Kto platí ZP, keď som na materskej?

nikollette
20. mar 2009

Baby , please poradte.. kto platí za mna zdravotné poistenie?? ked som bola predtym nezamestnaná????? Bola som akurat evidovana na úrade práce??? Oni tam zamna platil, a predtym som si paltila aj samai.. ale ked sa narodil maly, vyradili ma z evidencie uradu, tak teraz neviem.. mam si to sama plaiti, ci stat platí, ci UPSVa R??? ja neviem 😕 😅

gapa
20. mar 2009

Ak nepoberáš materské, ale od mesiaca narodenia poberáš rodičovský príspevok, tak si zdravotne poistená štátom z titulu poberania rodič.príspevku. Treba si vypýtať z UPSVaR takéto potvrdenie a s ním zájsť na zdravotnú poisťovnu.

Alebo si pre istotu zavolaj na svoju ZP (každá ZP má svoje postupy, môže chcieť niečo iné, napr. rodný list dieťaťa, možno stačí jeho zdr.kartička, ak je v tej istej ZP) a povedz im, že si bola do xx.xx.xx evidovaná na UP a dieťa sa narodilo xx.xx.xx a že poberáš RP. čo treba aby si zo sebou priniesla, aby si mala ZP v poriadku.

anib
21. mar 2009

Ahojte, a ak ste napr. SZČO a ste na PN,tak odvody do zdravotnej nemusite platit a ked ste na MD,tak tiez nie. Ja som bola PN od 9/09 a teraz som isla na zdrav.poistovnu nahlasit, ze som na MD a ci si mam nadalej platit a pani mi povedala,ved vy ste si ani doteraz nemali - ci ocakavate nejake velke prijmy? Tak za rok 2008 mi budu vracat pri podani rocneho zuctovania a za tieto 2 mes mi poslu postou sek do 3mes. Len som musela ist na soc.poistovnu po nejake tlacivo o tom, odkedy dokedy som bola na pn.

sade88
27. aug 2013

Ahojte, tak ako je to s tou ZP? Určite sú tu ľudiam, ktorí máte s tým skúsenosti.
Konkrétne by ma zaujímala Všeobecná zdravotná poisťovňa.

ivankadd
5. jan 2014

Je dosť veľa výnimiek kedy netreba platiť povinné poistné. Ale ako bolo spomenuté vyššie, treba zájsť na UPSVaR a tam získať potvrdenie. Tak napríklad platiť nemusia osoby:
- Osoba, ktorá poberá rodičovský príspevok.
- Osoba, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov.
http://studentskefinancie.sk/uzitocne/povinne-z...

wera321
18. máj 2014

Ahojte,prosim Vas o radu-kedze mam choreho syna predlzili mi matersku este na 1rok,o syna sa mi postara moja mama, ale mam moznost ist zastupovat kamaratku do prace asi tak na ńecely rok-teraz ale neviem ci je to vobec moze a ako to je so zdravotkou-kto by mi ju vlastne platil-stat ci zamestnavatel??Dakujem