Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzanamatko
30. sep 2012

Ahojte, potrebovala by som poradit 7.oktobra mi konči Dnp od 9.septembra som na materskej, ale chcem aby mi poistenie trvala, staci teda ked sa 6 oktobra prihlasim aj na ostatne poistenia, neovplyvní to moju matersku, ktoru mam uz teraz vypočitanu z maxima?Dakujem za radu.

bianka0111
30. sep 2012

@janka9900 ahoj, vidím, že radíš babam, mohla by som sa ta teda opýtat? platím si DNP, kde sa 270 dní naplní 18.10. v sučastnosti som tehotná, ale bohužial, zrejme budeme musiet tehotenstvo ukončit, a preto sa chcem opýtat, či si možem platit dalej dnp? viem, že to už bude suma okolo 120 eur, čo v prípade, ak o dva či tri mesiace pojdem na pn? bude mi pn rátana z DNP?

silvuskaa
30. sep 2012

@janka9900 ahaaa, uz chapem 🙂 ale takze pokial ja si platim od 6.1. a tehotna uz som, tak by som mala tak ci tak mat MD z DNP....nic by som nestratila? jedna sa mi o to ze by som musela cestovat do TT a kedze som na PN a lezim moc sa mi neda :(

janka9900
30. sep 2012

@silvuskaa nic nestratis, ked sa nepoistis 😉 jasne, chapem, ze ked lezis, tak nechces cestovat. tak sa pekne setri 😉
keby si vsak chcela, mozes poslat prihlasku aj postou 😉

zuzik1983
30. sep 2012

ahojte, poprosim niekoho o radu, len sa chcem uistit,ci je spravne urobit to takto ako planujem, pripadne ci mi poradite ze radsej inak

tak dnp som si platila z maxima od cca 25.augusta 2009-do cca 30. marca 2010 a zvysenu matersku som pri prvej dcere mala.ale ako som nastupila na matersku, tak mi skoncil pracovny pomer a teraz som nezamestnana.teraz si platim z maxima od 1.augusta 2011, v januari 2012 som si ho prerusila a prihlasila sa nanovo, takze mi konci 25.otobra.

teraz som tehotna, termin mi vychadza cca 21.april. 26tyzdnov platenia mam splnenych, od zajtra by som chcela nastupit na pn. a potom z pn rovno na matersku.pred ukoncenim tohto dnp sa chcem prihlasit na nove(ale tu neviem na aky balik sa to mam vlastne prihlasit), aby som isla na matersku z plynuceho poistenia.pocas pn a materskej by som vlastne toto poistenie aj tak neplatila, len by plynulo dalej, ze? a potom pred skoncenim materskej by som ho zrusila.dobre som pochopila rady, co som tu dostala nedavno.dakujem velmi pekne za odpoved. a este otazka, mozem ist vobec na pn, ked som na rodicovskej?potom budem mat narok na matersku z dnp?

silvuskaa
30. sep 2012

@janka9900 super a prihlasku najdem na stranke SP? DNP mi bude plynut az do na stupu na DM? Potom sa mi same zrusi? Este ta prosim o info ked si platim od 6.1 tak kedy mi presne uplynie 270dni? Rataju sa aj soboty nedele ze?

janka9900
30. sep 2012

@bianka0111 ahoj. je mi luto, ze nieco nevyzera v poriadku ☹ drzim palce, aby sa to nepotvrdilo 😉
v poisteni mozes pokracovat. prihlas sa na 269. poistenia na dochodkove poist. a poistenie v nezamestnanosti. poistenie bude nepretrzite. z minima je to 120€ mesacne, mozes si dat aj VZ, aky mas teraz, ale bude to vyssia suma 😕 ak pojdes potom na PN, bude sa ratat z priemeru VZ, aky si mala v "starom" a "novom" poisteni.

annabarillova
30. sep 2012

@janka9900
nevedela by si mi poradit? DNP mi konci 11.10. Chcem sa 10.10. dohlasit na PvN a DP z terajsieho VZ 590,-. Nebude vadit, ked sa aj prihlasim a aj pojdem na PN v jeden den, toho 10.10.? Alebo je lepsie ist na PN pred 10.10.? ci je to jedno.

oliverka
30. sep 2012

Prosím, uvažujem správne?
Ako SZČO (povinne poistená z minima) som v ochrannej lehote z DNP nastúpila na MD, ktorá mi končí v januári 2013. Po nástupe na MD som opäť uzatvorila DNP. Mojím cieľom je "vyrobiť si" vymeriavací základ, aby som v budúcom roku bola krytá maximálnou výškou prípadnej PN alebo OČR.
Pred koncom roka (napr. 29. decembra) si manžel opäť uzatvorí DNP v celom balíku z maxima (v tomto roku v januári mu po mnohých rokoch skončilo zo zákona , inak ako konateľ s. r. o. vôbec nie je v Sociálnej poisťovni poistený a platí si len zdravotné poistenie). Na druhý deň ma vystrieda v poberaní materského príspevku (zisťovala som to na socpoist.sk, ak spĺňa podmienky, tak môže). Zároveň si od januára zníži VZ na minimum.
Ja si do 8. januára zaplatím pomernú časť za 2 dni celého balíka za december a môžem napr. 2. januára ísť na OČR. Aj keď prídeme o dosť peňazí za cca 3 týždne materskej, je pre mňa dôležitejšie mať možnosť počas celého roka 2013 poberať maximálnu výšku PN-ky a OČR.
Aspoň ja som to tak vyhútala, ale keďže nie som odborník, prosím o posúdenie 😉 Ďakujem.

bianka0111
30. sep 2012

@janka9900 Prosím ta čo je to VZ? ak by som si chcela platit do maxima mesačne by ma to vyšlo 220 e a to mi je už vela. A vidím tu že píšeš že balík zahrna aj poistenie v nezamestnanosti že? ale to je z organizačných dovodov? u nás v práci zrejme bude prepuštanie, ak by ma z org. dovodov prepustili a platim si DNP aj matersku budem mat potom vyššiu? dakujem

peteva85
30. sep 2012

@janka9900 Ahoj, pisala som aj inej uzivatelke, ale asi sa neprihlasuje pravidelne na MK, tak sa checm teba spytat- kedze sa tiez vyznas v DNP.. Pracovnicok na socialke sa neda nic opytat- minule ma odbila s odpovedou ze ci chcem zneuzivat soc, system a oberat stat o peniaze. V skratke som jej vysvetlila aby isla sa pozriet do osady a potom sa vyjadrila kto obera stat o peniaze
Chcela by som sa Ta spytat- 11.10.2012 mi konci DNP, platim po starom maximum. Otehotnela som a termin mam 15.5.2013, momentalne som na predlzenej materskej dovolenke so zdravym dietatom do 6r- nechcela som sa chodit hlasit na urad prace tak som to takto poriesila.. aj tak neberiem ziadne peniaze len 22€ na dcere- pridavky.
Pravdepodobne budem na rizikovom tehu lebo v aprili som prekonala MA. Musim stihnut byt PN do 7 dni od skoncenia platenia DNP alebo je to jedno kedy nastupim na PN- vdaka tomu ze som v ochrannej lehote 8mes? A z oktobra budem platit len 11 dni?- na sumu sa musim ist zasa spytat tej "milej" pani na socialke?
Keby si mi vedela odpovedat na otazky, velmi by si mi tym pomohla. Vopred dakujem

zuzik1983
30. sep 2012

@janka9900 to si mi vlastne ty takto poradila, takze pochopila som ta spravne 🙂 a prosim ta este z coho mi potom bude vyratany VZ? dakujem

janka9900
30. sep 2012

@silvuskaa ano, formular je na stranke soc. poistovne. vypíš registracny list fyzickej osoby, aj vyhlasenie. na socialke sa vyhlasenie vypisuje dvakrat, tak asi ho musis poslat dvojmo. skus zavolat na socialku 😉 poistenie sa ti nezrusi automaticky, ale aby si nic neplatila, podaj odhlasku k poslednemu dnu poberania materskej 😉
do 270 dni sa rataju vsetky dni, aj vikendy. nemas rozhodnutie zo socialky, kedy ti poistenie konci? malo by to byt asi 1.10., si to prerataj. datum vzniku mozes dat 30.9., alebo aj skor, ked si PN a teda nebudes platit 😉

janka9900
30. sep 2012

@annabarillova ak mas splnenych 270 dni, tak mozes ist na PN kedykolvek aj pred 10.10. a prihlasit sa na balik od 10.10. ak nemas splnenych 270 dni, prihlas sa na balik 10.10. a na PN chod az 12.10.

janka9900
30. sep 2012

@zuzik1983 ahoj ano, dobre si to pochopila. VZ si daj, aky mas teraz. prihlas sa len na dochodkove a poist. v nezamestnanosti, pri nemocenskom neuvadzaj nic. mozes poberat PN pocas rodicovskej a mozes byt PN az do materskej. PN matersku neovplyvni.

zuzik1983
30. sep 2012

@janka9900 a preco nemam nic uvadzat pri nemocenskom? 😕

silvuskaa
30. sep 2012

@janka9900 dakujem ti, moc si mi pomohla.....este jedna otazka a uz nebudem otravovat....ochranna lehota sa od kedy rata? Od mojho nastupu na Pn alebo od zaniku DNP cize v mojom pripade od 1.10?

janka9900
30. sep 2012

@bianka0111 VZ je vymeriavaci zaklad. poistenie v nezamestnanosti platia vsetci dobrovolne poisteni, aj nezamestnani, nemalo by to nic spolocne s tym, ze ta prepustia z organizacnych dovodov- nechapem, co presne sa pytas 😅 ....
ak by ta prepustili a nebola by si v tom case tehotna, nemala by si narok na matersku zo zamestnania, ale len z DNP. teda by si mala dost malu matersku.
najlepsie by bolo, keby si sa prihlasila na balik, bola PN (neplatila by si), nemohli by ta prepustit a pocas PN by si otehotnela 😅 ...uplne najlepsie, keby si toto tehotenstvo dotiahla do stastneho konca 🙂

janka9900
30. sep 2012

@zuzik1983 precitaj si prispevok od domeli na str. 1168 😉

janka9900
30. sep 2012

@peteva85 ahoj na PN mozes ist, ked budes mat splnenych 270 dni poistenia. ak si sa prvykrat prihlasila na dnp v januari, tak mozes ist na PN od 12.10. plati pre teba 8 mes. OL, tak mozes ist na PN kedykolvek. zaplatis len za 11 dni v oktobri. nemusis ist za milou panou na socialku- aky mas VZ? 😀

janka9900
30. sep 2012

@zuzik1983 VZ budes mat od prihlasenia v januari do nastupu na PN- teda max. 😉

zuzik1983
30. sep 2012

@janka9900 dakujem velmi pekne, tak snad u nas to bude v pohode a nebudu presviedcat o niecom inom. 🙂

janka9900
30. sep 2012

@silvuskaa nemas zac 😉 OL sa rata od zaniku poistenia.

janka9900
30. sep 2012

@zuzik1983 neboj, aj gapa pisala, ze iba na tie dve sa ma prihlasovat, tak im to tam vysvetli, keby cosi 😉 😀

peteva85
30. sep 2012

@janka9900 platim si maximum - 50,75€ a teda mam aj maxim. VZ 1117€.
Dakujem krasne za vysvetlenie 🙂 "Milu" pani budem musiet aj tak navstivit, kedze neviem kolko presne mam zplatit za 11dni.
DNP mi zanikne samo, nemusim davat ziadnu ziadost, hejze?

janka9900
30. sep 2012

@oliverka snad som dobre pochopila, co si napisala 😅 takze:
ak sa tvoj manzel poisti v decembri z max., nemoze v januari zmenit VZ na min., da sa to az po 6 mesiacoch od prihlasenia.
ak sa ty prihlasis na max. v decembri a pojdes na OCR v januari, bude ratana len z minima, lebo neuplynie 26 tyzdnov pd prihlasenia.
takze ak chcete mat max. PN, OCR na buduci rok, musia poistenia trvat aspon 26 tyzdnov. bud ich budete musiet platit- z max. je to 405€- co nie je isto vyhodne, alebo byt od januara na PN az do uplynutia 26 tyzdnov poistenia 😒 PN by bola z minima...

janka9900
30. sep 2012

@peteva85 dnp ti zanikne automaticky, nemusis davat odhlasku. za oktober by si mala zaplatit 18,35€, posli im 18,5€ 😉 nemusis sa jej ist pytat, kolko mas zaplatit, ale over si, ci nemas nedoplatok. ak by si mala nedoplatok nad 4,99€, alebo by si nezaplatila poslednu splatku v splatnosti, nemala by si narok na matersku. tak si daj na vsetko pozor 😉 a v OL nesmie vzniknu nove nemocenske poistenie! 😉

oliverka
30. sep 2012

@janka9900 Tých 26 týždňov budem mať v januári splnených, lebo na balík poistenia som sa prihlásila po nástupe na MD niekedy cez leto. Poistenie mi beží, len teraz neplatím. Je to tak OK?

Čo sa týka manžela, je to len technický problém 😉 Prihlási sa teda na konci decembra z minima. Ide len o to, aby ma vystriedal na MD a umožnil mi tak, aby som ešte v tomto roku mala zopár dní "živé" poistenie (lepší výraz mi nenapadol 😀 )
Inak by to mohlo byť v poriadku?

emaria
30. sep 2012

Ahojte,prosim vas poradte,znamu caka operacia,platila si dnp v roku 2011 z maxima ale 2012 z minima,ked ju zoperuju v decembri a potiahne marodku aj v 2013,bude ju mat z maxima aj v januari?alebo jej zmenia vymer?vdaka

cyrka
30. sep 2012

Ahojte, potrebovala by som poradit poberala som MD teraz som na RD mala ma 2r. planujeme aj druhe budem mat narok na 2xmatersku? alebo mam si podat ziadost na DNP a plati aby som dostala? dakujem