Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

anitab
16. máj 2010

ahoj effie, akurat som tu 🙂 hm, ja som presne na tom ako ty, tiez som prave na RD, zacinam si platit DNP, pracovny pomer mi stale trva, zamestnavatel mi potvrdil VZ (moj je 830)...pani na Socialke u nas mi vypocitala rozdiel 1084, 55-830.....dostala som rozdiel a z toho mi ona vypocitala kolko mam platit DNP...aby som mala max. MD, ked na nu nastupim...nemozes skocit niekam ide na Socialku? alebo za inou pracovnickou? pozri, precitaj ti co tu pise pan MIhal http://jozefmihal.blogspot.com/2009/09/materske...

anitab
16. máj 2010

effie,

1084,55-550 tj 534,55 - predpokladam, ze budes platit okolo 20eur mesacne - to len predpokladam - ja platim z minima tj zo sumy 319 a to je presne 14 eur mesacne.

effie81
16. máj 2010

No ved ja viem..aj ked sa clovek zamysli to takto vychadza..ale ja uz neviem.Ked ona nevedela ani to,ze este je stale max vym. zaklad 1084,55 tak potom neviem..
Teraz mi prisiel list,len je este na poste,tak uvidim kolko tam bude vyratane a ked 47 eur,tak este skocim v pondelok opytat sa.Uz som sa pytala asi kazdej co tam je a vsetky hovoria nieco ine.

anitab
16. máj 2010

citam toho Mihala a vyslo mi, ze mas platit 23,5eur 🙂 presne 4,4% zo sumy 534,55...pretoze kedze sme zamestnane, tak u nas sa bude robit sucet...ale inak, Poistovna by ti mala vratit, ak si platila viac ako mas...len podla mna je to o tom, ze im zbytocne das peniazky vopred 🙂

effie81
16. máj 2010

No,vratit by asi mali,ked o to poziadam.Aspon dufam.Len som sa tam potom nechcela dohadovat,aby som nespravila chybu a neplatila nakoniec predsa len menej.Tak radsej budem platit viac,istota je istota. 🙂 🙂 a Potom si to vypytam naspat.Ale ked nebude taketo hrozne pocasie,tak tam skocim a skusim najst este nejaku pani,ktorej som sa zatial nepytala.🙂))

anitab
16. máj 2010

to ti posielaju postou? to preco? ved prihlasenie sa spravi tak, ze vypises namieste Registrany list a potom platis...mne napisali n alistok kedy kolko mam platit na VS, lebo som si vybrala platit prevodom...dali mi to na mieste...teda predpokladma, ze nemaju povinnost to posielat postou ako uradny doklad 🙂 zeby inykraj, inym mrav ? 🙂 no kazdopadne, co je smnutne, ze sa na tom pracovisku nevedia orientovat v jednom zakone...viem, ze to mozes spravit len na Soc. v mieste bydliska, nemas na vyber, ale info ti daju kdekolvek v Socialke...tak drzim palec 🙂

anitab
16. máj 2010

ked si to ale preratas, tak im das cez 200eur min naviac za 9mesiacov, na na co? 🙂 to radsej daj na nejaky vyhodny sporiaci ucet 🙂

ak chces presne vediet, ako mas postupovat, opytaj sa gapy, posli jej IP, ona ti urcite poradi presne...

gapa
16. máj 2010

effie,
nič ti nevrátia, lebo ti nevzniká preplatok, lebo počas RD nemáš žiadny VZ v zamestnaní, t.j. nepresiahneš v súčte maximum.

Na tvojom mieste, ak sa teda nechceš najprv poistiť z minima, by som si sa poistila z rozdielu nového max. VZ účinného od 1.7. a tvojej mzdy t.j. cca z rozdielu 1116,75-550.

nevadí, že teraz je iný max. VZ, ty zo zamestnania máš t.č. 0eur, t.j. neprekročíš maximum. Zmena VZ je možná až po 6mesiacoch, t.j. môžeš sa dohlásiť a nanovo prihlásiť z nového VZ.

denne73
16. máj 2010

Anitab ano som normálne zamestnaná

denne73
16. máj 2010

Chcem sa dať dobrovolne nemocensky pripoisťiť ale neviem či som to neprešvihla. ja ešte neviem či som tehu ale vyzerá to že ano.To pripoistenie chcem kôli tomu aby mi vyšla väčšia materská teda aby mi k materskej doplácali. U nás je nanič finančná situácia tak aspoň takto som chcela pomôcť.

anitab
16. máj 2010

effie,

tak ako som prvykrat predpokladala 🙂 vratili by ti to, iba ak by si skutocne pracovala a presiahla maximum 🙂 takze bud budes platit z toho rozdielu, alebo aspon minimum ....

inak, Gapa, ja som chcela pralit uz z toho noveho VZ, ale pani na Socialke mi povedala, ze to sa neda, ked sa uz teraz prihlasujem, ze sa to da, az od toho 1.7....takze som si musela spravit rozdiel z terajsieho max VZ 1084,55...ale mne to nevadi, u mna je to maly rozdiel...ja len nechapem, preco effie povedali, ze mam platit z celeho maxima VZ...

anitab
16. máj 2010

Denne,

toto som nasla u pana Mihala:

Podobne ak má poistenkyňa zamestnanie a je aj dobrovoľne nemocensky poistená, osobitne sa posudzuje, či má nárok na materské z povinného nemocenského poistenia zamestnanca - teda či spĺňa podmienky pre povinne nemocensky poistenú zamestnankyňu, a osobitne sa posudzuje, či má nárok na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia - teda či spĺňa podmienky pre dobrovoľne nemocensky poistenú osobu. Ak spĺňa podmienky aj ako zamestnanec, aj ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, bude mať nárok na materské aj z nemocenského poistenia zamestnanca, aj z dobrovoľného nemocenského poistenia.

Vyplyva mi z toho, ze obe poistenia - to ktore ti plati zamestnavatel aj to kt by si si platila sama musia splnat osobitne podmienky, aby boli obe uznane...takze tam asi musi byt splnena podmienka 270 dni...no ja nie som profik vo vykladani zakona 🙂 poradi ti len profik zo Socialky, alebo Gapa - ta profk je naisto...

effie81
16. máj 2010

No super..ale nic nepoviem,keby som sa jej naschval neopisala situaciu,ze mam teraz predpokladany vym.zak. 550eur a ze to si odcitam od max VZ a ona mi na to povedala,ze to nemeni na situacii a musim normalne z maxima.
A dalo by sa aj tak,ze by som platila ten rozdiel(1084-550):100x4,4? aj ked tam mam ten max VZ?Lebo ved potom by sa mi pri tom vypocte uz zas zaratal aj ten vym.zaklad z predpokladanej mzdy.

anitab
16. máj 2010

effie, nechapem, co sa pytas......a ty si sa uz prihlasila ? - teda vypisala si ten Registracny list - prihlasku? lebo na tom sa uvadza z akeho VZ chces platit - to si tam sama uvadzas...

denne73
16. máj 2010

ok. antitab, ale čo to znamená splniť podmienku 270 dni?

denne73
16. máj 2010

vieš nech to posudzuju ak maju, ja sa len pýtam či vlastne ešte splnam podmienku tých 270 dni

denne73
16. máj 2010

Gapa je profík o tom ja vôbec nepochybujem. mne odpísala že ak porodím na 271 den tak mám nárok ak nie tak nemám. jeminky ved ja odkial mám vediať kedy budem rodiť.

anitab
16. máj 2010

ved to je to...nikdy nevieme presne kedy pride dietatko na svet, su to predpokladane terminy, ale MD sa ti bude ratat od skutocneho dna porodu...ak to mas len o chlp, tak ti to moze vyjst alebo nemusi, zalezi kedy sa ti dietatko vypyta na svet 🙂 je to na tebe, skus si to presne prepocitat a rozhodni sa...

...podmienka 270 dni je to, ze musis si platit poistenie minimalne 270 dni pred porodom pocas poslednych 2 rokov nepretrzite alebo aj prerusovane - teraz sa to berie z predpokladaneho datumu porodu, ale v skutocnosti sa to bude ratat, kedy skutocne porodis...

denne73
16. máj 2010

mne vychádza 270 den 10.2 2011. A termin pôrodu od 26.1 do 9.2 super nie

anitab
16. máj 2010

denne, prepac, samozrejme, nie termin MD sa ti bude ratat od skutocneho dna porodu, ale narok na jeho vysku...MD ti zacne 6-8t pred planovanym dnom porodu, aby sme si rozumeli 🙂

anitab
16. máj 2010

je to na tebe ako sa rozhodnes...mas to vazne o chlp....v tomto ti uz nik neporadi...aku mas pravdepodobnost ze budes prenasat minimalne dva dni? 🙂 akokolvek sa teraz rozhodnes, nikdy to rozhodnutie nelutuj, spravis najlepsie ako vies 🙂 drzim palec

zula21
16. máj 2010

Ahojte,ja mám reg. dobrovoľného nem. poistenia od 30.4.,zamestnaná som od 15.8.09 a teda aj zamestnávatel mi to platí,vymeriavací základ mám 354,55 eur,vraj by mi mala výjsť max, výška materskej,ale čo ak od 15.8.10 (vtedy mi končí ročná zmluva,ktorú mi nepredlzia) ostanem bez príjmu a tak...(teda asi budem na PN alebo ja neviem ako sa to robí,chi)...dostanem to max??neovplyvní to výšku materskej,kedže nástup mám 13.10 a porod termín je 24.11??

andzi
16. máj 2010

gapa, ja sa chcem ešte spýtať, či mi náhodou už nevznikne, resp. kedy vznikne nárok na nemocenské z DNP, platím ho od 18.11.2009, povinné NP platím viac ako 5 rokov nepretržite. ďakujem

anitab
16. máj 2010

zula,
ty si platit DNP od 30.4. tohto roku tj 2010? alebo minule roku? lebo ak tohto roku, tak mi vychadza, ze tych 270 dni sa ti nenaplni...to ti na Socialke povedali, ze ti vyjde maximalna vyska materskej?

zula21
16. máj 2010

Anitab,áno...tak mi povedala...bo som aj zamestnaná,tak mi to zrejme vychádza,ked tak tvrdila...ked ja tomu tiež velmi neverím...od30.4.10 platím DNP a vraj to stačí...idem teraz v stredu na soc. ešte sa na to spýtať,bo neviem..

anitab
16. máj 2010

Zula, podla mna ti nevznikne narok z tej casti dobrovolneho platenia, lebo je to menej ako 270 dni....ale radsej sa opytaj este raz na Socialke...daj vediet potom...alebo sa spytaj gapy, je to bozska osobka...

zula21
16. máj 2010

Ahoj Gaba,vraj božská osoba 🙂... chcela by som sa spýtať na to či mám nárok na max. výšku materkej.
Dôležité fakty: som v 13 týždni tehotenstva,od 1.4.09 je dátum vzniku NP,vym. základ je 354,55,nástup na materskú 13.10.10(vraj), predpokladaný termín pôrodu 24.11.10
Zamestnaná som od 15.8.09 do 15.8.10 (nepredlzia mi zmluvu) Dostanem vôôbec materskú?ak áno,mám teda nárok aj na to max?ak je treba:plat mám 730 v hrubom (plus mínus,bo je to vždy inak s príplatkami ešte,často mám cca tých 800 eur,ale na soc. som povedala tých 730 eur)
Prosííím velmi pekne či by si mi mohla odpísať (na zuzka83@centrum.sk) ...ak aj sem odpovieš,bo ja neviem kedy sa na túto stránku zase zatúlam 🙂) ,velmi by mi pomohla tvoja rada čo najskôr.
Ďakujem velmi pekne.

anitab
16. máj 2010

zula,
trochu pleties datumy 🙂 raz pises, ze si platis DNP od 2009 potom od 2010 🙂

denne73
17. máj 2010

Ahojte. Gapa si tu?? Tak ja som sa rozhodla že sa teda pôjdem pripoisťiť. Napíš mi prosím ťa ako sa to presne volá. Dobrovolné pripoistenie aelbo dobrovolné nemocenské pripoistenie. počula som že ked napr. pôjdem so synom na OČR tak sa mi hned bude polaťiť od Ďalšieho dňa. Pýtam sa ťa preto lebo tu i nás v PO to nechcú na sociálke dávať . Ja netuším prečo keď sú povinný zo zákona.

denne73
17. máj 2010

Ahoj anitab. Ako?? U nás škaredo prší a prší ☹ ☹ ☹