Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

florida18
29. dec 2011

Ahojte, chcem vás poprosiť o radu. S manzelom planujeme babo niekedy na rok, a tak rozmyslam nad zalozenim DNP. Ako to urobit aby som dostavala potom matersku co najvyssiu, treba platit z maximalneho VZ? a kedy je to pre mna najlepsie zalozit, este teraz do konca decembra alebo az k 1.1.2012? Som studentka VS a iný príjem nemám,. Dakujem pekne

zuzula77
29. dec 2011

pridavam sa k otazke florida18
v roku 2012 planujeme babo a zvazovala som prihlasenie do DNP, kym som vsetky tie zakony pochopila a rozhodla sa, zmenili zakon, takze teraz uz vobec neviem do robit. Ma este vyznam prihlasit sa a platit DNP, bude to mat prinos k materskej?

nienna
29. dec 2011

tak ja som dneska bola v SP, úplne v pohode berú nové prihlášky, dokonca predomnou čo boli ľudia tak som počula, ako ich prehovárala aby sa prihlásili ešte do konca januára, že to budú mať lacnejšie.....len ja som tam šla zbytočne, lebo ja som chcela aby mi napísali na prihlášku že až od 20.januára,a mi povedala že to mám prísť až 19.teho....že to sa nedá takto skoro.....ozaj, som rozmýšľala, keď mi to po 270 dňoch zanikne, nechám to tak, a povedzme o rok by som chcela bábo, tak by som sa prihlásila na ten nový balíček tiež z maxima, hned sa hodila na PNku aby som nemusela platiť, no musela by som na nej byť tých 26.týždňov, však?? a bude sa mi vôbec rátať toto staré poistenie čo už bude zaniknuté, teda tých 270 dní za posledné dva roky??? hmmmm

nienna
29. dec 2011

@florida18
@zuzula77 ja som spravila to isté, teda idem to spraviť, ak sa prihlásite do konca januára na DNP, tak ešte stále budete platiť po starom 270 dní, potom vám to zanikne, ale ak budete do toho dňa, keď to má zaniknúť už tehotné, tak dostanete materskú 🙂 čiže ak si začnete platiť napr. 1.januára, tak vám to zanikne k 1.októbru, čiže do toho oktobra aby ste boli tehotné, stačí aj ked len v nejakom 8.tt. A ak nie, tak ešte sa dá do 7dní hodiť na PNku.

z.vrablova
29. dec 2011

musim prerusit PN, ak sa chcem od februara prihlasit na novy balik v Soc. poistovni? Ak nie, mozem sa prihlasit z maxima a po skonceni materskej cerpat PN alebo OCR?

zuzula77
29. dec 2011

@nienna mozno teraz polozim domotanu otazku, ale mam v tom stale zmatok - ttaaaaakze, zacnem DNP platit od 1.1.2012 ak do 1.10. otehotniem, tak po nastupeni na matersku, napr. az 3 mesiace po 1.10. budem mat narok na matersku z DNP? teda zo "stareho" balika?

nienna
29. dec 2011

@zuzula77 áno tak 🙂 teda neviem presne kedy sa nastupuje na materskú, niekoľko týždňov pred pôrodom, proste ked nastúpiš tak dostaneš materskú.....lebo ked ti zanikne DNP toho 1.10. tak na to je tam tá 8mesačná ochranná lehota, pre tie čo sú tehotné už

veronka
29. dec 2011

takže sa bude dať prihlásiť aj v jaunári?

gepetto
29. dec 2011

emaria, dakujem 😉

2danculik
29. dec 2011

Ahojte baby,
chcem sa podelit s informáciami, pisala som na socialku s takýmto problemom:
ak som 1,5roka dobrovolne nemocenský poistená(minimálna mzda +max.poistenie), a teraz (december2011) som zistila, že som tehotná: z akého vymeriavacieho základu sa mi bude počítať materská? termín mam na august 2012
odpoved sociálky:

Vzhľadom na uvedené, ak z aktuálneho dobrovoľného nemocenského poistenia ku dňu 31. 1. 2012 získate 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, toto poistenie Vám dňom 31. 1. 2012 zanikne. Po zániku dobrovoľného nemocenského poistenia si budete môcť nárok na dávku materské z tohto poistenia uplatniť v ochrannej lehote. Ochranná lehota je spravidla sedem dní po zániku nemocenského poistenia. Ak ale nemocenské poistenie zanikne v období tehotenstva ochranná lehota je osem mesiacov. Ak splníte zákonom stanovené podmienky, nárok na materské Vám vznikne.

Výška dávky materské je s účinnosťou od 1. 1. 2012 65 % denného vymeriavacieho základu, prípadne pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.
Ak ste dobrovoľne nemocensky poistená nepretržite od 1,5 roka a nárok dávku materské Vám vznikne v roku 2012, rozhodujúcim obdobím bude rok 2011. Výška dávky materské sa vypočíta z vymeriavacích základov, z ktorých bolo dobrovoľné nemocenské poistenie platené v roku 2011. Ak ste si v tomto období platili dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu, výška dávky sa vypočíta z tohto vymeriavacieho základu.
Nárok na vyššiu sumu dávky materské by Vám vznikol v prípade, ak by došlo k zániku aktuálneho dobrovoľného nemocenského poistenia a vzniklo by Vám nové dobrovoľné nemocenské poistenie a určili by ste si vyšší vymeriavací základ na platenie tohto poistenia. Nárok na materské ako aj rozhodujúce obdobie by sa potom posudzovalo z tohto nového poistenia. Výška dávky by závisela od vymeriavacích základov, z ktorých by ste si toto poistenie platili za predpokladu, že by trvalo nepretržite najmenej 26 týždňov pred vznikom nároku na nemocenskú dávku (v prípade dávky materské spravidla ku dňu, ktorý pripadá na začiatok 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu). Ak je dobrovoľne nemocensky poistená osoba nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom nároku na nemocenskú dávku, výška nemocenskej dávky sa vypočíta z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, k torý je jedna tridsatina vymeriavacieho základu najmenej, ktorý platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (t. j. v roku 2012 339,89 € : 30 x 65 % x počet dní v mesiaci).

trochu vela info 😖 ale hadam to niektorej z vas pomoze

lucka268
29. dec 2011

Ahojte baby.Potrebovala by som súrne poradit.
Dnes mi zamestnávatel oznámil, že predal firmu inému konatelovi je to s.r.očka.
Ja som tehotná v 6 mesiaci on o tom vie mám podpísaný aj papier od neho a nalieha na mna aby som bud ja dala výpoved alebo že mi dá výpoved on ale bez nároku na odstupné.Do konca tohoto roku.
Vo firme som odrobila skoro rok.
Tak som povedala že ja výpoved nepodám a on mi povedal ked nepodpíšem výpoved od neho tak že ma neodhlási zo socialnej poistovne.On tu firmu predal najakému pofidernemu človeku.
Chcela by som vediet či mi neviete poradiť čo robit ved som predsa v ochrannej lehote.Musím sa dnes rozhodnút.
Dakujem pekne za každú radu.

domdom
29. dec 2011

ahojte,
je to tu už asi zo všetkých stán ospievané, ale nie som si istá, či rozumiem správne...
Poprosím o radu: Som DNP od 13. 7. 2011. a platím si zatial len to minimum, nakoľko asi 3 roky dozadu som platila asi 2 roky z maxima a žiadno som to nevyužila ☹ , plánujem bábo ale až niekedy na jar, prípadne v lete, chcem sa spýtať, či sa mám odhlásiť a znova prihlásiť, aby som získala ďaľších 270 dní, a z akého VZ mám platiť ak by som chcela max. materskú? Čiže, môžem sa odhlásiť, do 31.1. 2012 sa opäť prihlásiť, platiť znova z minima, a keď zistím, že som tehu, tak si to dám na maximum aby som získala tých 26 t? Chápem to správne? prosím poradte, vyvráťte či potvrdte mi to, dakujem!

ingrid16
29. dec 2011

@nienna akoze nic v zlom. ale teraz si napisala presne priklad, kvoli comu to poistenie rusia.,, ze budes platit chvilu a potom sa hodis na PN-ku.,,bohuzial, toto robilo a stale robi vela ludi, a kvoli nim vela ludi zbytocne vyhodilo peniaze. ved ako mozes vediet, ze budes chora? vediet to nebudes, len prehovoris doktora.zda sa mi to hnusne, takto zneuzivat.system a potom sa cudovat, ze to rusia.

katarina104
29. dec 2011

ahojte, poradíte mi ak skončí DNP tak mám potom požiadať o vrátenie preplatku alebo to vrátia sami?

nexa
29. dec 2011

@lucka268 urcite by som na tvojom mieste nedala vypoved a urcite by som mu nepodpisala vypoved dohodou.. ak chce.. nech ti napise vypoved aj s odstupnym... popripade sa hod na PN... ale nic by som nepodpisovala.. kym by mi neporadil nejaky odbornik... skus popripade zajtra zbehnut na urad prace.. je tam pravna poradna zadarmo...
popripade tam zavolaj... urcite ti poradia...

nexa
29. dec 2011

@ingrid16 a system nahodou nezneuzil nas???? ze sme si dlhe roky platili.. prave kvoli tomu aby sme si na materskej prilepsili... lebo z tej almuzny sa vyzit neda..??? a ked ti to platenie nieco ma priniest tak to zrusia....to sa ti nehnusi????... podla mna si jedna z tych... ktora deti nema... a nevie co to je.. alebo jedna z tych co bola lakomejsich platit mesacne a teraz zavidi tym co mozu tento system zneuzit.... aj tak si myslim ze je ovela viac tych s ktorym tento system vybabral...ako tie co na tom zarobia...podla mna ked je prilezitost.. tak to urobi kazda jedna rozumna zena... 🙂

tita201
29. dec 2011

@mima595 veru že škoda to bola aspoň mala nadej ako usporiť na poistnom takže sa bude platiť dva krat potom daj vedieť čo ti odpisali.

bubulka722
29. dec 2011

@ingrid16 Sa prosím ťa zobuď a pozri sa ako tento systém zneužívajú tí pri koryte. Samé korupčné škandály a tunelovanie hodnôt ktoré sa budovali desaťročia a ty ideš viniť chudery ženy, ktorým stále uberajú aj z ničoho. Ja osobne si pamätám dobu kedy bol nárok na PN 90% z hrubej mzdy a bolo to dozadu 10 rokov. Kam sme sa za tých pár rokov dostali a kam smerujeme??? Koľko detí si bude môcť dovoliť normálny človek keď ničia celý sociálny systém? Sociálna poisťovňa končí rok vo výraznom pluse a stále tu niekto hovorí o rozkrádaní? Pozrime sa konečne konkrétne kto tu vlastne kradne!

mima595
29. dec 2011

@tita201 - odpisali mi asi to iste co tebe...že sa bude platit dvojmo a samozrejme sa ti zarata do dochodku ta "spolocna" suma...co ma velmi potesilo 😀 😎 , že ked sa nahodou dozijem dochodku, tak sa mi zohladni tato teraz podstatna, po 30 rokov absolutne nepodstatna suma 😠 ....

zlatat
29. dec 2011

ahojte dievčatá - dlhšie som tu nebola, ale teraz som na bábätku našla poradňu, a tam je takýto prípad: http://poradne.rodinka.sk/kika-kovacikova/dnp-t...
Trošku mi nejde do hlavy odpoveď ... odporuje tomu, čo napísal aj Miháľ - že sa dá v januári odhlásiť a znova prihlásiť a potom plynie nová 270 dňová lehota na platenie po starom.
A v tejto poradni píše opak - že ak už je niekto platiteľom DNP viac ako 270 dní, tak odhlásenie a nové prihlásenie zánik poistenia nijako neovplyvní 😨 Rozumiem tomu tak, že podľa nej aj keď by sme sa v januári odhlásili a následne prihlásili, tak by nám tak-či tak poistenie zo zákona 1.2. zaniklo, lebo podmienku 270 dní máme dávno splnenú.
Tak ako to vlastne teraz je?

dnpo
29. dec 2011

@ingrid16 nepozeras telku ake si panstvo nadelilo odmeny???? oni urcite nepotrebuju pripoistenie ...beru si sami z nasho a my sme tichucko a budeme si tu vycitat ze niekto zneuziva system, com to pises

nexa
29. dec 2011

@zlatat ak sa do 31.01.2012 odhlasis a nanovo prihlasis... tak sa ti 270 dni pocita nanovo...

nexa
29. dec 2011

@zlatat to jej odpoveda niekto kto v tom nema este poriadne jasno..🙂)

kramare2011
29. dec 2011

Za obdobie od 1. januára 2012 bude

minimálny vymeriavací základ mesačne v sume 339,89 EUR,


maximálny vymeriavací základ mesačne na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti v sume 3 076,00 EUR.

Co vy na to? Kto si to moze dovolit podla vas ?
NA zaklade akych analyz uzakonili tieto premrstene sumy ako PMZ (vymeriavaci zaklad)??
Nic pre mna....bohuzial

kramare2011
29. dec 2011

@zuzula77 podla mna sa to uz teraz neoplati...pozri - uviedla som tu aj hranice PMz, z ktorych sa vypocita poistne a to je dost vysoke...hlavne z tej 3tisicovej sumy (max zaklad)

konteska
29. dec 2011

@sssimi ďakujem za info....ešte uvažujem,že sa niekedy v jan.odhlásim a do konca jan.sa znovu prihlásim,a'ž kým znovu nezískam 270 dní DNP a snáď v tom čase otehotniem 🙂 a potom budem v 8-mes.ochrannej lehote.Dúfajme

domeli
29. dec 2011

@lalia2 počas MD, PN a OČR sa DNP neplatí. Takže zaplatíš iba do dňa nástupu na MD (teda deň nástupu už sa neráta) 🙂

nexa
29. dec 2011

Ak by nahodou niekoho zaujimalo... 😉

Ukončiť od februára rodičovskú dovolenku a ísť na PN-ku?

Som na rodicovskej dovolenke s 18 mesacnym synom s tym ze moj pracovny pomer trva. Som tehotna 8 tyzden. Platim si DNP - podmienku 270 dni budem mat splnenu zaciatkom januara. Je pre mna vyhodnejsie od februara ukoncit rodicovsku a ist na PN? Budem dostavat PN aj z pracovneho pomeru /s malym som tiez bola na rizikovom a dostavala som PN prib 450 eur/ a aj z DNP? Alebo mam ostat na rodicovskej?

odpoved expertky na socialne veci...

Ako tehotná osoba budete od 1.2.2012 v 8 mesačnej ochrannej lehote.
Funkciou ochrannej lehoty je predĺžiť účinky nemocenského poistenia po jeho zániku, pričom rozhodujúce obdobie na určenie výšky nemocenských dávok sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia, vo Vašom prípade dobrovoľného nemocenského poistenia.
To znamená, že po 1.2,2012 Vám zanikne dobrovoľné nemocenské poistenie, ale pretože budete mať splnenú podmienku 270 dní DNP, vznikne Vám nárok na nemocenské, ošetrovné aj materské.
Nárok na nemocenské a ošetrovné Vám z povinného nemocenského poistenia nevznikne, pokaľ budete ma rodičovskej dovolenke. Nárok na materské Vám vznikne z obidvoch nemocenských poistení.
Ponúkajú sa dva scenáre možného postupu
1. Ostanete na rodičovskej dovolenke
Počas rodičovskej dovolenky sa prerušuje účasť na povinnom nemocenskom poistení a prerušenie účasti má rovnaké účinky ako zánik účasti na nemocenskom poistení (§26 zákona 461/2003 o sociálnom poistení). Pretože nárok na nemocenské dávky má len poistenec nevznikne Vám počas rodičovskej dovolenky nárok na nemocenské a ošetrovné. Z dobrovoľného nemocenského poistenia budete mať po 1.2.2012 nárok na nemocenské aj ošetrovné.Výhoda takéhoto prístupu je v tom, že ostanete s dieťaťom doma čo je pre dieťa najvyššia devíza.Zamestnávateľovi nebudete robiť prevádzkové problémy.
Materské sa bude určovať
- z povinného poistenia ako 65% z pravdepodobného vymeriavacieho základu ( čo je s vysokou pravdepodobnosťou ten istý denný vymeriavací základ ako pri prvom materskom)
- z DNP z vymeriavacieho základu, v ktorom ste v roku 2011 platili poistné na DNP
2. ukončíte rodičovskú dovolenku
V prípade dočasnej práceneschopnosti budete mať nárok na nemocenské aj ošetrovné z obidvoch poistení.Výhoda: Vyššie nemocenské dávky
Nevýhoda. Zamestnávateľovi vytvoríte prevádzkové problémy a naozaj sa treba pozerať na vec aj z jeho zorného uhla, pretože Vám to môže spočítať po skončení druhej rodičovkej dovolenky zrušením pracovného pomeru.
Materské sa bude určovať
- z povinného poistenia z priemerného denného vymeriavacieho základu z ktorého sa bude platiť poistné po nástupe z rodičovskej dovolenky
- z dobrovoľného nemocenského poistenia z vymeriavacieho základu, z ktorého ste v roku 2011 platili poistné na DNP

emaria
29. dec 2011

@katarina104 My sme ziadali o vratenie preplatku minuly tyzden,dali nam svoje tlacivo,kde trebalo vyplnit iba rodne cislo a ucet,kde to maju poslat,takze sami asi nevyuctuju,ked na to maju tlaciva.

lalia2
29. dec 2011

@domeli takže podľa teba nastúpim na materskú dovolenku a DNP zaplatím iba do toho dátumu a vyššiu materskú budem mať, áno? A to DNP mám potom zrušiť alebo nechať tak?