Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
21. feb 2013

@ercsikek ahoj, trosku nechapem, co sa pytas 😕 je mi luto, ze ste prisli o babko ☹
Aku matersku mas na mysli? PN budes dostavat do ukoncenia vo vyske aku dostavas. vymeriavaci zaklad mozes zmenit pol roku. da sa to od prveho dna v mesiaci. teda nemozes urobit zmenu v polovici mesiaca.

ercsikek
21. feb 2013

janka9900 moja otázka je: či je možné si zvýšiť min. VZ na maximálny po 6 mesiacoch?

ercsikek
21. feb 2013

@janka9900 ,takže keď mám balík od 25. októbra,tak si ho môžem zvýšiť od 1.5.?neviem čo mám robiť?lebo som tu čítala,že tieto dávky vyplácajú max.52 týždňov a ja som na PN už od konca októbra,keby som otehotnela do apríla,tak mi to ešte vyjde,lebo počítam že na materskú dovolenku pôjdem 8 týždňov pred pôrodom,a keď neskôr otehotniem tak mi PN už nevystačí a budem si musieť platiť

janka9900
21. feb 2013

@ercsikek ano, od 1.5. mozes urobit zmenu na max. VZ. dovtedy chces platit z minima, ci chces byt stale na PN? Narok na PN je 52 tyzdnov, potom musis platit.

ercsikek
21. feb 2013

@janka9900 o tú zmenu mám žiadať koncom apríla,alebo skôr?a môžem požiadať aj keď budem na PN?práve som aj ja rozmýšľala,že keď pôjdem naspať do práce a potom o mesiac,dva zase na PN,tak sa mi to zase prepočíta a PN-ku už budem mať skoro minimálnu,dobre hovorím?takže dobre by bolo ostať na PN,vraj po potrate žena rýchlo otehotnie znovu

janka9900
21. feb 2013

@ercsikek staci koncom aprila podat ziadost. mozes ju podat aj pocas PN. Ked pojdes na PN v tomto roku, bude stale ratana z r. 2012. Ozvi sa koncom aprila, aka je situacia a cosi vymyslime 😉 drzim palce 😉

ercsikek
21. feb 2013

@janka9900 takže teoreticky by som sa mohla vrátiť do práce a keď otehotniem tak ísť na PN a tak mi vystačí tých 52 týždňov,napadla ma ďalšia otázka:keď otehotniem v apríly tak na materskú pôjdem ešte v decembri,tak sa mi z čoho bude rátať materská?z roku 2012?tak by som si zbytočne zvyšovala VZ?veľmi pekne ti ďakujem za odpovede 🙂

sstefi
21. feb 2013

ahojte, včera som sa pýtala, nikto mi nereagoval, tak skusim ešte raz, poprosím, ak niekto viete tak mi pomozte

ja by som sa chcela opýtat, ked sa idem prihlasit teraz na DNP, to tlačivo je nejak komplikované? nedá sa stiahnuť z netu?
a ked viem, dokedy chcem byt prihlásená, tak si hned teraz možem dat aj ukončenie, alebo musím ist v den , ked ho chcem ukončiť(to DNP)

zalka
21. feb 2013

@sstefi tlačivo http://www.socpoist.sk/ext_dok-rlfo-27122012-v2... poučenie http://www.socpoist.sk/ext_dok-poistne-13022013... a ak chceš hned aj odhlášku tak môžeš, ale nesmieš to urobiť na jednom tlačive . musia byť 2

sstefi
21. feb 2013

@zalka ty si poklad, dakujem ti velm pekne. 🙂

zalka
21. feb 2013

@sstefi nie je začo

zlatat
22. feb 2013

kočky prosím vás ako je to s dlhodobými PNkami? Ja som teraz od 27.8.2012 na PN - predpokladám že max. do polky mája. TO mi vychádza tuším 29 týždňov.
Ak sa mi podarí do mája otehotnieť, tak potom by som mala byť na rizikovom tehu, lebo mám za sebou 3 potraty ... a teraz otázka, ako to bude s PN? Budem mať nárok na iba 52- 29 týždňov, teda iba na 23 týždňov PN?
Či ako to vlastne ráta poisťovňa, neviete?

zlatat
22. feb 2013

oprava - do polky marca - maximálne budem na PN

denulka85
22. feb 2013

Baby neviete mi prosim poradit som na pn skoro 5mesiac a mam dpn, a teraz ked ukoncim pn tak si musim zas paltit 270 dni aby pokracovalo dpn? dakujem

dnpo
22. feb 2013

@zlatat ak chces mat zas 52 tyzdnov musis byt bez pN 26 tyzdnov

zlatat
22. feb 2013

@dnpo dík - takže keby sa mi podarilo v blízkej dobe otehotnieť, tak by som nemala ísť od začiatku na PN, ale si to vyrátať tak, aby mi tých 23 týždňov vyšlo do MD že? A to isté by platilo aj v prípade, keby som toto DNPO ukončila a po pár mesiacoch založila nové? Jasné, že to by prvých 26 týždňov bola PN minimálna, ale zaujíma ma hlavne tá dĺžka PN, či by som mohla byť zase mx tých 52 týždňov - spčet týždňov terajšej PN ?

dnpo
22. feb 2013

@zlatat TAK TO PRESNE NEVIEM SNAD DIECATA KTORE SA TYM ZAOBERAJU PORADIA

lisocka
22. feb 2013

@zalka nie sorry,,, 😉

lisocka
22. feb 2013

@denulka85 nie ,,,,,vždy ked budeš chcieť íšť na Pn tak si daj späť 2 roky do zadu ,,,,a ak počas tych dvoch rokov si bola aspoň 270 dni prihlásená tak maš nárok z minima

denulka85
23. feb 2013

@lisocka ked som nebola len teraz 5ti mnesic som pn, a neboloa som tri roky pred tym vypisana ked sa vratim do roboty na mesiac a o mesiac zas idem na pn tak mi bude platit dpn?

janka9900
23. feb 2013

@ercsikek no, najlepsie by bolo ist do prace, aspon usetris dni na buducu PN 😉 ak pojdes na matersku do 31.12., bude ratana z roku 2012, takze je jedno, z akeho VZ budes platit tento rok 😉

janka9900
23. feb 2013

@zlatat ahoj, pri PN sleduju 52 tyzdnov dozadu. teda napr. otehotnies a pojdes na PN v maji, tak sleduju poslednych 52 tyzdnov. ked marodujes od augusta do marca 29 tyz., budes mat narok na 52-29tyz., ale ked nastupis na PN napr. v oktobri, sleduju obdobie 52 tyzdnov, teda by si mala narok na PN o nejake dva mesiace viac (obdobie od augusta do oktobra, ked si bola PN sa uz nesleduje)... chapes ma, ze? 😅
na matersku si nemusis setrit tyzdne, mozes vycerpat celych 52 tyz. a potom nastupit na matersku. ak by ti chybali nejake tyzdne, aby si mohla marodovat az do nastupu na matersku, tak za tie tyzdne budes musiet platit- napr. od 27.tt do 32.tt budes platit balik a pojdes na matersku 8 tyz. pred terminom 😉

janka9900
23. feb 2013

@denulka85 ahoj, ano budes mat narok na PN aj o mesiac, ked ukoncis terajsiu PN a pojdes do prace. ked mas balik aktivny, teda ti poistenie nezaniklo, bude ratana PN z VZ z minuleho roka. ked si marodovala 5 mesiacov, o mesiac budes budes mat narok na 7 mesiacov.

zlatat
23. feb 2013

@janka9900 jéj Jani super ďakujem, konečne tomu rozumiem 🙂

janka9900
23. feb 2013

@zlatat nemas zac 😉

ercsikek
23. feb 2013

@janka9900 veľmi pekne ďakujem,pochopila som,prajem ti príjemné tehulkovanie 😀

janka9900
23. feb 2013

@ercsikek nemas zac 😉 dakujem

zlatat
23. feb 2013

@janka9900 Jani, prosím ťa, ešte mi povieš ako to je s tým NP? S kamoškou sa nejak nevieme dohodnúť ako to je -ja tvrdím jedno a ona druhá a už sme tak domotané, že nevieme, ktorá má pravdu.

Ak má niekto za posledné 2 roky 270 dní DNPO povedzme pol roka mal prereušené DNPo a teraz si chce založiť nové, tak z čoho mu budú vyplácať PN? Viem, že prvých 26 týždňov nového poistenia z minima ale potom z akého VZ? Toho, ktorý má určený v tomto novom poistení alebo z roku 2012? Ja vravím, že z nového a kamoška že z predchádzajúceho.
Ako to vlastne je?

A ozaj, dnes som si všimla, že max. pre NP je už 3930 € 😲 to fakt? 😕
A ešte jedna vec - od 1.1: sa tuším zvýšil minimálny VZ - ak som ja mala v okt. založený balíček z minima a bola to iná suma ako teraz, a teraz začnem platiť poistné, akú sumu mám zaplatiť - teraz aktuálnu alebo podľa "zmluvy" z októbra ?

zitaje
23. feb 2013

@zlatat podla mna ti budu po 26 tyzdnoch vyplacaat z noveho vymeriavacieho zakladu - lebo sa vyplaca z toho, ktore bezi. Vyplacali by ti z vlanajsieho, ak by si bola poistena od vlani.
A ano, zvysil sa max. vymeriavaci zaklad, ale ak to chces kvoli materskej, je to zbytocne, staci si dat max. vymeriavaci zaklad pre matersku, co je tusim 1179 ci kolko.

zlatat
23. feb 2013

@zitaje pre MD sa nezmenil VZ, To ostalo? A pre PN je koľko, Tiež len tých vyše 1100? Lebo ma splietla tabuľka poistného a VZ na stránke soc. poisťovni - tuším vlani tam bol uvedný pre NP menší VZ ako pre ostatné poistenia ( dôchodkové, v nezamestnanosti,... ) a teraz sú rovnaké