Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzik1983
19. jan 2012

@caterine tak keby som toto dnp zrusila a hned by som sa prihlasila na nove dnp, po splneni podnienky 270 dni by som nastupila na pn, a z pn na matersku, dostavala by som pn aj matersku potom z dnp?

caterine
19. jan 2012

@zuzik1983 myslim, že ano tebe by to asi vyšlo ak si neni zamestnana, skus napisat ešte elise, ta ti bude vediet lepšie poradit, či to je tak naisto

zuzana612
19. jan 2012

baby, teraz som uz z toho nacisto magor. To prihlasenie sa na cely balik skor ako mi ubehne 270 dni aby bolo poistenie neprerusene plati iba pre tie co este nemaju splnenu podmienku 270 dni ku 31.1??? Lebo som uz na par strankach citala ze budeme mat cely februar na to aby sme si rozmysleli ci si dalej budeme platit alebo nie. Ze ak sa aj napr. 29.2 prihlasim spatne od 1.2 na cely balik, hoci aj z minima, poistenie sa bude brat ako neprerusene. Ci sa musim prihlasit uz 31.1????

saaskia
19. jan 2012

Ahojte , potrebujem poradit, platim si DNP od obtobra, 270 dni budem mat niekedy v juli, chceme začať pracovat na babatku, lenže včera mi zistili, že mám 2 cysty takže pracovat na babatku máme odporučene neskor, chcela by som sa poradiť čo mám robiť, mám ist ešte na socialku odhlasit sa a znovu prihlasit aby som si predlžila dobu na otehotnenie?dá sa to ešte? To sa počita znovu tých 270 dni alebo ako to je potom?

dakujem

jana201
19. jan 2012

@gapa ahoj mam taky problem a neviem kam ist si pre radu ohladom dobrovolneho pripoistenia ..... mam za seba od rokuj novembra 2009 az do decembra 2011 zaplatene dobrovolne pripojistenie platila som okolo 21 eur.... som na materskej dovolenke cca 2 roky a poberam tie rodicovske davky 190 eur.... chceli by sme mat dalsie babo
-vysla by mi uz teraz vyssia materska ???
- keby ze som na rizikovom dostavala by som aj nieco pocas tehotenstva ? ako je to vlasne ci je tam spatna nejaka lehota ze som si to platila niekde som citala ze 8 mesacna spatna lehota velmi by som bola vdacna ak by ste mi v toomto poradili velke vdaka este raz !!! 🙂

zuzik1983
19. jan 2012

@elise prosim ta poradis mi? co by bolo teraz najlepsie urobit.
platim si dnp z maxima od 1.augusta 2011,podmienku 270 budem mat splnenu koncom aprila.otehotnela som a mala som ist niekedy v juni na matersku.keby ze som prave pred 2 dnami nepotratila, tak by bolo vsetko ok a vysla by mi najvyzsia materska.
ale teraz nemozem ist ani na pn, kedze nemam splnenu podmieku je tu moznost, ze by sa mi podarilo otehotniet niekedy v lete, ist hned na pn ako rizikove(to by som do tych 8 mesiacov pravdepodobne stihla), to by som potom mohla dostavat pn z dnp?a hned z pn na matersku a aj tu matersku by som potom mala z dnp?
chcem vediet, ci sa mi oplati si do konca toho aprila doplatit si tych 270 dni, a urobit to ako som napisala hore alebo to mam zusit a hned by som sa prihlasila na nove dnp, po splneni podnienky 270 dni by som nastupila na pn, a z pn na matersku, dostavala by som pn aj matersku potom z dnp? teraz som na RD a som nezamestnana, kedze mi pred nastupom na matersku pracovny pomer skoncil.prosim porad mi

evita8080
19. jan 2012

Prosím poraďte mi niekto, nie som si istá či tomu dobre rozumiem, lebo všetci to chápu asi inak. Som DNP od apríla 2010, od skončenia poberania materskej som začala platiť z maxima (teda minulý rok ). Neviem či mám poistenie teraz zrušiť, alebo sa odhlásiť a nanovo prihlásiť. Niekto mi vravel že ak to urobím tak budem môcť naďalej platiť len tých cca 50 € mesačne, ale to sa mi nezdá. Je to pravda alebo nie?

petronelka1
19. jan 2012

@oskvarka
@spisiacka Ahojte babenky, prosím poraďte. Momentálne som na RD do januára 2013, som zamestnaná na TPP, DNP si platím od augusta 2011 (270 dní budem mať v máji 2012) a plánujeme druhé bábo. Ako som čítala vyššie, tak mi materská z DNP nevyjde, pretože žiadosťou o materské sa mi obnovuje nemocenské zo zamestnania. A čo ďalej??? Dá sa to nejako obísť a platiť si napr. od februára balíček?? Ak by nám to vyšlo, tak o materské by som žiadala v sept, okt. 2012. Alebo sme mi zamestnané na RD v kaši a DNP sa už pre nás neoplatí?? Vykašľať sa na to a nevrážať ďalšie peniaze do niečoho, čo nemá zmysel a aj tak nič z toho nebudem mať??? Prosím poraďte niektorá, zajtra chcem ísť na Sociálnu poisťovňu a chcem sa uistiť, že neurobím somarinu, keď dám odhlášku z DNP.

merry_v
19. jan 2012

@stojdulka
čo potom mne keď zanikne až po februári?

merry_v
19. jan 2012

@petronelka1
napis na poradna@socpoist.sk pekne ti tam odpíšu na môj problém- mne odpiísali hneď na druhý deň 🙂 nemusela som to ani volať a ani tam chodiť 🙂

merry_v
19. jan 2012

mihaaaaal by sa mohol zaregistrovat na MK a nieco nam poradit 🙂

katka9900
19. jan 2012

@merry_v ved ja som pn a budem az do materskej, takze platit nebudem nic, ale dni poistenia sa mi budu pocitat pocas pn aj materskej. ci to buduci rok vyuzijem neviem, ale za to, ze sa teraz prihlasim nic nedam...

katka9900
19. jan 2012

@evita8080 je pravda, ze ak sa odhlasis a prihlasis nanovov do konca januara, budes platit po starom 50€, ale po 270 dnoch poistenie automaticky zanikne. potom mas ochrannu dobu 7 dni pre PN a 8 mesiacov na matersku.

betyna8
19. jan 2012

@merry_v no mne veru neodpisali ani po týždni... 😠

katka9900
19. jan 2012

@saaskia v tvojom pripade mas lepsie sa odhlasit a prihlasit nanovo do konca januara, ano 270 dni sa pocita nanovo, mas teda viac casu na otehotnenie;) drzim palce, nech sa rychlo vyliecis a mozete sa snazit 😉

jana201
19. jan 2012

ahoj mam taky problem a neviem kam ist si pre radu ohladom dobrovolneho pripoistenia ..... mam za seba od rokuj novembra 2009 az do decembra 2011 zaplatene dobrovolne pripojistenie platila som okolo 21 eur.... som na materskej dovolenke cca 2 roky a poberam tie rodicovske davky 190 eur.... chceli by sme mat dalsie babo
-vysla by mi uz teraz vyssia materska ???
- keby ze som na rizikovom dostavala by som aj nieco pocas tehotenstva ? ako je to vlasne ci je tam spatna nejaka lehota ze som si to platila niekde som citala ze 8 mesacna spatna lehota velmi by som bola vdacna ak by ste mi v toomto poradili velke vdaka este raz !!!
PROSIM O RADU !!! VELKA VDAKA

caterine
19. jan 2012

@gapa prosim ta ty to nevieš naisto či sa po uplynuti tych 270dni poistenia rata ako nepretržite ak sa den pred ukončenim, to je 269 den prihlasim na balik, ak budeš mat čas pozri članok čo sem hadzala poisonblu na strane 876

ladybirds
19. jan 2012

ahojte, neviete mi niekto poradit.. dnes mi prisla pnka a o 200€ menej ako minuly mesiac... 😨 nechapem... ved mam vsetky podmienky splnene.... urcite zajdem zajtra na sp.... nemali ste niektora podobnu skusenost???

stojdulka
19. jan 2012

@merry_v nie som si istá, pozri alebo napíš navratilovej na hn, ale ona písala čosi o tom že je nejaká medzera v zákone a že ked ti DNP končí až po 31.1. a ty sa na nový balík prihlásiš a chceš aby si mala nepretržité pois. tak sa musíš prihlásiť na balík nie v prvý den po zániku DNP ale v posledný (270den) starého DNP. vlastne by to znamenalo že v jeden den budeš ešte v starom DNP i v novom balíku a vtedy by si mala nepretržité...ale ako hovorím over si to

merry_v
19. jan 2012

@ladybirds
ooo to je o dosť 😨 😨 😨

gapa
19. jan 2012

@caterine
to ti popredu nikto nezaručí. NO zákon nerieši to, či možno mať dve dnp súbežne, teda nezakazuje to a hovorí len o tom, že ak nové dobr.poistenie vznikne nadväzne, tj. jeden den je zrušené a nasledujúci den po zrušení nanovo vznikne, že vtedy sa to za nepretržité nepovažuje (vid § 57 ods.1 písm. c) zákona o soc.poistení). Tj. môže byť, lebo § sú klukaté, aj ked toto riešenie sa mi velmi nepáči, otvára to viaceré iné možnosti a otázky, ktoré zákon nerieši

gapa
19. jan 2012

@z.vrablova
ak dnp začalo 2.2.2011 z maxima do teraz trvá bez odhlásenia a od 1.11.2011 si pn, tak matesrké sa ti bude rátať z toho istého rozhod.obdobia (pn sa rátala z obdobia 2.2.-31.10. a materské bude z toho istého rátané) a to bez ohladu na to, či sa nanovo prihlásiš z balíka od 1.2.2012. Teda denný vym.základ bude rovnaký.
Nemocneské je ale od 4tého dna 55% z denného vym.základu a materské je 65% z DVZ.

Na tvojom meiste sa na balík od 1.2.2012 prihlásim a najskôr v posledný den poberania materského sa odhlásim. Ale ak chceš, môžeš si to aj platiť po ukončení poberania materského, no to si musíš sama prerátať, či sa ti to oplatí podla toho, kolko predpokladáš, že by ste boli pn, očr. Platiť z vyššieho vz by bolo velmi drahé, aj z minima je to dosť, tuším cca 120eur.

jana201
19. jan 2012

@gapa a a mne neodpoviete :((

zuzanamatko
19. jan 2012

@blue_eyes ano zo socialky ti daju potvrdenie o tom kolko si zaplatila a ja som si este aj vytlacila z IB platby na soc.poistovnu.

gapa
19. jan 2012

@jana201
ak si skončila dnp v dec.2011 a nebola si v čase ukončenia tehotná, tak už nárok na nem.dávky bez nového dnp nezískaš. Po ukončení dnp ti plynula len 7dnová ochranná lehota, v ktorej keby si išla na pn alebo očr, tak by ti vznikol nárok na nem. dávku z vym.základu, z ktorého si si platila. Teraz treba sledovať, či splnas podmienku aspon 270dní nem.poistenia dva roky pred vznikom pn, očr, skutočným pôrdoom (to splnaš ak budeš bez dnp maximálne 460dní od ukončenia). Ak by si išla na pn a prihlásiš sa na dobrovolné poisteie (balík) v den vzniku pn,očr, tak ti nárok na nem.dávku vznikne (ale z minima, z toho, čo si predtým platila už nárok z dnp nevznikne).

pre otehotnenie je tu rád už dosť. Sa prihlásiť do 31.1. a ak nie si zaemstnaná a ti nevznikne nové nem.poistenie, tak stačí otehotnieť do ukončenia 270dní od nového vzniku dnp, v takom prípade ti bude plynúť 8mesačná ochr. lehota a v nej nastúpiš na md.

evita8080
19. jan 2012

@katka9900 ďakujem krásne, tak to idem hneď budúci týždeň vybaviť 🙂

jana201
19. jan 2012

@gapa takze keby ze som bola tehotna teraz napriklad v marec / april dajme tomu ja uz narok nemam nanic ?? zasa by som poberala rodic. prispevok? na soc. mi pani vravela aby som sa do konca este prihlasila lebo ze to konci preco ???

jana201
19. jan 2012

a ci by som splnala podmienku 270 dni ?? tak ano od toho novembra 2010 do decembra 2011

gapa
19. jan 2012

@jana201
aby ti trvalo nem.poistenie a neplatila potom celý balík 35,15% ale len 4,4%.
Inak treba čítať, čo tu je už napísané, lebo je to tu dokola a dokola A prečítaj si linky, čo sú tu uvedené.

gapa
19. jan 2012

@emogeon
myslím menilo sa to, že treba sa celodenne a osobne starať o dieťa počas očr. Menilo sa aj to (no neviem, či teraz, no to bolo už skôr zmena), že nemôžeš čerpať súbežne ošetrovné na viac ako 1dieťa (1osobu).
Ono sa nájdu lekári, či pracovníčky na sp, ktoré ti budú tvrdiť niečo, čo nie je podla zákona, treba sa nedať!!!!! (napr. vela pracovníčok ani na SP a ani lekárov netuší, že môžeš ísť na md napr. 6týž. +2dní pred termínom pôrodu, reesp. ktorýkolvek den medzi 6 a 8týž. pred očak. termínom pôrodu)