Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lin123
12. dec 2011

@annieb ahoj, v tomto clanku si presne najdes svoj pripad
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/11/dobr...

annieb
12. dec 2011

@lin123 hmm, takze bude by som musela byt tehotna pred zrusenim aby som nemusela pokracovat v plateni, ak otehotniem pocas februara-staci sa mi na balik poistit na mesiac februar a potom ukoncit, dobre som citala? takze ak by som si od februara neplatila nic a neotehotnela som ani, tak neskor uz nebudem mat narok na materske?

mima595
12. dec 2011

@svirky - no to trosku nechapem, lebo predsa dr. na OCr nevyznacuje, ci si uplatnujes z DNP alebo z prac. pomeru...tak ked si pytas iba jednu OCR, ona ani nevie, ci si ju uplatni ty alebo tvoj manžel....

a este taka podotazka....ta tvoja lekarka vam v pohode davala OCR, alebo mavala s tym problem????

lin123
12. dec 2011

@annieb ak otehotnies vo februari, tak si zacni platit ten balik, aj ked ta to vyjde dost, ale zaplat iba na mesiac a potom to zrus a potom Ti prebehne ochranna lehota a budes mat tak vyssiu matersku. Prihlasit sa vo februari mozes aj spatne, cize ked sa rozhodnes 26.2. platit (lebo zistis, ze si tehu) tak si das prihlasku od 1.2.
Ak nebudes vo februari tehu, tak sa musis rozhodnut, ci to budes platit alebo nie (rozhodnut sa musis do konca februara)...predsalen platit cely balik je dost penazi..to uz je na tebe, ci to financne zvladnes...prihlaska tak musi byt od 1.2. (ked sa prihlasis kedykolvek vo februari, mozes dat spatne prihlasku)

kukucg
12. dec 2011

@katkarv
@gabina23 baby ale ja mam este jednu otazku, dajme tomu ze to beru teda od posledneho prihlasenia tych 270 dni kym DNP zrusia, co vsak v pripade ak mi narok na davky vznikne pred tym ako zo sucastneho poistenia tych 270 dni zaplatim, ale za posledne dva roky uz 270 dni mat budem??

svirky
12. dec 2011

@mima595 ale kedze ja som na ,,rodicaku,,tak je to iste,ze pre mna OCR je len z DNP a manzel,ked berie OCR,tak 2-krat...doteraz davala bez problemov,raz do mesiaca nam v pohode dala,ked to bolo opravnene(ked mal maly nejaky problem)...

gapa
12. dec 2011

@katkarv
neviem, či sa ráta 270dní od posledného prihlásenia alebo inak /pre zánik z odhlásenia a nie pre nárok na nem.dávku). To je zásadné, či ti zanine 31.1., alebo až po uplynutí 270dní od posledného prihlásenia.

siss_sz
12. dec 2011

ja teraz nejak tomu nerozumiem... co sa zmenilo?
platim si asi tak od aprila 2011, teraz som na RD, este netehotna 😀 asi este nemam ani tych 270 dni,platim si z minima.... co to pre mna znamena? ta novelizacia? patila som zbytocne, mam sa odhlasit, zrusit, prerusit?
SRDECNA VDAKA ZA ODPOVED!!!

gapa
12. dec 2011

@carodejnica
ten január 2012 už nemôžeš rátať do výpočtu, lebo rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského je obdobie od prihlásenia do konca kalend.roku 2011, nie už 1/2012

mima595
12. dec 2011

@svirky 😝 - ok, dufam, že u ostatnych to tak nebude

carodejnica
12. dec 2011

@gapa takže je pre ňu zbytočné si vôbec ten január platiť? 😕

lill7
12. dec 2011

@vani ak sa ti podari byť tehu a pôjdeš na PN tak by si mala aj max.PN

svirky
12. dec 2011

@mima595 Tak dufam aj ja 😉 ale podla mna,nemaju pravo take niec nariadovat a este nie vtedy,ked nic nie je odklepnute...

mirkave
12. dec 2011

@svirky coraz vacsie svinstva sa deju okolo dnp ☹
@misiaksl pokial si tehotna a dnp by ti zaniklo,tak sa na teba vztahuje ochranna lehota 8 mesiacov.tiez mam termin v maji a na socialke mi povedali,ze sa mi bude pocitat materska aj z dnp(som zamestnana aj dobrovolne poistena).ja si pockam,lez mi to zanikne zo zakona.a potom plynie ta ochranna lehota pre tehotne 8 mesiacov......

annieb
12. dec 2011

@lin123 no a este, dajme tomu, ten februar by sa poradil, tak kolko by som mala si dat platit? z maxima urcite nebudem mat nato, ked si dam z minima, tak to nejako ovplyvni to ak som doteraz platila z maxima? bude sa mi pocitat ten rok 2011 co som platila?

lin123
12. dec 2011

@annieb ak bude v Tvojom pripade rozhodujucim obdobim pre vypocet materskej rok 2011, tak si myslim, ze si mozes uhradit februar z minima,lebo brat do uvahy budu platby za rok 2011 pre vypocet materskej.
Pre 100%istotu by som napisala do soc.poistovne na poradnu.

salvinka
12. dec 2011

dnes som sa prihlasila na Dnp s maximalnym VZ- 1116eur.. 270 dni mi uplynie 6.9.2012 ked sa 7.9.2012 znovu prihlasim s tym kompletnym balickom (za predpokladu ze este nebudem tehu) bude sa mi to ratat ako neprerusene poistenie?

adkaa
12. dec 2011

@mima595
Ahojcek, ak si najdes trochu casu, alebo aj ine babenky, mozem poprosit o pomoc? Platila som si DNP od 26.12.2009-do 05.2011 max. VZ. Potom som sa odhlasila a prihlasila opat teraz 8.12.2011 max. VZ. Dnes som zistila, ze som tehotna cca 3 tyzdne (ak vsetko dobre dopadne, porod by som mala mat v auguste 2012), tak by som sa rada spytala, ako to v mojom pripade vyzera s materskou, co sa stane toho 1.2.2012, vlastne co ma caka, co mam urobit, resp. nemam urobit.... lebo mam z toho taky misung 😅, ze cim viac citam, tym menej viem... DAKUJEM VELMI PEKNE ZA KAZDU RADU 🙂

oskvarka
13. dec 2011

@gabina23 joooj kiez by to takto bolo... no ale ja aj tak cakam kym to prezident nepodpise... snad na to nedoplatim ze uz bude potom moc velky chaos...

slavkav
13. dec 2011

ahojte, aj ja idem po radu 🙂 som na RD, mam 2 deti - jedno 5r a druhe 10m - obe su chore, maju atb. platim si DNP uz asi 3 roky. mam narok na ocr vramci DNP? cize to len zavolam sestricke, aby mi to pripravila? a len na 1 alebo obe deti? dakujem. slavka

oskvarka
13. dec 2011

@kukucg no podla mna na vyplacanie davky je podmienka 270 dni za posledne 2 roky takze to sa nezmenilo a plati stale rovnako...

kukucg
13. dec 2011

@oskvarka Takze poistenie mi bude trvat 270 dni od posledneho prihlasenia ale ak budem mat v priebehu toho casu naraok na davky dostanem ich aj skor, ak splnim 270 dni za posledne 2 roky??

kukucg
13. dec 2011

@salvinka myslim ze som niekde citala ze za neprerusene sa to bude ratat len ked zanikne teraz k 1.2 ale nie som si ista 😒

oskvarka
13. dec 2011

@kukucg jj lebo to su vlastne dve rozne lehoty len nahodou (teda umyselne urcite) je v kazdej zaklad 270 dni... 😉 .. ja sa len stale obavam ci to tak naozaj bude ze to bude nepretrzite od posledneho prihlasenia... snad hej... ja si to odhlasenie a prihlasenie nechavam na januar zatial dufam ze to este stihnem... prave z toho sa ja inak tesim ze budem moct cerpat tu PNku aj normalne ak nahodou ochoriem nebudem mat pocit ze som si to platila uplne zbytocne (aj ked je mala pravdepodobnost ze ochoriem ale aspon ten pocit ze by som mohla lebo takto si len platim stale a zatial nemam ziadny narok a potom by som zrazu mala len 7 dni na to aby som to vyuzila .. ked som si platila 270 dni ... )
@salvinka ja som tiez v tom ze iba presne 1.2 sa to bude ratat za nepretrzite ale zase v tom mihalovom blogu je to trochu inak (aj ked jasne sa nevyjadril - lebo nespomina ci ma narok na plnenie z maxima ale pise len ze ma narok...)

kukucg
13. dec 2011

@oskvarka No lebo ja som odhlasena od oktobra, pricom mam zaplatenych asi 130 dni tento rok no a chcela by som sa znova prihlasit teraz a dufam ze mi podari aj otehotniet.... to vlastne mi bude kym to skonci no ved ale 270 dni je dost celkom a ako pises keby je to cele tak da sa nieco cerpat aj na PN alebo OCR

oskvarka
13. dec 2011

@kukucg no ved to aspon by som to mohla brat ako normalne poistenie ak ho aj nebudem cerpat aspon ten pocit ze som naozaj mohla... (viem ze je to chore ale pride mi to logicke ze by som aspon nejake pravo mala mat.... ved pan inteligent mihal pise ze ne chape ze sa ludia rozciluju co si to platia ze to nestihli vyuzit ze ved je to preca poistenie = poistujem sa proti niecomu co sa moze ale nemusi stat... to je super ale ked ani nemam moznot si to cerpat a musim ochoriet presne v 7 dnoch tak to neberiem ako poistenie ale skorej ako loteriu...) ja som bola naposledy chora na jar co ma zlozila chripka a na svadobnej ceste som mala zapal mocovych ciest (prvy kkrat v zivote som vyuzila to zdravotne poistenie cestovne :D)
tak dufam ze to tak bude a dufam ze sa mi v tom chaose podari este v januari odhasit a prihlasit...

dicaa
13. dec 2011

Práve som volala do SP, už majú poporade. Dá sa teraz odhlásiť a prihlásiť s max. VZ. Vraj každému, kto sa ešte prihlási bude umožnené platiť si 270 dní od nového prihlásenia bez balíčka. Ja som cca v 6 tt a na max. busím splniť podmienku 182 dní platenia ku dňu nástupu na MD.

zuzana612
13. dec 2011

@slavkav mozes ist na OCR s oboma detmi, ale nie naraz. Daj si vypisat najskor na jedno a ked ti skonci tak hned na druhe. Na jedno dieta mozes byt na OCR max. 10 dni. Niektora lekarka ti vypise aj spatne, cize aku su deti chore od piatku, tak ti moze vypisat aj odvtedy. A OCR nemusis nosit hned do poistovne, staci aj na konci mesiaca, potom mozes zaniest obe naraz

zuzana612
13. dec 2011

@dicaa takze keby som chcela, tak sa mozes aj na konci januara odhlasit a prihlasit nanovo, alebo to plati len do konca roka?

mirkave
13. dec 2011

@slavkav toto tu tusim baby spominali,ze mozes vyuzit.ale ci na kazde dieta zvlast?to som si neni ista a klamat ta nechcem.snad sa ti ozve skusenejsia 😉