Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ivin
31. jan 2010

ahojte začala som tému DNP čítať včera a už tomu trošku rozumiem len sa chcem pre istotu poradiť
-2.júla 09 som nastúpila na MD
-pred nástupom som bola zamestnaná štyri roky a zmluvu mám na dobu neurčitú
-od 13.1.10 prechádzam na RP ten vyšší- našťastie javascript:addEmoticon('🙂','vBody')
keď bude mat malá tak okolo roka (august) chceli by sme začať pracovať na druhom bábatku, stačí mi začať si platiť DNP niekedy v auguste alebo radsej skôr a keby som chcela najvyšši MP tak koľko mám platiť poradia mi na SP alebo mám ešte počkať čo sa bude diať (písali ste tu o nejakých zmenách že sa chystajú)
Jediné čo ma mrzí že som o tomto DNP nevedela už pred prvým teh. malú sme plánovali a mohla som mat lepšiu M. Tak ďakujem za radu.

gapa
31. jan 2010

weidro,
jedno je podmienka splnenia 270dní a druhé je rozhodujúce obdobie. T.j. materské sa ti neráta z tých 270dní ale z tzv.rozhodujúceho obdobia a v nom je dôležíté byť poistený z vysokého VZ a platiť z neho. Niekedy môže byť RO napr. len 1den, ja som mala 2dni 🙂

martina646
31. jan 2010

Chcem sa spytat, ake je rozhodujuce obdobie pre vypocet davky pocas PN-ky. Som zamestnana a v pripade problemoveho/rizikoveho tehotenstva s dlhodobou PN by mi znizena vyplata (vlastne len marodka) spravila velky skrt cez rozpocet. Pomohlo by mi ak by som si zacala platit DNP vo vyske rozdielu max VZ a mojej HM dlhsiu dobu pred planovanym otehotnenim, aby som sa pocas PN dostala aspon na vysku bezneho platu?

gapa
31. jan 2010

z nemocenského sa neráta materské. Dni Pn sa vynímajú pri vypočte materského (do 270dní sa samozrejme rátajú)

martina646
31. jan 2010

Z nemocenskeho sa nerata materske? Ved o tom je cela tato tema. Co je teda dobre spravit, ked chces mat vyssiu PN v pripade rizikoveho tehotenstva a nasledne aj co najvyssiu matersku?

question
31. jan 2010

ahojte prepacte kocky nemam sancu si precita vsetko,ale potrebujem radu:
mam 16 mesacnu dcerku, a budeme sa mozno skoro snazit o druhe babo a kedze som bola zamestnana v zahranici ked som brala matersku,ale uz som nezamestnana,kedze inak sa nedalo a rada by som brala najvyssiu matersku tak sa chcem opytat kolko a co musim zacat platit ??? myslim,ze nieco do socialnej poistovne ale nema sajnu co a ako..budem velmi vdacna za rady najlepsie IP

weirdo
1. feb 2010

GAPA - dakujem velmi moc za rady! 🙂

ivca.cu
1. feb 2010

ahoj kocky.od1.2.2007 do14.9.2008 som bbola zamestnana v prahe,potom na urade prace a od15.12.2008 som bola zamestnana do31.3.2009 a od vtedy som nezamestnana.termin porodu mam 14.4.2010 a ch cem sa spytat ze kolko mam narok na matersku dovolenku (rodicovsky prispevok,atd.)vopred dakujem kto mi poradi.a nic si nepriplacam.

chisa
1. feb 2010

ahoj, chcem sa opytat, ako je to s tym DNP. Dnes som sa bola dobrovolne poistit, pretoze aj ja planujem najskor v apríli (a neskor) otehotniet a mat matersku najvyssiu možnu. V sučasnosti pracujem, zmluvu mam na dobu urcitu (s tým, ze zamestnavatel mi ju s najvacsou pravdepodobnostou predlzi). Ako výsku VZ som si zvolila 319,58 eur (teda najnizsi VZ), z kt. budem platit 4,4%. Chcem sa opytat, ci som zvolila spravnu sumu VZ, ak chcem získat navyssiu moznu matersku, pričom hned po otehotneni planujem podat z DNP odhlašku a nasledne prihášku, ale tentokrat s najvyssim moznym VZ t.j. zo sumy 1084,55 eur (pričom z tejto si odpocitam sumu mojej hrubej mzdy). chcem sa preto opytat, ci je to vobec mozne, pretoze by som nechcela platit zbytocne uz teraz poistne vyssie, pricom neviem kedy sa mi podari otehotniet. dakujem za odpoved. 🙂

janka0025
1. feb 2010

ahoj chisa. Podla mojich info ides na to velmi spravne, dolezite je ale to, aby si to stihla do 8tt inak strácaš nárok na najvyššie.

chisa
1. feb 2010

jeej, dakujem Janka 0025 za odpoved, lebo už som mala trošku obavy, či som to celé správne pochopila. 😉

gapa
1. feb 2010

martina646,
nemyslela som nemocenské poistenie ale nemocenskú dávku, ktorú poberáš počas PN od soc.poisťovne. Z nej sa neráta materská. SAmozrejme sa ráta z vymeriavacieho základu pre nemocenské poistenie.

DNI PN sa pri výpočte materského z rozhodujúceho obdobia vynímajú aby neznižovali materské, t.j. je podstatné aký si mala vym.základ ostatné dni v rozhodujúcom období.

gapa
1. feb 2010

ivcu,cu,
ak dobre rátam a počas trvania PP si nemala žiadne prerušenie nem.poistenia!!!, tak ak porodíš najneskôr cca 5.4.2010, (sleduje sa obdobie 5.4.2008-4.4.2010 a dni nem.poistenia v nom by malo vyjsť presne 270, no prerátaj si) tak nárok na vyšší rodič.príspevok by ti mal vzniknúť. Ak porodíš neskôr a nebudeš mať nové nem.poistenie, tak nie.

Nárok na materské ti nevznikne, lebo nemáš splnenú podmienku trvania NP a ani nie si v ochrannej lehote po ukončení NP. Ak by si sa najlepšie zamestnala aspon na 2týždne (vzhladom na to, že ti bude chýbať aj pár dní, ak by si porodila v termíne cca 10), v takom prípade máš nárok na materské a aj na RP.

Ak nebude možnosť sa zamestnať, tak aspon DNP.

gapa
1. feb 2010

chisa,
súhlasím s janka. Lebo len ak sa nanovo prihlásiš do 8tt, tak stineš nastúpiť na MD po uplynutí 26týž. od nového prihlásenia a najneskôr 6týž. pred pravd.termínom pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materské.

a samozrejme sledovať príp. zmeny v zákone.

janka0025
2. feb 2010

jak tu teraz machrujem, keď mi gapa uzrejmila čo a ako...:D
ináč, ja som to konečne pochopila...:D ale trvalo to cca 3 týždne a vela, vela študovania....
Baby odporúčila by som link p.Mihálik ( dúfam, že som dobre napísala), skústesa tu spätne pohrabať, má tu niekde link....je tam krásne všetko popísané....a potom si to tu už len overiť,
gapa fakt díky

danu
2. feb 2010

ivetkatka197808 • 1d • Včera o 22:52
Prosim vie mi niekto poradit, kedze som teraz 1 rok na materskej-teda rodicovskej dovolenke, lebo na matersku som nemala narok, kedze som bola v zahranici 2 roky a neplatila si nemocenske, planujeme druhe dieta o rok , mozem si zacat platit nemocenske teraz a budem mat narok na materske a potom na vyssi rodicovsky prispevok???Dakujem

daducha • 2d • Včera o 22:58
ahoj,

myslim, ze v decembrovom cisle Mama a ja sa riesili tieto problemy.Skus mrknut, nieco sa tam menilo v legislative aby maminy nemohli dalej vyuzivat moznost doplacat si nemocenske do maxima a potom dostat maximalnu matersku.Viem, ze to nie je presne tvoj pripad,no mozno tam bude nieco pre teba.Alebo skus priamo na poradnu socialnej poitovne cez web a mas najistejsiu odpoved 😉

ivetkatka197808 • 1d • Včera o 23:00
Dakujeeem 🙂

gapa
2. feb 2010

tu je spomínaný link na články o DNP a materskom od p. Mihála
http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/mat...

gapa
2. feb 2010

ivetkatka,
aj tebe tento link odporúčam preštudovať a postupne ako janka vid vyššie 😉 . Nárok podla teraz platných zákonov môžeš získať aj na materksé a aj na zvýšený RP.

jamama
2. feb 2010

Mam otázku,teraz idem platiť DNP za január,ale mala som 5 dní očr.Mám si tie 5 dni odrátať,platím 14 eur mesačne.dakujem

jamama
2. feb 2010

Ešte viem,že sa vtedy neplatí,mne ide o to,či to mám sama odrátať,alebo zaplatiť a vrátia zo soc.poisť.

gapa
2. feb 2010

ak si poberala ošetrovné, môžeš. Ráta sa to 319,58:31x26 (t.j. 31-5dní poberania ošetrovného) a tento VZ x 4,4%
vym.základ sa zaokrúhluje myslím nahor a poistné nadol na desaťcentov.

jamama
2. feb 2010

dakujem

ivca.cu
2. feb 2010

ahoj gapa.chcela by som si to upresnit.ze keby som si teraz zacala priplacat DNP tak by mi vysiel narok na vyšši rodic.prispevok????dakujem

jamilanka
2. feb 2010

Ahojte,, chcela by som sa spytat, zacala som si platit nemocenske poistenie od 18.1. 2010, dala som si teraz trvaly prikaz......za januar som zaplatila hned 18.1 ako som dostala sek a teraz som si dala strhat prvy krat z uctu 16.2 beriem to ako za februar. Citala som tu ze sa to ma platit do 8, to ste ale uvazovali tak,....ze sa to zaplati napr, vo february za januar.....ak tomu dobre rozumiem, mohol by mi to prosim niekto vysvetlit?...........
2. a este jedna otazka, ked som si zacala platit toho 18.1, Planujeme dieta a chcem sa spytat v ktorom mesiaci by sme sa najskor mohli pokusat o dieta, aby mi materska vysla a aby som nepreplanovala? dakujem

zrzuska
2. feb 2010

ahojte.
baby chcela by som a vas opytat ci je pravda ze sa da toto poistenie zaplatit nejako jednorazovo? ze napr. tento mesiac sa prihlasim (nikdy som nepracovala, mam jedno dieta, chcem druhe a tak si to chcem platit aby som mala matersku aj zvyseny RP) a zaplatim si tri mesiace naraz????
nieco sa mi mari ze mi to ta pani vravela v socialke.
poznam podmienku ze 11mes pred porodom to musim mat platene, ze 26tt pred nastupom na matersku.
len o tomto som sa chcela opytat. ci sa mi to iba zda alebo som daco zle pochopila?

dakujem krasne. pekny dnik 🙂

zrzuska
2. feb 2010

jamilanka dobre otazky. tiez ma zaujimaju 🙂 😉
ja ak sa dame na to druhe babo tak by som si chcela zacat platit tento mesiac.

xpetka1x
2. feb 2010

jamilka tak ked si to uz platis tak uz sa kludne pokusaj... ved na DNp sa mozes prihlasit aj ked si v tehu no najneskor do 8tt takze kludne sup nato aby si dlho neplatila..
DNP sa plati vzdy k 8 v mesiaci ty ked si si zacala platit 18 tak si asi neplatila za cely mesiac ale si si len doplatila tie zvysne dni... takze teraz za januar sa plati do 8.2 za fubruar musis zaplatit do 8.3 za marec do 8.4 a tak dalej...

xpetka1x
2. feb 2010

zrzuska no musis si to platit 270 dni od datumu porodu ale skutocneho cize nie urceneho lekarom ale kedy porodis a 26tyzdnou musi ubehnut od zaciatku platenia toho najnovsieho do nastupu na MD

jamilanka
2. feb 2010

xpetka

Dakujem za odpoved, takze aj som to spravne pochopila, tak ked som si dala strhat teraz 16.2 za februar, tak to budu brat akoze uz mam zaplatene, ale zaplatit to mozem najneskor do 8 v nasledujucom mesiaci. A neviem na socialnej poistovni mi povedali, ze bude lepsie, ked otehotniem az v marci-aprili, lebo oni to takto nemaju radi, ze co ked porodim skor alebo budem mat komplikacie, tak teraz neviem........maj sa krasne 🙂

xpetka1x
2. feb 2010

no ver ze to neni jednoduche otehotniet niekedy to trva aj rok...no za februar staci do 8.3...tak budes popredu