Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
18. aug 2010

@zuzin78 ..môžeš si zrušiť VZ a prihlásiť sa z nového, ale POZOR od nového VZ musíš splniť 26 týždňov platenia do dátumu nástupu na MD!!!!!!!!
Napíšem im žiadosť.

zuzin78
18. aug 2010

@standa82 ved to, radsej to necham tak a potom ich poprosim o vratenie penazi,.niekde musim najst nejaku ziadost ako sa to pyta spat. nejaky formular.

gapa
18. aug 2010

@hencidlo
dnp je nemocenské poistenie, nie dochodkové. Ale je tiež dobrovolné dôch.poistenie, ale to je ovela drahšie, 18%+6%+4,75% z vymeriavacieho základu = cca 28,75%(nemocenské je len 4,4% z VZ).
t.j. lepšie sa jej asi oplatí si tie peniaze ukladať inam, ako do SP.

gapa
18. aug 2010

@zuzikka
ja na tvojom mieste (mám rada rezervy, lebo napr. ja som rodila 1x týžden pred termínom a druhý krát 2týždne pred termínom) by som sa išla prihlásiť na DNP. Ak by som zistila, že som už tehotá, tak sa hned odhlásim, lebo to už nestíhaš. Ak tehotná nebudeš, tak aspon DNP stíhaš a máš nejaký týžden aj rezervu.

Ja som rodila tuším na 267den od prvého dna PM, tj. ak by som sa prihlásila na DNP v prvý den PM, tak to nestíham. Ale uváž sama. 😉

gapa
18. aug 2010

samozrejme ak si tehotná a sa odhlásiš, tak aj tak muíš zaplatíť za nejaký týžden a niečo poistné, s čím treba rátať.

gapa
18. aug 2010

@lusiaaa
nesúhlasím s miraro. Nie je to takto jednoduche. Už som ti napísala, že musíš byť pred nástupom na MD aspon 26týž. DNP.
Neviem, čo tým myslíš, že sa ti vrátia.
To, či dostaneš na materskej viac, ako si zaplatila, záleží, či potom urobíš správne rozhodnutie, ked zistíš, že si tehotná. Ale ak by si sa nanovo prihlásila v 8tt ale neskôr ako o cca 14-15mesiacov po odhlásení z DNP,tak bude neskoro. Treba
- sa prihlásiť na DNP do 8týž. tehotenstva (no lepšie do 6tt),
- nástup na MD po uplynutí 26týž. od tohto posledného prihlásenia na MD, ale najneskôr 6týž. pred PTP a
- prihlásiť sa na DNP najneskôr do cca 14mesiacov od ukončenia DNP
a Pozor na zmeny, lebo radím podla teraz účinných zákonov!!!

ale to som ti už písala v predchádzajúcom prísevku. Treba si viac o DNP naštudovať, ak tomu nerozumieš. A sledovať zmeny.

mariro
18. aug 2010

@lusiaaa - ak ako pise gapa...tych 26 tyzdnov som tam veru nespomenula, ktore su potrebne....tak ako pise gapa je to ok komplet rozpisane.
Ospravedlnujem sa za neuplnost info.

jana17
18. aug 2010

Ahojte babulky,
dna 15.08.2010 som presla z materskej na rodicovsku. Do buducnosti planujeme este dalsie dietatko, len nevieme kedy sa to podari... na matersku som isla priamo od zamestnavatela, ale na tuto dalsiu matersku by som rada isla z rodicovskej. Mam sa prihlasit na nemoc.poistenie? Poradite mi?

susanmh
18. aug 2010

Ahojte, je tu vela prispevkov a uz v tom mam chaos 🙂 preto radsej napisem.... Dnes som sa bola spytat v socialnej poistovni na dobrovolne nemocenske poistenie. Tety neboli velmi ochotne a nieco mi hovorili, ze ked zarobim 500 € ze to mam dobre peniaze, ze by som sa pripoistovat ani nemusela....ale ze ked chcem tak mozem ale z tej minimalnej sumy 319,58 € to by mi stacilo, lebo je tam nejaky strop a keby som platila viac tak by som preplatila a bolo by to zbytocne....Podla toho co tu citam, tak neviem ci mi to vysvetlovali spravne..... Mozem sa teda poistit aj z toho maxima? Hra v tom nejaku ulohu aj moj plat? Kolko je presne to maximum, z ktoreho si mozem vypocitat 4,4 % na poistenie?

Dakujem za odpoved
Zuzana

standa82
18. aug 2010

@susanmh ...zbytočne by si sa prihlasovala z maxima. Stačí ti z max. VZ, ktorý je 1116 eur mínus tvoj VZ v práci.

susanmh
18. aug 2010

@standa82 a ten vymeriavaci zaklad si mam vypytat za minuly rok?

iinka
18. aug 2010

@susanmh pokial nastupuješ na materskú tento rok, tak vymeriavací základ sa berie do úvahy z minulého roka

iinka
18. aug 2010

@jana17 jasné že sa prihlás

susanmh
18. aug 2010

@iinka no este nie som ani tehotna 😀 ale chcela by som sa poistit uz na buduci tyzden.... lebo babo by sme planovali na buduci rok, aby to vyslo tych 26 tyzdnov...

jana17
18. aug 2010

@iinka dakujem 🙂

iinka
18. aug 2010

@susanmh by si platila len august, sep. oktober, nov. dec. a to je len 5 mesiacov a nie pol rok, tak by si si darmo platila napríklad z maxima, to by ti neuznali...teda ak by si mala budúci rok nástup na materskú....

susanmh
18. aug 2010

@iinka tak to znamena, ze si to mam zacat platit az od januara 2011 😒 tym padom otehotniet by som mala najskor za 8 tyzdnov, aby mi to vyslo bez stresov....

janulap
19. aug 2010

Baby,tak teraz neviem.Ja som si vyratala,ze keby som sa isla zajtra do SP dobrovolne nemocensky poistit,tak 270 den by mi vysiel 16.5.2011.Chcela by som si platit z max.vym.zakladu.otehotniet by sme planovali v septembri-oktobri.vysla by mi potom materska?A dobre so msi vyratala tych 270dni platenia?Dakujem

janulap
19. aug 2010

..alebo keby som s apoistila 23.8,tak poistenie by bolo naplnene 19.5.2011??_dobre ratam?A ak by som porodila v juny,tak podmienky na amterske by som splnila?

mishuu
19. aug 2010

ja som bola včera v SP sa poinformovať veľmi ochotne mi pani poradila a vysvetlila všetko, len ja ťapa som zabudla na dôležitú vec.
Neopýtala som sa, či mi stačí prihlásiť sa na DNP napr. 1-2 mesiace pred plánovaným otehotnením (čo sa nemusí hneď podariť, môže to trvať aj dlhšie), tým pádom by som si to platila nejakých 11 a viac mesiacov pred nástupom na materskú, stačí to takto?

Prosím o radu, veľmi krásne Vám ďakujem 🙂

ninan2
19. aug 2010

@mishuu jasne, staci Ti 270 dni v priebehu predoslych 2 rokov, resp. do porodu, takze to v pohode stihas.

ninan2
19. aug 2010

co sa tyka materskej, je tam iba jedna radikalna zmena:
"Chce tiež zamedziť účelovému ukončovaniu a následnému zakladaniu pracovných pomerov pred odchodom na nemocenskú, či materskú v záujme získať čo najvyššiu možnú nemocenskú dávku. "Pri novom zamestnaní sa už pri výpočte dávky nepoužije rozhodujúce obdobie dané vznikom nového nemocenského poistenia, ale použije sa predchádzajúci kalendárny rok," povedal minister."
Ostatne sa nastastie tyka iba osetrovneho.

janulap
19. aug 2010

baby,odpovedzte prosim aj mne......a zamestnana nie som.
Mishuu,ano lepsie je mesiac-dva pred otehotnenim,ak by sa babatko narodilo skor,aby si trych 270dni mala splnenych....ja to mam tiez asi len tak-tak.Prihlasit sa chcem ist v pondelok 23.8 a otehotniet koncom septembra.zacitakom oktobra(babatko by sa teda malo narodit koncom juna-zaciatok jula)....a neviem,ci dobre ratam,ze podmienku 270 dni DNP od 23.8 by som splnila??? 😕 😕 😕 kočkyyyyy 😀

ninan2
19. aug 2010

@janulap ak nebudes mat porod tak 1-2 mesiace pred terminom, tak ano 🙂. Som na tom podobne, prihlasit som sa bola vcera. Tak hadam to bude OK! 🙂

janulap
19. aug 2010

ninan a si tehu?Alebo ak nie,kedy planujes ostat?

bellugia
19. aug 2010

@gapa
ako vidím, sa pekne vyznáš. Nechcem čítať 178 stránok, len niečo som prešla, tak sa chcem opýtať.... kedže som už v 8tt, je už neskoro sa pripoistiť na to dobrovoľné poistenie, aby bola vyššia materská? Som zamestnaná 4 mesiace, predtým som bola nezamestnaná vyše roka. Čo v takom prípade? Asi nedostanem veľa peniažkov, čo? Nárok - slabý, žiadny? :(
Ako to je v takom prípade s materskou?

bellugia
19. aug 2010

A ďakujem vopred za odpoveď... 🙂

ninan2
19. aug 2010

@janulap este nie, ved to by som DNP nestihala. Ak by to hned vyslo tak mi to vychadza tiez na september/oktober (Aj ked ked ako ratam, je istejsi az ten oktober...). Aby neboli stresy ak by sa babo chcelo nahodou narodit skor.

leontinka1981
19. aug 2010

@sofinka30 podla mna si tiez na to Mihal posvieti a zrusi aj DNP pre mamicky alebo nieco s tym urcite urobi lebo vie ako sa to da vyuzit ved doteraz sam radil...