Druhý pilier po 1.1.2008. Treba požiadať o príspevky?

julka
6. nov 2007

Dobrá správa je že, štát bude aj naďalej prispievať mamičkám do 2. dôchodkového piliera. Chcem sa len opýtať ak som mamičkou na rodičovskom príspevku a štát mi prispieva do 2. piliera, či treba po 1.1.2008 o to požiadať, aby mi naďalej prispievali na sociálnej poisťovni alebo mi to budú zasielať automaticky aj po 1.1.2008?

jaduska
12. nov 2007

Podľa mňa netreba o nič žiadať. Ale teraz si ma zneistila, tak si to idem pozisťovať

l.lara
20. nov 2007

ahojte, kvoli dochodk.poisteniu treba do 15 dni od narodenia dietatka ist osobne do socialnej poistovne a vyplnit tam nejake tlacivo. (je to totalne chore, ja som sa to dozvedela nahodou zo sprav. ako moze ist matka nieco vybavovat na urady ked ma 15 dnove mimi??...) moze tam ist aj niekto koho poverite, musi mat na to ale splnomocnenie od notara..(fajn, a ked nikoho clovek nema??..)

l.lara
20. nov 2007

este som zabudla napisat, ze to asi nie je len kvoli 2.pilieru, ale celkovo kvoli dochodku...podrobnejsie info nemam, budem sa musiet spytat priamo v socialnej..

sisulik
20. nov 2007

lara..ja som to tiez nevedela pri aishinke a som ani nesla zahlasit..ked mala aishinka rok tak mi zo socialky dosiel list ze som nesplnila svoju nahlasovaciu povinnost a mam to ist urobit..tak som isla... 😅

julka
autor
20. nov 2007

I.lara to, ze sa tam ma ist nahlasit po narodeni dietatka do 15 dni, to viem, mna skor zaujima, ci po schvaleni novely treba nahlasovat ako sa mamicka na msaterskej rozhodla, teda ci si bude nadalej setrit aj v druhom piliery alebo jej ma stat prispievat na dochodok len do soc. poistovne teda I. piliera...

jaduska
21. nov 2007

Myslím, že ten zákon schválili tak,že mamičky ostávajú v II.pilieri, ak tam boli. A to nahlásenie do 15 dní od pôrodu sa robí kvôli tomu, aby štát platil dôchodkové poistenie. Platí to od augusta 2006 a je to totálna byrokracia. Ak mamina nestihne ísť do 15 dní, tak bude dôchodkovo poistená až dňom prihlásenia. 😖

libka1
23. nov 2007

Ja som rada že ostal ten II. pilier, chytala som z toho totál nervy že by mi na to niekto siahal... byrokracia no comment...

martina46
26. nov 2007

do socialnej netreba ist osobne, staci dokonca to vyplnene tlacivo poslat postou, neviem ci sa nema prilozit akurat kopia rodneho listu. alebo moze ist otecko... tu je o tom nieco popisane a da sa priamo stiahnut potrebne tlacivo a je tam aj link na soc. poistovnu.

http://budatko.budatinska.sk/index.php?clanok=c...

frasee
14. dec 2007

Ahojte....

Chcem sa informovat o ohladom invadlidneho dochodku ako ciastocny ktory su poberatelom pre druheho piliera ze ci ich ciastocny invalidny dochodca su vyluceny z druheho piliera alebo tyka pre tych ktory su cely invalidnych dochodca ktory nemozu byt v druhom pilieri? Alebo tyka pre tych ktorych su nezamestnany, nepracujuci cely invalidnych dochodca alebo ciastocny invalidny nemozu byt na druhom pilieri?

Ktory je pracujuci ciastocny invalidny dochodca ci bude dalej prispievat stat do druheho piliera alebo aj tiez je to vylucene??? A to komu je to vylucene pre ciastocne alebo plny invalidnych dochodca....???

Dakujem to vopred.... frasee

petrulla
21. máj 2008

Baby, potrebovala by som poradit ako je to s prispevkami od statu do II. piliera ked som na MD.
V SP zaregistrovana som, ale na ucet v DSSke mi zatial neprisli ziadne peniaze.
Ked som volala na socialku u nas - v Pezinku, tam pracovnicky nemali ani tusenie ako je to s II pilierom 😒
A ked som volala do BA - tam mi pani povedala (no nie moc presvedcivo), ze odvadzat do DSS budu za mna az ked nastupim na RD. Ze vraj materske nie je prijem, ale len nemocenska davka. A ze potrebuje odo mna povrdenie od kedy mam priznane rodicovske ...

Neviete mi niektora poradit ako to vlastne je?? Neviem preco mam pocit, ze keby som sa o to nezaujimala a cele dni netelefonovala po socialkach, tak by za mna stat ziadne peniaze neodvadzal ... ☹
A na co som sa potom mala do registra nahlasovat do 15 dni od porodu ???

gapa
21. máj 2008

petrulla, predpokladám, ak si porodila až v r.2008, že pri odovzdaní prihlášky na SP si "zároven!" odovzdala aj tlačivo oznámenie o ... tom druhom pilieri, čo je podmienkou na odvody do II.piliera.

Nebudem ti tvrdiť, že sa v tom vyznám, no pozerala som do mojich výpisov z II.piliera. Prihlásila som sa don počas MD v r. 2005 a ešte počas MD som dostávala príspevky od SP na tento účet. Neviem, či bola v tomto od r.2008 nejaká zmena, no skôr by som povedala, že nie. No a to s tým potvrdením o rod.príspevku, to som zatial ozaj nepočula (ani na porade.sk nič také nečítala), oni najlepšie vedia, kedy končí materská- poberanie materského.
Odporúčam ti reklamovať to písomne-doporučene. Čo je len ústne povedané, to nikto nedokáže a predpokladám, že reklamácií tam majú vela. Prinajhoršom ti snád odpovedia, že došlo k nejakej zmene a nemáš na to nárok.
Tiež som mala nejaké nezrovnalosti v tom. Reklamovala som to cca v 3/06 a dali to do poriadku až v 9/06.
Skúsim to prezistiť aj na porade (aj ked nie hned) 😉

petrulla
22. máj 2008

Gapa, dik za info .....
Porodila som v 2007 ale do registra som sa prihlasila az vo february 2008 (neznalost zakona neospravedlnuje .. ☹ ).

Do SP vypisujem emaly. Nakoniec som natrafila na jednu ochotnu pani, ale ta nema na starosti prispevky do II piliera. No skusim tam poslat to tlacivo, ze od kedy poberam rodicovske a uvidim ci sa nieco zmeni.
Ale myslim si, ze by som mala - tak ako ty aj ja dostavat od SP prispevky na moj ucet v DSSke od datumu kedy som bola registrovana ....
A ked nie tak to zacnem riesit tou reklamaciou ....

adrioska
22. máj 2008

Petrulla, ta pani na socialke Ti naozaj povedala blbost, lebo prispevky by Ti mali posielat odvtedy, ako si sa bola prihlasit na socialke ako osoba starajuca sa o dietatko(takze nie len od poberania rodicovskeho). Lenze viem, ze ked je clovek zamestnany a ma 2. pilier, tak tie peniaze posielaju pravidelne kazdy mesiac, ale za osoby, za ktore plati stat dochodkove poistenie(ako napr. za Teba momentalne), tak je tam stat oneskoreny a tie prispevky tam posiela asi kazdy polrok. Takze oni Ti tam nabehnu, ale priblizne asi po polroku, takze si to potom skontroluj, ak mas moznost cez net, ak nie tak cez socialku, ci Ti tam uz nabehli.

petrulla
23. máj 2008

Adrioska - dik za info.
Ja som si tiez myslela, ze peniaze sa oneskorili, ale ta pani mi do telefonu povedala tuto verziu ...
Ale uz som ju skontaktovala pisomne a teraz cakam ciham aka bude odpoved ....
Dam vediet 😉 aku odpoved dostanem.

dadulik
4. feb 2009

ahojte, tak ja mam podobny prolem ako petrulla, od maja 2007 som bola na materskej, momentalne poberam rodicovsky. Na ucet v DSS mi od maja nedosla ani koruna !!! hoci manzel bol osobne zaniest vyplnene tlaciva a kopiu rodneho listu do soc. poistovne !!! Takze od maja 2007 nie som dochodkovo poistnena, dosla som na to az teraz v januari, ked mi poslala DSS vypis, minuly rok mi ho nejakym zazrakom zabudli poslat, takze som na to prisla neskoro 😠 Co teraz robit, reklamovat?? Je sanca, ze mi to spatne doplatia ? Ako to je s pocitanim rokov do dochodku, ked sa taketo nieco stalo??? Zarata sa mi vobec doba materskej a rodicovskej ? 😲