Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katka9900
24. jan 2012

@zitaje teraz by si mohla cerpat z minima, po 26. tyzdnoch platenia tohto noveho poistenia, mozes cerpat maximum

peggi
24. jan 2012

@mirkave Áno je to PN z DNP. Ďakujem za info.

katuska54
24. jan 2012

@dorotka_ ahoj chcem sa ta opytat,ci si si davala nejaku ziadost na preplatok DNP alebo ti to urobili automaticky? ja sa idem odhlasit a nanovo prihlasit v piatok,tak by som rada vedela ci potrebujem k tomu nejake papiere.

dorotka_
24. jan 2012

@katuska54 ja som vyplnila tlacivo na odhlasenie a prihlasenie a teta mi vtedy pozerala ze tam mam preplatok tak ma poslala za inou co to ma na starosti a ta mi navrhla ze si to tam mozem nechat a budu my z toho uhradzat alebo si to mozem dat preplatit, ja som si to nedala vyplatit tak neviem ale pracovnicka ti povie ci potrebujes k tomu nieco vyplnit ale to urcite mozes priamo tam a ak by ti sama od seba nepozrela ci mas preplatok tak jej povedz nech to pozrie

zuzufek
24. jan 2012

ahojte,chcem sa len spýtať,oddnes je moja dcéra chorá a sestričke som si dala vypísať očr,pričom 10 dní vychádza 2.2.2012,neviete ako to teraz budem mať?bude mi platiť iba tých 8 dní do 31.1.,alebo celých 10 dní,lebo som niečo čítala,že ochranná doba je do 7.2.,ale neviem či to platí aj pre tento prípad....ďakujem

domeli
24. jan 2012

@zuzufek bude Ti platiť celých 10 dní, ak Ti ju Dr. neukončí skôr. Tých 7 dní, čo je ochranná lehota znamená, že ak by ochorelo dieťa do 7.2., tak aj vtedy by si si mohla uplatniť nárok na OČR, hoci zo zákona Ti DNP skončí k 31.1.2012

domeli
24. jan 2012

@katuska54 tú žiadosť majú priamo na Soc. poisťovni - mne pracovníčka rovno pozrela do PC a keď zistila, že mám preplatok, hneď siahla po tlačive, že si mám vypísať meno, adresu, tel., RČ a účet, na ktorý chcem zaslať preplatok. Dole podpis a dátum. Je možné to zaslať aj pošt. poukážkou na adresu.

alcapalca
24. jan 2012

ahojte, chcem s aspytat na konkretny pripad mojej znamej, je zamestnana a doplaca si DNP už dlhodobo, momentalne je PN takisto dlhodobo a planuje aj tehotenstvo. V januari by sa odhlasila a prihlasila na stary balik,, počas PN, t.j. PN bude maximalna aj ked je zacne plynut nove DNP. Po tych 26 tyzdnoch otehotnie, a zrusi momentalnu PNku a da si vypisat novu u gynekologa, bude dostavat opat maximum? aj ked si pocas tych 26 tyzdnov nic nezaplatila, ale samozrejme prihlasku dala z maxima dakujem

ika84
24. jan 2012

@hetino no malo, dala som si chvilu oddych, lebo mi uz sibalo 😀 . Viem, že si to DNP mozem dat do DP, ze som viac menej spravila dobre, že som sa odhlasila a prihlasila, ale ze som spravila asi zle ze z maxima. A ty? nieco nove?

adrika0511
24. jan 2012

Ahoj gapa,poraď mi prosím čo by bolo pre mňa najlepšie urobiť,keď : od1.1.2010 som mala živnosť a hneď som sa prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie v min. výške v roku 2011 mi v júny vyšlo platiť aj poviné poistenie (plus dobrovoľné nemocenké som nezrušila).K 31.12.2011 som živnosť pozastavila a od januára tohto roku som evidovaná na úrade práce.Bola som sa pýtať na sociálke a tam mi povedali.že DNP mi zanikne k31.1.2012,lenže ja plánujem otehotnieť a teraz neviem či sa mi dá ešte dobrovoľne poistiť iba nemocenské,tak aby mi vyšla niaka schopná materská,počula som,že sa dá, ale iba celý ten balík soc. poistenia ja neviem poraď mi prosím ako by som mala postupovať a koľko by som si mala platiť.Treba to stihnúť do konca januára? Som z toho jeleň 😖 Ďakujem vopred.

december
24. jan 2012

aj ja potrebujem poradit, prosím, bola som rok nezamestnaná, platila som si počas z maxima DNP, vyuzívala som na PN a OCR, plánujeme dalsie bábo, ale teraz od 1.2. nastupujem do práce, chcem sa odhlasit a prihlásit teraz este v januári, len neviem ci z rozdielu alebo ci z maxima, aký vplyv bude mať na to ze budem zamestnaná:
dakujeM

katkaapetko
24. jan 2012

ahojte prosim poradte ak viete je potrebne ist do miesta trvaleho bydliska kvoli vybaveniu DNP???alebo staci aj ina pobocka socialnej poistovne??? 😕 dakujeeem...

lilyen2011
24. jan 2012

@jana201 ono je to tak, že ty musíš mať 270dní platené odvody (je jedno, či ako samoplatiteľ DNP, alebo ako zamestnanec) tiež je jedno v akej výške (môžeš mať menený aj VZ ... tie dni nemusia ísť ani po sebe no proste za 2roky pred pôrodom musíš mať 270dní)

NO POZOR!! tu sa jedná len o NÁROK NA MATERSKÉ!!!!!!!!!

ako naši spoluobčania napríklad aby si to pochopila

- nikdy nerobili
- nikdy si nič neplatili hej? no a teraz
- sú evidovaní (t.j. štát za nich platí povinné nemocenské - čo sa však nepočíta do tých 270dní - je to proste povinné ako keď chodíš do školy, alebo tak) - platí to štát
- ak by evidované neboli - vznikal by im dlh na poistnom (to sú tí neplatiči - keď si dáš do google tak ti vyhodí aj mená 😀 )

- ide o to, že tieto naše "kolegyne" nerobili, neplatili tým pádom NEMAJÚ NÁROK NA MATERSKÉ!

- od pôrodu čerpajú iba RP (ak by neboli evidované - tým by za nich to POVINNÉ (ZÁKLADNÉ) POISTNÉ NEPLATIL ŠTÁT a nemali by nárok ani na RP - ostali by úplne bez ničoho (sú to ale vypočítavci nie?)
to je jedno

- teraz k podstate
- tým, že máš uhradených 270dní (je jedno z akej výšky, menené VZ, či prerušené DNP) ti vzniká NÁROK NA MATERSKÉ ale len z MINIMÁLNEJ MZDY

- to je dôvod, prečo tu všetky panikárime, aby sme mohli dostávať MAXIMUM 😀

pochopila? snažím sa to vysvetliť takým sedliackym rozumom, no mám niekedy pocit, že to vysvetľujem komplikovane 😕

lilyen2011
24. jan 2012

@jana201 nerozumiem otázke... ty si chceš vypočítať, koľko bude PN z minimálnej mzdy, či ako?

jana201
24. jan 2012

@lilyen2011 omg !!! teda bude sa mi pripadna materska vyppocitavat z noveho najvyssieho vz co som zacala teraz alebo ako teda ?? ci este z predosleho platenia tych 270 dni co mam pred novym teda minim. mzdy ??? ja som jelen nacisto uz teraz !!! a tebe zo srdca dakujem ze sa mi tak venujes !!!

jana201
24. jan 2012

@lilyen2011 no chcela som ale teraz uz som dopletena jak :DDD zasa vychadzaju na povrch nove skutocnosti :D

merry_v
24. jan 2012

@alcapalca
ak je žena na PN z DNP a to tú PN-ku prerušííí, už nemá nárok na Pn z DNP ---opravte ma ak tomu není tak! 🙂

nienna
24. jan 2012

@katkaapetko ahoj, ja som mala ten istý problém, pýtala som sa na to v SP, či môžem aj inde si podať žiadosť a povedali mi že mám vyplniť prihlášku a tie papiere k tomu a že môžem skúsiť to zaniesť do inej pobočky ale že to je len na ich ochote či to vezmú, lebo normálne sa to nerobí.....alebo že to môžem poslať poštou

katka9900
24. jan 2012

@katkaapetko nestaci ist na inu pobocku. mozes poslat postou, co potrebujes.

lilyen2011
24. jan 2012

@jana201 jejda tak čo si tam porobila??

- ak si sa teraz prihlásila na nové DNP (ešte v januári) a nie si tehotná a porodíš cca december - jún 2013 tak budeš mať MD z toho, čo si sa teraz prihlásila nestresuj!!!

- to bol iba príklad (lebo je poistenie a POISTENIE)

- To základné sa za nás platí od narodenia dovtedy, kým študuješ (alebo nezamestnaní keď sú registrovaní)

- a to POISTNÉ sa platí buď od zamestnávateľa alebo ako DNP

lilyen2011
24. jan 2012

@jana201 nie to je stále to isté dookola len v ružovom a iné modelové situácie, inak je to stále to isté

- teba nemusí RP a to o tých cigaňach vôbec zaujímať to bol iba príklad.... na to, aby si pochopila rozdiely okolo tých 270dní za 2roky a rozdiel medzi 270dní nepretržite

zuzufek
24. jan 2012

@domeli vďaka za objasnenie 🙂

karinkaeich
24. jan 2012

baby, prosim vas, prave vypisujem novu prihlasku na dnp. co mam hore zaskrtnut, ked som na rd a stale zamestnana? som zamestnanec alebo osoba, za ktoru plati stat? mozno hlupa otazka, no nechcem tam uviest nejaky blud. dakujem

jana201
24. jan 2012

@lilyen2011 aha no fajn 🙂) no tak ja budme informovat o dalsich krokoch ty si sa bola naznovo prihlasit ???

dejka
24. jan 2012

Ahojte baby, prrosím o radu. Mala som DPN z toho som teraz na Pn. Zrušila som ho a znovu som sa prihlásila. A teraz mám otázku: To nové poistenie mám platiť alebo sa to počas PN neplatí, aj keď PN bola z predošlého poistenia ? Bola som sa pýťať na SP, vraj sa to nemá, ale tá pani na HN čo radí to brala tak, že sa to ma platiť. tak teraz neviem. ďakujem za odpoveď Aďa

simonkato
24. jan 2012

Baby chcem sa spytat dnes som si vybavila to DNP z maxima som nezamestnana a zabudla som sa spytat na aku matersku budem mat potom narok?Zamestnana som uz bola cize na matersku narok mam.A este takto keby sa teraz zamestnam tak sa mi to bude potom dako prepocitavat to DNP lebo kamoska ma pracu a plati si len rozdiel? Dufam ze ste ma pochopili.

patulka83
24. jan 2012

Ahojte mamicky a buduce mamicky. Tiez si platim DNP, som na rodicovskej s rocnou dcerkou. Uvazujeme ale o druhom babatku, ked bude mat mala 2 roky. Bola som v SP a pytala som sa, ci budem mat narok na materske z tohoto dobr. poistenia. Pani mi povedala, ze ano, ale musela by som do konca januara, teda k 31.1.2012 priniest doklad o tom, ze som tehotna. Samozrejme, ze tehotna nie som a asi ti uz ani nestihnem... 🙂 Teda som sa spytala, ci si to teraz platim zbytocne a bolo mi povedane, ze sa mam odhlasit a prihlasit na nove poistenie, t.j. balik tych troch poisteni, co je podstatne drahsie...Tak teraz nechapem, pretoze tu citam, ze keby som sa odhlasila a prihlasila do 31.1.2012, tak mi plati este to stare poistenie a nadalej by som platila len za to jedno, teda nemocenske?...Rozumiem tomu spravne ? V tomto pripade by slo o zavadzanie zo strany pracovnicky SP, alebo nie ? 😒

kolienko
24. jan 2012

@patulka83 ahoj. ak som to ja spravne pochopila, tak ked sa odhlasis 30.1. a prihlasis sa 31.1. z tej sumy ako si platila doteraz, tak si budes musiet plati tých 270 dní tuto nizku sumu a potom ti vznikne narok na vyžšiu matersku ak otehotnies ale pozor až po platení tých 270 dní(alebo 240? neviem kolko dní sa ma platit DNP aby vznikol narok, ale tusím 270)...inak by si si musela platit tu vysoku sumu - cely balík

majolenka11
24. jan 2012

@patulka83 ak sa odhlásiš a prihlasiš do konca mesiaca čiže do 31.01.2012 tak ti začína plynut 270 poistenia,
to budeš platit ešte po starom čize 4,4% z vymer. zakl. ktorý si určíš.to poistenie ti bude trvať cca do konca oktobra a potom máš ešte osem mesačnu ochrannu dobu, v kt. môžeš nastupiť na MD.Takže ked nie si tehu je to pre teba najvýhodnejšie. 🙂

zuzulka2409
24. jan 2012

@katka9900 ahoj Katka, dakujem pekne za vysvetlenie. Som rada, ze som to vystihla takto na poslednu chvilu a nemusim nic menit. Tiez prajem vela zdravicka 🙂)