Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

anitab
17. máj 2010

ahoj denne,

ten formular sa vola: Registracny list fyzickej osoby....alebo ked povies, ze sa prihlasit ako Dobrovolne nemocensky poistena osoba, tak oni budu vediet presne, aky papier ti dat.

u nas tiez obcas mrholi, ale je chladno, no my aj tak ideme s malym von, aspon na chvilku 🙂 tak zatim 🙂

gapa
17. máj 2010

dobrovolne nemocenské poistenie

aj u nás prší, všade na Slovensku, snád nie dlho 🙂

denne73
17. máj 2010

Oki anitab tak tak tam nabehnem . len dufam že zo sebou nejako nevydrbem . Ide mi hlavne o to aby som aj napr. pri PN. OČR mohla čerpať nejaké peniaze. U nás to ťaháme z jedneho príjmu vieš tak preto sa snažím. Len ešte neviem jedno ale to sa opýátam z čoho mi potom vypočítaju MD. ČI to bude tých 50% zo základu. No idem sa obliekať joj jak sa mi nechce . ☹

denne73
17. máj 2010

Heh a to som sa odo dnes mala začať učiť na štatnice. 😉

snezka11
17. máj 2010

ahojte,
potrebovala by som súrne radu, zajtra idem na SP aby som sa vedela brániť,
od 17.4.09 -29.10.09 som bola na MD, z dnp som poberala MD od 17.5.09 a z dnp som sa odhlásila na konci mája a znovu prihlasila od 1.6.09 s maximálnym VZ.
od 30.10.-24.11. som čerpala dovolenku v práci.
od 8.12.09 som začala do 31.3-2010
marodovat z DNP
dnes mi pani volala že som nemala nárok na celu davku ktoru mi posielali, kôli dovolenke.
je to pravda ako mi to mohlo ovplyvnit.skuste niečo poradit budem vdačna za každú radu.

meginka79
17. máj 2010

ahoj snezka ...

1. preco si sa prihlasovala 1.6.09 na dnp? pocas materskej sa DNP neplati, az pocas RD sa musis rozhodnut, ci sa prihlasis alebo odhlasis a z akeho VZ si to ides platit

2. tej pani nerozumiem, ty si mala dovolenku az po materskej, takze by to nemalo ovplyvnit vobec nic, jedine mozno to, ze nechapem, preco si poberala matersku od 17.05. a nie hned od 17.04. ked si nastupila, akosi mi to nesedi

meginka79
17. máj 2010

denne, kedy mas statnice? a z coho?

ja mam 2.6., tak som vobec zvedava, ci mi to vyjde a ci sa tam dostanem (alebo skor do porodnice) 😀 😀

najhorsie je, ze sa mi neda ani ucit, lebo mi stale vrta hlavou, ze na statnice aj tak nepojdem
nemas nejaku motivaciu na ucenie?

snezka11
17. máj 2010

meginka
1. preto ked budem potrebovat aby som mohla z dnp mat PN

2. prakticky som začala poberat od 17.4.09 ale to mi doplatili pretoze mojich 270 nemoc. poistenia uplynulo 17.5.09

snezka11
17. máj 2010

tak mi prosim ešte niečo poradte.

meginka79
17. máj 2010

1. no ano, ale mne na socialke povedali, ze pocas MD sa neplati a vymeriavaci sa pocita aj na PN z toho, ked si sla na MD, takze az potom by si sa mala rozhodovat, co dalej, ale teda neviem, mam pocit, ze kazda teta si to pocita podla toho, aku ma naladu

mne u nas povedali to, ze pocas MD neplatim, ale vsetko mi plynie z VZ predtym, az na RD sa musim rozhodnut, ci si chcem platit alebo nie (lebo sa tiez rozhodujem kvoli PN)

no uvidime, mozno este niekto prida nejaky prispevok :D

snezka11
17. máj 2010

alebo mi poradte aky VZ mám ak som si platila od 1.6.09-1.12.09 dnp z 1003,7€ to je tých 26 tyzdnov a v oktorbri za 2 dni som mala 56€ a v novembri 520€ príjem z dovolenky.dakujem

denne73
17. máj 2010

Ahoj megi tak ja mám štatnice 14.6 zo špeciálnej pedagogiky

denne73
17. máj 2010

Čoby si nešla pôjdeš a uspešne ukončíš bc to mi ver všetko stihneš 😀

cenculinka
17. máj 2010

ahojte maminy 🙂
nechce sa mi citat 130 stran o plateni nemocenskeho pred planovanim tehotenstva, ale chcela by som sa vas spytat, kolko je teraz potrebne platit, aby som mala narok na max. matersku? zatial podnikam a neplatim si dobrovolne nemocenske pripoistenie. planujem zacat od 1.6. a zaujimalo by ma, v akej mesacnej vyske sa to pohybuje, lebo panie v SP su "strasne" ochotne, ved to poznate. viete mi poradit? dakujem pekne

gapa
17. máj 2010

snezka,
áno s tou dovolenkou v zamestnaní, t.j. trvalo ti nem.poistenie zo zamestnania si si znížila vymeriavací základ z DNP. Na mesiac môžeš mať v súčte zo zamestnania + DNP maximálne 1084,55eur (táto suma platí od 1.7.2009 do 30.6.2010) A kedže si mala dovolenku, tak to treba preátať na konkrétny mesiac a trvanie nemocenského poistenia zo zamestnania. T.j. nie na pracovné dni čerpania dovolenky ale na kalendárne dni trvania NP v zamestnaní a každý mesiac zvlášť.

takéto rady od pani v SP nečakajte. A záleží vždy na konkrétnych dátumoch. Toto sa vždy nedá robiť, len ak MD končí ešte ten istý kalend. rok aby aspon pár dní bolo platené DNP, inak by sa rátalo z minima.

gapa
17. máj 2010

tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet nemocenského,
ak DNp začalo 1.6.2009 a poberanie materského trvalo do 29.10.2009 a PN vznikla 8.12.2009 bolo obdobie 30.1-30.11.2009.

t.j. maximálny VZ za dva dni 10/2009 bol 1084,55eur :31 x 2 a z toho odrátaj tvoj VZ zo zamestnania. Cca tký je tvoj VZ z DNP na dva dni v okrobri.
maximálny VZ v oktobri na 24dní (lebo tvoje poistenie zo zamestnania trvalo do 24.11., ked si dovtedy čerpala dovolenku) bol 1084,55:30 x 24 = ..... od toho odrátaj tvoj VZ zo zamestnania, to je cca tvoj VZ z DNP na obdobie 1-24.11.2009

za obdobie 25.11.-30.11.2009 máš VZ, z ktorého si bola prihlásená t.j. 1003,09eur :30 x 6dní (25.-.30.11.)

tvoje VZ zrátaj a vydel počtom dní v období 30.10.-30.11.2009. to je cca tvoj denný VZ z DNP pri nástupe na PN 8.12.

Ešte sa ale spýtam. To ti najprv začali platiť materské zo zamestnania a až potom doplatili DNP o mesiac neskôr??? od 17.5.?

gapa
17. máj 2010

OPRAVA:
rozhodujúce obdobie bolo 30.10.-30.11.2009 (nie 30.1.-30.11.2009)

snezka11
17. máj 2010

Gapa dakujem,Este sa chcem opytat na vypocet vz ako postupovat.dakujem

gapa
17. máj 2010

a to ti uznali nárok na materské z DNP ešte pred doručením RL dieťaťa? (začali vyplácať 17.5. a to dieťa nebolo ešte na svete).
nech aj ja dostanem od teba nové info, čo neviem.

smejko26
17. máj 2010

Ahojte, chcem vás poprosiť o radu. Jedna babenka z Mk, potrebuje poradiť. Momentálne nemôže byť pri PC. Včera písala do inej témy, ale nik jej neodpísal, tak som jej poradila, aby napísala sem, ale asi sa jej niekoľko dní nepodarí, pretože musí byť v kľude kvôli bábätku.

sisqa19 (snaží sa) - Včera o 22:02

ahojte, rada by som sa aj ja informovala na výšku materskej, kedže už vyše pol roka sa neviem dopátrať odpovede
dobrovolne nemocensky poistená som od minulého roka, prvá splátka mi odišla v novembri 2009 a bola v alikvotnej výške, odvtedy mi odxádzala každy mesiac suma 20€, kedže v dobe uzatvorenia DNP som bola zamestnaná. mesiac po uzavretí DNP som sa stala nezamestnanou,ale suma sa dala zmeniť až po pol roku. to som aj urobila a od teraz v máji mi odxádza suma z maxima, čiže 47,70€. chcem sa opýtať, aká materská by mi bola vyplácaná, ak mám termín pôrodu na január, z ktorej sumy sa táto matersaká bude vypočítavať a či malo zmysel si sumu vôbec navyšovať. aký je postup, ak xcem dostavať maximálnu sumu amterskej? dakujem pekne za radu, lebo už som zúfaláááá

a od 1.5 tohto roku som aj zamestnaná, je treba tu max. sumu v Sociálke znova meniť?

Vďaka

snezka11
17. máj 2010

gapa ,
bolo to tak že ked som splnila tych 270 dni 17.5.
potom maly sa narodil 19.5 takže to bolo jedno s druhym a hned manzel 20.5.2009 isiel odniest RL takže neviem, a potom mi to všetko doplatili akoby som brala matersku aj DNP od 17.4

gapa
17. máj 2010

takže začali vyplácať materské zo zamstnania až naraz s DNP?

snezka11
17. máj 2010

prave som prehrabala papiere a bolo to tak ze
matersku za 04/09 mi vyplatili v maji len zo zamestnania
a potom v júni mi už vyplatili doplatok z apríla z DNP + z dnp+zamestnanie

matakamil
17. máj 2010

dobry vecer vie mi niekto poradit? Platim si dnp kedze mam nizky vymeriavaci zaklad. Problem je v tom, ze od jula 2010 zostanem pravdepodobne bez zamestnania a neviem, ci sa ta ochranna lehota 6 mes. vztahuje aj na mna ako na platitelku dnp. ako mi budu pocitat matersku? Vie mi niekto poradit?

zula21
18. máj 2010

Ahoj Gaba,

vraj božská osoba 😎 ,píšem po druhý krát... chcela by som sa spýtať na to či mám nárok na max. výšku materkej.
Dôležité fakty: som v 13 týždni tehotenstva,od 1.4.09 je dátum vzniku NP,vym. základ je 354,55,nástup na materskú 13.10.10(vraj), predpokladaný termín pôrodu 24.11.10
Zamestnaná som od 15.8.09 do 15.8.10 (nepredlzia mi zmluvu) Dostanem vôôbec materskú?ak áno,mám teda nárok aj na to max?ak je treba:plat mám 730 v hrubom (plus mínus,bo je to vždy inak s príplatkami ešte,často mám cca tých 800 eur,ale na soc. som povedala tých 730 eur)
Prosííím velmi pekne či by si mi mohla odpísať (na @centrum.sk" target="_new">zuzka83@centrum.sk) ...ak aj sem odpovieš,bo ja neviem kedy sa na túto stránku zase zatúlam ) ,velmi by mi pomohla tvoja rada čo najskôr.
Ďakujem velmi pekne.

zula21
18. máj 2010

ups, som si ešte nevšimla poštu,prepáč ,dakujem za odpoved 🙂

gregi11
18. máj 2010

Ahoj Gapa. Mám na Teba otázku. Platim si DNP od 1.7.2009 z maxima, keď sa teraz mení ten VZ pd 1.7.2010 a chcem si ho zmeniť, musí SP požiadať o zmenu alebo je to automatické. AK si zmením VZ tak potom znova musím platiť tých 26 týždňov, aby som mala nárok na max PN. Veľmi pekne Ti ďakujem Za odpoveď.

smejko26
18. máj 2010

Gregi, nie som síce Gapa, ale v prípade, že si zmeníš na maximum, tak to budeš musieť platiť minimálne 26 týždňov. Ale ak pôjdeš na PN v roku 2009, tak bude rozhodujúce obdobie, z ktorého sa ti bude počítať PN, predchádzajúci rok, čiže rok 2009, kedy si platila 47,70 . Čiže sa ti neoplatí meniť. Ak by si sa odhlásila a znovu prihlásila s vyšším VZ, ktorý bude od 1.7., tak by si dostala viac, ale musela by si splniť podmienku 26 týždňov.

marion
18. máj 2010

Ahojte kocky...prosim o radu...minuly rok som si platila DNP z maxima, potom so zrusila. A od 1.12.2009 som si opat zacala platit. Prosim vyratajte mi, ci som aj ja spravne ratala, ci 1.6 mam uz narok ist na PN aby mi dali peniaze. Splnenu podm. 270 uz budem mat, ale tych 26tyzdnov, ci teda vychadza na ten 1.6. myslim celych 26t + 1. den...Lebo 1.12 bolo v utorok, ci teda v pondelok 7.12 sa rata 1.tyzden. Dakujem. 🙂 A samozrejme, toho 1.6 musia mat uz aj platbu za maj, vsak? 🙂 🙂

Dakujem 🙂

gapa
18. máj 2010

marion,
26.týž. uplynie 31.5., takže ak začne PN 1.6., tak sa ráta zo skutočného VZ, nie pravdepodobného.
za máj treba zaplatiť do 8.6. Lebo aj tak nem.dávku za jún budú sprácovávať až cca 4.7.