Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nella1
4. nov 2011

@darinkazv ahojky ale myslim ze by si mala v poho stihnut dostat matersku ono ak sa to zrusi od jan.2012 je tam este tusim ochranna lehota do Augusta maminky ktore nastupia na matersku..nie? aspon tak som to niekde citala....opravte ma babenky ak je to omyl...

v555
4. nov 2011

@nella1 ano,písala to gapa

chelonka
4. nov 2011

@nella1 no píšeš dobre, ale platilo by to iba v tom prípade ak by sa daný zákon schválil, keďže padla vláda tak tento zákon zatial odsunuli. A dúfam že ani nikdy neprejde.

ak sa mýlil tak ma prosím opravte.

v555
4. nov 2011

@chelonka no je to na vážkach,nikto nevie ako to bude ani oni sami.

chelonka
4. nov 2011

@nella1

@v555

hej presne, ale ak to schvália a bude to platiť od toho 2012 tak do 31.12.2011 musí mať splnenú podmienku zaplatených tých 270 dní. či koľko to je

v555
4. nov 2011

@chelonka ak to aj zrušia teba ešte vyplatia riadne aj s DNP

chelonka
4. nov 2011

@v555 heeej takže nemusí byť splená podmienka čo som napísala ?? bo ja budem mať do konca roka teda do 31.12.2011 odplatené len 153 DNP

zacala som platitť od 1.8.2011 a presne v tedy som aj prisla o prácu

v555
4. nov 2011

@chelonka jaj tak to asi nie ale opýtaj sa gapy.

chelonka
4. nov 2011

@v555 no bo ja viem tak že je potrebné mať tých 270 splnených, no tak ale čo už sak uvidíme čo bude

v555
4. nov 2011

@chelonka tak,tak,ešte je skoro riešiť tieto veci

mojmacik
4. nov 2011

@zuzmor002
@ucitelka70 PN z DNP plati od 1.dna PN,vsak baby co su len DNP by boli vlastne diskriminovane...mne urcite platili od 1.dna mala som to v rozhodnuti PN bolo vyplacane od zamesnavatela 1-10 den..zbytok SP a dnp Od 1.dna SP

mojmacik
4. nov 2011

@zuzmor002
@ucitelka70..takze nasla som rozhodnutie a tam pisu..cituju zakon,ze zamestnancovi vznika narok na nemocenske od 11.dna docasnej pracovnej neschopnosti a dobrovolne poistenej osobe vznika narok od na nemocenske od 1.dna docasnej pracovnej neschopnosti...no tiez to maju odstupnovane...1-3.den nedostanes plnu taxu ale 25 % a potom 55 % klasika PN...vsetko je tam rozpisane...rozhodnutie na dve a pol strany 🙂

mojmacik
4. nov 2011

@gerdusha ale mozes precitaj si vyssie moje prispevky

darinkazv
5. nov 2011

@nella1 áno, ale hovorili aj o podmienke splniť 270dní k 31.12.2011. a ja budem mať len 236dní k 31.12.2011. takže som v...

ivuss01
5. nov 2011

ahojte, ved premierka hovorila, ze nepodpori ziadny navrh od sas, a ty nagrogovani buzeranti mali odist z vlady, preco na tom nikto netrval? a aj tu jedna zienka pisala, ze zakon bol odobraty navrhovatelom spat,
no ale ak to schvalia, bude zasa menej slovakov, a cigani sa zasa budu mat lepsie a bude ich o chvilu viac ako bielych.... a pevne verim, ze tym, ze sas narobila toto, tak sa uz do parlamentu nedostane, banda akasi....
ale nam podmienky nemoze menit za jazdy, ved to pani Navratilova jasne povedala, ze by to bolo protiustavne....

nattii
5. nov 2011

Na zrusenie DNP potrebujú 76 hlasov, odkial ich zoberu ?

darinkazv
5. nov 2011

@nattii a keby to podporilo celé sdkú, smer aj sas, tak nenazbierajú? ☹

nattii
5. nov 2011

@darinkazv smer vziadnom pripade taketo nepodpori, oni nikdy nepodporia co je z koalicie,sas uz ma o 4 hlasy menej /Matovičovci/,takze 79 hlasov co maju - 4 hlasy od Matovica je 75 a to im nestaci

darinkazv
5. nov 2011

@nattii ale sdkú by mi to mohlo podporiť. nie?

tinka9075
5. nov 2011

babenky ja myslím že sa nemáme ničoho obávat politiku trošku sledujem a viem že ked padla vláda tak prezident poveril túto vládu ako dosluhujúcu do volieb ale nemajú žiadne právomoci a keby chceli niečo presadit tak im to musí podpísat prezident a pochybujem že to podpíše ved soc.poist má z toho velké peniaze vela ludí si to platí a na pn nie sú ja si myslím že sa nie je čoho obávat 🙂

lulu939075
5. nov 2011

Ahojte, čo to som si prečítala ale mám v tom strašný mišung. Momentálne som nezamestnaná a mám v pláne poberať podporu. Zatial nie som tehotná ale pomaly na tom začneme pracovať, dufam že počas tej podpory sa nám to podarí. Mám v pláne začat platiť si dobrovolné odvody do poisťovne aby som dostala maximálnu materskú. Musím si platiť odvody 26 týždnov, čo splnam ale ešte tam je jedna podmienka ktorej nerozumiem. Dalej by som chcela vedieť teda materská končí po 6 mesiacoch potom idem na rodičovskú dovolenku, kolko budem dostávať pokial som bola doteraz za posledné dva roky vkuse zamestnaná, 2 týždne som nezamestnaná a budem poberať podporu.Tá rodičovská može byť maximálne 3 roky? Dúfam že mi poradíte mám v tom strašný mišung

nattii
5. nov 2011

@lulu939075 Ked si bola zamestnana dva roky v kuse, tak ti staci, ked si zacnes platit DNP az ked otehotnies, ale musis si to zacat platit skor nez budes 8tt., aby ti vislo 26 tyzdnov poistenia dorovolneho.Ta druha podmienka je ze mas mat 270 dni platene poistenenie, co mas vzhladom na to, ze si bola zamestnana. Materska je teraz 34 tyzdnov a 60 percent z hrubej mzdy.

nattii
5. nov 2011

@darinkazv sdku, ved sama Radicova povedala, ze tuto reformu nepodporí

darinkazv
5. nov 2011

@nattii ja budem len rada, keď si budú stáť za svojim názorom. ale mikloš sa tomu prikláňa a patrí k sdkú. nie? ja budem len veľmi rada, keď dnp ostane po starom.

zuzzka1
5. nov 2011

Ahoj maminky, môžem poprosiť o radu? DNP mám zrušené, keď si ho znovu začnem platiť, a uplynie potrebných 270 dní, budem môcť byť na PN aj keď čerpám rodičovskú dovolenku? Ďakujem za radu

luna22
5. nov 2011

@zuzzka1 ano

bubinko83
5. nov 2011

@zuzzka1 možeš ist na PN aj OčR po uplynuti 270 dni aj popri RP.

zuzzka1
5. nov 2011

Ďakujem kočky, 🙂

eldzina
5. nov 2011

Mam otazocku. Pravdepodobne koncom decembra nastupujem na matersku. DNP som si zacala platit toho roku, podmienku 270 dni mam uz splnenu. Sucasne som aj zamestnana. Kedze nastupujem na matersku toho roku, berie sa mi v uvahu prijem za rok 2010? vtedy som si este DNP neplatila, tak mi to je teraz zbytocne???? Cely rok 2010 som nepracovala, len druhu polovicu.

lulu939075
5. nov 2011

@nattii Okej a ked som teraz uz druhy tyzden nezamestnana a vedena na urade prace, takze mi stat plati to poistenie nie? Tak to tiež platí???