Koľko sa platí dobrovoľné nemocenské poistenie?

katinka1987
28. okt 2013

Baby, prosim Vas, nebola som zamestnana a chceli by sme sa pokusat o babatko - chcela by som sa dobrovolne nemocensky poistit, ale neviem najst, kolko sa mesacne plati?
Nasla som nieco taketo: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi..., ale nerozumiem tomu...
To treba vsetky tieto sumy zratat a tolko platit, t.j. min. 130,27 eura???:
4,4 % na nemocenské poistenie (min. 17,29 eur, max. 172,92 eur)
18 % na starobné dôchodkové poistenie (min. 70,74 eur, max. 707,40 eur)
6 % na invalidné dôchodkové poistenie (min. 23,58 eur, max. 235,80 eur)
4,75 % do rezervného fondu solidarity (min. 18,66 eur, max. 186,67 eur)
Ďakujem pekne 🙂

zalka
25. jan 2018

@nivea777 lebo tak je postavený zákon, niekedy stačilo aj zo zamestnania pár dní zaplatiť ... a bolo všetko maximálne.

bambulka_
26. jan 2018

@zalka moja situacia je takato: do 28.5.2017 som bola na rp, 29.5.2017 som bola 1 den v praci a ukoncila som prac.pomer dohodou, vysla mi max.podpora na pol roka. Do teraz som nezamestnana,ale planujeme 2. babo....ake mam moznosti,ak chcem dostavat matersku? Pomohlo by mi dnp? A ak by som nahodou otehotnela, zamestnaka sa hoc na 1 den,uz by som bola v ochrannej lehote, bol by moj vz pocitany iba z toho 1 dna,co som bola minuly rok zamestnana? Dakujem za tvoj cas pri mojich uvahach 🙂

zalka
27. jan 2018

@bambulka_ takto to nefunguje, ak chceš 2 bábo tak v podstate od 29.5.2017 si bez poistenia, a bez poistenia môžeš byť 15 mesiacov na to aby si využila staré poistenie ...
takže ak otehotnieš v máji napr. , a nájdeš si zamestnanie tak to zamestnanie musí trvať aspon do pôrodu aby si mala nárok na materskú,
ak odpracuješ 1 den a pôjdeš na PN tak PN aj MD dostaneš minimálne .. lebo v roku 2017 si nemala odpracovaných 90 dní, a určite ti PN ani MD nebudú rátať z toho jedného dňa z ktorého si mala max. podporu ..
takže treba sa zamestnať a odpracovať minimálne 90 dní bez PN a OCR aby bol nárok na MD vyšší ako minimálny

bambulka_
27. jan 2018

@zalka dakujem a v mojom pripade by malo vyznam dnp ci ani nie?

zalka
27. jan 2018

@bambulka_ ak ho budeš platíť 26týždnov do nástupu na MD tak áno, nemôžeš v tvojom prípade využiť prihlásenie na DNP na PN .. aby netrebalo platiť odvody,
v tvojom prípade by si aj cez prípadnú PN platiť odvody musela a PN by si nedostala

bambulka_
27. jan 2018

@zalka dakujem za rychlu odpoved 😉

elizita
27. jan 2018

@zalka ahoj, v 2014 si mi tu velmi dobre poradila, ked boli tie zmeny v dnp. Rd mi teraz konci v aprili. V robote koncim dohodou s odstupnym. Pocas rd som mala aj dohodu nejaky cas. Chceme 2.babo. Teraz robim na zivnost, bez odvodov este, ale sefovi je jedno, mozem od aprila alebo aj od zajtra aj na dohodu. Co spravit pre lepsiu matersku? Pripadne ak by som platila dnp a zahrniem aj v tom poistenie v nezamestnanosti, mohla by som po md ist z toho na nezamestnanecke (kym bude muz na md). Vobec neviem ako sa chape ci mi bezalo pocas rd nejake poistenie alebo len pocas tej dohody... viem, ze na nezamestnanecke budem mat narok aj od aprila, ale bude biedne.

zalka
27. jan 2018

@elizita takže teraz na podporu ísť nechceš , pracuješ na živnosť odvody neplatíš, na dohodu si pracovala od kedy do kedy? a z dohody boli strhnuté odvody na nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti? a kedy ti končí RD?

elizita
27. jan 2018

@zalka na nezamestnanecke by som sla, keby bolo treba, ale ak by som mohla mat vyssie vdaka dnp bolo by to lepsie.. na dohodu som robila od 4.4.2016 az 31.3.2017 a potom 2.4.2017 az cca 31.7.2017.. od 2.8 zivnost.. mala sa narodila 13.4.2015.. a z dohod islo nemocenske a nezamestnane ke. a tym, ze som robila na dohodu pocas rd, teraz nebudem mat narok na vysoku podporu aj ked dostanem odstup ne, bude sa mi ratat z platu pred nastupom na rd..

zalka
28. jan 2018

@elizita no ak skončíš PP pred skončením RD ... a ukončíš živnosť tak áno podpora bude rátaná z platu pred MD ...
V podstate, ty ak by si otehotnela do konca leta, a prihlásila sa na DNP z maxima tak by si po pár dnoch mohla ísť na PN a z Pn na MD .. PN by bola minimálna MD pri splnení podmienky 26t maximálna ... na DNP sa treba prihlásiť 6-8t tehu ...
a dobrovolné poistenie môžeš mať len za predpokladu ak nie si povinný platca odvodov do SP .. tj. tvoj príjem ako szčo v roku 2017 neprekročil príjem 5472 e

elizita
28. jan 2018

@zalka 5472 som neprekrocila, to urcite nie 🙂 ale nemusim ist na Pn, ze.. to len keby sa mi nechcelo platit, resp by som naozaj musela.. a po skonceni MD mozem ist na nezamestnanecke, kde by sa ratalo aj dnp? Teda, aby som vedela, ci sa mam prihlasit aj na poistenie v nezamestnanosti.. ze by som si ponechala zivnost do md kedze nebudem mat povinne a isla na podporu az po md...

zalka
28. jan 2018

@elizita nie nemusíš ísť na PN ... áno ak budeš poistená aj na nezamestnanosť tak skludom ... rátaj ale s tým že podpora sa ráta 2 roky do zadu .. z tých VZ

elizita
28. jan 2018

@zalka a ako mam skoncit pp? Ked sa mala narodila 13.4.2015, posledny den v praci ma byt co? Mam cerpat aj nejaky den dovolenky? Mam ist potom na dohodu alebo mam zostat na zivnosti kvoli plynutiu nemocenskehi poistenia? A teda az v tehu sa potom nahlasit na dnp, cize zrusit dohodu. Bojim sa aby som splnila tych 270 dni.

zalka
28. jan 2018

@elizita no ukonč v posledný den RD PP, pozastav živnosť, ak chceš ísť na UP ..
a ak do konca leta neotehotnieš, tak potom rieš dohodu aby si mala dni poistenia

elizita
28. jan 2018

@zalka posledny den RD je 13. alebo 12.4?

zalka
28. jan 2018

@elizita 13.4. .. tj. tretie narodeniny dieťaťa

elizita
28. jan 2018

@zalka super, a posledna otazka, mam aj cerpat dovolenku alebo si ju mam dat len preplatit?

zalka
28. jan 2018

@elizita len preplatiť... v takom prípade by ti mali rátať podporu z platu pred MD ..
ak si mala na dohodu vyšší ako plat ako pred MD tak potom čerpať a zvyšok preplatiť

kvietok8
29. jan 2018

@zalka DNP mi skončilo 13.2.2017, tehotná zatiaľ nie som.

zalka
29. jan 2018

@kvietok8 bez poistenia môžeš byť maximálne 15 mesiacov resp. 460 dní , ty si bez poistenia necelý rok zatial, takže ak by si otehotnela teraz a poistila sa DNP tak máš nárok na platenú PN aj potom na MD z DNP.

Ak ovšem prešvihneš tú lehotu čo píšem vyššie, a otehotnieš neskôr napríklad otehotnieš v 6/2018 tak už DNP nevyužiješ ani na PN ani na MD ...

jana858
29. jan 2018

Ahojte, vie mi niekto povedať akú sumu by som asi musela platiť pri DNP, ak by som chcela mať materskú cca 500 -600 €?

zalka
29. jan 2018

@jana858 33,15% z VZ 800e

jana858
30. jan 2018

@zalka wau, až toľko? Ďakujem za info. 🙂

zalka
30. jan 2018

@jana858 rado sa stalo .. a koľko ti vyšlo? len tak pre kontrolu

slavinocka16
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kvietok8
30. jan 2018

@zalka ďakujem pekne za info. Takže to musím stihnúť do 15.mesiacov. Ešte rozmýšľam nad jednou možnosťou - ak by som neotehotnela do toho času, malo by pre mňa zmysel nastúpiť do práce (i keď na polovičný úväzok) a odpracovať aspoň 3 mes bez PN, aby mi vôbec vyšla materská? Príp. sa radšej znovu prihlásiť na DNP?

zalka
30. jan 2018

@kvietok8 aj z PP musíš mať 270 dní poistenia ... ale priebežne sporadicky dohoda abo PP neublíži ak je tam poistenie

jana858
30. jan 2018

@zalka 265,20 €

zalka
30. jan 2018

@jana858 dobré počty

jana858
30. jan 2018

@zalka ☺☺učím Matematiku ☺☺