Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katka9900
5. apr 2012

@sstefi ahoj, ja som pn od novembra a klop-klop-klop, este som kontrolu nemala, ale aj tak by som sa bala chodit prec z domu mimo vychadzok, vraj mozu prist kedykolvek, aj cez vikend...

gapa
5. apr 2012

@zitaje
počas poberania nemocneského z dnp, či ošetrovného (max 10dní) platiť nemusíš. Ráta sa to mesčný vz deleno počet kalend. dní v danom mesiaci x počet dní za ktoré máš platiť x 4,4% (platíš tuším po starom len dnp). No zaokrúhlovanie už neviem. Treba si potom radšej overiť v sp, či je to ok vyrátané.

anjelik87
5. apr 2012

Ahojte dievcata. Potrebujem poradit. DNP si platim z maxima od 12.12.2011 a datum porodu mam 12.10.2012. Ale chcem sa opytat co vsetko musim splnat aby mi bola priznana materska. Pocula som napriklad ze musia byt pravidelne gyn. prehliadky - ale ako to budem dokladovat na soc. poistovni??? Tehotenskym preukazom alebo ako? A co este ostatne predkladam k tomu aby mi bola priznana materska? Dakujem!

datanka
5. apr 2012

@anjelik87 ziadne prehliadky na SP dokladovat nemusis 😉 ty si hlavne davaj pozor(ak je to tvoje 1x zalozene dnp)aby ti vyslo do porodu tych 270dni,lebo ak porodis skor,nedostanes nic z DNP.ak si uz pred tym dnp mala a ukoncila ho,tie dni sa ti zarataju aj ku tomuto,co si si zalozila 12.12.2011,ak nie,ako vravim,nemozes porodit skor ako 270den!ale mas tam nejaky mesiac do plusu,ze?ak dobre ratam 🙂 takze pojdes na matersku 6tyzdnov pred terminom,este pocas platenia DNP.mala by si mat vsetko o.k.nevidim nic,koli comu by ti matersku nemali priznat 😉 ak by si bola pocas tehu pn,nemozes cerpat z dnp,ale musis ho aj pocas pn platit.

janulap
5. apr 2012

@anjelik87 dr.uz bude vediet,ako dokladovat,ze si pravidelne prehliadky mala.Pojdes na MD u zv ochranej lehote?Tak dr.ti musi napisat pre SP,ze v case zaniku DNP si bola tehotna a samozrejme aj papier,ktory ti vypise pre SP,ze nastupujes na MD.

anjelik87
5. apr 2012

@datanka Dakujem. A ja mozem ist na pn aj ked este nemam splnenych 270 dni? Tie budem mat splnenych zac. septebra tak dufam ze mesiac dopredu rodit nebudem 🙂 A pred 12.12.2011 som nebola este nikdy dnp.

anjelik87
5. apr 2012

@janulap Jasne .. ja som mala skor na mysli nejake tie prehliadky ci nie je treba. Napr. nejake zdravotne alebo ja neviem co si mozu vymysliet na socialke. Tak ak nic tak som rada. Dakujem za odpoved.

tannia87
5. apr 2012

BABY vie mi neikto poradit prosim 12.4 mi konci tych 270dni dnp platenia k lekarovi idem 10.4 moze ma uz toho10 vypisat na pn?

moon1979
5. apr 2012

@tannia87
pokial dobre viem, tak nie ... aby si mohla čerpať PN z DNP, musíš mať zaplatených 270 dní, t.j. PN z DNP môžem čerpať až nástupom na PN 13.4.2012 ... ochranná lehota na PN je 7 dní po skončení poistenia ...

tannia87
5. apr 2012

@moon1979 a je to 7praconych ci 7 kalendarnych dni?

datanka
5. apr 2012

@anjelik87 no na pn ist mozes,ale budes ju dostavat len z prace(ak si zamestnana)z DNP nie a aj pocas pn ho musis stale platit.a platit na cas.cize do toho 8-meho,aby mali peniaze uz v SP.to je dost dolezite,lebo za omeskanie si tam uctuju penale a ak bude dlh vacsi ako 5eur,nemusia ti uznat matersku.

datanka
5. apr 2012

@tannia87 ak mas novo zalozene dnp(a ziadne ine ukoncene za posl.2roky)tak az po 270dnoch!a je to 7kalendarnych dni

tannia87
5. apr 2012

@datanka tak etraz enchapem lebo tu mam dve rozdielne odpovede ja som nevedela ze s aplati do osmeho platila som niekedy 9 niekedy 10 ale pred mesiacom som sa pytala na penale a nic tam nemali a prisiel mi dokonca papier domow kedy mi zanika poistenie a aka je ochranna doba tak hadam to je ok nie? 😉

liviana1111
5. apr 2012

ahojte mozno ste to uz rozoberali no predsa otazka : neviete ci mam narok na matersku ,ked idem po troch rokoch z Rodicovskej dovolenky na opätovnu matersku dovolenku? Mezdi ukoncenim RD sa vraciam na 7 tyzdnov do pracovneho pomeru a potom opät na MD. takze v podstate idem akoby s RD hned na MD po troch rokoch. dakujem

dzabena11
5. apr 2012

@gapa dakujem ti pekne...Ano dala som na sp novu ako z dnp, ze si uplatnujem.Uz som sa informovala a myslim, ze to spravim tak, ze si vyberiem dovolenku mam este celu , tak na mesiac potom v lete pojdem na dovolenku a potom nastupim na novu Pn a budem to mat uz z toho VZ. No vies, ja som odlasila k 30.1.2012 a znova prihlasila, lebo by mi to vraj automaticky zaniklo, pretoze som to platila davno predtym a tak mi to bolo poradene a chvalabohu za to, lebo inak by som nemala urcite nic ... 😉

zibi
5. apr 2012

@datanka to myslis vazne ze musim platit aj pocas PN DNP? ja som od januara na pn a zaplatila som si vlastne len januar a od vtedy neplatim nic...a ani mi na socialke nepovedali ze mam platit.. 😖 len ze si mam doplatit ten januar kedze na marodke som od 25 januara...cize by som ca mala doplatit 2 mesiace...
tak si to pojdem asi zistit na socialku..a tie 2 mesiace si doplatim...
este sa chcem opytat ..teeraz som na marodke..od toho 25. januara..keby ze ju prerusim a idem na marodku nanovo tak mam narok na to minimum ktore dostavam teraz?

zitaje
5. apr 2012

@gapa dakujem - medzitym mi nabehla na ucet vyplata a odisla platba na dnp trvalym prikazom, takze som to nechtiac zaplatila vlastne cele. No tak nevadi. A kedy mi poslu preplatok, hned tento mesiac spolu s nemocenskymi peniazmi, ci si to treba vyziadat, ci ako?

datanka
5. apr 2012

@zibi ak cerpas pn aj z dnp,tak platit nemusis

datanka
5. apr 2012

@zibi myslela som to tak,ze platit dnp pocas pn samozrejme musis vtedy,ak z neho necerpas,cize nemas narok cerpat z dnp,lebo este nemas splnenu podmienku 270dni.

datanka
5. apr 2012

@tannia87 mozno tam nebudes mat nic,ja ked som sa na to pytala,tak povedali,ze ked zadam pladbu neskor,tak mi mozu nauctovat penale.a to si nevedela,ze musis platit ku 8memu v mesiaci?to ti mali aj na sp povedat,ked si si zakladala dnp.jednej kocke sa stala taka neprijemna vec.ale to nie je tvoj pripad,ona isla na matersku z ochr.lehoty a poslednu splatku za dnp zaplatila az 20teho a tym padom,jej tam vznikol dlh viac ako 5eur a matersku jej neuznali!a to si chudera poctivo platila a iba koli tomu,ze poslednu platbu uhradila neskoro 😉 najlepsie je to platit na cas a mat pokoj a pred koncom platenia sa skoc opytat,alebo zavolaj do sp,ci nemas nedoplatok a ci mas vsetko o.k.

datanka
5. apr 2012

@zibi no a ci mozes ist na dalsiu marodku zalezi na viac veciach.neviem,ci ti uz dnp skoncilo,si na pn z ochrannej lehoty,alebo dokedy ti trva?si tehotna?

martina1001
5. apr 2012

@datanka ahoj stala sa mi taká vec, že v banke mi omylom nezmenili sumu platenia a odišla mi stará čiastka, bude problém ak doplatím zvyšok a pripíše sa im to až po sviatkoch , teda po 8.

datanka
5. apr 2012

@martina1001 to neviem,skus tam zavolat,ale nemal by to byt problem,myslim,alebo napis tu gape,alebo zalke,tie ti povedia presnejsie

zalka
5. apr 2012

@martina1001
Nebude to problém,
ale otázka máš nastavený aj špecifický symbol? Treba ho písať, pri jednorázových platbách v tvare MMRRRR a pri trvalom príkaze treba zadať do ŠS číslo 88 .

zalka
5. apr 2012

@datanka
No ale tej kočke bolo poradené na porade .. som si všimla. A mala by mať materskú z minima, čo v jej prípade jej ušetrí dalších pár desiatok eur mesačne.

Ale treba naozaj dávať pozor na platby, aby človek nemal dlžobu.

zalka
5. apr 2012

@liviana1111
Samozrejme, že budeš mať nárok na materskú .

zalka
5. apr 2012

@anjelik87
No pravidelné gynekologické prehliadky musia byť, ale na dokladovanie nároku na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa vo výške 678,49 eur. Ak nebudeš mať kontroly, tak štát Ti pri dožití dieťatka 28 dní tento príplatok nevyplatí. http://www.upsvarpo.sk/upsvarpo2/index.php?id1=236

datanka
6. apr 2012

@zalka neviem teraz ktoru kocku myslis 🙂 napis mi,nech som mudrejsia.pa

laura0
6. apr 2012

@datanka ,prosim ta vidim ze sa vyznas porad aj mne.Som tehotna,od 16.12 som na pn.ke.DNP si platim od 8.8.2011 ,podmienku 270 dni budem mat splnenu 6.5.2012.Chcem sa opytat ci je mozne aby mi lekar 30.4 (idem na kontrolu) ukoncil pn.ku ,v praci by som si zobrala 7 dni dovolenky a nasledne na to by mi 7.5 vystavil novu pn.ku tak aby som uz dostavala pn aj z DNP.ALe 17.6 nastupujem na matersku, 🙂 termin porodu mam 29.7.Dalo by sa to takto urobit? Nebude to mat vplyv na matersku z DNP?Či uz mam vydrzat a poziadat len o matersku z DNP? Dakujem za odpoved.

liviana1111
6. apr 2012

@zalka tak si ma trochu ukludnila, dufam ,ze mas pravdu ,lebo zatial ma vsetci strasia ,ze mi bude prisluchat len minimum -rodicovsky prispevok 190 eur ☹