Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dicaa
13. dec 2011

@zuzana612 to neviem, to som sa nepýtala,dokedy sa to môže urobiť ja to musím urobiť čo najskôr, ale idem sa odhlásiť a prihlásiť, tak sa môžem opýtať

luciqixina
13. dec 2011

ahojte mam jednu otazocku ohladom vypoctu materskej teda o rozhodujucom obdobi pre mna.....ak nastupim na matersku v marci 2012 bude pre mna rozhodujuce obdobie rok 2011 v ktorom som od maja dnp alebo aj rok2010 kde som bola 11 mesiacov teda do novembra zamestnana .....neviem z toho vist lebo niekde citam o 2 rokoch pred nastupom a inde uvadzaju len predchadzajuci rok pred nastupom diq za odpovede

slavkav
13. dec 2011

@zuzana612
@mirkave super, dakujem vam. idem rovno volat 🙂

slavkav
13. dec 2011

@zuzana612 a financne je to jedno - ked si dam hned na to, co bude dlhsie chore? alebo najprv na to jedno, co bude kratsie a potom na to druhe? ked si dam hned na to 1, co bude dlhsie? aby dr s tym nemala problem?

elizabeth1011
13. dec 2011

ahojte.stale to tu citam,ale neni mi jasne ako mam postupovat.
Som na rd,dnp si platim zo skoro najvyssieho vz od 04/2010,takze270 dni mam davno.snazime sa o babo...preco je lepsie sa znova prihlasit??mohla by som ist aj na rizikove v pripadnom tehu a potom mat najvyssiu md??a kolko je cely balik soc.poistenia od 1.2.?

pufinkaaa
13. dec 2011

@gabina23 ahoj ja som asi podobny pripad ako ty 🙂 som teraz v 22tt a DNP si platim od 24.8.11 z najvyš. VZ takže nebudem mať ešte splnenu tu podmienku 270 dni, ak to chapem spravne tak by mi DNP nemalo zaniknuť a mala by som mať tú najvyššiu matersku? 🙂 či?

mima595
13. dec 2011

@adkaa - to zavisi od toho, ako budu brat tych 270 dni...ak ti nezanikne k 1.2, tak si plat dalej, kym nesplnis lehotu 26 tyzdnov a budes mat narok na maxim.matersku,

ak by ti zaniklo 1.2. treba porozmyslat...ci ti staci materska z minima a vtedy ukoncis poistenie k 1.2 a uplatnis si narok v ochrannej lehote
alebo musis aj od 1.1 sa prihlasit na maxim. baôllika aplatit, kym nebudes mat 26 tyzdnov....

katka9900
13. dec 2011

@luciqixina ahoj, ak si nezamestnana a si dnp od maja, tak rozhodujuce obdobie je maj-december 2011 😉

mima595
13. dec 2011

@slavkav - ty nemožes volat, ty musis idt k dr. ona ti dieta vysetri a na zaklade toho ti da OCR....
najlepsie je dat na to, co bude kratsie chore, lebo ked jemu skonci OCR po 10 dnoch, tak ak to dtuhe bude este chore, tak ti Dr. može dat aj na druhe OCR

zuzana612
13. dec 2011

@slavkav ked si pisala ze maju antibiotika tak asi si bola u lekara, tak staci aj zavolat nech ti vypise a potom si po to pojdes. Len jej treba povedat ze to potrebujes na 10 dni. A ked ti skonci prva OCR tak si budes pytat druhu zase na 10 dni. Ja to tak robim stale ked su deti chore, dr. mi vypise OCR na 10 dni aj ked napr. liecba ATB trva len 7 dni

slavkav
13. dec 2011

@mima595 my sme uz boli u dr. to mi je jasne, ze to nemozem len tak si zavolat 😉 a dakujem za radu 🙂

@zuzana612 spravne - boli sme vcera u dr 😉 a dakujem za rady

mima595
13. dec 2011

@slavkav - sorry, ja som si potom uvedomila, že si pisala, že mate ATB...
len som už radila inym babam a nestihla napisat opravu 😔

slavkav
13. dec 2011

@mima595 nevadi, to je v pohode 🙂 ja tiez dakujem za radu 🙂

gabina23
13. dec 2011

@pufinkaaa áno do 22.februára 2012 nesmieš nastúpiť na materskú a ako pozerám termín máš až v apríly takže budeš mať materskú z max.VZ 🙂

vani
13. dec 2011

@lill7 si zlatá, moc moc ďakujem. A ty pracuješ v Soc. poisťovni, keď máš taký prehľad ?

h.a.i.n.y
13. dec 2011

Baby ja som sa vcera prihlasila na DNP ale teraz neviem ci uz tento mesiac sa mozeme zacat snazit ci mi to vyjde. Odkedy sa pocita tehotenstvo? Od prveho dna menzesu ked v tom cykle otehotniem?

luna22
13. dec 2011

neviete či v socoilnej poistovni im pošlem cez mail, moje udaje tak mi to presne vysvetlia?

lill7
13. dec 2011

@vani nie nepracujem v SP, ale som ekonomka, tak mi to nie je až také cudzie 🙂 a hlavne sa ma to týka preto lebo si tiež už dlhšie platím DNP, ale zatial sa nepodarilo byť tehu a keď sa nepodarí tento mesiac, tak sa asi odlhlásim a znova prihlásim, aby som platila ďalej po starom, no uvidíme, ja platím len z minima, ale aj to pomôže.

lill7
13. dec 2011

@h.a.i.n.y áno od prvého dňa, ja som si platila dva mesiace až potom sme sa začali snažiť, aby som mala tých 270 dní do vzniku nároku na materské, keby sa náhodou zadarilo hneď, ono je to potom naporazenie, keď zistiš, že ti pár dní chýba 😀

gabina23
13. dec 2011

@luna22 áno aj mne tak odpísali rovno na moju otázku..

luna22
13. dec 2011

@gabina23 a dávala si tm aj svoje meno, rodné čislo?

ejbyk
13. dec 2011

Zienky len jednu radu ktora vie...platila som si DNP z maxima a PN mi vyratali 20,03947 na den...je to naozaj ten max co mozem dostat?????
Ďakujem

emogeon
13. dec 2011

@ejbyk ano....

mima595
13. dec 2011

na STV 2 davaju práve reprizu...rozprava tam riaditel SP z BB...teraz momentalne rozprava o DNP

lill7
13. dec 2011

@zibi no ak sa odhlasiš z minima a prihlásiš z maxima, budeš 270 platiť ešte po starom a po 26T budeš mať nárok na dávku z maxima, dovtedy len z minima, pri PN myslím 55% pri materskom 60% zatiaľ

apena
13. dec 2011

Viete niekto, prečo je výhodnejšie prihlásiť sa ešte teraz v decembri ako v januári? Viem len to, že po pol roku si môžem znížiť vymeriavací základ, a to keby som sa prihlásila v januári a v júli znížila základ na minimum, tak by mi to potom nakoniec znížilo vymeriavací základ na materské, lebo by sa bralo obdobie od januára 2012 Keby som sa prihlásila na DNP v decembri 2011, tak vymeriavacie obdobie by sa mi rátalo do konca roku 2011 /teda len z decembra/ a keby som si potom znížila vymeriavací základ v júni 2012, tak by mi to už výšku materskej neovplyvnilo.
Je ešte nejaký iný dôvod?

gabina23
13. dec 2011

@luna22 nie iba odkedy som prihlásená a kedy som si to zmenila a čo je vo veci.. meno ani rodné číslo som tam nedávala

nienna
13. dec 2011

@apena to by aj mňa zaujímalo, či je lepšie sa prihlásiť ešte teraz v decembri alebo stačí v januári....pre mňa je lepšie čím neskôr, nech mám čas otehu....ale ak by bolo lepšie v decembri tak čert to ber 🙂

apena
13. dec 2011

nienna práve tiež je lepšie pre mňa čím neskôr, ale mám obavu, aby niekto nestopol možnosť prihlásiť sa v januári. Ja mám 270 dní už splnených, ale čo som teraz počúvala na STV 2, tak že to bude platiť z posledného prihlásenia sa, tak by som sa rada odhlásila a nanovo prihlásila, a neviem, čo bude lepšie, či december alebo január

sunset
13. dec 2011

vedel by niekto poradit aj mne? som na RD, predtym som poberala matersku ale teraz v septembri mi skoncil pracovny pomer. Do leta planujeme otehotniet ale uz by som nemala narok na matersku, kedze teraz nie som poistena. Co mozem urobit, aby som ziskala narok este z toho stareho poistenia, kedze som citala, ze do tych 270 dni sa zapocitava aj cas na RD. neviem ako to zrozumitelnejsie napisat...