Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia.kl
28. apr 2011

@nenullienka ahoj, len sa chcem spýtať, bolo ti počas PN vyplácané aj z DNP?? lebo ak nie, tak bolo treba si DNP platiť dalej, len ak poberáš dávku - PN alebo MD, DNP si platiť netreba a ani sa netreba odhlasovať... ale naozaj to záleží od toho, kedy si splnila tých 270dní, čiže treba podrobnosti napísať...

lucia.kl
28. apr 2011

@gabina84 na to aby si mala vyplácané PN alebo OČR z DNP musíš splňať podmienku tých 270dní, takže ak by si si začala teraz platiť, tak si vyrátaš, že od kedy by si mohla začať čerpať a či sa ti to oplatí, ja som si ho nechala aj po MD a platím dalej, lebo nikdy pri dvoch deťoch neviem, kedy ho využijem a nieje to taká hrozná čiastka...

puklica
28. apr 2011

mam jednu otázku

puklica
28. apr 2011

na kissku, ak budeš mat čas. Do konca fer.2011 som bola na MD, teraz som na RD. DNP som si začala platit od oktobra 2010,nakolko mi v tom čase skončil PP na dobu určitú a chcela som sa ,,poistit,,. NA ďalšiu MD pojdem niekedy koncom juna 2011,tak by mi to malo vydat-tých 270dni, ale chcem vediet. či by som nemohla ist na PN este pred nástupom na MD-je tam nejaká ochranná doba od minulého zamestnávatela. Alebo to neplatí pri skončení PP?D.

gabina84
28. apr 2011

@lucia.kl aha dakujem, takze cerpat mozem jednoznacne len ked som poistena 270dni, a je jedno ci som na MD alebo pracujuca ak to dobre chapem? a ako sa vyratava suma ktoru by som mala platit? alebo je to len nejake rozmedzie od-do alebo nejake percenta z niecoho? Dakujem

lucia.kl
28. apr 2011

@gabina84 kým si na MD tak čerpáš z DNP materské - keď budeš na RD môžeš čerpať PN a OČR , no a keď už budeš zamestnaná, tak ti pôjde PN prípadne OČR aj zo zamestnania aj z DNP - čiže vyššie platby...
čo sa sumy týka, tak si musiš vybrať z akej to chceš platiť, v tomto ti ja moc nepomôžem, ja som si platila keď som bola zamestntná a platila som si rozdiel z max. VZ mínus moja hrubá mzda a z toho 4,4%, mne to vychádzalo 23€ mesačne...

nenullienka
28. apr 2011

@lucia.kl Ahoj, áno bolo mi DNP vyplácané aj počas PN.

lucia.kl
28. apr 2011

@nenullienka takže sa nemusíš odhlasovať a nemáš ani povinnosť si platiť, kedže ti bude vyplácaná materská aj z dnp a potom sa rozhodneš po jej skončení, či si budeš platiť dalej, alebo sa odhlásiš, ja som si nechala lebo môžem počas RD čerpať PN a OČR a aj keď baby nastúpia do škôlky tak sa to zíde...

nika1985
28. apr 2011

@lucia.kl dik toto som presne nevedela 🙂

nenullienka
28. apr 2011

@lucia.kl Ďakujem za cenné rady 😀 😀 😀 veľmi mi pomohli

pauli1
28. apr 2011

ahojte kkočky, chcem vás poprosiť o radu ako to je so mnou, lebo ja som z toho talian. DNP si platim od 01.09.2010 v sume 17,60 eur. Zamestnaná som od 15.04.2008. od29.11- do 01.01.2011 som bola na PN. potom som pracovala a od 14.02.2011 som zase na PN. DNP si stale platim bez prerušenia aj ked som na marodke. Na PN budem zrejme až kým nepojdem na matersku. Termín porodu mám 03.10.2011. -budem dostávat DNP dávky aj ked už teraz som na PN? -počítajú sa do toho aj tieto dni čo som na PN? -ak ano, tak od juna si mám pýtať 2 lístky na peniaze? -alebo až ked nastupim na materskú? -a oplatí sa mi to platiť v takej malej sume, ked som si to ani nenavýšila? kolko asi budem dostavat na mesiac z DNP? vopred dakujem za poradenie. 😨

gabina84
28. apr 2011

@lucia.kl dakujem ti velmi pekne, trocha mi to je jasnejsie. A este by som mala otazku ak by si mi vedela poradit. V pripade ze budem na RD a napriklad ochoriem ale neplatim si dobrov.NP mam nejaky narok na nejake prispevky alebo to asi nie,ze?

lucia.kl
29. apr 2011

@gabina84 ak budeš na rodičovskej a ochorieš bez toho aby si mala DNP, prípadne budeš mať deti choré, tak jediné čo budeš dostávať je rodičovský príspevok, tak ako si ho dostávala normálne, nič iné...

lucia.kl
29. apr 2011

@pauli1 ak si stále platíš DNP tak sa ti dni rátajú, to znamená, že ako splníš 270 dní môžeš si začať čerpať PN aj z DNP - ak teraz čerpáš len jednu PN zo zamestnania, tak sa po splnení podmienky vypisuje ešte jedna PN ako DNP takže budeš mať dva lístky na PN, ak si už teraz na dvoch PN - čiže aj z DNP, tak treba PN zrušiť a potom znova vypísať až po splnení 270dní, PN zo zamestnania ti stále trvá - s tou sa nič nerobí... keď pôjdeš na materskú tak si tiež od dr. pýtaj dve žiadosti o materskú jednu pre zamestnávatela a jednu pre DNP ktorú odovzdáš na sociálke. čo sa týka výšky materskej, neviem aký je tvoj hrubý príjem - čiže aký máš vymeriavaci základ - z neho je to 60%

loulou
29. apr 2011

Ahoj potrebujem poradiť.
Od 4.10.2010 som zamestnaná a
teraz plánujeme 2 dieťatko.
Chcela by som si začať platiť DNP
aby mi vyšla najvyššia možná
materská. Ako to vybavit a ake podmienky musím
splniť a ako zistím koľko by som
mesačne a po akú dlhú dobu
musela platiť, ďakujem za rady

gabina84
29. apr 2011

@lucia.kl dakujem ti velmi pekne, takze to aby som isla v najblizsej dobe behat po uradoch 🙂 to mi staci asi len na socialke nejake papiere vyplnit ze? a este sa ta spytam, ked uz budem mat platene 270dni to DNP a ochoriem napr.na chripku to staci ked bude doba liecenia tyzden alebo to musi byt viac dni?

lucia.kl
29. apr 2011

@gabina84 ak budeš PN tak ti vyplatia aj keby si bola len jeden deň na PN z DNP 🙂 len tam je prvé tri dni inak % ako potom

pauli1
29. apr 2011

@lucia.kl velmi pekne dakujem. zatial som len na jednej PN,ale od juna si teda dám vypísat aj druhu.vym. základ je 400 eur. materská je 60% z hrubej mzdy, ale kolko mi daju za DNP, 25% zo mzdy alebo záleži kolko si platim to pripoistenie? ja platim mesačne 17,60 eur, tak ako si to vypočítam?

lucia.kl
29. apr 2011

@pauli1 tých 400€ je vymeriavaci základ z DNP?? aj z toho budeš mať 60% materskú a tuším 55% PN

ninan2
29. apr 2011

Ahojte bratislavcanky, pls, Ziadost o materske sa musi osobne podat, ze? A na centrale, alebo na tej mensej pobocke ako je Satro? Oboje je Zahranicka ulica. A PNka sa podava do podatelne, cize centrala, alebo to moze byt aj ta pobocka, alebo postou? Oboje sa tyka DNP. Diky za info 🙂

lucia.kl
29. apr 2011

@ninan2 žiadosť o materské sa odovzdáva v tej pobočke, čo je bližšie ku štrkovcu. Pn ku podávaš v tom istom okienku ako žiadosť o materské alebo aj v druhej pobočke oproti justičáku v podatelni...

pauli1
29. apr 2011

@lucia.kl 400 eur je moj hruby príjem, a na DPN sa mi zdá že som dala tiež 400 eur ako vym. základ. ja už si to nepamätám ale to oni mi vypočítali z toho aby som mesačne platila 17,60 eur.

lucia.kl
29. apr 2011

@pauli1 hej, tak potom máš oba vymeriavacie základy 400€ čo ti bude robiť materskú okolo 480€ a PNka bude tiež okolo tej sumy, čiže ako by si do práce hcodila. škoda, že si sa neozvala skorej, si mohla zmeniť to DNP tak aby si mala najviššiu, ale to sa musí platiť v kuse 26 týždňov pred pôrodom, a to už ty nestíhaš...

lucia.kl
29. apr 2011

@loulou aby si mala najviššiu materskú musíš si od maximálneho denného vymeriavacieho základu ( okolo 1100€ - na sociálke ti povedia presne, ja tú sumu neviem) odrátať hrubú mzdu a z toho rozdielu čo ti ostane si budeš platiť 4,4% platíš až do doby pokial nepôjdeš na PN alebo MD ( ale musí tam už byť splnená tá podmienka 270dní platenia)
najlepšie je začať platiť čo najskôr aby si v prípade PNky počas tehotenstva mohla poberať aj z DNP, vyplácať sa ti bude všetko až po splnení 270dní platenia... takže potom potrebuješ ak by si išla na PN dve pnky - jedna do zamestnania a druhá ako DNP a taktiež dve žiadanky o materské...

ninan2
29. apr 2011

@lucia.kl aha fajn, myslela som si, dik 🙂 Cize aj PN treba osobne, nestaci postou hej?

zuz88
29. apr 2011

Ahoj, chcela by som sa spýtať na DNP, som na PNke už 2 mesiace 6.5. mi uplynie 270 dní platenia.. Kedy mám zobrať druhá PNku do socialnej poisťovni na DNP- stačí na konci mája alebo v deň ked mi skončí tých 270 dní. Dakujem

gabina84
29. apr 2011

@lucia.kl dakujem, ty robis na socialke ked tu davas dobre rady, alebo si taky macher 😎 a dobre sa vyznas 😀 . Takze mozem si to zrekapitulovat? ak to dobre chapem tak VZ je od 329,06-1116,75 € z toho by som mala odratat hrubu mzdu co je v mojom pripade 503€ a keby som chcela platit z max VZ tak mi to vynde 27€ a to tu hrubu mzdu mam odratat aj ked poberam rodicovsky? alebo to som oslobodena od platenia. 🙂 🙂

teresa12
29. apr 2011

Ahojte,tiež by som poprosila poradit o DNP. Momentálne poberám rodičovský príspevok na synčeka kt.bude mat 18.5.2011 dva roky.mám na pláne otehotniet,tak som si dnešným dnom zacala platit DNP z maxima. Stací mi platit si to len tych 270dní a mám to zrušit?a ak sa mi nepodari hned otehotniet,mozem to aj na cas prerusit a potom zasa platit?musi to byt tych 270 dní v kope alebo aj prerusovane pocas dvoch rokov? popravde som si o tom zistila malo informacii a sla som do toho. dakujem za rady

pauli1
29. apr 2011

@lucia.kl dakujem ti velmi pekne, moc si mi pomohla. niekedy tie uradničky na uradoch vobec nevedia na co sa ich clovek pyta, a už vobec nie milo to vysvetliť čo by bolo ako pre ktoru najlepsie. tu na tejto stránke si socialny anjel......... Este raz dakujem a určite sa ešte ohladom niečoho ozvem. pa 😀

tututu
29. apr 2011

baby, pomóc, ja som sa prihlásila na DNP ešte na začiatku apríla s tým, že sa prihlasujem od 1.5. asi som spravila koninu, ak dobre čítam- poistné za apríl sa má zaplatiť do 8.5 ??????Myslíte, že by mi ten dátum prehodili od 1.4. alebo už je to v systéme a som vedľa!!!!!! Inak platbu som uhradila už 14.4. baby raďte
Díky za odpoveď