Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
20. jan 2014

@kika691 ak to spravíš pred tehu ... tak zrušením živnosti ti skončí poistenie ... obnovením začneš znova platiť a to skončené poistenie vieš použiť na DNP tj. že DNP nebudeš platiť 270 dní ale len toľko dní čoti do toho chýba ..
pr. zrušíš živnosť 31.1.14 k tomu dátumu máš 215 dní poistenia, založíš opäť živnosť 7.2 a ked po tomto dátume otehotnieš ... tak sa prihlásiš na DNP z rozdielu max 1207,50 eur a minima čo platíš zo živnosti 402,50 eur ... do 6-8 týždna tehu ... a zaplatíš si 2 meesiace a môžeš ísť na PN aj zo živnosti aj z DNP ...

lesik
20. jan 2014

@zalka som na PN od 2.decembra a PN aj s DNP bola vo vyske 380eur...Takze od janurara dostanem uz celu sumu cca 480 eur aj s DNP,ak som tomu spravne pochopila.

obcansr
20. jan 2014

@zalka ahoj zas ta idem otravovat, mamine neprišla zvýšená PN vobec, poistila sa na začiatku mája 2013 to mala už posledný možný dátum kedže jej DNP predtým zaniklo , založila nové z VZ najvyšieho už má aj splnenú podmienku 26 týždnou ale vobec jej neprišla zvýšená PN. Ma o nu sama požiadat alebo jej to malo automaticky príst. Dakujem

evickav
20. jan 2014

@zalka dakujem 🙂

lydia213
20. jan 2014

Ahoj Baby, mám taký problem, ze som sa dala dobrovolne pripoistit, z vysieho vymeriavacieho základu, ale napísali mi ze koli jednému dnu mi nevychádza vysokého ale z nízkeho.
cize 270 dní splnam ale 182 dní nesplnam do nastupu na MD, splanam tam 181 dní.
rozmyslam nad odvolanim, ze by som pozaidala doktorku o ziadost na prepis nástupu na MD, hnevá ma ze ide o jeden den a mne do poslednej chvíle klamali na soc.poist, ze mi to vychádza a teraz koli hlúpemu jednému dnu nevychádza. Podla vás je nejaká sanca?

zalka
20. jan 2014

@lesik no tých 15,43 krát počet dní v mesiaci ... takže to výjde viac ako 450 e
@obcansr to vôbec neprepočítavajú PN .. ak jej po 26 týždni začne nová PN tak až tá bude vyššia
@lydia213 a prečo si si to sama nepopočítala a nepožiadala dr. o posunutie termínu pôrodu ... neviem či uspeješ na odvolaní .. ale držím palce

lydia213
20. jan 2014

@zalka ja som poziadala doktorku ale bála sa mi to posunut, vraj sa to nemôze, čo je blbost, takze vdaka nej mi chýba jeden den, a socialka mi raz hovorila ze mi to vyjde a druhykrat ze mi to nevijde.
podla teba ak poprosim doktorku o opravne na nastup na MD, tak z toho nebude mat ona problemi?
da sa pozidat o opravný nástup na MD?

lydia213
20. jan 2014

z dovodu ze sa pomýlila?

zalka
20. jan 2014

@lydia213 s tým skúsenosti nemám, skús napísať cez kontaktný formulár na stránke SP priamo do centrály .. ale no fakt neviem či uspeješ, musíš spracovať doktorku a ked si ju pred nástupom na MD nespracovala tak teraz ju ťažko presvedčíš ... :(

lydia213
20. jan 2014

kde nájdem adrsu na centrálu soc.poist?
som rozmýšlala ze tam napísem ale bojim sa ze kedze oni neradi vyplácajú, tak neuspejem :(

zalka
20. jan 2014

@lydia213 napíš tu http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s odpisujú rýchlo cez pracovnú dobu

obcansr
20. jan 2014

@obcansr aha my sme mysleli že ked prejde 26 týždnou tak jej nabehne vyššia tak toto sme nevedeli , že až z novej, díky dobre vediet

zuzanagol
20. jan 2014

Ešte sa spýtam, ak mi DNP skončilo 20.10.2012, 15 mesiacov uplynulo dnes 20.1.2014 , môžem sa dobrovolne pripoistiť z minima počas roku 2014 napr.v marci a ak otehotniem po poistení, bude mi vyplácaná materské z tohoto poistenie z minima+ zo zamestnania /pp trvá od roku 2010/?Ak by som bola PN napr. v aprili bude mi vyplatená PN aj z DNP alebo len zo zamestnania?

zalka
20. jan 2014

@zuzanagol ak ti skončilo DNP tak z nového DNP potrebuješ 270 dní až potom máš nárok na platenú PN z DNP .. takže ak by si šla počas tej doby na PN tak platiť by si musela .. a PN by si z DNP nedostala len zo zamestnania

zuzuh
21. jan 2014

@zalka Manžel je zamestnaný od Júna 2013. Môže sa DNP? Bude to mať preňho zmysel pri PN? Bude môcť hneď čerpať PN a z DNP?

zalka
21. jan 2014

@zuzuh a čo bolo pred júnom 2013 pracoval mng? či čo bolo

zuzuh
21. jan 2014

@zalka bol nezamestnaný od januára 2013 a pred tým rok 2012 bol zamestnaný.

zalka
21. jan 2014

@zuzuh áno môže sa poistiť na DNP .. dostane PN zo zamestnania aj z DNP ... od skončenia predošlého zamestnania neuplynulo 15 mesiacov takže bude mať pre DNP splnenú podmienku 270 dni poistenia

zuzuh
21. jan 2014

@zalka Takže to mozem chapat tak, ze ak sa dobrovolne pripoisti, hned na druhý den može čerpať Pn aj z tohto pripoistenia? Aké je teraz minimálne pripoistenie ktoré si môže platiť?

zalka
21. jan 2014

@zuzuh áno dobre chápeš tak do 29.3 to môže využiť .. min. VZ je 402,50 eur a platí sa 133,43 eur mesačne ak človek nie je na PN

zuzuh
22. jan 2014

@zalka Prečo len do 29.3 - má sa to potom meniť?

hruveop
22. jan 2014

@zalka, ešte by som mala na teba jednu otázočku. Zrušila som si DNP z minima k 23.1.2014 a podala prihlášku na nové z maxima od 24.1.2014. (chcela som to od 1.2., no to mám 8tt a nechcem riskovať). ako si vypočítam, koľko im mám zaplatiť za január? budem im musieť poslať dve sumy, alebo to spočítam a pošlem im iba jednu? (sumu z minima aj z maxima za tých pár dní?)
Ďakujem

zalka
22. jan 2014

@zuzuh lebo mu PP skončil 31.12.2012 a od toho skončenia PP môže 15 mesiacov využiť DNP .. čiže je to tak bajočko do toho termínu čo som napísala .
@hruveop pošli dve sumy ... 133,43 / 31 * 23 dní ... to je jedna suma ... a z maxima 400,29 / 31 * 8 dní .. to je druhá suma

hruveop
23. jan 2014

@zalka ĎAKUJEM

zalka
23. jan 2014

@hruveop rado sa stalo

jajamalka
23. jan 2014

@zalka prosím ťa, nevieš, chcem si orientačne zistiť, či manželovi na mňa vrátia dane, ale neviem, či sa do môjho príjmu (od sep 2013 už pracujem) ráta aj príjem za december 2013, hoci reálne som výplatu dostala až v januári 2014? ďakujem

zalka
23. jan 2014

@jajamalka no áno aj príjem čo si dostala v januári sa ráta ... akurát neviem 100% ako sa to dá tento rok s ohladom na zmenu zákona .. či si mng. môže uplatniť tvoju nczd

jajamalka
23. jan 2014

@zalka vďaka 🙂

zalka
23. jan 2014

@jajamalka takže radšej počkajte

jajamalka
23. jan 2014

@zalka účtovníčka v manželovej robote mu povedala, nech donesie moje výplatné pásky od sep, že možno sa mu bude dať niečo vrátiť. preto som sa pýtala, že či si ich mám vôbec skopírovať