Koľko sa platí dobrovoľné nemocenské poistenie?

katinka1987
28. okt 2013

Baby, prosim Vas, nebola som zamestnana a chceli by sme sa pokusat o babatko - chcela by som sa dobrovolne nemocensky poistit, ale neviem najst, kolko sa mesacne plati?
Nasla som nieco taketo: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi..., ale nerozumiem tomu...
To treba vsetky tieto sumy zratat a tolko platit, t.j. min. 130,27 eura???:
4,4 % na nemocenské poistenie (min. 17,29 eur, max. 172,92 eur)
18 % na starobné dôchodkové poistenie (min. 70,74 eur, max. 707,40 eur)
6 % na invalidné dôchodkové poistenie (min. 23,58 eur, max. 235,80 eur)
4,75 % do rezervného fondu solidarity (min. 18,66 eur, max. 186,67 eur)
Ďakujem pekne 🙂

evittam
7. mar 2017

@erina11 Ano,samozrejme. Pokial nie si zamestnana.

erina11
7. mar 2017

@evittam mám živnosť a daň mi vyšla nula😌...nemám povinnosť platiť...no chcem...čiže budem platiť ako kedy z minimálnej mzdy?...čo je cca 150€...takto to je?....Dakujeeeem

evittam
7. mar 2017

@erina11 Ano, prihlasis sa na DNP. A aky si mala prijem? Tu nejde o to ci si mala dan 0,ale SP berie do uvahy tvoj prijem.😉

erina11
7. mar 2017

@evittam ročný hrubý 5078....čistý 1300...

evittam
7. mar 2017

@erina11 Tak ti nevzniká povinnosť platiť odvody do SP. Musela by si mať hrubý príjem viac než 5298Eur. Čiže sa prihlásiť dobrovolne.

erina11
7. mar 2017

@evittam dakujem...adobrovolne bude tých do 150€?

evittam
7. mar 2017

@erina11 Cca. Nieco menej je to.😉

erina11
8. mar 2017

@evittam dakujem👍

ivka_marek
20. apr 2017

Ahojte, prisla som opat po radu a na ujasnenie si. Takže. Som SZČO, platim si z minima. 90 dni pred nastupom na matersku sa zamestnam a pozastavim zivnost. Otázka teraz je v tomto roku - kolko musim dostávať v hrubom mesacne, aby som mala maximalnu matersku - a kolko je teraz maximalna materska?
Na stranke socialnej poistovne samozrejme nic take nie je, bojim sa ze si budem platit a nakoniec mi to neuznaju a zbytocne som vyhodila peniaze...

Ďakujem

evittam
20. apr 2017

@ivka_marek Tebe sa zamestnat na 90dni nepomoze. Su to dva rozne typy poistenia. Tych 90dni bez PN a OCR plati len pri zmene zamestnavatela.

evittam
20. apr 2017

@ivka_marek Ty aby si mala narok na MD z oboch poisteni by si musela mat z oboch splnenu podmienku 270dni NP.
Ale mozno poradi @zalka ci sa to este neda nejak zachranit.😉😊

ivka_marek
20. apr 2017

@evittam ved ja nechcem ist na OCR. mala som na mysli toto -ale je to z minuleho roku

https://aktualne.atlas.sk/ekonomika/financie/kr...

ivka_marek
20. apr 2017

@evittam neda sa byt na SZČO a zamestnana naraz, zamestnavatelia to väčšinou nepovoluju

majusqa77
20. apr 2017

@ivka_marek a preco by sa nedalo?

evittam
20. apr 2017

@ivka_marek A kde ja pisem,ze chces ist na OCR. A ani neriesim subeh SZCO a zamestnania. Si poriadne precitaj co pisem.
Ty chces pouzit "model" 90dni,ktory v tvojom pripade nie je mozny. Ako som uz napisala - ty si SZCO,platis odvody ako SZCO mas narok na MD ako SZCO ak splnis podmienku 270dni NP za posledne dva roky pred porodom. Ak by si spravila co pises a chcela mat narok na MD aj zo zamestnania tak aj tam musis splnit podmienku 270dni NP-su to dve rozne poistenia.
To co pises je mozne len v pripade,ze napr.pracujes na nizku mzdu, nechces z nej MD a chces vyssiu MD tak musis skoncit povodny PP a zamestnat sa na 90dni bez PN a OCR u noveho zamestnavatela na vyssiu mzdu-vtedy sa bude pocitat MD z tohto VZ.
Dufam,ze je to dost zrozumitelne.

evittam
20. apr 2017

@ivka_marek A presne-mozes byt zamestnana aj SZCO.

evittam
20. apr 2017

@ivka_marek Ved aj v tom clanku to mas jasne napisane-zmena zamestnania. 😉

ivka_marek
20. apr 2017

@evittam veď ja ho zmením. Szco si pozastavim. A zamestnam sa na 90 dni bez on a ocr.

evittam
20. apr 2017

@ivka_marek Žena ty nechápeš podstatu veci - ty nezmeníš zamestnanie - ty zmeníš "status poistenca"....Si SZČO platíš odvody ako SZČO - máš splnenú podmienku 270 dní NP z tohto poistenia a máš z neho nárok na MD. Pozastavíš, zrušíš živnosť, Zamestnáš sa - status zamestnanec - tiež musíš splniť podmienku 270 dní NP z tohto poistenia. Chápeš?! Či ešte stále nie. Ja chápem teba - ty pracuješ v nejakej firme, faktúruješ svoju prácu ako SZČO a vlastne budeš naďalej robiť to isté ale ako zamestnanec. Lenže pre SP sú to dva rôzne poistné vzťahy. Takže platí naďalej čo som napísala. Ty nezmeniš zamestnanie. Lebo ty nie si zamestnanec.

ivka_marek
20. apr 2017

@evittam tak o čom to ten Mihal píše.. Ja som to tiez tak chapala ako pised ty kým som si neprecitala ten článok od neho..

evittam
20. apr 2017

@ivka_marek No veď to tam jasne píše - zmena zamestnania. Ja naozaj neviem čo na tom nechápeš. Prepáč. Možno sa tu nájde niekto kto ti to vysvetlí lepšie. Ja už neviem ako by som ti to vysvetlila lepšie.
Teba možno pomýlila tá konateľka v s.r.o. - lenže to nie je SZČO - ona dostáva odmeny v štýle zamestnanca.....

ivka_marek
20. apr 2017

@evittam no neviem. Nechal si to uležať v hlave. Dakujem za vysvetlenie

zalka
20. apr 2017

@evittam ale si riadne zmiatla @ivka_marek - ivka neboj sa dobre si napísala,
ale zamestnaj sa na 90 dní bez PN a OCR skôr nie len tých 90 dní pred nástupom na MD ... ( čo ak porodíš skôr, alebo skončíš v nemocnici pred odpracovaním 90 dní a nestihneš tých 90 dní, stať sa môže všeličo... )
ak ukončíš živnosť, pred nástupom na MD ... a o MD požiadaš len zo zamestnania kde budeš mať tých 90 dní minimálne tak dostaneš MD zo zamestnania. Max. výška z ktorej sa tento rok ráta MD je 1766e a výška MD je 75% z 1766e tj. bajočkom 1320 eur mesačne.

evittam ona ak zruší živnosť a zamestná sa tak to je zmena zamestnania, a zamestnanie a szčo môže byť v súbehu, musí len stihnúť 90 dní zamestnania minimálne a samozrejme zrušiť alebo pozastaviť živnosť ešte pred nástupom na MD, vtedy sa dni poistenia zo živnosti prirátajú k dnom poistenia zo zamestnania a vznikne nárok na MD zo zamestnania.

evittam
20. apr 2017

@zalka Aha, tak to som fakt netušila . Som myslela, že sa to tak nedá. Tak super, potom.
@ivka_marek Prepáč, ospravedlňujem sa za mylnú informáciu. Fakt som to nevedela. No, učím sa aj ja.😉

ivka_marek
20. apr 2017

@zalka Ahoj. Dakujem. Môžem sa poistit aj skôr, napr. 100 dni pred nastupom na matersku ze? Lebo tiez sa bojím ze skôr náhodou pôjdem na materskú a čo potom..
Takže živnosť staci ze si len pozastavim. Dam si na 100 dni zase napríklad a potom sa.mi obnovi. Nechcem prísť o možnosť že počas MD sa neplatia odvody 😁
Tých 1766€ je hrubá mzda? Keď si dam menej tak budem mať proste menšiu MD..neviem co v srocke nahrabeme na super hrubu mzdu tri mesiace aby som mala to maximum.

ivka_marek
20. apr 2017

@evittam Ahoj. V pohode 😁 viem ze tak ako si to vysvetlovala to bolo voľakedy keď som si ešte v roku 2011 doplacala dobrovolne na MD na maximum. Vtedy som aj ako dobrovoľný platca musela splniť táto podmienka.

zalka
20. apr 2017

@ivka_marek áno je to tak .. 1766e je hrubá mzda ... ak máš menšiu hrubú mzdu máš menšiu MD ... a živnosť sa dá pozastaviť na 6 mesiacov tuším najkrašie
zrušiť a znovu otvoriť sa dá aj za kratší čas ..

majusqa77
20. apr 2017

@ivka_marek len pozor, neplatia odvody... ..zdravotne poistovne maju rocne zuctovanie, takze zdravotku si z prijmu zaplatis (tak isto, ako aj dan)

ivka_marek
21. apr 2017

@majusqa77 ano ano to viem. Ale aspoň ta socialka 😃

lenocka.35
25. máj 2017

Ahojte. Chcem Vás poprosiť o radu. Bola som zamestnaná do 22.2.2015. Potom som bola na úrade a od 2.11.2015 som sa opäť zamestnala, zistila som že som tehotná a na MD som nastúpila 20.5.2016. Nakoľko som mala pracovný pomer na dobú určitú, počas materskej mi skončil ku dňu 1.11.2016. Teraz som zistila, že som opäť tehotná. Stačí sa mi prihlásiť na DNP pár dní pred nástupom na materskú, aby som dostávala materskú z minima? Alebo by som mala mať DNP dlhšie? Predbežný termín nástupu na materskú by som mala mať cca 15.11.2017. Stačilo by sa mi prihlásiť na DNP 1.11.2017? Ďakujem za rady