Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bobocka
29. nov 2011

@jankohrasko ty to uz riesit nemusis,tebe materska vyjde 🙂 a vieme kedy to maju schvalovat? k spravam sa len malinko dostanem,drobec ma zamestnava 🙂

jankohrasko
29. nov 2011

@michaelapillarova august to istiiiiii 😎

jankohrasko
29. nov 2011

@bobocka praveze sledujem, no tiez pri malej nestiham uz vsetko.. Neviem zatial viac info, dufam, ze im to neprejde.
naposledy z dneska som citala len toto: nic určité:
http://peniaze.pravda.sk/materske-sa-od-januara...

bobocka
29. nov 2011

@jankohrasko Práve k návrhu na zrušenie dobrovoľného pripoistenia mala premiérka výhrady už počas pripomienkovania novely zákona o sociálnom poistení. 🙂 🙂 🙂 ach kiezby bola proti 🙂

zuzanamatko
29. nov 2011

Toto som prave našla je to aktuálne :Možnosť súbehu povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia sa nakoniec možno nezruší. Minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál totiž pripúšťa, že dobrovoľne nemocensky poistiť by sa mohla naďalej aj povinne poistená zamestnankyňa alebo povinne poistená samostatne zárobkovo činná osoba. Rozdiel oproti súčasnosti by však bol v tom, že popri dobrovoľnom nemocenskom poistení by sa musela pri rovnakom vymeriavacom základe poistiť aj dôchodkovo a v nezamestnanosti. "Nech aj povinne poistená zamestnankyňa s nízkym platom, napríklad 400 eur, sa môže dobrovoľne pripoistiť, ale na kompletný balík poistenia," povedal Mihál. Podľa neho si napríklad zvolí pri dobrovoľnom balíku poistenia vymeriavací základ 600 eur so sadzbou 35,15 %.

Podľa ministra je tiež otvorená otázka, ako sa pristúpi k riešeniu tých dobrovoľných poistencov, ktorí si už toto poistenie platia. "Nemôžeme im zrazu, zo dňa na deň povedať, že toto zo zákona končí a to, čo ste si zaplatili, je preč," uviedol Mihál. Minister preto zvažuje, že by osobám, ktorí si dobrovoľné nemocenské poistenie platili dlhšie obdobie, napríklad dva, tri roky, naďalej zachoval možnosť výlučne dobrovoľného nemocenského poistenia. "Toto je otázka, ktorú musíme starostlivo zvážiť," dodal.

Zmeny v dobrovoľnom nemocenskom poistení však nie sú isté. Ak vláda podľa ministra práce Jozefa Mihála schváli návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý by mal okrem obmedzenia dobrovoľného nemocenského poistenia obsahovať aj zvýšenie materskej dávky a predĺženie jej poberania, parlament by o tejto novele rokoval až na januárovej schôdzi. "Parlament by mohol túto novelu schváliť v prvom čítaní a to bude z hľadiska tohto funkčného obdobia všetko," povedal minister. O tom, či sa dobrovoľné nemocenské poistenie obmedzí, by tak podľa Mihála už rozhodoval parlament, ktorý sa vytvorí po budúcoročných voľbách. Minister však nevylučuje, že obmedzenie dobrovoľného nemocenského poistenia, ako aj zvýšenie a predĺženie poberania materskej dávky nakoniec v parlamente predložia poslanci formou pozmeňujúceho návrhu k vládnej novele zákona o sociálnom poistení.

Minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál pôvodne navrhoval zrušiť od začiatku februára budúceho roka možnosť, aby sa zamestnanci a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) popri povinnom platení sociálnych odvodov aj dobrovoľne nemocensky poistili. Z možnosti dobrovoľne sa nemocensky poistiť sa mali vylúčiť osoby, ktoré sú povinne nemocensky poistené. Na rozdiel od súčasnosti by už nebolo možné, aby si budúce mamičky ako zamestnankyne alebo SZČO dobrovoľným nemocenským poistením zvýšili svoju budúcu materskú dávku. Tým, ktorí sú v súčasnosti dobrovoľne nemocensky poistení alebo dobrovoľne poistení v nezamestnanosti, malo toto poistenie zo zákona zaniknúť k 1. februáru budúceho roka.

cigaretka5
29. nov 2011

@zuzanamatko no neviem ako aktualne je to nakoniec

zuzanamatko
29. nov 2011

@cigaretka5 to neviem ani ja,len ma zaraza tych 35,15 percenta, povodne som myslela ze by sa mohlo platit poistenie v nezamestnanosti z minima,dochodkove tiez z minima a len nemocenske z maxima a nie všetko z rovnakeho vym.základu a tiez ako by to bolo ked som nezamestnaná a vo februari bude rok co si to platím.

slabejka22
29. nov 2011

Ahojte nájde sa niekto kto mi poradí? Od mája 2011 som na materskej dovolenke, platila som si dobrovoľne NP v plnej výške, takže aj materskú mám peknú. Podla mojich výpoctov by som mala prejst na rodičák v decembri alebo januári. Pred týždnom mi doktor oznámil, že som tehotná. A tak sa chcem spýtat, či nemá niekto skúsenosti s touto situáciou. Ci je mozné ukončit trebárs aj predčasne materskú a dať sa vypísať na PN, aby som neprišla o možnosť poberania nadalej príspevku v plnej výške ako mám doteraz.

mima595
29. nov 2011

@slabejka22 - pocas rodicaku možes byt Pn a poberat aj rodicak, aj PN...len ber zretel na to, že teraz chodia kontroly z SP casto, takže budes musiet dodržiavat liecebny rezim

kata13
30. nov 2011

@dusul prave som sem chcela hodit link na ten clanok....to znamena, ze nakoniec ziadne zmeny nebudu? lebo uz mam z toho riadny gulas 🙂

katula77
30. nov 2011

@kata13 , prave to vyzera ze zrusi dnp a nezvysi matersku ☹, uplne najhorsia varianta ☹

eva580
30. nov 2011

@mima595 muz mal kontrolu kvoli Pnke kazdy tyzden a to mal pracovny uraz, musel behat na prevezy....a chodili a chodili

dusul
30. nov 2011

@katula77, veď o zrušení dnp tam nič nepíšu....

milena35
30. nov 2011

....ku mne kontrola neprisla ani raz za 3mesiace...marodovala som na reumu.......

lila24
30. nov 2011

🙂 ahojte je niektorá z Vás dobrovolne nemocensky poistená a má porod v januári, potrebovala by som s niečím poradiť, ak Vas gynekolog vypise na matersku dovolenku, ziadost z DPNO o materské sa posiela len toto tlacivko, alebo je k tomu potrebné ešte niečo vypisovať,lebo na socialnej poistovni u ás nechcu nic povedat, platite si svoje peniazky a este vam ich nechcu dat to je sila toto ☹

katula77
30. nov 2011

@dusul ak sa raz hrabu v zakone o socialnom poisteni, tak oni tam uz nieco isto najdu....

mima595
30. nov 2011

@katula77 - ty pesimistka 😉 !!
podla mna je jasne, že skor, ci neskor Dp v takej forme, ako je teraz, zrusia, resp. obmedzia...tam ide o velky odliv financii...
nam vsak ide o to, aby to bolo cim neskor a za standartnejsich podmienok..teda aspom pol roka..rok, kym zacnu zmeny platit, nieže to bude platit o mesiac, a ludia pridu o vložené peniazky....
čím viac sa o tom bude diskutovat, tym skor sa vychytaju chyby...
nech trebars aj zmeni vysku sadzby poistného zo 4,4% trebars na 8-10%, pripadne sprisni podmienky vyberu..ak raz nedodrží termín splátky, tak sa mesiac nerata...len nech to nerobi zbrklo a na kolene....

wewulka
30. nov 2011

Ahojte, chcela by som sa uistit, zatial podla stareho zakona o DNP. Idem teraz na pn a chcela by som ju cerpat aj DNP, bude to asi najviac 5 mesiacov,mozno 4, a potom by som z toho chcela prejst na matersku a tu tak isto cerpat z DNP.
Je to takto mozne ? Dakujem

mima595
30. nov 2011

@wewulka - ak mas splnenu podmienku 270 dni, tak je to možné...

wewulka
30. nov 2011

@mima595 ano podmienky mam splnene

katkarv
30. nov 2011

@mima595 nazviazem na to co tu pisala wewulka.A ked si platim z max.vysky tak aj PN aj materska by som dostala z maxima?

mima595
30. nov 2011

@katkarv - to sa neda takto vseobecne povedat, lebo napr. ty nastupis na materske až dalsi rok a tam už možes mat iny vymeriavaci základ.....
ale to, že cerpes PN, nema vplyv na poberanie materskeho...ked je to idealny pripad, že si platis DNP z maxima, platis ho cely cas rovnakoa nezaidas o materske z prace.....

darinkazv
30. nov 2011

@mima595 toto som trošku nepochopila: ale to, že cerpes PN, nema vplyv na poberanie materskeho...ked je to idealny pripad, že si platis DNP z maxima, platis ho cely cas rovnakoa nezaidas o materske z prace.....
ako si to myslela?

katkarv
30. nov 2011

@mima595 ja nepracujem,opatrujem dceru,niesom evidovana ani na ur.prace.

darinkazv
30. nov 2011

@katkarv kati, mne čo bolo povedané, že kým platíš dnp ako máš, tak ti to, že ideš na PNku výšku materskej neovplyvní. ja som teraz od augusta na PNke a materskú budem mať maximálnu, lebo si doplácam do maxima popri materskej. 😉 a takisto to je, aj keď už máš splnených 270dní platenia a čerpáš max PNku. takisto budeš mať aj max materskú 😉

katkarv
30. nov 2011

@darinkazv no vidis a ja blba som sa nedala vypisat 🙂

mirkave
30. nov 2011

http://www.rokovanie.sk/Rokovanie.aspx/BodRokov...
a co toto? pozrela som to len tak narychlo,ale vyzera to tak,ze "Rokovanie prerušené " .cize?

milena35
30. nov 2011

podla mna to nepreslo..a uz nie je na to cas ..ani v skratenom legislativnom konani....snad sa mozme tesit.... 🙂 🙂