Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
14. máj 2014

@terus00 ak si si neplatila DNP , alebo nemenila zamestnanie v posledných 15 mesiacoch tak ti nepomôže sa prihlásiť na DNP .. lebo nebudeš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia.

terus00
14. máj 2014

@zalka lebo akurat som citala na stranke soc. poistovne, ze povinne a dobrovolne NP sa da kombinovat, a pochopila som to tak, ze spolu ma byt 270 dni. ale zabudla som, ze mne sa aj tak bude materske pocitat z min. roku. takze teraz uz asi nic..

zalka
14. máj 2014

@terus00 funguje to asi tak.
Keby si v júli 2013 začala robiť v novej robote tak MD zo zamestnania by sa ti rátala z tej novej roboty,
a poistenie ( zamestnanie ) čo by si mala do júna 2013 by sa tie dni pripočítali k DNP .. a mala by si nárok na MD aj z DNP ...
ty si prácu nemenila , a z každého poistenia potrebuješ 270 dní aby si mala nárok na MD.
270 dní zo zamestnania máš splnených .. dostaneš MD zo zamestnania
ak sa prihlásiš na DNP ... tak 270 dní z DNP splnených nemáš .. tak MD nedostaneš a DNP odvody platiť musíš.

terus00
14. máj 2014

@zalka dakujem za odpoved

zalka
14. máj 2014

@terus00 rado sa stalo

zuziii21
16. máj 2014

@zalka Ahoj zalka. Potrebovala by som tvoju radu 🙂 31.5. mi končí PP. Do 11.5. Som bola na RD.12.5. Som nastúpila do prace A od 13. Som na OCR. Som tehotná asi tak V siedmom týždni. Oplatí sa mi začať platiť DNP aby som mala vyššiu materskú? Ako dlho to budem musieť platiť? Moja hrubá mzda bola 450 eur čiže materská nič moc. Predtým som DNP neplatia. Ďakujem veľmi pekne

zalka
16. máj 2014

@zuziii21 to kedy si sa dohodla na skončení PP? už si vedela že si tehotná? DNP by si zaplatila veľmi veľa ... lebo by si musela platiť celý čas , nepomohla by ti PN ...aby si nemusela platiť.

zuziii21
16. máj 2014

@zalka výpoveď som dala už V marci.vtedy som nevedela že budem tehotná. Ja som tam totiž pracovala od roku 2010.od roku. 2011 do 11.5.2014 som bola na materskej. Ja som to pochopila tak Z predchádzajúcich príspevkov, že ak som pracovala tak sa to dá. Tak som to asi zle pochopila. Či?

zalka
16. máj 2014

@zuziii21 hej dalo by sa ak by si pracovala a nebola na RD ... ked si na RD tak sa to nedá, po RD.
To si dala výpoved s výpovednou lehotou? Alebo si sa dohodla v marci na skončení PP toho 31.5?

zuziii21
16. máj 2014

@zalka Hej výpoveď S dvojmesacnou výpovednou lehotou. Tak teda asi Z toho nič nebude.uz asi iné možnosti nie sú.

zalka
16. máj 2014

@zuziii21 nedá sa stiahnuť výpoved? u teba?
neviem ako to je ak dá výpoved žena .. a zistí počas výpovednej lehoty, že je tehotná... či sa výpovedná doba nepredlžuje do skončenia RD .. ale toto asi platí len ak dáva výpoved zamestnávateľ.

Technicky nárok na MD budeš mať z OL ... ale bude len z minima .
Z vyššej sumy by si si musela nájsť zamestnanie, odpracovať 90 dní bez PN a OCR .. od 91 dna by si mohla ísť na PN ... tak vtedy by MD alebo PN bola rátaná z platov z nového zamestnania.

zuziii21
16. máj 2014

Nedá sa stiahnuť. A nebude sa mi materská rátať Z predpokladaného príjmu? A nepomôže to dpn ani keď sa prihlásim kým ešte trvá PP?

zalka
16. máj 2014

@zuziii21 nie nebude sa ti MD rátať z predpokladaného príjmu ale z príjmu roku 2013 a ten bol nulový lebo si bola na RD ... takže MD bude z minima.... z predpokladaného príjmu sa MD ráta len ak trvá PP. :( a DNP ti nepomôže ti hovorím ak sa prihlásiš musíš si platiť ... až do nástupu na MD.

zuziii21
16. máj 2014

@zalka ako dlho by som to DNP musela platiť aby sa mi materská rátala Z toho DNP?

zalka
16. máj 2014

@zuziii21 prihlásiť sa musíš najneskôr v 8t ( ráta sa od poslednej menzes ) ... a platiť 26týždňov .. z max. 1207,50 eur sa platí 33,15% resp. 35,15% tj. 400,28 eur resp. 424,43 eur mesačne.

zuziii21
16. máj 2014

A keby som to platila napr tri mesiace A potom by som išla na PN tak nedostanem nič? Ako keby som tam ani nič nezaplatila?

zalka
16. máj 2014

@zuziii21 nie nič by si nedostala žiadnu PN ... len MD vieš takto dostať.

zuziii21
16. máj 2014

@zalka Ďakujem za ochotu 🙂

zalka
16. máj 2014

@zuziii21 rado sa stalo .. nájdi zamestnanie na 90 dní .. a potom od 91 dna i na Pn vieš ísť a bude z hrubej mzdy zo zamestnania .. i na MD vieš ísť

zuziii21
16. máj 2014

@zalka no pokúsim sa.len keby to bolo také ľahké 🙂 dúfam, že sa podarí.

zalka
16. máj 2014

@zuziii21 držím palec...

lenocka22
17. máj 2014

ahojte, ak viete niekto poradit, bola bybsom velmi vdacna.
Som zamestnana na TPP od 1.6.2011. DNP som si platila od 8.9. 2010 az po 25.10. 2012. ( Myslim, ze v januari 2012 bola novela zakona, tak tam som nebola par dni DNP a potom som si zalozila nove k 30.1.2012, kt. trvalo az do 25.10.2012)
Od 13.9.2012 som bola na materskej dovolenke a od 8.5.2013 som na rodicovskej dovolenke s prvym dietatom.
Teraz som tehotna v 6. tyzdni a potrebovala by som poradit, kedze materska
mi bude vypocitavana len z TPP, rada by som si prilepsila ci by sa mi oplatilo obnovit DNP a platit si aspon minimum. dakujem za vsetky rady.

zalka
17. máj 2014

@lenocka22 už je neskoro od 25.10.12 uplynulo viac ako 15 mesiacov ... keby si sa teraz prihlásila už nesplnaš podmienku 270 dní v posledných 2 rokoch

tanitta
17. máj 2014

@zalka ahoj ak sa riadne zamestnam na TPP a nebudem DNP.. teda v zamestnani nespnim podmienku 270povinneho nem poist.(je to vobec podmienka v TPP?) a odpracujem 90dni tak PN a ocr bude z VZ z 90dni? alebo mi budu vyplacat z predpokladaneho VZ az kym nespnim podmienku 270dni a az potom z realneho VZ ?... vdaka

lenocka22
17. máj 2014

zalka dakujem krasne za odpoved.

matabah
17. máj 2014

@zalka ahoj,prosím,chcem sa Ta opýtat:

od 23,12,2013 som na materskej dovolenke a poberám aj z Dnp,teda podmienky na túto materskú som splnila,dostávam zvýšené...ale zaujíma ma,že či,keby chceme druhé dieta,ako to spravit,resp.či sa to dá ešte využit aj pre druhé dieta...teda kedy porodit,resp.otehotniet,alebo tak..však do augusta som ešte na DNp prihlásená a potom,ked prejdem na to rodičovské 200eur,tak sa plánujem odhlásit....dúfam,že som to nenapísala ako madar🙂

zalka
17. máj 2014

@tanitta zo zamestnania 270 dní potrebuješ na MD ... na PN nemusíš odpracovať ani den, aby si mala nárok na PN z minima.... po 90 dnoch bez OCR a PN odpracovaných bude prípadná PN, MD rátaná z hrubej mzdy za tých 90 dní teda z posledného zamestnania

@lenocka22 rado sa stalo aj ked nepotešilo

@matabah hm... ťažko teraz povedať ... 15 mesiacov bez poistenia môžeš byť, ale ako to bude v lete netuším, chystajú sa nejaké zmeny dosť z ássadné.

matabah
18. máj 2014

@zalka
aha☹(( dakujem...ja si tak myslím,že ked nastupim v auguste už na rod.príspevok,zruším aj dnp,lebo ved z čoho by som to platila🙂,tak do 2 rokov,teda do augusta 2016 by som musela porodit druhé dieta,ked by to bolo ako je to teraz...že by som to ešte využila...ale neviem,mám v tom mišung už...☹
ved tak to bolo,že za posledné 2 roky pred porodom musíš byt min.270 dní poistená dnp...jo?

natalia6
18. máj 2014

@zalka prosím ta, aké zmeny sa chystaju. Na nete som nic nenasla ☹ dúfam, že uz má to nezastihne, na MD nastupujem v auguste.

zalka
18. máj 2014

@matabah no áno posledné 2 roky ( 24 m ) byť poistená 270 dní ( 9 m) tj. 15 mesiacov ( 24-9=15)môžeš byť bez poistenia... pozor od júla sú plánované zásadné zmeny. Takže neviem či ešte niekto niekedy využije DNP.
@natalia6 má sa zrušiť súbeh DNP s povinným poistením zamestnanca alebo SZCO ... čiže ak si zamestnanec tak nemôžeš mať DNP, ak si SZCO a platíš povinne odvody nemôžeš mať DNP ... niečo také sa chystá...