Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katkarv
3. dec 2011

@lill7 cize ked mam davno tych 270dni a idem na matersku 4.3.2012 tak uz si nemusim priplacat ten balicek?

jolo25
3. dec 2011

@lill7 dúfam, že aspoň on bude mať štipku rozumu a vrati to späť nepodpísané 😒 Využíva? no jasné, ale kto by to nevyužil? lepšie povedané pomohol si keď nám náš štát nepomáha, iba menšine? za naše dane??? moja mama celý život robila a má dôchodok 108€.. vyplácanie soc. dávok nieje využívanie pre nich??? to je katastrofa, neviem pekne slová použiť 😠 a balíček si platiť nebudem, som zvedavá keď sa im každý odhlási, s kade budú mať prachy na tie dávky, dôchodky a podobne... prasce 😠

lienka01
3. dec 2011

Ten balík si budú môcť dovoliť len naši politici, a tý takéto poistenia nepotrebujú..ale u nás doplácajú na všetko obyčajní ludia..Už len pozrite lekárov...kto utrpel pri ich štrajku?Ludia...samozrejme obyčajní...čiže zase MI...

lill7
3. dec 2011

@katkarv nie, ak je niekto už tehu a ma splnené podmienky, je od 1.2. v ochrannej lehote, nemusí už nič platiť potom a vznikne mu nárok na dávku aj z DNP, tak to chápem ja, myslím, že si z tých šťstnejších 😉

fide
3. dec 2011

@katula11 ja viem ze gynekolog mi da papier a viem ze mnohe maju na to narok uz 6 -8t pred narodenim ale ja nebudem mat splnenu podmienku 270 dni az den pred planovaným terminom .....

nattii
3. dec 2011

@katussska24 to znamena ked mas do 31.1.2012 splnenych 270 dni z Dnp a zo zakona sa ty to zrusi potom budes mat ochrannu dobu z Dnp

poisonblu
3. dec 2011

@katkarv si chranena 8 mesiacov po zruseni, takze pohoda

zuzi0102
3. dec 2011

Baby, ako to je potom, ked otehotniem napr.v marci 2012(mam splnene vsetky podmienky v DNP a platim si ho nepretrzite z maxima od 2008r.)v septembri, (ak dobre ratam 6 tyzdnov pred porodom, kt.by bol v novembri) by som mala nastupt na MD,vysku MD by mi mali vyratat z vymer.zakladu za tento rok a ten bol vzdy maximalny,,,alebo sa mylim 😕

katula11
3. dec 2011

@fide aaaha, a to budes mat vobec narok na akukolvek matersku??? 😕 sa cudujem ze kto ti nieco taketo poradil? ja ked som bola na socialnej poistovni sa pytat, tak sa ma pani opytala, ze ci som uz tehotna, som povedala, ze nie, ale ze planujem, tak mi povedala, ze nech pockam este mesiac a pol, zatial si budem platit z maxima a az potom nech ostanem tehotna, lebo ked by som uz bola tehotna, tak sa mi to vobec neoplati platit, lebo ani tych 270 dni nestihem. Tak teraz neviem, ci mi teta povedala nejaku blbost, alebo tebe, alebo sa od roku 2009 nieco zmenilo. ja som po skonceni materskej, ked som presla na RD, som si to znizila na minimum a vtedy mi povedala, ze ked budem planovat druhe mimi, tak sa mam odhlasit a znova prihlasit a splnit podmienku 26 tyzdnov, s tym ze mozem byt tehotna max. 8 tyzdnov. Co mi je teraz uz asi pr.d platne vdaka p. Mihalovi.

nattii
3. dec 2011

@l_e_n_o_c_k_a ak mas od posledneho poistenia 26 tyzdnov a mas 270 dni uz teraz , tak mozes ist na PN z Dnp, alebo na OCR z Dnp

katula11
3. dec 2011

@zuzi0102 ako tu baby pisali, tak ja som to pochopila tak, ze bud ostanes tehotna do toho 31.1. 2012 a budes poberat to co mas, alebo si to budes musiet dalej platit po novom, ked budes chciet poberat matersku z dnp.

nattii
3. dec 2011

@zuzi0102 je to tak ako pise katula11 lebo ochranna doba je do 31.8.2012 a to by si musela nastupit najneskor na matersku...

jolo25
3. dec 2011

podla mna by mali dat este ochrannu lehotu, 2 roky ako to bolo povodne... myslim tym to ze si platit 270 a tak by to pre vacsinu z nas znamenalo, ze dostaneme to co nam patri

darinkazv
3. dec 2011

@lill7
@nattii je tam aj zahrnuté, že tie, čo do 31.1.2012 nesplnili 270dní, majú možnosť si to doplatiť. dnp im zankne až keď splnia 270dní. z čoho mne odľahlo, lebo ja splním 4.2.2012 tých 270dní a rodiť mám 20.4.2012 😝

lill7
3. dec 2011

@nattii do konca septembra 😉

fide
3. dec 2011

@katula11 no mala by som mat narok na skrartenu alebo take nieco ... no teraz som si neni ista ...v pondelok sa teta poradi s kolegynou ...som zvedava s cim pride .. moze byt ze mi povie ze nic nedostanem... ☹

katussska24
3. dec 2011

@nattii dakujem. ja viem ze som z tohto mimo ale...este sa spytam 😅 ochranna lehota -t.j. ze pokial v priebehu tych 8mesiacov od 31.jan ostanem tehotna, plati mi moje DNP? ci? jednoducho som z toho mimo... 😕

lill7
3. dec 2011

@darinkazv nám odlahne, keď budu čoskoro dve čarky na teste 😀 len keby to bolo take jednoduché.. 😠

lenkasop
3. dec 2011

@darinkazv ahoj mám otázku - platím si DNP od 1.6.2011, čiže 26.2.2012 budem mať splnenú podmienku 270dní,tehu zatiaľ nie som, neviem čo mám ďalej robiť,mám si to platiť ďalej - dá mi štát možnosť si to doplatiť - tých 26dní ( teda celý Február)? Ďakujem za radu.Som z toho zmätená ☹

anyaan
3. dec 2011

Zdravím všetkých. Rada by som sa spýtala na DNP ohľadom RD. Budeme mať nárok po novom na čerpanie?

darinkazv
3. dec 2011

@lill7 všetkým držím palce, čo sa snažia. nám to tento raz vyšlo na prvý šup. dali sme sa na to v júli, že do vianoc sa hádam zadarí. no a hneď v júli som ostala tehotná 😉 prajem to každej jednej, lebo tiež som si predtým prešla trápením, tak viem, čo to je. 😉

nattii
3. dec 2011

@darinkazv som rada ze aspon niekomu to vyjde, lebo ja sa budem musiet pripoisti s novym balikom sice si to uz 2 roky platim, ale koncom septembra som si zvysovala VZ odhlasenim a prihlasenim, a tak nesplnim 26 tyzdnov od posledneho poistenia to predtym poistenie som platila 20 eur teraz som si dala max.

brmbolcek
3. dec 2011

pekny den , potrebujem info od vas

planujem druhe mimino mam kedy si mam zacat platit DNP ? a aku sumu ? 1.2 2012 DNP uz je neskoro ? momentalne som na materskej dovolenke ,

dakujem

darinkazv
3. dec 2011

@lenkasop ak by si do 31.1.2012 bola tehotná, tak dostaneš možnosť si to doplatiť. proste kým nesplníš podmienku 270dní. aby ti vznikol na dávku z DNP. ak ale tehotná v tom čase nebudeš, tak tam už asi nič :( ak vie niekto viac, nech ma opraví 😒

darinkazv
3. dec 2011

@nattii ale sa hovorilo niečo o nejakej ochrane pre tie, čo si to platia už 2 roky a viac. ale neviem ohľadne toho nič viac. skús si to pozisťovať. tehu ešte nie si?

nattii
3. dec 2011

@katussska24 nie ochranna doba sa ta bude tykat az vtedy ak sa ti podari otehotniet do konca januara , lebo na matersku nastupujes cca 6-8 tyzdnov pred porodom

lenkasop
3. dec 2011

@darinkazv Ďakujem za odpoveď

katussska24
3. dec 2011

@nattii aha ☹ no naozaj nic moc toto....fuha...snad bude nejake vychodisko 😖

nattii
3. dec 2011

@darinkazv prave ze som, ale tam som si platila s maleho VZ, takze mi vyhovuje ze tam dali aj to ze poistenie ktore zanikne zakonom a na dalsi den vznikne, tak ze sa jedna o nepretrzite poistenie, takze by som mala mat max. matersku, ale musim sa prihlasit po novom na ten soc. balicek

lill7
3. dec 2011

@lenkasop tych 270 dní máš možnosť doplatiť a potom ti DNP zanikne alebo potom môžeš pokračovať platením balika ak sa nevmestíš do ochrannej lehoty t.j. do 8 mesiacov ti musí vzniknúť nárok na materské.