Hľadám daňového poradcu - potrebujem poradiť

dupinka
3. jún 2009

Hľadám daňového poradcu, potrebujem poradiť, či a ako zdaniť resp. dodaniť sumu zo životného poistenia, kt. som uplatnila ako odpočitateľnú položku, a teraz to poistenie ruším.

jaduska
4. jún 2009

podľa mňa - podať dodatočné daňové priznanie za daný rok, kde už tú sumu nedáš do odpočitateľných položiek, v daňovom ti výjde rozdiel oproti riadne podanému daňovému priznaniu - nedoplatok, ten poslať na daňový úrad...

asi by bolo dobré k tomu napísať sprievodný list, lebo ak ma pamäť neklame, tak nedoplatok, ktorý takto vznikne sa nepenalizuje....

dupinka
autor
4. jún 2009

Jadus, ale to bolo v roku 2005, potom som si to uz nedavala do odpocit. poloziek, a teraz to chcem zrusit.
Tak neviem, ci podat opravne dan. priznanie za ten dany rok, alebo ako.... Lebo nasej mzdarke to musim vysvetlit po lopate.

gapa
4. jún 2009

dupinka,
sa mi zdá, že sa to dá vyrovnať v DP do 5rokov od ukončenia ziv. poistenia. No to píšem len z hlavy, chcelo by to pozriet do zákona, lebo som to ešte nerobila. Tak ak krpec dovolí, pozriem a napíšem ti odkaz na zákon 🙂

gapa
4. jún 2009

tak nie do 5rokov ale do 3rokov. Pozri zákon o dani z príjmov § 11 ods.12+13

dupinka
autor
5. jún 2009

Gapa, takze mi staci navysit zaklad dane o tu sumu, kt. som si v tom danom roku (bolo to len jeden rok) dala ako odpocitatelnu polozku??

gapa
6. jún 2009

myslím, že áno a podla toho stačí, ak to urobíš napr. v DP za r.2009 t.j. až v r.2010.