Dobrovoľné sociálne poistenie a potom zamestnanie

v.vivien
27. jún 2008

Ahojte 🙂 .Velmi by som vas chcela poprosit o radu,lebo neviem co mam robit a idem sa z toho zblaznit.☹ .Od 4/2007 si platim do socialky ako dobr.poistena z max.vymeriavacieho zakladu,ze ak by som otehotnela aby som mala co najvyssiu matersku avsak od 8/2008 by som mala nastupit do prace na 1/2 uväzok ako zamestnanec a predpokadany vymeriavaci zaklad bude minimalny.Viete mi povedat z akeho vymeriavacieho zakladu dostanem matersku ak bude splnenych 270 dni?Bojim sa ze tym ze sa zamestnam pokazi sa mi vymer.zaklad, a tym padom som si zbytne platila DPO z maxima.Dakujem za vsetky odpovede.Zelam prijemny dnik 🙂

elise
27. jún 2008

vymeriavacie základy sa sčítajú a materská sa vyplatí s max základu ja si platím z max vymeriavacieho dobrovolne a ešte robím na plný úväzok mám to aj v prípade pnky 😉

v.vivien
autor
27. jún 2008

Ak sa mozem opytat aka by mala byt tvoja materska?v akej vyske?nie je to nejak ohranicene?ze napr. len do sumy 15000 sk. 😒

elise
27. jún 2008

vivien ip 😉

adrioska
27. jún 2008

Vivien, matersku budes mat ohranicenu, budes dostavat 55% z max. VZ= 28 142 Sk, resp. od 07/2008 je to 30 219 Sk...
Kedze si platis DNP z maxima, budes mat preplatok na poisteni kvoli zamestnaniu, tam si potom mozes poziadat o vratenie preplatku v prislusnej pobocke SP... 😉

v.vivien
autor
27. jún 2008

Dakujem elise aj adrioske velmi ste mi pomohli. 🙂

adrioska
27. jún 2008

Vivien este tolko, ze pozri si vo Volnej diskusii temu Lepsia materska, tam sa na poslednej strane Gapa dobre rozpisala a snazila vysvetlit, urcite Ti aj to pomoze.... 😉

gapa
2. júl 2008

vivien (a snád aj elise), ozaj si prečítaj ten príspevok, čo píše adrioska, je taký dlhý písaný 26.juna 2008 o 22,27hod.
pre teba bude dôležité (ak sa ovšem od 1.1.09 nezmení podstatne zákon o soc.poistení 😖, to je dosť podstatné ), či splníš aj zo zamestnania podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ak áno, budeš mať nárok na materskú z oboch nem.poistení.

Od 1.8.08 sa ti bude počítať ako VZ z DNP maximálne z rozdielu 30219,-Sk mínus konkrétny VZ za daný mesiac v zamestnaní. Preto by bolo rozumné si VZ z DNP znížiť, aby si nemusela platiť zbytočne viac. Ako to zaokrúhliš (lebo VZ v zamestaní nemusí byť každý mesiac rovnaký), záleží od teba. Neviem presne aká je prax v SP, no ja som platila z VZ, z ktorého som sa prihlásila (aj ked mi vznikal mierny preplatok, no v každom mesiaci iný) a chcem si ho neskôr vyžiadať vrátiť.

Za jeden mesiac môžeš mať v sumáre zo všetkých nemocenských poistení najviac vymer.základ 30219 (platí od 1.7.08). Prvoradé je zamestnanie, potom povinné NP SZčO (ak by si ho mala) a až nakoniec je DNP. Takže ak si platíš v sumáre z vyššieho VZ, tak ti vzniká preplatok na DNP (príp.potom na povinnom NP SZčo) a pre výpočet nemoc.dávok z DNP sa použije len rozdiel medzi maximálnym VZ a VZ zo zamestnania, nie VZ, z ktorého si prihlásená a z ktorého si platíš nem.poistenie..

clea333
3. júl 2008

Ahoj gapa, chcela som ta poprosit - aky je postup, ked si chces vyziadat spat ten preplatok?Robi sa to asi rocne vsak? Ja som tiez poistena, ale vypocitavala som si to este z VZ 28142, teda si to musim ist zvysit - nevies ci mi to este za jul zvysia, aj ked pridem az teraz?Lebo ja myslim, ze to trebalo ist nahlasit do 30.6...Dakujem za odpoved

gapa
3. júl 2008

Clea,
ak si podáš zmenu VZ teraz, tak aj tak platí zmena až od začiatku dalšieho mesiaca. Ako píšeš, ak si chcela zmenu od 1.7., tak ju bolo treba podať do 30.6.

S tým preplatkom nemám zatial konkrétnu skúsenosť, nechávam si to na september.
Chcem im napísať cca takýto list, že za obdobie od... do ... mi vznikal preplatok na dobrovolnom nemocenskom poistení, vzhladom na to, že môj VZ v zamestnaní vo firme ...... pobočka Soc.poistovne Ba-mesto a VZ z dobrovolného nem. poistenia v pobočke Ba-okolie v úhrne presahoval maximálny VZ. Źiadam o vrátenie preplatku z DNP na účet č. ..... .

Asi im urobím tabulku, kde uvediem po jednotlivých mesiacoch výšku VZ zo zamestnania a aj z DNP a obdobia, kedy som nemusela platiť (z dôvodu očr za prvých 10dní) DNP.

adrioska
3. júl 2008

Clea, Gapa, na vratenie preplatku staci napisat obycajnu ziadost o vratenie preplatku z DNP, nemusis tam nic konkretne uviest, ziadne cisla, samozrejme okrem Tvojich osobnych udajov, rodneho cisla, identifikacneho cisla, ktore Ti SP pridelila, ked si sa prihlasila na DNP. Gapa, nemusis im tam davat tabulku, lebo oni to maju vsetko zaevidovane, (samozrejme ak si doklady odovzdavala, napr. pri OCR) a system im cely preplatok vyrata... 😉 ...to len, aby ste si nerobili zbytocne problemy kvoli tomu...

gapa
3. júl 2008

adrioska, po mojich osobných skúsenostiach so SP 😢 (bohužial nechcem sa s nimi zase pol hodiny dohadovať cez telefon a narobiť si účty ☹ ) im možno napíšem aj môj výpočet 😀 😀

Ale samozrejme viem, že to netreba. Máš pravdu.

clea333
3. júl 2008

dakujem vam za rady

nika_b
29. jan 2009

Ahojte, neviete, ci sa zmenilo nieco v roku 2009 ?

Viete mi este poradit, co mam robit, ked mam zaplatene dobrovolne poistenie a casto marodujem s malou (OCR), kde ziadat, co na to potrebujem ?
Vlastne si teraz uplatnujem len prispevok, co mi vyplyva z toho, ze som zamestnanec.