Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia.kl
24. mar 2011

@nika1985 ja som bola PN z práce aj DNP - na DNP som nesplnala podmienky, tak som si zrušila PN z DNP a nechala len zo zamestnania a keď som potom už splňala podmienky, tak som si dala PN z DNP nanovo a už som ju dostala. tak snáď si ma pochopila...

nana85
24. mar 2011

@gapa Dakujem pekne za odpoved,ja som si to myslela,ale pre istotu som sa opytala

yannka
24. mar 2011

@lucia.kl ďakujem ti.. zajtra tam idem..to je asi najistejšie... najhoršie je či čakať alebo nečakať euríky... nech mám jasno 😀 dík

pegy
24. mar 2011

Gapa alebo niekto, kto sa v tom vyzna- poprosim o odpoved! Som na RD a nastupujem na MD. PP mi stale trva a zaroven si platim DNP z rozdielu max VZ a mojej predchadzajucej mzdy. Teraz mi vsak zamestnavatel nahlasil do soc. poistovne vyssiu mzdu ako som mala, takze poistenie z prace plus z DNP presiahne max VZ, je v takomto pripade mozne ziadat o preplatok na DNP, ak ano, co mam uviest do ziadosti? Dakujem za odpoved 🙂

gapa
24. mar 2011

@pegy
nie nedá. V čase čerpania RD v zamestnaní máš vlastne VZ v zamestnaní 0eur, takže aj keby si si platila DNP z maxima, k prekročeniu maxima v čase platenia DNP nedošlo.

mirkaove
24. mar 2011

Ahoj @gapa, tvoja odpoveď pre @pegy ma trošku zmiatla, ja som momentálne tiež na RD,platím si DNP od 1.12.2010 z rozdielu z VZ zo zamestnania, min. 14,47,-EUR, plánujem otehotnieť, ak by to vyšlo do konca roka ešte porodiť, tak výška materskej by sa mi potom z čoho počítala? Zo zamestania + z DNP, keď píšeš, že počas RD mám v zamestnaní VZ 0 eur? Aká by bola výška materskej?Ďakujem za odpoveď.

gapa
24. mar 2011

@mirkaove
ak počas trvania prac.pomeru a čerpania RD nastupuješ na MD, tak sa materské zo zamestnania ráta z pravdepodobného VZ. Aspon po zmene zákona v tomto konkrétnom prípade zatial nikto nič iné netvrdil.

Mala som radšej použiť formuláciu: počas RD neplatí zamestnávatel žiadne odvody do soc.poisťovne, tj. akoby bol vym.základ 0eur. A k vzniku preplatku dochádza napr., ak v určitom období napr. mesiaci súčet vym. základov zo všetkých poistení, z ktorých sa ODVáDZA poistné, prekročí maximum. A k tomu nedošlo.

zuzuula
24. mar 2011

ahojte chcela by som sa opytat o radu, teraz som nastupila na matersku z DNP, a chcem sa opytat po skonceni materskej by som si chcela DNP platit dalej, ako sa to da aby som neplatila az tak vela? mam sa odhlasit a prihlasit znova? a ako to je taraz vlasne, ked som na materskej rataju sa mi tie dni ako ze som poistena alebo nie? dakujem

mirkaove
24. mar 2011

@gapa Ďakujem🙂)

sasena033
25. mar 2011

@gapa dakujem Ti krasne za info 🙂

nika1985
25. mar 2011

@lucia.kl dik takze ked teraz marodim od zamestnavatela a uplynie mi ta lehota tych 270co je tusim 17.4 tak mozem uz aj ked mi plynie marodka poziadat o tie peniaze z DNP staci ked mi doktor vypise marodkovy listok alebo tam treba este nieco?

lucia.kl
25. mar 2011

@nika1985 stačí keď ti dr. vipíše PN z DNP od dátumu kedy už splňaš podmienky a to odnesieš na sociálku, len na tej PNke nezabudni zaškrtnúť, že poberáš PN aj z iného poistenia...

nika1985
25. mar 2011

@lucia.kl ok dik a potom ked prejdem na matersku tak tam to uz budem dostavat automaticky alebo to musi tiez doktor nieco pisat.

lucia.kl
25. mar 2011

@nika1985 ked pôjdeš na materskú tak dostaneš u gyn. 2 x papier na materskú, jeden pre zamestnávatela a druhý k DNP

nika1985
25. mar 2011

@lucia.kl dakujem pekne za info pekny den

lucia.kl
25. mar 2011

@nika1985 prosím, podobne 🙂

evka0003
25. mar 2011

@anelap a ty ešte nemáš splnených 270 dní???ako to je nechcela by som aby došlo k nejakému nedorozumeniu

evka0003
25. mar 2011

kočky poradíte mi akým spôsobom si mám požiadať o preplatok ktorý mi vznikol v SP????

anelap
25. mar 2011

@evka0003 270 mi vychádza cca 15.3., takže už by som to mala mať splnené, ale to si pôjdem prezistiť do SP, a až potom preruším PN a začnem vybavovať PN s DNP príplatkom.

evka0003
25. mar 2011

@anelap ako píšeš pre pokoj v duši si radšej zájdi do SP tam ti povedia presný dátum a hneď si môžeš podať aj odhlášku

anelap
25. mar 2011

@nika1985 keď som si to zisťovala ja tak mi bolo povedané, že ak maródim a po uplynutí 270 dní, chcem požiadať o zvýšenú PN, dá sa to len ak PN preruším , z práce vezmem zopár dní dovolenky a následne znova nastúpim na PN, ale vypíše k PN aj ten druhý papierik v ktorom žiadaš o peniaze z DNP

anelap
25. mar 2011

@evka0003 takže ak splním 270 dní, klasicky sa odhlásim a následne môžem požiadať o zvýšenú PN?

evka0003
25. mar 2011

@anelap presne tak 🙂

anelap
25. mar 2011

Ďakujem krásne a prajem pekný deň 😀

ludike01
25. mar 2011

@evka0003 a je nejaky rozdiel ked sa odhlasim az po materskej? dakujem

nika1985
25. mar 2011

@anelap no ved toto presne neviem jedna mi tu pise ze to mozem poziadat o tie peniaze z dnpo uz aj ked marodim iba staci ked mi doktor vypise papier

anelap
25. mar 2011

@nika1985 ja som sa pýtala tetušiek v nemocnici, keď som odchádzala a tie mi povedali, že k existujúcej PN sa to nedá, musí byť nová PN vypísaná spolu s papierom na DNP

evka0003
25. mar 2011

@ludike01 nie ja som to tiež tak chcela,ale nakoniec pokračujem , lebo plánujeme dať Emke súrodenca 🙂

ludike01
25. mar 2011

@evka0003 presne tak...clovek nikdy nevie 🙂

pegy
25. mar 2011

@gapa dakujem gapa, presne na to som myslela, ze realne tam tie peniaze od zamestnavatela nie su...tak aspon to mam potvrdene. Uz len budem cakat na vyrozumenie, ako mi to vypočitaju 🙂