• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Musím si platiť sama zdravotné poistne?

7. júna 2010 
Mile uz skusenejsie maminky,
kedze som to tu nikde nenasla, tak mam jednu otazocku. Doteraz som bola studentka, takze som sa o poistenie nejak velmi nezaujimala a kedze od septembra uz nenastupim do skoly, ale termin materskej mam az niekedy v oktobri, a myslim, ze na taku kratku dobu ma nikto nezamestna, tak by ma zaujimalo, ci to zdravotne poistenie bude za mna platit stat, alebo si ho budem musiet uhradit z vlastneho vrecka :unamused: az do porodu? A v akej vyske? Vsetkym za pomoc vopred dakujem
26. aug 2008 o 09:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoj tweeti, myslim, ze mas viacero moznosti - ked ti skoncia prazdniny mozes bud nastupit dalej do skoly (co pises, ze nenastupis), alebo nastupit do prace, co je asi tiez malo pravdepodobne, alebo sa zahlasit na urad prace (kedze nenastupis ani do prace) a vtedy bude za teba odvadzat odvody stat... A este posledna moznost je, ze si budes odvody platit sama, ale to je nevyhnutne iba v pripade, ze sa chces vyhnut kontaktu a pripadnej buzeracii (zalezi od UP, niekde by od teba chceli, aby si sa chodila hlasit kazde 2 tyzdne, pripadne ti aj budu ponukat pracu :unamused: ) na UP... drzim palce :wink:
26. aug 2008 o 12:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
súhlasím s kisskou, ak si nechceš platiť ZP sama, tak jedine na UP alebo sa zamestnať (resp. tá škola). Na UP sa budeš musieť hlásiť asi až do 6týždnov pred pôrodom, potom ti dajú pokoj.

Od mesiaca narodenia dieťaťa potom začneš poberať rodič.príspevok (nárok na materské zo soc.poistovne mať nebudeš, ak si nebola dobrovolne nemoc.poistená aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom)
26. aug 2008 o 14:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ja mam tiez otazku k tejto teme. Zijem v UK a som na materskej. Ked mi materska skonci, tak nechcem ist este do prace, preto planujem dat vypoved. V slovenskej zdrav. poistovni mi povedali, ze ked za mna prestane UK zamestnavatel platit National Insurance, tak som povinna zacat si platit zdrav.poistenie na SK, co je okolo 700 Sk mesacne. Mne sa to velmi nepozdava platit tolko na Slovensku, ked zijem v UK. Neviete ako sa to da vyriesit?
A kto vlastne plati zdravotne poistenie za mamicky zijuce na Slovensku, ak nemaju uz ziadneho zamestnavatela?
1. sep 2008 o 00:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
betka, viem ti poradiť iba ako je to s mamičkami na SK.
štát za teba platí zdravotné poistenie v prípade ak:
- poberáš materské
- poberáš rodičovský príspevok
- sa osobne celodenne a riadne staráš o dieťa do 6rokov, presne je to upravené v zákone o zdrav.poistení myslím § 11 ods.8 písmená c) + j) + n) bod 1. + ods.12 (definícia osob.celod.a riad.starostl) + podm. ods.9+10
1. sep 2008 o 10:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gapa, velmi dakujem za info. Tento tyzden mi konci platena materska v UK a mozem poziadat o rodicovsky prispevok na SK, lebo v UK take neexistuje. Potom mam doniest do zdravotnej poistovne nejake potvrdenie z UPSVaR, ze poberam rodicovsky?
1. sep 2008 o 11:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
betka,
predpokladám, že áno, lebo iný dôkaz poberania rodič.príspevku ma nanapadá ako rozhodnutie z UPSVaR.

Možno budú chcieť od teba aj vykryť obdobie zdravotného poistenia v UK, takže aj papiere k tomu by som si pre istotu zobrala, aj ked ozaj nemám s tým skúsenosť. :slight_smile:
1. sep 2008 o 13:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
betka, pokiaľ ide o to vykrytie zdravotného poistenia v UK, budú potrebovať P45. A na UPSVAR- e budú chcieť potvrdenie zamestnávateľa odkedy dokedy bolo vyplácané materské, abz mohli začať vyplácať rodičovský príspevok od ďalšieho mesiaca. Odo mňa dokonca chceli, aby tam zamestnávateľ uviedol aj výšku materskej - čo som teda nechápala - ale čo už narobíš...
1. sep 2008 o 13:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
littlekatka,
možno si mysleli, že si ju mala takú nízku, že by ti doplatili za obdobie od narodenia dieťaťa do doby ukončenia poberania materskej do výšky rodič.príspevku t.j. do 4560,- mesačne :grinning: :grinning:
1. sep 2008 o 13:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ozaj a si v zaujímavom 457-mom týždni tehotenstva. Ak máš predpokladaný dátum pôrodu 5.9.2008 (a nie 5.9.2000), tak držím palce!
1. sep 2008 o 13:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
diky za rady gapa aj littlekatka. Uz som sa na UPSVaR informovala, ze kvoli rodicovskemu prispevku musim doniest nejake potvrdenie od zamestnavatela. Snad im bude stacit, ked to prelozim len ja. Uz od tohto tyzdna nemam narok na Statutory maternity pay, tak napisem do firmy, nech mi poslu nejaky papier, ze uz matersku nepoberam. Ale vysku materskej dam davat asi nebudu, ani to od nich nebudem chciet.
Co mi nie je jasne je, ze ci za mna zamestnavatel odvadza National insurance aj ked mi uz neplati Statutory maternity pay. A ak neodvadza, ci sa musim nahlasit to 8 dni v zdravotnej poistovni. Alebo ci sa treba nahlasit az ked mi skonci aj neplatena materska a dam vypoved, co bude o 3 mesiace.
Ked budem na UPSVaR vybavovat rodicovsky prispevok, tak si rovno vypytam potvrdenie pre poistovnu. Mozno to davaju automaticky.
Clovek aby mal vysoku skolu k vsetkym tymto vybavovackam. :angry:
1. sep 2008 o 14:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gapa, vďaka, už som to opravila, len nedávno som sa registrovala a nechcelo sa mi všetko vypĺňať, tak som to nechala tak a samo mi to vyrobilo dátum pôrodu v roku 2000...
My čakáme na Valentína...... (ale nebude sa tak volať :slight_smile: )
2. sep 2008 o 09:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoj Gapa,
v prvom rade dakujem za info, prave sa ich snazim hladat na nete - cize na materskej a aj na rodicovskej dovolenke za mna zdravotne positenie plati stat. Treba vsak zdravotnej positvoni nahlasit ze som na materskej, alebo sa to automaticky dozvie od socilanej poistovne ci od inakadial? Ja sa chystam zmenit zdravotnu positovnu - mam na to jeden den a neviem ci mam niekam hlasit ze som na materskej alebo ako to je? Koho mam informovat o zmene poistovne? Dakujem za info :wink:
29. sep 2008 o 13:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
adusha,
ak si zamestnaná, tak ZP nemusíš nič nahlasovať, všetko vybaví zamestnávatel.
Inak treba nahlásiť na ZP zmenu platitela, neviem kto za teba platil doteraz ZP (ty dobrovolne, UP ...). No predpokladám, že treba s rozhodnutím o poberaní materskej zo SP zájsť na ZP.

(tá zmena ZP snád platí až od 1.1.09? neviem ako sa postupuje. No ak budeš vybavovať nahlásenie, tak sa v tvojej terajšej ZP informuj, resp. by ta mali informovať v tej novej, ked im dávaš prihlášku, aký je další postup, napr. aj s kartičkami, aby si nedostala napr. pokutu, za jej nevrátenie)
29. sep 2008 o 22:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gapa poslala som ti ip nevedela by si aj mne poradit?
29. sep 2008 o 22:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoj gapa,
dakujem, uz som vsetko zistila, mam to v poriadku :wink:
To ze som nastupila na matersku a tym padom ze zdravotne bude za mna platit stat nahlasila v praci nasa ekonomka, takze je to v pohode. A nova positovna sa to dozvie z prihlasky, kedze som tam uviedla ze platcom je stat kedze poberam materske. :wink:
30. sep 2008 o 19:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, ked som presla na rodicovsku dovolenku, bolo to treba nahlasit ZP? Ci stat vie, ze ma za mna platit? :grinning:
Predtym som bola zamestnana.
Dakujem
5. jún 2010 o 09:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zuzu,
ak si nezamestnaná, tak treba zájsť na ZP možno s potvrdením o poberaní RP. Ak ti PP trvá, tak to vybaví zamestnaávatel.
6. jún 2010 o 23:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa - mam jednu otazocku. ty to mas ako z rukava. ked da matka dieta do skolky pred dovrsenim 3 rokov, prichada o rodicovsky prispevok. znamena to tiez, ze uz nie je poistena statom napr. ZP a mala by si sama odvadzat odvody pokial zostane nezamestnana? alebo do 3 rokov veku je platcom stat aj ked je uz dieta v skolke? dik.
7. jún 2010 o 12:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
renca,
ak dáš dieťa do štátnej škôlky, tak prídeš o RP. Ak ale chodí do škôlky na max. 4hod. denne, tak môžeš byť zdr. poistená štátom. Ak viac ako 4hod., tak už byť zdr. poistená štátom nemôeš.

ak si začala poberať RP podla zákona účinného v r.2008 (t.j. od r.2007 alebo 2008)a dieťa by si dala do jaslí alebo možno aj súkromnej škôlky (toto druhé ti však nezaručím), tak môžeš poberať RP aj nadalej.
7. jún 2010 o 13:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa - dakujem pekne za odpoved.
7. jún 2010 o 13:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok