Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

elise
4. jan 2012

@danjelca ak si dáš napríklad doplatenioe vymeriavci základo maximu naporíklad ti chýba 300 eur tak bude ti sociálka platiť od 1 dna iba v sume 55% z 300 eur a zamestnávateľ od 1 po 10 deň potom napríklad ukončíš pn a budeš prekvapená že prečo ti sociálka dala tak málo🙂

elise
4. jan 2012

@chelonka zamestnávateľ ti musi do tlačiva napísať vymeriavaci základ pre nemocenske poistenie a to sa unho meni každý štvrťrok.

lindusik
4. jan 2012

@lin123 Ahoj, citala som pozorne nieolkokrat ten clanok a nieje mi jasna poznamka c.3...

Poznámka 3.
Postup č. 2 sa dá využiť aj na predĺženie doby "lacného" dobrovoľného nemocenského poistenia aj v prípadoch, kedy žena nie je k 27.10.2012 tehotná. Ak by porodila cca do 15 mesiacov od 27.10.2012, deň pred nástupom na materskú sa môže poistiť na kompletný balík dobrovoľného poistenia a získa materské aspoň z minimálneho vymeriavacieho základu.....

Ja som na rodic.dov. od aprila a druhe babatko planujeme niekedy v r.2013(DNP si platim od r.2009 s prestavkou - materska) takze by som to chcela spravit tak ako je to tam pekne opisane...ODHLASIT/PRIHLASIT/otehotniet najneskor do toho septembra-oktobra/a potom sa na mna bude stahovat ta ochranna 8.mesacna lehota.
Ale co ak by sa to tak nepodarilo (viete ako to je "Clovek mieni - Pan Boh meni")...celkom dobre som nepochopila, ze ak by som do cca 15 mesiacov od 27.10.2012-skoncenia DNP porodila tak staci deň pred nástupom na materskú sa poistiť na kompletný balík NOVEHO dobrovoľného poistenia a získam materské aspoň z minimálneho vymeriavacieho základu.....Pri novom baliku nebude podmienka 26t alebo 270 dni platenia alebo ina zadrhlina ktora samozrejme ma znevyhodnit mamicky ??? Nezda sa mi ze je to take jednoduche ze iba staci jeden den pred nastupom na matersku ist sa prihlasit,či?

ak sa tomu niekto rozumiete tak prosim poradte...dakujem

chelonka
4. jan 2012

@danjelca presne si to napísala, zbytočne budeš platit vela bo aj tak viac nedostanes iba do toho maxima

janadl
4. jan 2012

kolko je minimum z dnp pri PNke?

chelonka
4. jan 2012

@elise áno toto máš pravdu samozrejme ved som písala že sa jej to nasčítava

chelonka
4. jan 2012

@elise nemení sa pokial niekto nedostava odmeny a má furt rovnaký plat 😀 a okrem toho vymeriavací základ je aj tak z predosleho roku , ak tam zamestnanec pracuje už dlhšie, alebo za ten posledné obdobie ktore tam pracuje

pamatujem kolko som sa narozčulovala ked som bola na pn v roku 2011 v tedy som už zarabala tak že som mala pekene peniaze nad maximu, ale bohužial vymeriavací základ pre moju PN bol rok 2010 skoro ma porazilo, teda záleží to ako dlho zamestnanec pracuje v danej spoločnosti 😀

dyrberg
4. jan 2012

ahoj neviete ako to vlastne je s tym dnp ? tento mesiac mi konci 270 dni povinneho platenia ale tehotna este nie som mozem prestat platit s tym ze ak otehotniem a nastupim na md mi zostane narok na vyplatenie rodicovskeho prispevku od soc.poist ktory som si vyplatila z maximalneho vymeriavacieho zakladu ? je nejaka ochranna lehota po ktorej ak nenastupim na pn ci md mi narok na vyplatenie zanika ?

silviabn
5. jan 2012

@dyrberg ,precitaj si http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-... ,tuto to mas pekne vysvetlene

oskvarka
5. jan 2012

@motylik11 napis mi na IP .. ze ci si zamestnana alebo tak lebo to zavisi od toho

oskvarka
5. jan 2012

@henta joooj no tak to neviem ze ci je nejaka ulava ked si v hmotnej nudzi... netusim.. ale skorej nie

oskvarka
5. jan 2012

inak baby vcera bol moj znami podat na socialnu poistovnu prihlasku aj odhlasku pre svoju zenu a oboje sa da podat s nasledujucim datumom on podal odhlasku ku 30.1 a prihlasku ku 31.1 takze sa to da vybavit teraz hocikedy... takze sup sup do socialnej a necakat uz.. ja pojdem asi v stredu vtedy byvaju poobede dlhsie... 🙂 😉

ketere
5. jan 2012

Ahojte baby, neviete mi prosím niektorá poradiť? som SZČo a platím si aj DNP zhruba od 05/2010. Moja otázka znie, že či sa do obdobia 26tt ráta aj obdobiue PN, Keďže som aj v tomto období bola normálne dobrovoľné poistená, žiadne poistenie som nerušila. Druhá otázka sa týka nástupu na materskú. Niekde som čítala, že ak žena nastúpi na MPD 8tt pred pôrodom, tak nemá nárok na materskú dávku z dobrovoľného poistenia, že ak chce mať dávku z dNP, tak musí ísť na MD 6tt pred pôrodom.. Ja musím ísť zo zdravotných dôvodov 8tt 😖 som z toho jeleň, prosím poradte 😒

oskvarka
5. jan 2012

@ketere rata sa aj obdobie PN.. podla mna mas narok aj od 8 tt pred porodom aj ta lekar vypise na MD (ale idem ti to kuknut) teda ak si splnila ostatne podmienky.. (ale ak by si aj nemala narok tak podla mna len tie prve 2 tyzdne)

oskvarka
5. jan 2012

@ketere Dobrovoľne nemocensky poistená osoba

•vznik dôvodu na poskytnutie materského, t. j. tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
•dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa, najskôr ôsmeho týždňa, pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo vochrannej lehote najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom

normalne mas narok...

miah
5. jan 2012

ahojte, mam otazku.. platim si DNP z maxima, 270dni mam splnenych.. chcem sa spytat ako to bude ked sa od 1.2.2012 poistim z minima.. bude sa mi to ratat ako subezne poistenie, ale nebude vadit, ze mam iny VZ? PN, OČR sa mi budu pocitat z roku 2011 alebo to nejako ovplyvni to, ze som si dala ten balicek z minima? 😅 Dakujem

kukulik30
5. jan 2012

@miah malo by to byt ratane z roku 2011, cize budes mat maximalnu PN a oCR, povazuje sa to za nepretrzite poistenie- subezne 😉

riami78
5. jan 2012

@nanku Prečo by som sa mala zasa prihlásť a platiť z maxima? Ja som zamestnaná a do maxima som si iba doplácala???

ketere
5. jan 2012

@oskvarka Ďakujem veľmi pekne, potešila si ma 🙂

oskvarka
5. jan 2012

@miah ak tvoje poistenie trvalo v minulom roku dostatocne dlho a neviem este ake su tam podmienky tak ak ti narok na nemocenske alebo na MD nastane tento rok tak sa ti bude brat do uvahy minulorocne DPN.. a nemalo by mat vplyv zmena zakladu.. mozes si dat aj minimalny malo by sa to brat ako nepretrzite

joyka
5. jan 2012

Kočky veľmi pekne vás prosím o radu, vedeli by ste mi niekto prosim povedať ked som v tom období od kedy som si to DNP založila marodovala či sa mi tie dni marodky rátajú do tých 270 alebo nie. napr. v apríli som založila DNP a v juni som marodovala tri týždne, rátaju sa mi tieto tri týždne do celkového počtu 270 dní ktoré treba zaplatit aby vznikol nárok na zvýšenú
PN alebo matersku?

oskvarka
5. jan 2012

@joyka ano rataju ale ak si necerpala vtedy marodku aj z DPN bola si aj za tieto dni povinna platit poistenie (ak si tak nahodou neurobila mas pravdepodobne na SP nedoplatok tak ten treba doplatit inak nemas na davky narok ked mas nedolpatky .. inak s ato v pohode rata)

lindusik
5. jan 2012

@oskvarka prosim o radu 😒
Ahoj, citala som pozorne nieolkokrat ten clanok a nieje mi jasna poznamka c.3...

Poznámka 3.
Postup č. 2 sa dá využiť aj na predĺženie doby "lacného" dobrovoľného nemocenského poistenia aj v prípadoch, kedy žena nie je k 27.10.2012 tehotná. Ak by porodila cca do 15 mesiacov od 27.10.2012, deň pred nástupom na materskú sa môže poistiť na kompletný balík dobrovoľného poistenia a získa materské aspoň z minimálneho vymeriavacieho základu.....

Ja som na rodic.dov. od aprila a druhe babatko planujeme niekedy v r.2013(DNP si platim od r.2009 s prestavkou - materska) takze by som to chcela spravit tak ako je to tam pekne opisane...ODHLASIT/PRIHLASIT/otehotniet najneskor do toho septembra-oktobra/a potom sa na mna bude stahovat ta ochranna 8.mesacna lehota.
Ale co ak by sa to tak nepodarilo (viete ako to je "Clovek mieni - Pan Boh meni")...celkom dobre som nepochopila, ze ak by som do cca 15 mesiacov od 27.10.2012-skoncenia DNP porodila tak staci deň pred nástupom na materskú sa poistiť na kompletný balík NOVEHO dobrovoľného poistenia a získam materské aspoň z minimálneho vymeriavacieho základu.....Pri novom baliku nebude podmienka 26t alebo 270 dni platenia alebo ina zadrhlina ktora samozrejme ma znevyhodnit mamicky ??? Nezda sa mi ze je to take jednoduche ze iba staci jeden den pred nastupom na matersku ist sa prihlasit,či?

ak sa tomu niekto rozumiete tak prosim poradte...dakujem

zuzzka1
5. jan 2012

Ahojte maminky, môžem poprosiť o radu? DNP som si zrušila po čerpaní materskej dovolenky 11.10. 2010, momentálne som na rodičovskej dovolenke, plánujeme druhé bábätko, všade čítam o poslednej možnosti založiť DNP po starom k 31.1. 2012, chcem sa spýtať aký je v súčasnosti maximálny vymeriavací základ? Ak to správne chápem, po uplynutí 270 dní toto poistenie zanikne, a potom je viacero možností ako ďalej. Ďakujem za nové informácie

oskvarka
5. jan 2012

@lindusik tak ako je to napisane je to spravne.. podmienka aby si mala narok je ze bud musis byt platca alebo byt v lehote... kedze lehota ti uplinie musis zabezpecit aby si bola platca v case naroku.. takze sa den predtym prihlasis a uz platca si... tym padom narok mas... (aj ked len na minimum lebo na max. musis mat splnenu aj podmienku 26 tyzdnou nepretrziteho posledneho poistenia a to jasne ze mat nebudes ked budes platca len 2 dni)
samozrejme ze aby to platilo musis splnat podmienku 270 dni za posledne dva roky.. tj.. ak sa prihlasis teraz 31.1 .1012 tak do 31.1.2014 sa musis znovu prihlasit (aby si si neporusila 270 dni za posledne 2 roky) a nasledne nastupit na MD ;) - to by si teroticky mohla ist na MD napriklad aj od februara 2014 ale teda musela by si uz od 31.1.2014 platit ten balicek z minima tych 120 eur ci kolko to vychadza... (skratka prihlasit sa musis hned ako by ti hrozilo ze uz nebudes od dalsieho dna splnat podmienku 270 dni za posledne dva roky a tym si to vlastne aj predlzis tu moznost - ale zase ten balicek sa urcite neoplati platit dlho ...) ale teda bavime sa len o minime a nie o maxime a minimum je nejakych 340 eur zaklad teda materska z toho 65 percent je 220 eur mesacne.. ale jasne ze lepsie nieco ako nic...

jedine co teda neviem isto je ze ci naozaj plati aj vtedy ten subeh (ak si aj zamestnani ci dostanes toto minimum + matersku zo zamestnania alebo len matersku zo zamestnania kedze bude pravdepodobne urcite vysia ako minimalna...)

oskvarka
5. jan 2012

@zuzzka1 no ak sa prihlasis do 31.1 mas moznost otehotniet do konca oktobra a mas to vybavene.. ak nie tak jedine uz tu vysie spominanu moznost .. len z minima alebo sa prihlasit na balicek...
a zaklad je cca 1153 tusim... inak na stranke socialnej poistovne je to napisane aktualne..

joyka
5. jan 2012

@oskvarka aha, takže aj ked som marodovala tri týždne v mesiaci a nečerpala ešte s DNP, tak trebalo zaplatit celu sumu za celý mesiac? ja som tak urobila, ale na sociálke mi povedali že si môžem požiadať o preučtovanie za tie tri týždne čo som zaplatila a peniažky mi odratajú s nasledujúcej platby, že som vtedy nemusela platit, ale to by sa mi asi v tom prípade nerátali tie tri týždne do tých 270 dni?ak to správne rozumiem

oskvarka
5. jan 2012

@joyka asi by sa ti neratali to som ani nevedela ze takato moznost je ale ja by som ju na tvojom mieste urcite nevyuzivala (lebo niesom si ista ci sa to aj ako prerusenie DPN neberie..)

zuzzka1
5. jan 2012

@oskvarka
ďakujem, aj predošlá materská z DNP mi vyšla len z minima, aspoň niečo, idem pozrieť stránku sociálnej poistovne, vyzerá to, že 2012-2013 bude baby boom 🙂

oskvarka
5. jan 2012

@zuzzka1 aj ty si myslís :D... hehe no len aby sa nam zadarilo.. a ty si mala matersku z DPN aj zo zamestnania ci len z DPN ?