Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lubkasungirl
18. dec 2011

@kvieta ano, pocas pN sa môzes prihlasit a odhlasit a narok na vyplatu PN bude nadalej trvat , pozor - lebo ak by si pn prerusila -potom uz ti bude vypocitana po novom - podla noveho poistenia - tam je nevyhodou to, ze prvych 26 tyzdnov je pocitana PN v novom poisteni len z minima,bez ohladu nato, kolko platis. Az po 26 tyzdnoch platenia, je pn pocitana z vym.zakladu, z ktoreho si platis aktualne poistne...

lubkasungirl
18. dec 2011

@ginepra ano,môzes sa znova prihlasit, ale napis radsej na poradu soc.poistovne, lebo ides na rodicak a tam je to komplikovanejsie...

walta
18. dec 2011

@poisonblu a to teda znamena, ked budem v ochrannej lehote, ze mi budu vyplacat aj zvysenu matersku? ci ako? a budem musiet dalej platit aj v tej ochrannej lehote? iste vies o tom viac ako ja... ja mam z toho gulas... a dakujem ti 😉 😉 😉

walta
18. dec 2011

@lubkasungirl jeeejda, to vazne? super spravicka.... ano, platim si to z maxima, tak dostanem teda relativne peknu matersku. ved to by bolo aj nespravodlive, keby zenam, co si to platia a zrazu si pan minister zmysli, ze to zrusi, nic nevyplatili z toho, co tam uz vrazili. Islo mi hlavu prekotit, ked to vyslo do eteru, ze sa to ide rusit. Snad to dobre dopadne- uverim, ked budu peniaze z materskej na ucte 😀 😀 😀

zfidorka
18. dec 2011

@poisonblu hodis link na ten mihalov blog ohladom noveho prihlasenia a platenia 270 dni po starom?

poisonblu
18. dec 2011

@walta matersku ti budu vyplacat z VZ, z ktoreho si platila tento rok 2011...v ochrannej lehote platit nemusis, ved tebe vlastne zanikne...12.2. nastupujes na MD, takze ty nemusis robit nic, automaticky sa ti poistenie zrusi

poisonblu
18. dec 2011
veonka
18. dec 2011

@lubkasungirl ďakujem ešte raz to je celkom slušná materská 🙂 ja som študentka a keby nebolo dnp dostanem len rodičovský a to je neporovnateľne menej, takže som za dnp dosť vďačná, aj ked teda 50evri mesačne je dosť, ale oplatí sa 🙂




@poisonblu
@poisonblu
@poisonblu

veonka
18. dec 2011

@poisonblu uf prepáč, zblblo mi to ... no ja neviem ako to urobím, mne skončí 270dní 9.1. tak tam pojdem a odhlásim sa a za pár dní sa pojdem prihlásiť na nové poistenie ale či sa tam má uviesť to isté číslo to neviem, tam ti asi poradia, ale podľa mňa ani veľmi nie ak ide o nové poistenie, skôr ak by si chcela urobiť napr zmenu VZ alebo nejakú inú zmenu. no každopádne s týmto ti asi moc neporadím, lebo sama neviem ☹

poisonblu
18. dec 2011

@veonka ja tam nechcem ist, chcem to poslat postou...napisem im dotaz radsej....

kvieta
18. dec 2011

@lubkasungirl Ja si platím z najnižšieho vym.základu, takže tam sa mi výplata PN nezmení, však? Čítala som, že ak by som ukončila a znovu uzavrela DNP ešte kým platí starý zákon, začalo by sa mi tých 270 dní počítať odznovu. Nevieš, je to ozaj tak, lebo ak nie, tak sa mi neoplatí rušiť a prihlasovať. Ďakujem🙂

emogeon
18. dec 2011

@kvieta to to aj mna zaujima ci sa odhlasovat a nanovo prihlasovat ... aby sa mi posunuila doba na otehotnenie... lebo do 31.1. to isto nestihnem 😒
prosim ta kolko je denny VZ z minima ?

walta
18. dec 2011

@poisonblu a co je to VZ? 😀 a ty mas odkial take dobre info o tom celom?

poisonblu
18. dec 2011

@kvieta
@emogeon
kočky, písala som o tom vyššie..ak si založíte nové DNP do 31.1.2012, tak sa odznovu počíta 270 dní

poisonblu
18. dec 2011

@walta VZ je vymeriavaci zaklad z ktoreho si platis mesacne poistne a z toho sa ti potom bude pocitat tych 65 % materske....no ja som si dost o tom pocitala, kedze chceme babo, tak max. materske cca 730 eur nie je na zahodenie :D

kvieta
18. dec 2011

@emogeon Myslím že je to niečo okolo 330,-€ na mesiac, opravte ma niekto, keď sa mýlim...

kvieta
18. dec 2011

@poisonblu Viem, čítala som to, len čítala som aj, že sa doby sčítavajú🙂 Je v tom chaos...

mariro
18. dec 2011

@poisonblu ako to bude ked mam VZ z maxima,270 dni davno ubehnutych a ked sa teraz odhlasim a nanovo prihlasim,pojdem odznova ale pripadna PN v roku 2012 mi v tom pripade pojde z minima?Platba mesacne do DNP 50€?

Ak nezrusim resp.nebudem rozbit ziadne zmeny a vo februari sa prihlasim z minima tak moja PN v roku 2012 bude z maxima.Ale platba DNP mesacne bude 120€?

Mam ist v marci na dlhodobu PN -operaciu,co bude pre mna vyhodne?

Dakujem

emogeon
18. dec 2011

@kvieta .. dakujem cca 10 na den... to nie je zle...

poisonblu
18. dec 2011

@kvieta hej, tiez v tom mam chaos, ale na tom blogu je to napisane jasne, ze ked si zalozis nove DNP, tak sa ti necha dobehnut tych 270 dni....

@mariro s tou PN neviem, ja som skor zamerana na materske...

kvieta
18. dec 2011

@poisonblu Vieš, je to jasné u tých, ktorí sa 1.x prihlásili. Ja keď som sa 1.x prihlásila, sčítavali sa mi obdobia, tak neviem, či by to neplatilo aj teraz, keďže za posledné dva roky už mám ukončené poistné obdobie,teda by som mala a dlhšie ako 270 dní. No a na soc. poisťovni mi toto nikto nepovie☹

poisonblu
18. dec 2011

@kvieta na stranke mihala je napisane, ze poistenkyna dosiahla 270 dni v maji 2011, a teraz ked si zrusi a znovu sa prihlasi, tak jej mihal napisal, ze sa bude 270 dni pocitat odznovu..

kvieta
18. dec 2011

@poisonblu tak super, malo by to potom tak byť... Ďakujem Ti🙂 Idem to pozrieť.

mima595
18. dec 2011

@poisonblu - kludne ho tam daj...ono je pre nich aj tak dolezite rodne cislo...pod tym si ta najdu...ked tam das identifikacne cislo, tak asi ti nic nepride domov...ak ho nedas, tak i pride domov list, s podmienkami platby, ale uvedu tam tvoje "stare"---stale platne idenifikacne cislo

mima595
18. dec 2011

@mariro - u teba urcite prihlasit sa na balicek...asi by stacilo aj z minima...to si este over
ak sa prihlasis nanovo, tak by sa ti do uplynutia 26 tyzdnov platila PN z minima
ak sa vsak prihlasis na balicek, s datumom na prihlaske 1.2, poistenie by sa malo ratat ako nepretrzite a aj ked sa prihlasis zminima, tak podstatnym pre teba by mal byt VZ r. 2011, teda PN by si mala z maxima....

walta
18. dec 2011

@poisonblu no, ja to plattim tak, ze z max VZ, co je nejakych vyse 1000 €, neviem to presne cislo, odratam moju hrubu mzdu a z toho rozdielu mi to vychadza mesacne 21 € na doplacani... tak kolko dostanem matersku? ja si myslim, ze len tolko, kolko mam priblizne vyplatu, nie? ci?

zfidorka
18. dec 2011

@poisonblu dik, diskusiu som si nevsimla...

poisonblu
18. dec 2011

@walta a si stale zamestnana? ak ti trva aj povinne poistenie zo zamestnania aj DNP, tak mas narok na materske z oboch poisteni....takze ked si doplacas do maxima, tak by ti malo vyjst maximalne materske...to materske sa pocita tak, ze ti spocitaju vsetky hrube mzdy plus tie vymer.zaklady z DNP a vydelia poctom dni, ktore si pracovala (cize si nebola napr. PN)...a to ti vyjde denny vymeriavaci zaklad a z toho budes dostavat 65 % na den....krat potom pocet dni v mesiaci....a mas materske....ak si mala stale rovnaku hrubu mzdu, ze ti kazdy mesiac vyslo ten max. VZ, tak budes mat max. materske

poisonblu
18. dec 2011

@walta tu je priklad, ako sa to pocita..len % su zmenene, bude to 65 %..ale mas tam vzorec

Príklad

Pani Kornélia je zamestnaná vo firme Alfa od roku 2007. V roku 2009 mala plat 300 € mesačne, v roku 2010 má plat 320 € mesačne. Otehotnela, pôrod by mal byť 15.10.2010, na materské chce ísť k 1.9.2010.

Pani Kornélia sa prihlási na dobrovoľné nemocenské poistenie (ešte pred otehotnením) k 1.1.2010 a určí si vymeriavací základ 750 € mesačne (320 v zamestnaní + 750 = 10070 €).

Pani Kornélia bude mať nárok na materské z oboch nemocenských poistení. Dobrovoľné nemocenské poistenie bude trvať najmenej 270 dní pred pôrodom (vznik DNP 1.1.2010, pôrod 15.10.2010).

Denný vymeriavací základ z poistenia zamestnanca bude (12 x 300) / 365 = 9,8631 € (rozhodujúce obdobie je rok 2009.

Denný vymeriavací základ z dobrovoľného nemocenského poistenia bude (8 x 750) / 243 = 24,6914 € (rozhodujúce obdobie je 1.1.2010 - 31.8.2010).

Úhrn denných vymeriavacích základov je 34,5545 €. Materské bude 19 € na deň, okolo 580 € mesačne.

mirkave
18. dec 2011

@veonka
@poisonblu identifikacne cislo sa vam nezmeni.to je pridelene k vasmu rodnemu cislu.(ja som poistena uz druhy krat a cislo mam stale to iste)