Dôchodkové poistenie na materskej a dobrovoľne nemocensky poistená osoba

rad_ka
14. sep 2017

Ahojte, je tu nejaká mamička, ktorá bola tesne pred otehotnením nezamestnaná a potom sa pár dní pred nástupom na MD prihlásila na doborovoľné poistenie aby jej vyšla aspoň minimálna materská?

Zaujímalo by ma, ako je to potom s dôchodkovým poistením. Lebo prakticky som stále dobrovoľne poistená, ale keďže som na MD, tak už toto dobrovoľne poistenie platiť nemusím. Ale čo s dôchodkovým? Platí za mňa štát? Alebo sa musím odhlásiť z dobrovoľného poistenia a prihlásiť sa na dôchodkové? Ja mám z toho strašný guláš...

juliciz
14. sep 2017

Najlepšie bude, ak zavoláš priamo na sociálnu poisťovňu, ja som tam tiež nedávno volala, keď som potrebovala info, a boli veľmi ústretoví, vysvetlili, dali kontakt na príslušné pracovisko. Budeš to mať najistejšie, lebo každý prípad môže byť iný. Osobne si myslím, že ak si na materskej, mala by si byť vo všetkých oblastiach poistenec štátu a teda nič neplatiť.

zalka
14. sep 2017

Po narodení dieťaťa máš 45 dní na to aby si sa prihlásila na dôchodkové poistenie štátu,
dobrovolné počas MD neplatíš, a po skončení MD ho ukonč aby si nemusela veľa platiť počas poberania RP.