nepodám prihlášku na nové poistenie, budem mať nárok na materské, hoci už nebudem ku dňu vzniku nároku na materské poistená?
Platila som si maximálne poistné, podľa starého zákona by som spĺňala aj podmienku nepretržitého trvania poistenia, vznikol by mi tak nárok na maximálne materské. Ak mi DNP zanikne zo zákona, neprihlásim sa na nové poistenie, budem mať nárok na maximálne materské?
Odpoveď Sociálna poisťovňa:

Nárok na materské je podmienený existenciou nemocenského poistenia v čase vzniku dôvodu na poskytnutie materského (spravidla 6 týždňov pred termínom pôrodu) alebo plynutím ochrannej lehoty k tomuto dňu. Ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov. Ďalšou podmienkou nároku na materské je trvanie nemocenského poistenia aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom.

Uvádzate, že už máte splnenú podmienku 270 dní z dobrovoľného nemocenského poistenia, a preto Vám toto dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne zo zákona k 31.1.2012, nie je potrebné podávať odhlášku k 31.1.2012.

Vzhľadom na to, že ste už momentálne tehotná, nie je potrebné, aby ste sa prihlásili od 1.2.2012 na nové komplexné dobrovoľné nemocenské poistenie, žiadne poistné už nemusíte od tohto dátumu platiť. Po zániku dobrovoľného nemocenského poistenia, t. j od 1.2.2012 Vám začne plynúť osemmesačná ochranná lehota, a keďže bude trvať aj v deň vzniku dôvodu na poskytnutie materského, nárok na materské Vám po splnení ostatných zákonom stanovených podmienok vznikne. Ak ste si platili dobrovoľné nemocenské poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu, materské by Vám malo byť priznané v maximálnej výške.

Odpoveď pripravilo Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne.

Tam to pisu.... Po zániku dobrovoľného nemocenského poistenia, t. j od 1.2.2012 Vám začne plynúť osemmesačná ochranná lehota, a keďže bude trvať aj v deň vzniku dôvodu na poskytnutie materského, nárok na materské Vám po splnení ostatných zákonom stanovených podmienok vznikne.
A den vzniku dovodu na poskytnutie materskeho je den nastupu na MD,nie den porodu. 🙂

janka9900
25. júl 2012

@enricka iba maly detail... teta ti nepovedala, ze zmena VZ sa moze robit az po pol roku? takze v januari sa nebude dat zmenit max. na min. 😒 a nepretrzite by bolo poistenie, keby si sa prihlasila este dnes, kedze ti zajtra konci...

janulap
25. júl 2012

@poisonblu
mozes mi prosim vysvetlit toto?

pri nároku na materské z ochrannej lehoty sa splnenie podmienky trvania ochrannej lehoty sleduje ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred skutočným dňom pôrodu. Ak pôrod nastane predčasne, poistenkyňa splní podmienku trvania ochrannej lehoty a nárok na materské zo súbehu nemocenských poistení jej za predpokladu splnenia všetkých ďalších podmienok nároku na materské vznikne

to znamena co?Mne DNP konci 7.10.2012,na MD nastupim niekedy koncom oktobra.Co to pre mna znamena,ak by som porodila predcasne?

poisonblu
25. júl 2012

@janulap to s tym subehom si nevsimaj, to tam bola konkretna otazka....normalne ak porodis predcasne, tak si porodila v ochrannej lehote alebo este v case trvania DNP, pre teba to nic neznamena

janulap
25. júl 2012

@poisonblu tak ja mozem porodit kedykolvek po skonceni DNP,teda kedykolvek po 7.10,ano?A myslim a pisem spravne,ze pocas ochrannej lehoty musi zena nastupit na MD,nie porodit?

enricka
25. júl 2012

@poisonblu ja to uz cele nechapem. Vyse hodiny som bola v SP co sa len so mnou zaoberali dve pracovnicky SP a nakoniec vysvitne, ze mi zle poradili. Tam citali zakon a studovali papiere, aby mi to spravne povedali. Ja uz neviem komu mam verit.

enricka
25. júl 2012

@janka9900 Ja uz neviem komu mam verit... Zobrala som si v praci dovolenku len kvoli tomuto, aby som doriesila Dnp este pred zajtrajsom zanikom a teraz zistujem , ze uz neviem co si mam o tomto celom mysliet. Jasne mi povedali, a citivali mi tam zakon, ze od piatku to jest na sruhy den od zaniku Dnp ak sa poistim na novy balik tak to bude uz nove poistenie a nebude nadvazovat na stare. Bude sice splnena podmienka 270 dni ale musi trvat poistne ak chcem z neho materske 26 tyzdnov, co ja som chcela sa len poistit ba dva tyzdne, ak by som nahodou zistila, ze som v tom. Aby som neprepadla kvoli dvom tyzdnom. Tak uz teraz nic neviem. A komu mam vlastne verit. Chcela som sa prihlasit na nove poistenie od piatku z max. Vz ale mi povedali, ze je to zbytocne!! Tak som odisla a neprihlasila som sa. Co mam vlastne robit?? Uz to cele nechapem...

enricka
25. júl 2012

@janka9900 nebolo by to nepretrzite poistenie ak by som sa prihlasila dnes, lebo to bolo platne ken k 31.1.2012 . Ale pretych ktorym zanika po 1.2.2012 sa cely balik bere uz nove poistenie. Citala mi zakon a fakt je to tak. Aj ked sa dni viazu na seba budu to dve poistenia....a treba splnit 26 tyzdnov , len tak bude platit.

enricka
25. júl 2012

@janulap ja to uz tuez nechapem preco mi to tie zenicky tak tvrdili, ze ku dnu porodu. Fakt neviem a uz ani neviem co si mam vlastne o celom tomto Dnp mysliet.

jana201
25. júl 2012

ahojte a su tu aj take pripoistene podla stareho este do konca janurara z maxima ? a konci vam dnp v oktobri a plus 8 mesacna lehota... ? ake mate dalej postupy ktore planujete dieta aby ste mali max. matersku a zatial sa nedari tehu
? poradite mi prosim
(este taka poznamka som nezamestnana )

annie6
25. júl 2012

@poisonblu nevies nahodou? : ak som vedena na UP, staci mi jedna ziadost o materske len do socialnej poistovne? a este, ak by som chcela este niekedy vyuzit PNku, resp.OCR, tak je dobre sa prihlasit pocas materskej na balik? ak ano, od ktoreho datumu?(v den nastupu na matersku alebo neskor..)

poisonblu
25. júl 2012

@janulap ano

janka9900
25. júl 2012

@enricka 😕 no, je to tak, ze ked chces, aby sa poistenie bralo ako nepretrzite, musis sa prihlasit pred jeho zanikom. musi sa prekryvat aspon jeden den. ak je zajtra den, kedy ti dnp konci, tak sa prihlas na balik so zajtrajsim datumom a nebudes musiet cakat na splnenie podmienky 26 tyzdnov 😉
ak sa neprihlasis a o dva tyzdne zistis, ze si tehotna, tak by si mala spadat do 8 mesacnej ochrannej lehoty, pretoze tehotenstvo sa rata od prveho dna poslednej ms, takze akoby si bola tehotna v case zaniku dnp 😉 ....

janka9900
25. júl 2012

@annie6 ano, staci jedna ziadost do socialky. ak sa chces prihlasit na balik, tak najlepsie jeden den pred materskou, aby si zaplatila aspon jeden den, z ktoreho sa bude potom brat VZ 😉

janka9900
25. júl 2012

@jana201 1. moznost- pokracovat v min. baliku. VZ pre vypocet pripadnej PN a materskej v roku 2013 bude priemer z roku 2012...
2. moznost- nechat poistenie zaniknut. potom sa prihlasit sa na balik poistenia do 8tt.

jana201
25. júl 2012

Vdaka krassne za odpoved ... teda ak tomu rozumiem ...
1. ked mi v okobri zanikne tak sa prihlasim z minim balika .. a to je to co sa plati tych 119 cca mesacne? a pre vypocet pripadnej pn ?? tomu nerozumiem ...

2. do 8 z maxima a na pn vsak ?

a dalsia vec ked sa mi podari tehu v priebehu tej ochrannej lehoty alebo napriklad ked mi konci dnp v oktobri a ja budem tehu v oktober alebo november? ako sa to tam potom riesi ??

enricka
25. júl 2012

@janka9900 aj tak tomu nerozumiem, ked mi jasne citali zakon a tvrdili, ze tam je ta doba 26 tyzdnov. Mozem mat jeden den dve dnp poistenia?

janka9900
25. júl 2012

@jana201 🙂 1. ano, 119€ mesacne. ze ak by si v roku 2013 mala rizikove tehu a potom matersku, bolo by to ratane z priemeru VZ z roku 2012
2. no, najlepsie z max. do 8tt. a potom PN 😉

?? ked sa ti podari otehu v ochrannej lehote?? ... ak nebudes tehotna a nebudes pokracovat v baliku, je ochranna lehota len 7 dni... ja by som pokracovala v min. baliku, ak je pravdepodobne, ze na matersku pojdes v roku 2013, pretoze mozes vyuzit aj takmer max. PN 😉

janka9900
25. júl 2012

@enricka ano, musi sa prekryvat... ked sa prihlasis na druhy den po skonceni stareho poistenia, musis splnit novych 26 tyzdnov

annie6
25. júl 2012

@janka9900 ďakujem 😉 a este mozem do istoty, tak: termin porodu vypocitany na 28.9, takze nastup na MD 6tzydnov pred by mal byt...?(17.8? alebo moze byt aj 13.8?)...

janka9900
25. júl 2012

@annie6 nz 😉 ak si v ochrannej lehote, musi byt 17.8.! 😉

enricka
25. júl 2012

@janka9900 tak preco mi to tie zenske takto nevysvetlili a neporadili mi, ze je aj takato moznost. A viest to na isto? Nie ze tam zajtra dorazi a vyrazia 🙂 ma co tam chcem, ze to nie je pravda. Aj tak nechapem ako mozes mat jeden den dve poistenia na max VZ, potom to bude raz tolko. Dikes

annie6
25. júl 2012

@janka9900 ano som v OL..oukej, tak si zapisujem hneď, vďaka! 😉 🙂

annie6
25. júl 2012

@janka9900 ale este ma teraz napadlo s tym prihlasenim sa pred MD, ked sa den predtym nahlasim, nezanikne tym ta OL?(vznik noveho poistenia?)