Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

cartridge
29. nov 2010

@gapa Ďakujem za odpoveď, asi sme sa trošku nerozumeli, mne sa jednalo o to, že ak sa prihlási na RL na platenie DNP ešte v starom roku /napr.1.12.2010/, ako bude posudzovaný v novom roku /v prípade, ak mu vznikne OČR v novom roku/ - ešte podľa zákona starého, alebo už platného zákona r.2011?
Ďakujem

jankula
29. nov 2010

Ahojte dievčatá, odborníčky na tému DNP 🙂 Ak by ste si našli čas a stručne mi odpovedali na otázočku, budem Vám veľmi vďačná. Rada by som sa stala maminkou, momentálne sa snažíme. Už 6 rokov som zamestnaná. Je možné, aby som si v tomto roku začala platiť DNP a v budúcnosti čerpala výhodu, ktorú DNP prináša? Bude to mať pre mňa nejaký význam alebo sa zmenou zákona menia aj podmienky? Ďakujem vopred za zasvetenie do tejto problematiky. Všetkým mamičkám želám len to najlepšie a všetkým radkyniam, aby sa im dobré rady, ktoré nezištne poskytujú, v nejakej príjemnej podobe vrátili dvojnásobne späť 🙂

darka83
29. nov 2010

Ahojte, dnes nastupujem na MD, som zamestnana, no platim si aj DNP, ale 270 dni platenia poistneho budem mat splnenych az 3.1. (termin mam 10.1). Zo ziadostou som poslala na socialku manzelovho uctovnika a teta ho s tym poslala prec ze mi to neplati, lebo mi tam este chybaju dni. Chcem sa spytat, ci je to urcite tak ze 270 dni do porodu a nie do nastupu na matersku, pripadne ci by ste niektora nebola taka zlata a neposlala mi cele znenie toho odseku v zakone, nech to tej trubke mozem ukazat keby bol problem. DAKUJEM

adika14
29. nov 2010

Dobry den,ja som tu nova.chcela by som sa Vas opytat ako to je stym dobrovolnou nemocenskou materskou.... prave som v 4 mesiaci a som mimo SK.prave som sa otom dozvedela a neviem mam na to narok,alebo ako to vlastne je,Dakujem Vam

monikaa22
29. nov 2010

ahojte baby, mam 22 r.a neparcujem cca 2 roky na trvalý pracovný pomer. Chceme s priatelom babo no pocula
som ze moze byt materska aj maximalna. Ja by som si platila aj dob. nem. poistenie ale ako na to??,kam mam ist a kde to vybavit a je to na pockanie alebo neake tlacivo je nato???a ako sa to bude vlastne ratat???kedze som nezamestnana a co je to ten denný vymeriavaci zaklad???dakujem vam

katula77
29. nov 2010

baby, prosim o radu, vobec o tom nemam predstavu, budem vam velmi vdacna, ak poradite, mam 10mesacneho syna, poberala som matersku, pred otehotnenim som bola zamestnana, zmluva mi vsak skoncila k 30.septembru 2009, bola na dobu urcitu, bola som do materskej na pn, ak by som chcela mat druhe babo v 2011 roku, mam narok na matersku? a ak ano ako mam zmaximalizovat jej vysku, dakujem krasne

anjelikbobo
29. nov 2010

@monikaa22 Chod na sociálnu poisťovňu a tam ti povedia ako máš ďalej postupovať. Keď chceš vyššiu materskú, musíš si minimálne 270 pred pôrodom platiť DNP

gapa
29. nov 2010

@cartridge
ja som to aj predtým tak pochopila, že sa prihlásiš na dnp 1.12.2010 a ak vznikne očr 1.1.2011, tak nemáš nárok na ošetrovné, ak nemáš splnených 270dní z DNP.
Jedine, ak máš v období dva roky pred vznikom očr nejaké ukončené nem.poistenie, ktorého dni sa ti k trvajúcemu DNP môžu prirátať a spolu s dnami z dnp ich bude aspon 270, tak nárok na ošetrovné vznikne.

gapa
29. nov 2010

@darka83
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...
pozri hned prvý zákon 461/2003 a § 48 ods.1
píše sa tam pred pôrodom!!! tj. dva roky pred pôrodom. Ale nič sa nestane, ak z DNP podáš žiadosť až po pôrode a podáš ju spolu s kopiou rodného listu dieťaťa. Aj tak ti skôr materské nezačnú vyplácať, ked nebudú vedieť, či si splnila tých 270dní. Ak nesplníš, môžeš sa dať vypísať na pn od 271vého dna dnp. V takom prípade ale treba platiť dnp až do vypísania na pn=270dna

zuzkamo
29. nov 2010

Ahoj. Ja by som chcela vedieť že keď si od 1.7.2010 platím DNP a momentálne som na RP či môžem ísť po uplynutí 270 dní na PN a poberať aj RP.270 dni uplynie v apríli 2011.Prosím o odpoveď ako to bude v roku 2011.Ďakujem

salvinka
29. nov 2010

ahojte,
viete mi niekto povedat ako to bude s dnp buduce roky? kedze sa ide materska dvihat, ak dobre chapem, tak tie co si platia dnp z maxima, budu dostavat takmer 800e matersku??
alebo aj tam chystaju nejake obmedzenia?

cartridge
29. nov 2010

Aha, prepáč, ja som to pochopila ináč. Takže ide o to, že ak SZČO je povinne nemoc. poistená a k 1.12.2010 zruší živnosť a prihlási sa na DNP od 1.12.2010 /predtým bola viac ako 270 povinne nemoc. poistená/, má nárok na OČR, ktorá mu vznikne ešte v starom roku? Ďakujem.

monikaa22
30. nov 2010

@anjelikbobo ok, dakujem ja som na soc. bola a teta mi nieco rozpravala o dennom vymeriavacom zaklade co to je ked som nezamestnana s coho sa mi v tomto pripade bude ratat kolko budem platit ...a.t.d. vobec mi to nevysvetlila...

zuzkamo
30. nov 2010

Zuzkamo: Prosím o odpoveď na otázku ktorú som písala vyššie.Ďakujem.

jeny
30. nov 2010

Milá gapa, veľmi pekne ťa prosim o radu, dnes som natupila na očr, platim si dnp no pracujem na polovičný úväzok, odrobim teda len 19hodin tyzdenne tak moja otazka je ci staci zaniest papier od dr iba do soc. poistovne a možem aj počas očr odrobiť tých 19h napriklad po poobediach ked manzel bude s malou, teda ze zamestnavatel ani nebude vedieť ze som na očr. Je to možné???

zuzin78
30. nov 2010

ahojte holky, neviete ako to bude od noveho roku s DNP? su tam nejake zmeny alebo nie? mali o tom rokovat,ale zatial nikde nic o tom nepisu, 😒
ja si platim DNP od maja 2010 a 270di mi vzikni az fo februari 2011 .platim si z max.vymeriavacieho zakladu, ale niektory mi hovoria, ze som si mala dat rozdiel max.vymer.zakladu - hruba mzda v praci,ale teraz som na ocr, a na druhu matersku nastupujem v marci, myslite ze si mozem podat navrh o vratenie penazi, myslim ako preplatok?
dakujem 🙂

tinara23
30. nov 2010

@zuzin78 čo ja viem, tak dnes sa má o zákone rokovať, stačilo ti platiť z rozdielu, môžeš požidať soc.poi. o vrátenie preplatku.

emogeon
30. nov 2010

kocky poradite prosim, platim si dnp z max. vz, ked po pol roku prerusim platenie a zacnem az neskor bude sa mi tych 6 mesiacov pocitat?

zuzin78
30. nov 2010

@tinara23 dakujem za odpoved, verim, ze mi nieco vratia. 😀

zuzin78
30. nov 2010

holky,
ziadala niektora z Vas soc.poistovnu o preplatok, o vrateni penazi? ja neviem ako by som to mala ziadat
dakujem za odpoved 🙂

sisa2
30. nov 2010

ahojte, neviete mi prosim poradit, som DNP, zmenili sme trvaly pobyt (z BA do SC). musim sa ist ku nam na socialku odhlasit a nanovo sa prihlasit, teraz uz v mieste trvaleho pobytu? ci to nemusim riesit? dakujem.

tibinka22
30. nov 2010

@sisa2
pojdes do Socialnej poistovne v BA s novym obcianskym preukazom a nahlasis zmenu trvaleho pobytu(daju Ti vypisat tlacivo) a Tvoj spis poslu do pobocky prislusnej podla Tvojho noveho trvaleho pobytu...
@zuzin78
posles do SP ziadost o vratenie preplatku.... alebo tam chod osobne a dohodni sa s nimi....

zuzin78
1. dec 2010

@tibinka22 ahoj, dakujem za odpoved, musim kuknut na stranky socialky, ci tam nie je nejaky formular, ale zatial som nic nenasla. 😠

ewinka1
1. dec 2010

@zuzin78 ani nenajdes, len si napis klasicku ziadost o vratenie preplatku;)

zuzin78
1. dec 2010

@ewinka1 dakujem, hadam mi nieco vo februari vratia, vtedy uz mam 270 dni. 🙂

tibinka22
1. dec 2010

@zuzin78
oni Ti vratia aj skor, pokial mas ku dnu ziadosti o vratenie preplatku vysporiadane poistne... a ziadny formular nekupuj, napis na pocitaci klasicky list... ;)

katarina104
1. dec 2010

ahojte baby poradíte? kedy mi dôjde OČR keď mi skončila 27.10 😉 doteraz mi nedošli peniaze na účet

swarovski
1. dec 2010

Ahojte, myslela som si, že si poradím, ale asi nie.
Aj ja som sa chcela prihlásiiť na DNP, ale dnes, v socialnej poisťovni mi bolo povedané, že nemám nárok.
Totiž som zamestnaná a môj plat vysoko prevyšuje max. vymeriavací základ. A v sociálke mi povedali, že vymeriavací základ 1116€ je dokopy s povinným a dobrovoľným nemocenským poistením. A teda, pokiaľ na mňa môj zamestnávateľ platí max. tých 1116€, tak na dobrovoľné poistenie proste nemám nárok.
Je to fakt tak? Neviete náhodou niekto?
Ďakujem.

mima595
1. dec 2010

@swarovski - poradili ti spravne.... ak je tvoja hruba mzda tych 1116 a viac, tak pre teba DNP nema zmysel

elienka
1. dec 2010

@swarovski áno je to tak, DNP si môžu platiť len tie, ktoré majú hrubú mzdu do 1116 €, tak si do tej výšky doplatia a potom im vyjde max materská. Tebe vyjde max materská už z platu