Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
3. nov 2011

@mokilko
mala by si nárok len na rodič.príspevok, nie na materksé. Od ukončenia prac.pomeru, teda presnejšie ak si nezamestnaná, tak počas poberania materksého a rodič.príspevku ti trvá len zdr.poistenie štátom a ak si si sama dala prihlášku na SP po pôrode, tak ti trvá aj dôch.poistenie. Ak si si prihlášku na SP nedala, tak by ti netrvalo ani dôch.poistenie. Žiadne iné poistenie ti netrvá.

A materská sa vypláca z nemoc. poistenia, podpra z poistenia v nezam. ale tie ti netrvajú.

gapa
3. nov 2011

@silvia123
a nevieš presne, čo ti to dali podpísať? Lebo neviem o tom, že by práca na dohodu vadila pri poberaní ošetrovného.

depa
3. nov 2011

viete mi niekto poradit tiež si plati dnp od vlani pred dvoma mesiacmi som bola na chorej trvala 25dni ako si mamvypočitat davku z tohto poistenia.

silvia123
3. nov 2011

@gapa Naposledy som tam bola zaniesť OČR-ku pred mesiacom, tak už si napamätám presne, len viem že mi kázala pani vyškrtnúť políčko ak nepracujem, lebo že niektoré mamičky aj pracujú popri DNP a ešte sa ma spýtala či nepracujem ani na dohodu. Myslela som že tu budete mať skúsenosti s tým tlačivom, ma to prekvapilo že nikto nepodpisuje to vyhlásenie... tak určite najbližšie zistím celkom presne a dám vedieť. Inak na Sociálku chodím do Topoľčian -ak je niekto z okolia bude skôr vedieť -ževraj sa to vyhlásenie podáva iba pri čerpaní OČR z DNP.

jozefinka9
3. nov 2011

@depa ja som zrovna dnes kvôli tomu písala do poisťovne, ale nezistila som nič konkrétne, len to čo som vedela. Dostaneš 55% z vymeriavacieho základu, čo si platíš a po 10.dni PN-ky alebo OČR nárok zaniká.

luna22
3. nov 2011

@jozefinka9 ak správne chápem, ak si PN a čerpáš DNP čisto takpo 10 dni nedostaneš nič? Viem, že isto pri OČR je 10 dní

jozefinka9
3. nov 2011

@luna22 tak som pochopila, ja viem tiež naisto že je to tak pri OČR, lebo ma to nahnevalo; malý bol chorý skoro 2 týždne, potom 3 dni ok a zase ochorel a vyše 2 týždne zase a keď som priniesla OČR, tak mi povedali, že hoci si platím nemocenskú dobrovoľne, dostanem len za 10 dní. Takže podľa všetkého dostanem len za 1 OČR-ku 10 dní a že bol v 1 mesiaci chorý 2x, to asi tiež nikoho nezaujíma. Pri tej PN-ke som si nie istá.

maskaa
3. nov 2011

@zuzmor002 ahoj... tak mi dnes rano hned prisla odpoved na moj vcerajsi mail... okrem ineho mi pani odpisala konkretne, co potrebujem... tu je odpoved:
V prípade, ak Vám v niektorom z mesiacov prekračuje súčet Vášho hrubého príjmu v zamestnaní a dobrovoľného nemocenského poistenia maximálny vymeriavací základ na nemocenské poistenie, je potrebné písomne požiadať príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne podľa miesta Vášho trvalého bydliska o spracovanie súbehu vymeriavacích základov. Všetko čo bude zaplatené nad rámec maximálneho vymeriavacieho základu Vám bude vrátené. Odporúčame Vám obrátiť sa ohľadne platieb na nemocenskom poistení na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne.
tak som hned napisala ziadost a zajtra ju odovzdam na pobocke, lebo som tam aj hned volala 🙂
este raz dakujem za pomoc 😉

p3tra11
3. nov 2011

@kkubekova dakujem za odpoved, cenim si to 🙂 tak len dufajme, ze ked sa uz tato vlada nezmoze na prilepsenia ucitelov, pretoze je uz len docasna, tak by sa uz ani do tohto nemuseli montovat... 😝

luna22
3. nov 2011

@jozefinka9 ano tak je to. Tiež nechápem , že čo ak má dieta važnu chorobu a je mesiac na OČR.Ale važne nemožeš ist 2 krat do mesiaca na OČR a už vôbec nie tu istu diagnozu, že to kontroluju.

mojmacik
3. nov 2011

@silvia123 akurat na OCR je napisane ze ci si uplatnujes aj s ineho poistenia a o aky druh poistenca ide teda ci szco,dobrovolne poisteny alebo zamestnanec,no to je priamo na tlacive PNky to je vsetko...nio co pobocka to ine pravidla,tak sa ani nevzrusuj,urcite je to len nejake interne nariadenie...aby mali co robit 😠

lin123
3. nov 2011

@maskaa mne zvykli odpisat do dvoch dni, tak verim, ze najneskor v pondelok mas odpoved. 🙂

mojmacik
3. nov 2011

@luna22
@jozefinka9 OCR aj vzdy bola len 10 dni,nie je to len sucasny vymysel...kolegyne co uz maju dospele deti si ja pamatam,ze ked boli mali (teda ich deti)tak OCR bola 10 dni....a tusim je to napisane aj na PN-ke alebo sa mylim?...ja mam tu vyhodu,ze to zvycajne chytia od seba,takze si to vyberiem postupne ak su dlho chori

zuzmor002
3. nov 2011

@maskaa Ďakujem za informácie, ja tam asi tiež budem mať nejaký preplatok, len to máš presne vypísať za ktoré mesiace alebo len všeobecne, že žiadaš vrátenie preplatku?

jozefinka9
3. nov 2011

@luna22
@mojmacik nevravím, že je to súčasný výmysel, len som myslela, že je to pri DNP inak. Ja som si ešte nikdy nečerpala z toho, toto je prvý raz a netuším čo dostanem, ale pravdepodobne ich pôjdem nakopať do zadku, lebo keď som si to chcela zrušiť, tak ma odhovorili, že takto budem z toho mať aspoň nemocenské. No môžem sa ja na to...

mojmacik
3. nov 2011

@maskaa ani v podstate nemusis ja tam ma furt nejaky preplatok bud si to potom raz zacas vyberiem takym sposobom ,ze prisl.mesiac nezaplatim(to mi povedala pri okienku pani) alebo staci poziadat raz napr na zac.roku aby ti vratili preplatok za minuly rok...aspon ja tak viem... k preplatku dochadzaca u mna preto,lebo aj ked v prislus. mesiac cerpam OCR,zaplatim celu sumu a v podstate to je taka mala poistka,ze nedojde k nedoplatku...skus mat co i malinky nedoplatok a nemocenske davky ti nevyplatia... 😉

mima595
3. nov 2011

@jozefinka9 - je pravda, že OCr možes mat iba 10 dni na 1 dieta a na 1 diagnozu v mesiaci...PN možes aj z DNP cerpat, kym lekar uzna za vhodne....

mojmacik
3. nov 2011

@jozefinka9 sak mozes ist ty na PN a mozes byt aj polroka doma...nevies co sa ti moze prihodit a potom by si banovala,ze ach jo teraz som mohla mat dobru PN.....jasne vsetko ma svoje vyhody aj nevyhody

zabka60
3. nov 2011

kocky chcem sa spytat,ked dosiahnem narok po zaplateni 270 dni dnp a pojdem amrodit a dajme tomu budem pn mesiac a potom budem zas pracovat,tak potom si musim zaplatiti odznova tych 270 dni???diky za odpoved 😉 teda ak nam vlastne dnp nezrusia 😠

maskaa
3. nov 2011

@mojmacik ja to chapem, ale u mna to je iny pripad, lebo o 2 tyzdne nastupujem na matersku a ked som sa bola pytat na pobocke, ci nemam preplatok, tak mi povedali, ze nie, ze som na nule, lenze to nemoze byt, lebo ja som mala v niektorych mesiacoch presiahnuty max. vymariavaci zaklad tym, ze som mala na vyplate aj premie a tie sa zapocitavaju do vymeriavacieho zakladu, a presiahlo mi to tam tym padom maximum...a dnes som sa prave na to pytala, ze ci mi to posunu do dalsich mesiacov a pani mi povedala, ze nie, iba v tom pripade, ked mam nejaky nedoplatok, co ja nemam, ani v podstate nemozem mat, lebo by mi nebola priznana materska, tak som vzdy platila uz v predstihu, som sa to snazila ustrazit... cize z toho mi vyplyva, ze ani sami nevedia, co a ako tam maju a kazdy mi vravi nieco ine... v kazdom pripade tu ziadost tam podam, lebo uz mam fakt obavy, ze co bude pri vypocte materskej, lebo este aj na stranke soc. poistovne som citala, ze platby nesmu presiahnut max. vymeriavaci zaklad... tak uz sa teraz strachujem, aby bolo vsetko dobre pri vypocte materskej....

maskaa
3. nov 2011

@zuzmor002 ked som volala do pobocky, tak mi povedala pani, ze tam mam napisat svoje rod. cislo, identifikac. cislo, ktore mi pridelila soc. poistovna a aj to, ze ziadam o presetrenie od zaciatku trvania DNP, teda tym padom ti presetria vsetky mesiace a + im tam napis cislo uctu, na ktory ti maju poslat pripadny preplatok... to je teda taka poistka, ze si budem ista, ze mam vsetko v poriadku 😉

maskaa
3. nov 2011

@zuzmor002 inac ta pani mi povedala, ze pred nastupom na matersku je dobre mat vsetko v poriadku, teda aj ty to este stihas, ja sa tam chystam uz zajtra, len neviem ci to stihnem po praci, ak nie, tak potom v pondelok, lebo musim ist do pobocky a ta je vo vedlajsom meste, ale chcem to uz mat z krku, lebo tolko namahy a behaciek ma to stalo... uz som mala z toho riadne nervy 😉

maskaa
3. nov 2011

@lin123 dakujem za rady, uz dnes rno som dostala odpoved... 🙂

bajti1234
3. nov 2011

@silvia123 ja som bola na OČRke uz asi 3x za posledny polrok, a nikdy sa ma nepytali ci pracujem na dohodu, alebo normalne, ci som na rodicovskom prispevku a podobne a to som na rodicaku a som dobrovolne nemocensky poistena . nikdy som sa s takym tlacivom nestretla. som zo snv

maskaa
3. nov 2011

@zuzmor002 este mam na teba jednu otazocku, kedze mame rovnake rozhodujuce obdobie... mozem byt spokojna? dostaneme max. matersku, tych nieco cez 600€? vopred dakujem 🙂

bajti1234
3. nov 2011

@maskaa ja by som chcela len napisat, ze podla mojho nazoru soc. poistovna funguje tak, ze ked sa idem pytat napr. ohladom materskej, podpory, alebo niecoho ineho, zakazdym dostanem inu odpoved aj ked sa pytam na to jedno iste....takze tak

zuzmor002
3. nov 2011

@maskaa Myslím, že áno, malo by to byť asi 670 € a pokiaľ prejde zvýšenie materskej od nového roka, tak potom 725 €, ak teda dobre počítam! 🙂

maskaa
3. nov 2011

@zuzmor002 ok, tak som aj ja dobre ratala, dakujem pekne zatial a prajem veeela energie do nasledujucich dni 😉

maskaa
3. nov 2011

@bajti1234 ved prave, ja za posledne dni mam s tymto bohate skusenosti, bola som pri 4 roznych pracovnikoch a volala som dalsim 2 roznym a este som aj pisala na poradnu do BA a vsade som dostala inu odpoved, tak si vyber 😒

ucitelka70
3. nov 2011

@adele15 isto nie, iba po 270 dnoch, a vtedy treba dať vypísať dve kladenky, jednu pre zamestnávateľa a druhú ako dopbrovolne poistená pre soc. poist. Viem to z vlastnej skúsenosti...... a pekne zaplatia, len musíš byť dlhšie na péén, lebo prvých 10 dní platí zamestnávateľ a až potom sociálka.... ja som bola dva mesiace na péén