Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

palculienka2011
15. okt 2012

@domeli dakujem za odpoved 🙂 samozrejme, to by nebola moja doktorka, keby daco nedoplietla...mam vypisane dve tlaciva, akurat na jedno mi do kolonky zamestnavatel napisala DNP, teraz co 😕 mozem si tam rucne dopisat svojho zamestnavatela ci radsej nechat tak? a treba tam v tych krizkovackach zaXkovat ze dobrovolne nemocensky poistena osoba ci co? Zajtra idem do socialnej poistovne, tak nech tam netraposim 😅 dakujem

lenka777
15. okt 2012

ahojte zienky.potrebovala by som poradit.platim si dnp,ktore mi konci posledny oktobrovy den.som inak na rodicovskej dovolenke a som v siestom mesiaci tehotenstva.cize na md pojdem niekedy koncom decembra asi.neviem ale co mam urobit ked niektori pisu ze sa treba znovu prihlasit na dobrovolne poistenie aby sa to ratalo ako nepretrzite.prosim kto viete poradte mi lebo nerada by som prisla zbytocne o peniaze,co som tam dala.dakujem.

csokasi
15. okt 2012

@zlatat Ďakujem,poradila si mi dobre. Len som přišla nato, že při mojom príme sa mi to nepoletí priplacat'.

katrin31
15. okt 2012

@lenka777 a si este aj zamestnana?

zlatat
15. okt 2012

@csokasi to teda nie ... ja síce prídem o prácu, takže peniažkov nazvyš moc nebude, ale som si povedala, že minimálne do konca roka si tých 120€ zaplatím a budem sa modliť, aby som do konca roka otehotnela, aby som mala potom PN - lebo na 100% budem na rizikovom hneď od začiatku, nakoľko som 3x po sebe potratila.

zlatat
15. okt 2012

@katkaapetko pokiaľ viem, tak nárok na materskú dovolenku z DNPO má iba "poistenkyňa" čiže ty v čase, kedy si budeš žiadať o MD musíš byť poistená.
Hmm ja by som sa dala na PN aby si využila toto DNPo čo najviac.

poppy28
15. okt 2012

@lenka777 lenka podla mna sa mozes dat doktorkou vypisat na rizikove alebo na pn az do materskej a DNP ti stale plati a nemusis uz viac platit ak by ta doktorka nechcela vypisat musis si to platit az do materskej a potom normalne budes dostavat dnp nic sa nestane o nic neprides len to nesmies prestat platit do materskej, klasicky platis dalej aj ked ti uplynula doba 270 dni

nanku
15. okt 2012

@lenka777 urcite sa prihlas ... bude sa ti ratat nepretrzite a daj sa do nastupu na MD vypisat na PN, nebudes musiet platit poistenie a este aj nejake tie Eur dostanes

poppy28
15. okt 2012

@katkaapetko ahoj aby si dostavala DNP musis mat zaplatene 270 dni v kuse ak ostanes tehotna a pojdes na matersku skor ako o 270 dni toto poistenie ti zanikne takze musis to zacat platit aspon tri mesiace pred tym ako otehotnies a platis az kym nebudes mat 270 dni potom sa mozes dat na PN alebo na rizikove a ak otehotnies neskor musis si to platit az do materskej medzitym casom ako ti uplynie 270 dni a materskou mozes vyuzivat aspon PN hadam som to dobre napisala 🙂

domeli
15. okt 2012

@sendynka01 áno, pochopila si to správne 🙂 Čo sa týka OČR a PN - áno, nástup na ne môže byť až po 270 dňoch potom už kedykoľvek počas trvania poistenia, po zániku do 7 dní najneskôr (to je ochranná lehota). Ešte platí nepísané pravidlo: 1 OČR na 1 dieťa za 1 mesiac. OČR je max. 10 dní, ktoré Ti preplatia. AK by bola potrebná dlhšia OČR, musí byť zmenená diagnóza po tých 10 dňoch a neviem, či nie aj nejaká aspoň 1-dňová pauza. Nie je to takto nikde striktne dané, ale praktizuje sa to takto - možno to aj viaceré maminy potvrdia. Ja som sa to dozvedela tiež tu na koníku, keď sme raz ťahali šnúru chorôb cez dva mesiace s dcérkou.
PS - ani ja som dlho nevedela, že môžem byť OČR počas RD. Nezaujímala som sa o to, nevyužívala som to, veď som si povedala,ž e aj tak som doma. Ale keďže som zistila, že lekáreň sú tie najdrahšie "potraviny" (pardón, nechcem dehonestovať farmaceutickú prax ani Mgr. v nej pracujúcich), povedala som si, že v prípade potreby už nebudem k SP taká zhovievavá a šetriť jej to, na čo mám nárok ja.

katkaapetko
15. okt 2012

@zlatat @poppy28 tych 270 dni uz budem mat splnenych(20.10) a chcem pokracovat v poisteni len stale rozmyslam ci sa mi to vobec oplati ked este nie som tehotna ale snad sa nam podari cim skor...tak sa nahlasim na ten novy balik ale uz len z minima a ked zistim ze som tehotna tak mozem ist na Pn a potom rovno na matersku...alb platit az po nastup na matersku...spravne ze?ja som dopletena cela z tohto systemu... 😉

domeli
15. okt 2012

@palculienka2011 skús adresovať otázku všeobecne, alebo napr. janke či monn, ktoré radia na predošlých stranách, lebo ja len viem, že je potrebné vypísať PN 2x - bližšie neviem. Ja sama som teraz 1.krát PN, ale zamestnávateľa nemám, takže ja mám vypísané zelené, červené a čierne tlačivo iba tak, že zamestnávateľ DPO, aj krížik pri DPO v rámčeku "cez kopirák" či ako to nazvať. Proste všetky tie papiere sú jedno pre SP. Pre zamestnávateľa by to malo byť vypísané ešte raz celé.
Kočky, opravte ma, ak sa mýlim.

poppy28
15. okt 2012

ja to mam tak isto ty platis este stale tych 42 € ci kolko to bolo? na tvojom mieste sa dam teraz na Pn aspon na dva mesiace napr s chrbticou a dostanes normalne tych 600 € na mesiac ale musis na tu PN nastupit do 7 dni od skoncenia tych 270 dni ani skor ani neskor inak to prepadne tych 7 dni je tam lehota a nahlas na ten novy balik za 119 € z minima a ked neotehotnies zase do tych 9 mesiacov zase sa das na Pn tie peniaze sa ti za dva mesiace vratia naspat 😉

domeli
15. okt 2012

@katkaapetko trochu sa rozchádzam v názoroch so @zlatat a @poppy28 - nemusíš platiť počas celého tehotenstva až do nástupu na MD. Keď ešte nie si tehotná, môžeš sa prihlásisť k 269. dňu najneskôr na balík poistenia (ako sa to presne robí som už písala pár strán dozadu) a keď zistíš, že si tehotná, môžeš sa odhlásiť a nárok na materské si uplatníš z 8 mesačnej ochrannej lehoty (teda určite to tak platí pri nezamestnaných). Alebo potom, ak to bude potrebné, môžeš ísť na PN a byť PN až do nástupu na MD (vtedy neplatíš).

mirellka
15. okt 2012

@janka9900 ahoj,ďakujem za odpoveď.Ja už balík ďalej riešiť nebudem lebo som mimo trvalý pobyt a do toho dátumu skrátka nestíham a aj tak celkovo platila som 4 roky tak buď vyjde na posl.chvíľu alebo to nechám tak.Takže ak by to predsa teraz vyšlo tak by som mal nárok aj na PN ak by mi to doktor povrdil aj bez toho aby som sa hlásila na nový balík?

zlatat
15. okt 2012

@domeli veď ja som to tak myslela, aby sa dala na PN a tak maximálne využila DNPo - platiť poistné nebude musieť a navyše dostane peniažky za PN
Ale máš pravdu, na tú 8-mesačnú ochrannú lehotu som pozabudla

mirellka
15. okt 2012

@moon1979 Ďakujem za odpoveď 🙂

zlatat
15. okt 2012

@katkaapetko ja som na tom rovnako - ja som dokonca v máji aj otehotnela a už som sa tešila, že sa mi konečna aspoň pri 1 dieťatku podarí mať peknú materskú, no žiaľ, v auguste sme o mimi prišli, takže ja teraz tiež uvažujem, či sa mi to vôbec oplatí, ale som si pvoedala, že sa prihlásim na balík a skúsim, možno sa čoskoro zadarí.
DNPo si platím už 4,5 roka - toľko sa pokúšame o bábo 😖

domeli
15. okt 2012

@lenka777 o peniaze určite neprídeš. Máš ale dve možnosti (možno to Ťa pletie), keď Ti DNP teraz končí:
keďže si tehotná, buď ho necháš zaniknúť normálne posledným dňom a nárok na materské si uplatníš z 8 mesačnej ochrannej lehoty - teda v decembri normálne nastúpiš na MD, avšak POZOR! - nástup musí byť presne 6 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu, uvedeným v žiadosti o materské (ani o deň neskôr, lebo vtedy Ti ozaj materské zamietnu a nevyplatia ani cent). + spolu so žiadosťou o materské predložíš SP potvrdenie od gynekológa, že si v čase zániku DNP bola už tehotná. Budeš mať nárok na materské z VZ, z ktorého si si platila.
Druhá možnosť je taká trošku špekulatívna, ale má svoje pozitíva, preto Ti kočky radia pripoistiť sa nepretržite: môžeš sa k 269. dňu dopoistiť na ostatné dve poistenia (pozor ale, pre max. materské netreba meniť VZ na nižší ako je 1153,50, lebo pri trvajúcom poistení je rozhodujúce obdobie až do posledného dňa kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na MD). Keďže nastupuješ niekedy v decembri, môžeš tým získať to, že ak pôjdeš do nástupu na MD na PN, získaš pekné peniažky za PN + počas celej doby MD budeš poistená (ďalších 34 týždňov) a tu je tá výhoda pre budúcnosť, že si tak "bezplatne" predĺžiš možnosť poistenia, ak by si potom niekedy až do roku 2041 potrebovala čerpať napr. PN a OČR - lebo stále sa posudzuje 270 dní za posledné 2 roky, či je splnených. Ak nezmenia zákon, tak sa budeš môcť potom podľa potreby prihlasovať a odhlasovať a získať tak ešte nejaké peniažky z SP. Ešte sa ale vrátim k tomu. že ak by si sa prihlásila na tie ostatné dve poistenia k 269. dňu, a potom nebola PN, musíš platiť do nástupu na MD, čo je z maxima 405,45 eur/mesiac.
Mňa ale ešte zaujíma - kedy si sa prihlasovala na poistenie? Ešte po starom v januári? Lebo ak Ti DNP končí k 31.10., tak to si sa musela poisťovať už vo februári. Pri poistení v januári po starom 31.1. je dátum zániku 26.10., ak dobre rátam (alebo 27.10. ale isto nie 31.10.)
Inak všetko toto píšem s určitosťou pre nezamestnané. Zamestnané žienky majú pri nástupe na MD a zladení s nástupom z DNP nejaké odlišnosti a špecifiká v niečom, len ja sa neorientujem presne v čom.

katkaapetko
15. okt 2012

@domeli ahoj presne tak som si to aj ja myslela no ked toto tu vsetko citam tak som dopletena...pripoistim sa k tomu 269dnu to viem ako sa robi aj papiere som si uz bola zobrat 🙂 no a potom ked otehotniem sa len pojdem odhlasit a cakat na matersku?ja som nezamestnana,pracujem len na dohodu a popritom studujem...no a popritom sa snazime o babo 😉
dakujem...

@zlatat juj to mi je luto,a ze 4,5roka uff my sa snazime cca 4-5mesiacov a to uz som zufala z toho ze to nie je take jednoduche ako u niekoho...tak snad sa nam to podari coskoro... 🙂

poppy28
15. okt 2012

@domeli ano je tam este 8 mesacna lehota ale ona este nie je tehotna tak to by musela otehotniet tento alebo buduci mesiac aby to este stihla uplatnit nie? inak jej to zanikne

domeli
15. okt 2012

@katkaapetko áno, k 269. dňu sa dopoistiť a keď zistíš, že si tehotná, môžeš sa z poistenia odhlásiť a nárok na materské si uplatníš z 8 mesačnej ochrannej lehoty - teda SP bude zaujímať Tvoje tehotenstvo až keď im budeš niesť žiadosť o materské a tam zároveň budú skúmať, či nástup na MD spadá do 8 mesačnej ochrannej lehoty od zániku poistného a zanesieš im tam aj potvrdenie od gynekológy, že si v čase odhlásenia sa z DNP bola tehotná.
či niečo nekomplikuje práca na dohodu, neviem, v tom sa nevyznám, to si ešte over u múdrejších hlavičiek 🙂

zlatat
15. okt 2012

@domeli počkaj, ak som dobre pochopila, tak tým, že som teraz prešla z maxima na minimálny balíček, tak som si tým moc nepomohla čo sa týka prípadnej MD v r.2013 ( samozrejme za predpokladu, že sa nám čoskoro podarí otehotnieť )? Neberie sa rozhodujúce obdobie pre výpočet MD predchádzajúci kalendárny rok? 😕 Už som z toho magor. 😖

domeli
15. okt 2012

@poppy28 pýtaš sa ku ktorej kočke odtiaľ, lebo sa tratím nejako...

domeli
15. okt 2012

@zlatat obvykle sa berie, čiže v prípade, že otehotnieš a nastúpiš na MD budúci rok, bude sa Ti ako rozhodujúce obdobie pre výpočet materského rátať rok 2012. Avšak lenka, u ktorej som to písala, nastupuje na MD teraz v decembri a keďže ona sa prihlasovala až tohto roku a ak by sa rozhodla pokračovať v poistení aj po zániku zo zákona nepretržite, v tomto prípade je rozh. obdobím pre výpočet výšky materského obdobie od prihlásenia až do posledného dňa v mesiaci, ktorý predchádza mesiacu nástupu na MD. To mám aj z SP potvrdené.

zlatat
15. okt 2012

@domeli ach, konečne to chápem ... normálne mám pocit, že čim viac študujem a čítam, tým som z toho viac domotaná 🤐
Takže aby som mala ešte peknú MD ( max, už nebude, ale stále bude dosť vysoká ) musím otehotnieť do apríla - najneskôr v polke mája, že ? Teda ak dobre rátam ... lebo teraz som otehotnela koncom mája a na MD by som šla tuším 1.1.

domeli
15. okt 2012

@zlatat aj iné kočky, ktoré to zaujíma, pripájam konkrétnu odpoveď z SP:
Otázky zneli: 1. DNP končí k 15.10. - chcem ho nepretržité, čo robiť?
2. meniť/nemeniť VZ, ak 3.11,. nastupujem na MD a chcem max. materské - čo bude rozh,. obdobím?

V prípade, že sa rozhodnete aj naďalej platiť dobrovoľné poistenie, budete povinná platiť toto poistenie z celého balíka, to znamená, že budete platiť nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a zároveň poistenie v nezamestnanosti. Aby nedošlo k prerušeniu dobrovoľného nemocenského poistenia, odporúčame Vám dopoistiť sa na dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti napr. 269. deň trvania tohto poistenia. V prípade, že sa dopoistíte až po splnení podmienky 270 dní, dôjde k prerušeniu nemocenského poistenia, čím vznikne aj nové rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej, to znamená, že na predchádzajúce obdobie dobrovoľného poistenia sa pri výpočte dávky prihliadať nebude. Ako uvádzate vo Vašom podaní, dobrovoľné poistenie Vám zanikne dňa 15.10.2012, a preto sa môžete na dobrovoľné poistenie prihlásiť napr. dňa 14.10.2012, teda 269. deň.

Pripomíname, že nárok na materské vzniká aj po zániku nemocenského poistenia v rámci osemmesačnej ochrannej lehoty. Nárok na materské vzniká poistenkyni, ktorá si materské uplatní v rámci ochrannej lehoty v šiestom týždni pred očakávaným termínom pôrodu. Ako ste uviedli vo Vašom podaní, predpokladaný termín pôrodu máte stanovený na 15.12.2012, a preto by ste na materskú mali nastúpiť dňa 03.11.2012. Výška materskej je 65% z vymeriavacích základov odvedených do Sociálnej poisťovne v rozhodujúcom období. Rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej je spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské, prípadne obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca, predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol nárok na materské. Rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej uplatnenej v ochrannej lehote sa určuje ku dňu zániku nemocenského poistenia. To znamená, že ak sa neprihlásite na balík dobrovoľného poistenia, rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej bude obdobie od 20.01.2012 do 30.09.2012. V prípade, že v platení dobrovoľného poistenia budete pokračovať aj po 15.10.2012, rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej bude obdobie od 20.01.2012 do 31.10.2012. V prípade, že chcete dosahovať maximálnu výšku materskej, odporúčame Vám platiť dobrovoľné poistenie od 16.10.2012 z maximálneho vymeriavacieho základu. Na záver pripomíname, že v čase poskytovania materskej je dobrovoľne poistená osoba oslobodená od platenia dobrovoľného poistenia. Pri skúmaní nároku na materské nie je rozhodhodujúce, kedy u poistenkyne nastane pôrod, nakoľko sa podmienky nároku na materské sledujú ku šiestemu týždňu pred očakávaným termínom pôrodu.

lenka777
15. okt 2012

veď to že ja som zamestnaná, ktorá momentálne čerpá rodičák takže preto neviem ako to je so mnou. a poisťovala som sa ku poslednému januáru tak som rátala do konca októbra, akosi som sa teda sekla. inak ďakujem za odpovede.
a to pripoistenie neviem či je dobrá vec v mojom prípade keďže neviem či keď som na rodičáku či môžem ísť na PN.

domeli
15. okt 2012

@lenka777 ak si na RD, môžeš čerpať PN (v tomto by malo byť jedno, či PP trvá alebo nie). Možno zareagujú aj ďalšie baby - napr. @janka9900...hm...?

katrin31
15. okt 2012

@lenka777 takze si presne taky pripad ako ja..ja som tiez v siestom mesiaci..ibaze mne uz dnp skoncilo minuly tyzden..mas dve moznosti.den pred skoncenim sa prihlasit na ten novy balik.ja som tak urobila 13.10. a od dnes som na pn..to znamena ze zaplatim za tie dva dni a poistenie mi plynie ale neplatim ho.a dostavam teraz aj rodicovsky aj pn.teda budem dostavat 🙂 .a v polke decembra iba prejdem na matersku a den pred skoncenim materskej zrusim toto pripoistenie..mas tam potom este moznost ist do siedmich dni na pn..a druha moznost je ze neurobis vobec nic..ale ma to hacik, tym ze sme na rd a sucasne zamestnane tak nemame ochrannu lehotu 8 mesiacov, tak musis porodit do siestich tyzdnov od nastupu na matersku..takze mne to vychadza tak ze termin mam 2.2 a porodit by som mala do 1.2. ak nie, tak mam smolu..preto som sa prihlasila na ten novy balik.este sa to da risknut tak ze sa dohodnes s gynekologom ze ti posunie termin porodu na papieri.teoreticky by to mohlo vyjst az tak ale je skoda riskovat..lebo sa moze stat ze ti to ujde o jeden den a budes si nadavat.