Mám po materskej nárok na podporu v nezamestnanosti?

evin1982
31. máj 2009

hrozi mi v praci vypoved. som slobodna mamicka.
od roku 2001 som bola stale nepretrzite riadne zamestnana. od 22.maja 2006 do 31.januara 2008 som bola na materskej a rodicovskej dovolenke.
teraz ma mat dcerka 3 roky, konci sa mi ochranna doba samozivitelky a predpokladam, ze sef to hned vyuzije a da mi vypoved. co je vsak najhorsie, za posledne 4 roky nemam odpracovane 3 roky...lebo tam bola rok a tristvrte MD!!!!! Je to naozaj pravda, ze budem musiet zit zo socialnych davok??? nemam narok a ziadnu podporu? kolko je socialna davka pre samostatne zijucu matku jedneho trojrocneho dietata??? mate niekto skusenost? kolko dostanem peniazkov?
prosim poraddte mi. som zufala. fakt neviem, z coho budem zit.

roasha
31. máj 2009

evin,ale pokial si bola zamestnana na dobu neurcitu,dostanes odstupne,a pol roka podporu/neviem kolko % z platu sa to vypocitava/
urcite su tu baby,ktore ti poradia.
a to,ze si bola na MD s tym nic nema,tie roky sa ti normalne pocitaju,ako odpracovane.

evin1982
autor
31. máj 2009

roasha, dik , dala si mi svetielko nadeje.

nemam vsak istotu, lebo niekde na nete som citala, ze pocas materskej som nebola poistena pre pripad nezamestnanosti. to znamena, ze pocas poslednych styroch rokov som nebola poistena aspon 1095 dni (neviem, ci si to cislo pamatam dobre). preto sa bojim. ach boze...

dost ma to stve, lebo som kolke roky poistena pre pripad nezamestnanosti bola...podporu som nikdy necerpala a teraz, ked ju potrebujem, tak mi ju stat mozno ani neprizna. je to fakt na plac. Tomanova by sa mohla spamatat a mysliet aj na zeny, ktore pracovali, pracuju, aj deti rodia a stale su na tom najhorsie.

roasha
31. máj 2009

napis ip"gapa" ti urcite bude vediet poradit 😉 🙂

lienocka235
31. máj 2009

evin v obdobi poslednych styroch rokov musia byt tri roky odpracovane...

Dňom 1. januára 2004 nadobudol účinnosť zákon o sociálnom poistení, ktorý neobsahuje inštitút tzv. náhradných dôb, a preto dobu starostlivosti o dieťa do piatich rokov veku od 1. januára 2004 nie je možné zohľadniť na účely vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti.

ciže narok na davku v nezamestnanosti ti s najvacsou pravdepodonstou nevznika , samozrejme ak dostanes vypoved z dovodu rusenia pracovneho miesta prip. ine mas narok na odstupne...

co sa tyk asocialnych davok.. teda davok v hmotnej nudzi.. tak zavisi od tvojho veku ci mas viac aelbo menej ako 25 a s kym zijes v spolocnej domacnosti...
zivotne minimum je na teba plus dieta 260,58 Eur
max davka na aku by si mala narok je cca 110 EUR plus priplatky ako je na byvanie a pod.. ale to tazko povedat.. velmi zavisi od mnohych veci.. uplatnujes si vyzivne a pod...

to ze je to cele nespravodlive s tym plne suhlasim..

evin1982
autor
31. máj 2009

lienocka, a z toho, co mi vyjde ako socialka sa mi este odrata vyzivne??? no tak to ma fakt porazi... ☹ ☹ ☹

nemate niekto na Tomanaovu mail 😉 ?

lienocka235
31. máj 2009

vyzivne sa ti rata do zivotneho minima... skus zajst na UPSVaR na socialny odbor.. tam ti daju uplne presne info.. oni pridu aj k tebe na nastevu.. atd..

mail na tomanovu nemam... 😀 ale skus vygooglit na min. prace rodiny..

gapa
31. máj 2009

evin,
čo sa týka dávok v hmotnej núdzi, tak to ti neviem poradiť, sa v tom absolútne nevyznám,

no bohužial, nárok na podporu v nezamestnanosti podla mna nebudeš mať. ☹ Lebo od nástupu na rodič.dovolenku si už nebola poistená v nezamestnanosti. T.j. ešte počas MD (prvých 28týžnov, u teba ak si osamelá, tak možno 37týždnov) poistenie v nezam. trvá, prerušuje sa až nárstupom na RD. No a bohužial asi si RD čerpala viac ako rok, takže nárok by vznikol až po odpracovaní (trvaní PvN) aspon 3-och rokov.

Veru neviem ti nič až tak poradiť. Jedine s nárokom na odstupné a výpovednou dobou, aj ked pre teba je to málo.
Ak by ti chcel dať výpoved, tak sa nedaj obalamútiť. Máš nárok na výpovednú dobu a aj na odstupné.
Ak máš odpracovaných aspon 5rokov u tohto zamestnávatela, (čerpanie RD sa neráta za odpracované, ale MD áno), tak máš nárok na 3mesačnú výpovednú lehotu, inak na 2mesačnú.
Ak trvá tvoj PP u tohto zamestnávatela aspon 5rokov, tak máš nárok na 3mesačné odstupné, inak 2mesačné.
Výpovedná lehota začne plynúť od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci prevzatia výpovede.

Ak by si bola "ku koncu" výpovednej lehoty PN, tak PP nekončí uplynutím výp. doby, ale až posledným dnom PN.
Po ukončení prac.pomeru si 42kalendárnych dní v tzv. ochrannej lehote. T.j. ak ti vznikne PN, očr v období do 42dní od ukončenia PP, tak máš nárok na nemocenské, ošetrovné, ktoré bude vyplácať soc.poistovna podla vymer. základov z zamestnaní.

Tak snád sa to nejako vyvynie v tvoj prospech. Vela šťastia. 😉

gapa
31. máj 2009

Takže nepodpisuj dohodu o ukončení prac.pomeru, ak ti ponúkne len bežné odstupné. Ak ostaneš pracovať aj počas výp. lehoty, tak máš nárok na mzdu + ti vzniká nárok na dovolenku + máš nárok na strav. lístky, takže ukončiť PP dohodou nie je pre teba výhodné.

Na výpoved, ak ti ju dá prevziať, len napíš "prevzala dátum a podpis", t.j. tam nedávaš žiadny súhlas, len preberáš výpoved.

Tiež máš nárok počas výpov. doby na nevyhnutne potrebný čas na hladanie práce a to na jeden polden v týždni (platené, ak si dostala výpoved). T.j. napr. ak si dohovoríš pohovor v inej firme. Asi však treba nejaké potvrdenie od tej firmy (t.j. preukázať to)

evin1982
autor
2. jún 2009

Gapa, hrozne moc ti dakujem, za odpovede. a iskricku nadeje na tu podporu v nezamestnanosti si mi dala.

bola som na rodicovskej dovolenke presne 1 rok bez dvoch dni.
Na matersku som odchadzala 22.maja 2006 a na rodicovsku dovolenku som presla 3.februara 2007.
A 1. februara 2008 som uz nastupila do zamestnania...

Takze by mi to mohlo vyjst, vsak?

Dakujem ti moc moc moc za info. Si zlata a ochotna, to sa ceni.

gapa
2. jún 2009

evin,
asi áno. No predpokladá, že si nemala žiadne neplatené volno alebo napr. očr-ky dlhšie ako 10dní. LEbo pri očr-ke, ak by trvala viac ako 10dní sa od 11dna tiež prerušuje poistnenie v soc.poistovi (tak isto ako pri rodič.dovolenke)

Tak nech to vyjde 😉

evin1982
autor
2. jún 2009

Gapa, a este jedna otazocka...a ako je to s PN-kou, pretoze prave ma napadlo, ze pocas tehotenstva som na zaciatku februara 2006 po amniocenteze zostala odporucanych 14 dni doma na PN...aj v tomto pripade sa prerusuje poistenie? asi ano, vsak? do kelu...vtedy som tu PNku potrebovala okrem ineho aj s psychickych dovodov, lebo mi naozaj nebolo dusevne najlepsie a teraz kvoli tomu mozno zase pridem o peniazky....

gapa
2. jún 2009

evin, 🙂
počas PN (očr do 10dní) si riadne poistená v nezamestnanosti, len počas tejto doby nemusí zamestnávatel odvádzať poistný. Takže aj doba PN sa ráta do dní PvN. Ale pri výpočte podpory sa toto obdobie vyníma, aby neznižovalo výšku podory.

evin1982
autor
2. jún 2009

aha, jej, si fakt zlata...nase mzdarky mi na toto vobec nevedeli odpovedat 😉

lienocka235
3. jún 2009

evin p resla som si tie datumy a bez obdobia materskej mas tam 841 dni.. ak som sa nepomylila.. a za MD mas 256 dni... co je spolu 1096 ratala som ti to ako keby si mala vypoved k 1.7. 2009
co je teda tesne na chlp.. osobne by som ti doporucila aby si sa pokusila ci uz PN ale OCR /10 dní/ predlzit termin vypovede.. ak sa da...

evin1982
autor
3. jún 2009

lienocka, ak sa bude dat, tak urcite sa budem snazit predlzovat. a aj tak stale dufam, ze sa mi podari nieco ine si najst...posielam zivotopisy vsade...rozhadzujem siete, snad sa nieco najde.

dakujem za vypocty. naozaj ste tu velmi zlate dievcata. s takou ustretovostou som sa este na ziadnom fore nestretla 🙂

gapa
3. jún 2009

evin,
ako píše lienkočka, bude to ozaj na chlp, tak až do ukončenia prac.pomeru nesmieš mať ani den bez PvN, napr. žiadne očr nad 10dní ...

som to tukla do excelu a mne vyšlo, že v období
22.5.06-2.2.07 MD bola 257dní
3.2.07-31.1.08 RD bola 363dní
od 1.2.08 pracuje
a tiež do 23.5.06 pracovala

takže ak napr. prac.pomer skončí 30.9.09, a do 7dní sa zaeviduje na UP, tak sa sleduje obdobie cca od 1.10.05 do 30.9.09.
Takže v tomto období by mala byť PvN v období:
1.5.05-2.2.07 = 490dní
1.2.08-30.9.09 = 608dní
spolu 1098dní
potrebné je minim. 3x365=1095dní (snád sú tie výpočty správne)

takže snád tam nemáš žiadne prerušenie PvN, je to na chlp.

No dve pripomienky:
1. Nesedí mi na tom to, že si mala byť na MD až 37týždnov(37x7dní) t.j. 259dní a nie 257, dva dni nejako chýbajú (možno si nastúpila na MD neskôr ako si mala?, alebo si uviedla zlé dátumy?)
2. je podstatné!!!!, či aj v zamestnaní vedeli, že máš nárok na 37týžndov MD. Myslím, že to nie je automatické, mzdráka sa asi nemá ako dozvedieť, že si osamelá (t.j. že si slobodná možno vie, no že žiješ sama nemusí vedieť). V soc. poistovni musíš tiež o to požiadať, no neviem, ako je to v zamestnaní. Takže podstatné je, kedy ti mzdárka prerušila poistenie v soc,poistovni, či až po 37týžnoch (t.j. od 3.2.07) a nie náhodou už po 28týžnoch, ako je obvyklé.

evin1982
autor
4. jún 2009

gapa, urcite vedeli, ze maju vyplatat 37 tyzdnov...mzdarka to vtedy so mnou docela dost prezivala 😔

v tych datumoch som sa sekla...na MD som odchadzala 20.5 - to bolo sobota, tak preto som akosi automaticky napisala najblizsi pondelok co som uz bola doma, cize 22.5.. preto ti to nesedelo.

pamatam si vtedy, ze zo socialnej mi prisiel papier, kde som musela potvrdit, ze zijem sama a som naozaj osamela, teda ze nezijem s nejakym druhom, kedze som slobodna. na zaklade toho mi vyplacali 37 tyzdnov. boze...aspon nejaka vyhoda.

ozaj, a teraz ma dcerka 13.juna tretie narodeniny. pride mi este v juli rodicovsky prispevok za jun? bude to len alikvotna ciastka?

gapa
4. jún 2009

evin,
rodič. príspevok za 6/09 ti príde ešte v 7/09 v plnej výške (nie alikvotnej). RP sa vypláca rovnaký, či splnaš podmienku 1den alebo 31dní.

Nie je podstatné, či si poberala materské 37týžnov ale či si čerpala MD 37týždnov. To prvé (materské) vypláca SP a to druhé (MD) nahlasuje mzdárka. No a vzhladom na to, že ide o dni nem.poistenia, tak ide o to, ked ukončila MD mzdárka a nie dokedy SP vyplácala materské. Aj ked by to malo byť rovnaké obdobie, môže sa stať, že nie je, ak sa niekde stala zrada. 😉

zuzinka11
7. máj 2010

ahojte mam problem muz je na invalidnom dochodku a ma prijem 400 eur a niesme manzelia a mame 2 malolete deti a neviem ci mam narok na zivotne minimum ta 1 dcera je jeho a 2 mam z prveho manzelstva .

maznacik007
7. máj 2010

pokial zijete v jednej domacnosti tak sa posudzujete spolu

narok na zivotne minimum nie je je ked tak narok na davku v hmotnej nudzi... zajdi na Upsvar a oni by ti mali poradit.

ono velmi zavisi od vasich prijmov, poberas RP? zije s vami este niekto v spolocnej domacnosti...

malalady
7. máj 2010

Ahojte.. viete mi niekto poradit? teraz v marci mi skončil rodičovský príspevok.. bola som sa hlasit na urade práce,ale tam mi povedala,že ja pokial nemam zabezpečené kde dám malého Tobika tak sa nemožem zaevidovat,lebo tam podpisujem,že ho mám kde dat.. no a mne ho do školky nezobrali.. poslala ma na socialku veci a rodiny,či mám nárok na pomoc v hmotnej nudzi.. no tam mi bolo povedané,že musím byt evidovana.. ☹ neviete teda na čo mám teda nárok? lebo možem si dat,žiadost na predlženie,ale to je bez príspevku ☹ ďakujem za odpoveď

zuzinka11
7. máj 2010

ahoj maznacik007 ziju s nami 2 malolete deti a ja poberam len vyzivne na jedno dieta a rodinne pridavky to je vsetko

lottys
14. máj 2010

malalady, chcem sa opýtať, čo si podpisovala na úrade, že nemáš kde nechať malého? Uzná úrad práce aj to, keby si ho mohla dať k starým rodičom, prípadne k nejakej kamarátke, ktorá je tiež na rodičovskej dovolenke, alebo uznajú len umiestnenie dieťatka v predškolskom zariadení? Ďakujem za odpoveď!

malalady
19. máj 2010

lottys ahoj.. no ja si myslím,že ked si máš dat k de dietatko tak je oki.. bo tam podpisuješ nejaký papier,že proste nemožeš odmietnut koli tomu,že nemáš kde nehat dieta.. takže ak by Ti bola s ním maminka Tvoja abo tá kamarátka tak je to oki.. len ja také štastie nemám ☹