Koľko sa platí dobrovoľné nemocenské poistenie?

katinka1987
28. okt 2013

Baby, prosim Vas, nebola som zamestnana a chceli by sme sa pokusat o babatko - chcela by som sa dobrovolne nemocensky poistit, ale neviem najst, kolko sa mesacne plati?
Nasla som nieco taketo: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi..., ale nerozumiem tomu...
To treba vsetky tieto sumy zratat a tolko platit, t.j. min. 130,27 eura???:
4,4 % na nemocenské poistenie (min. 17,29 eur, max. 172,92 eur)
18 % na starobné dôchodkové poistenie (min. 70,74 eur, max. 707,40 eur)
6 % na invalidné dôchodkové poistenie (min. 23,58 eur, max. 235,80 eur)
4,75 % do rezervného fondu solidarity (min. 18,66 eur, max. 186,67 eur)
Ďakujem pekne 🙂

slavuska1988
14. jún 2017

Ja som to pochopila ale to ma metie ze mi oni tvrdia ine tak som zvedava ako to dopadne

majusqa77
14. jún 2017

@slavuska1988 kto su to oni????????????????????????

zalka
14. jún 2017

@slavuska1988 vieš čo napíš tu http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s a opýtaj sa či máš nárok na MD ak máš termín pôrodu v auguste. A príde ti temer okamžite pravdivá odpoved z centrály SP.
Ak veríš neviem komu .. kto sú tí oni ... a neveríš kope báb čo ti tu vypisujeme jak ebnuté.

slavuska1988
14. jún 2017

Na socialnej mi povedala ze ona mi nemoze povedat ci sa mam zamestnat tak mi to pripadalo ze ano a jedna ekonomka zase zistovala a mi povedala ze budem mat narok lebo splnam podmienku a ze sa mi bide vyratavat z prijmu za rok 2016

slavuska1988
14. jún 2017

Ale ja vam verim len mi ten system uz pripada ze je padnuty na hlavu

majusqa77
14. jún 2017

@slavuska1988 som zvedava, ako pekne sa ekonomke podakujes, ked ti matersku nepriznaju.. ..nechapem, naco sa tu potom pytas, ked si aj tak nedas povedat

zalka
14. jún 2017

@majusqa77 no nemá asi zmysel viac písať, tá baba si hudie svoje , niečo sa človek opýta a ani neodpovie, a potom príde vyplakávať na forum, že oni ju oklamali, a nemá nárok na MD a má len rodičovský ...

majusqa77
14. jún 2017

@slavuska1988 system nieje padnuty na hlavu. su len 2 podmienky na priznanie materskej a zalka ti to pekne napisala. to, ze nechapes je uz tvoja chyba

slavuska1988
14. jún 2017

Ved ja som len napisala co mi povedali ja nevyplakavam

slavuska1988
14. jún 2017

zenicky prepacte ze vas zase otravujem len by som chcela vediet ze ked mam posledny mesiac podporu a 30.6.2017 mam byt vypisana na matersku a zamestnavatel mi urobi zmluvu od 29.6.2017 tak mi bude vyplatena podpora do 28.6.2017???
a este jedna vec viem ze som sa to uz pytala ale ten zamestnavatel sa ma pytal ze na aku sumu mi to ma spravit tak som mu povedala ze aj na najmenej lebo potrebujem aby sa mi otvorilo nemocenske poistenie s pred dvoch rokou takto to ma byt?

slavuska1988
14. jún 2017

no takze nakoniec sa to vsetko potvrdilo a od 26.6.2017 som zamestnana a 30.6.2017 nastupujem na matersku a dali mi zmluvu do konca roka ...dakujem vam za vsetko ze ste mi tak poradili

ssuekk
20. jún 2017

Baby chcem sa spytat, ak sa prihlasim na dobrovolne nemocenske poistenie a pocas neho budem pn,tak mam odpustenie pmatenia tohto poistenia? Dakujem

evittam
20. jún 2017

@ssuekk Nie odpustené. Počas doby PN sa odvody neplatia. A nemôžeš sa prihlásiť len na dobrovoľné NP, musíš už platiť celý balík sociálneho poistenia.

lusittagi
20. jún 2017

Ahojte, chcela by som sa opýtať, som študentkou VŠ, tehotná zatiaľ nie som, ale chcem sa prihlásiť na DNP. Od marca 2015 pracujem na dohodu o brigádnickej práci študenta. V akej výške by bolo dobre platiť odvody? Z minima nechcem platiť. Ovplyvní mi dohoda nejako tento výpočet (odvody študenta = sociálne poistenie 7%) ? Ďakujem 🙂

evittam
20. jún 2017

@lusittagi Nemozes sa prihlásiť na DNP. Subeh zamestnanie a DNP uz nie je možný. A minimalne odvody su cca 145Eur/mesiac.😉

lusittagi
20. jún 2017

@evittam ja viem, lenže ja som zamestnaná ako študent a teda platím odvody 7% len na dôchodkové a starobné (nie som si istá) a nie na nemocenské poistenie. Preto sa pýtam, ale ďakujem za odpoveď 🙂

zalka
20. jún 2017

@lusittagi môj názor je taký, že tým, že nemáš povinné nemocenské poistenie vyplývajúce ti z dohody o brigádnickej práci študenta tak sa môžeš prihlásiť na DNP balík, tj. dôchodkové, nemocenské a aj poistenie v nezamestnanosti, ale poviem ti pravdu to je veľmi drahé. Radšej by som si našla dalšiu dohodu napr. o pracovnej činnosti, kde by si platila normálne odvody ... a ak by si otehotnela tak túto by si ukončila apotom sa prihlásila na DNP ... nateraz by som na tvojom mieste zbierala len dni poistenia ..
a na DNP sa vieš potom prihlásiť v 6-8t tehu najneskôr ak chceš mať vyššiu MD ako je minimum,

lusittagi
20. jún 2017

@zalka ďakujem za odpoveď, toto som potrebovala počuť, skúsim niečo ešte pozrieť, ďakujem 🙂

zalka
20. jún 2017

@lusittagi odvody do SP na DNP sú 35,15% z VZ .. čiže preto ako aj ti napísala @evittam je to dosť drahé, kedže treba 270 dní poistenia, takže lepšie je dni naháňať ináč... cez dohody s pravidelným príjmom .. DoPČ, alebo DoVP

ssuekk
20. jún 2017

@evittam hej to viem ze cely balik

trala33
14. júl 2017

Ahojte, chcem sa opytat, moj pripad je podobny ako @slavuska1988, len som sa v tom nejak stratila, tak ci mi viete poradit 🙂
Pracovala som v Rakusku niekolko rokov na zmluvu do 31.12.2016. Od januara som brala podporu na Slovensku. Na zaciatku augusta nastupujem na matersku a som este v ochrannej lehote 8 mesiacov. Rakusania mi matersku neuznali, na Slovensku by som mala dostavat minimalnu matersku. Ako som citala vase rady, tak ak sa stihnem este predtym nez nastupim na matersku zamestnat (co uz kazdopadne bude menej nez 90 dni), tak sa mi bude materska pocitat z minuleho roka, a teda z prijmu v Rakusku? A je jedno na aky uvazok sa zamestnam (ciastocny, plny, na dobu urcitu, neurcitu? ), len treba mat v case nastupu na matersku pracovny uvazok? Vypis na matersku mam uz vypisany, da sa to riesit este aj teraz? Buducu stredu mam ist na urad prace, mam tam davat ten vypis, ci este nie a zhanat kto ma na par dni zamestna? Dakujem velmi pekne za rady a pomoc ;)

evittam
15. júl 2017

@trala33 Z prijmu v Rakusku si odvádzala NP na SVK? UPSVaR s tvojou MD nema nic spolocne. Žiadosť o MD sa odovzdava na SP.

mijo53
15. júl 2017

@zalka Zalka, neviem ako tebe môže niekto neveriť, ďakujem ti za radu a pomoc, ktorú si mi dala už skôr a ešte ťa poprosím o radu, ale musím sa pripraviť, aby som sama rozumela tomu čo to vlastne od teba budem chcieť, už vopred ákujem

trala33
15. júl 2017

@evittam Ano viem, ze sa ziadost odovzdava na SP. Ale pani na UPSVaR mi posledny raz povedala, ze ak budem mat na dalsi termin uz vypis na matersku, tak nech ho prinesiem aj jej, ak nie, tak potom ho doposlem. A potom aj rodny list, ked sa male narodi..A odvadzala som vsetko v Rakusku, ale aj davky mi boli pocitane na zaklade rakuskeho platu, tak neviem, ci aj na matersku sa nevztahuju nejake medzinarodne dohovory a nebolo by to v takomto pripade tiez pocitane z minulorocneho platu..

evittam
15. júl 2017

@trala33 Toto aj mna napadlo, ale az po odoslani môjho príspevku 😉. Ono ak nieco také plati aj pre MD tak ak máš nárok a nastupujes na MD tento rok tak tvoj VZ pre MD bude prijem za r.2016. Kto ti povedal,ze ti vychádza minimalna MD?
A čo sa tyka toho UPSVaR tam treba zaniest len kopiu pokial si stále vedena ako nezamestnana.
Co ty na to @zalka? 😉

trala33
15. júl 2017

@evittam Este na zaciatku tehotenstva som sa informovala na SP, teda infolinke. Tam mi povedali, ze nech si prezistim, ci mi Rakusania daju este odtial, kedze som otehotnela este v case, ked som mala riadne zmluvu. Ti nedaju..A potom mi povedala, ze ak nie, tak na Slovensku bud si budem platit tych 26 tyzdnov to dobrovolne poistne alebo ak nastupim do 8 mesiacoch na matersku, tak spadam do ochrannej lehoty 8 mesiacoch a bude mi priznana materska, ale z minima na Slovensku alebo ak nie, tak od porodu dostanem rodicovsku. A uplnou nahodou som nadabila na tuto diskusiu a ako ste radili slavuska1988, tak ci nahodou nemam aj ja takuto moznost, ci neviete, lebo teda to mi na SP nikto nepovedal..

hella209
22. júl 2017

Baby prečítala som celú diskusiu, no i tak si neviem rady.
K 1.3 som ukončila prac.pomer a bola som PN keďže som neskôr zistila,že som tehu. Materska mi vyšla v ochrannej lehote s veľkou biedou. Momentálne som na rodičaku
Moja otázka je, že ak by som si chcela budúci rok tzn od 1/2018 platiť dobrovoľne nemocenské a na jeseň riešiť tehu, má to nejaký význam pri našom sociálnom systéme.
Chcela by som to využiť najskôr ako PN, keďže aj prvé tehu bolo rizikove a neskôr materská. Mozem ostať na rodičaku a aj si platiť nemocenské?

hella209
22. júl 2017

Nehodilo mi dátumu, prac. Pomer skončili vo februári 2016

slavuska1988
31. júl 2017

Tymto VAm chcem velmi pekne podakovat za rady,vidno ze sa vyznate.Matersku mi schvalili na 23,19 na den.Esteze som Vas pocuvla :-*

basula30
24. okt 2017

Maminy prosím radu..
Mam jedno 4r. Dieta..po materskej som uz rok zamestnana ale iba na skrateny uvazok co da tak 240€ mesacne..
Keby som chcela druhe dietatko a matersku v tej najvyssej sume ako by som mala postupovat..pred prvym porodom som bola dobrovolne poistena..teraz nie som..ďakujem za pomoc