Nemocenské poistenie a materská

z.k
26. jan 2009

Ahojte potrebovala by som poradiť.Viem,že o materskej sa popísalo veľa ,ale nejak sa neviem z toho vysomáriť a nájsť si to svoje.Takže od 01.06.2004 som zamestnaná v roku 2007 presne 28.01.2007 som nastúpila na materskú môj pracovný pomer nebol prerušený.Hrubá mzda v čase keď som odchádzala na MD bola 13 000 a teraz mám výmer 14 000 .Plánujem druhé dieťa a chcela by som si platiť nemocenské poistenie,aby som mala max. materskú a tu je ten problém.Aký vymeriavací základ si mám uviesť na prihlášku?Chcela by som si plaťiť od februára,lebo január už nestihnem..Maximálny (30 219 SK),alebo si mám len doplácať ten rozdiel max.vym.základ-hrubá mzda.Musím platiť minimálne 270 dní.
Na socialnej poisťovni kde mám bydlisko mi povedali,že si mám platiť z max.vymer.základu.No a na sociálnej poisťovni v inom okrese kde mám zamestnávateľa mi povedali,ze mi stačí len doplácat ten rozdiel čiže zhruba zo 16 000 Sk.Aj mne to tak logicky vychádza,lebo mne nárok na materskú od zamestnávateľa vznikne nástupom na ňu a po sčítaní poistení by mala vyjsť zhruba max.materská.Máte niekto s tým skúsenosti?ďakujem

katkariina
8. dec 2009

..no len to som nevedela, ci mi plynie nemocenske pocas RD. odpisali mi zo socialky, ze mam narok. tak si DNP platit ani nemusim

gapa
9. dec 2009

katarinka,
ako píše standa, pre účely nároku "na materské" ti nem.poistenie plynie aj počas čerpania RD v zamestnaní, aj ked je poistenie prerušené.

katkariina
10. dec 2009

dakujem vam za odpovede.

..gapa a zalezi na tom, ci trva pracovny pomer?

katkariina
10. dec 2009

tak ste ma vlastne potesili, ze narok budem mat. uz len zariadit tu vysku.

rozmyslam nad tym, ci by ma niekto zo znamych na par dni nezamestnal, este neviem, co bude v mojej terajsej praci..

gapa
10. dec 2009

katkariina,
ak mamička nie je zamestnaná počas poberania rodič.príspevku, tak podla zákona nečerpe RD. Len mamička, čo pracuje na prac.pomer čerpe u zamestnávatela RD. Takže ak si sa pýtala na toto, tak samozrejme je podstatné, aby PP trval.

gapa
10. dec 2009

a to až k nástupu na MD!!! Ak by PP skončil počas čerpania RD, t.j. počas prerušenia NP, tak je pravdepodobné, že žiadna ochranná lehota neplynie, t.j. aj keby bolo splnených 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak by nebola splnená druhá základná podmienka trvania NP, resp. byť v ochrannej lehote po ukončení NP.

katkariina
10. dec 2009

pocas RD to zatial klop klop nevyzera, ze by ukoncili. ale ktovie ci neukoncia po ukonceni RD.to uz nevadi? Tam mi potom vznikne par mesiacov do novej MD, kedy neviem, co bude so mnou....to asi viaceri maju taky problem

aku druhu zakladnu podmienku si mala na mylsi?

gapa
10. dec 2009

trvanie NP alebo byť v ochrannej lehote po jeho ukončení.

Určite nekonči PP počas prerušenia NP!!! t.j. nie posledným dnom RD. Ale treba aby posledný den PP trvalo nem.poistenie, t.j. bud pracovať, čerpať riadnu dovolenku...

epaula7
2. apr 2010

ahoj gapa,

naozaj mi to po tvojich radach nad zlato s tou najvyssou materskou vyslo, ale co je este ovela dvolezitejsie narodil sa mi krasny synko.
gapa, chcela by som sa ta este spytat, ci si mam este aj po materskej zacat znovu platit to poistenie a kolko?
o nejake dva roky planujeme dalsie dietatko, preto neviem, ci mam v plateni pokracovat.
uz vopred dakujem velmi pekne za radu.

katka888
6. apr 2010

ahojte baby, neviem ci pisem spravne, ale nenasla som podobne forum.
som zamestnana, momentalne na MD, neplatim si DNP a chcem sa spytat, kedze sa pocas RD prerusuje nemocenske poistenie, ako je to s PN-kou, ak by som pocas rodicovskej nahodou ostala PN.
Predpokladam, ze kedze nemocenske zo zamestnania je prerusene, tak narok na vyplatu na PN zo zamestnania nemam, ze?
Tzn, ak by som planovala babo, a isla na rizikove pocas RD tak si mam platit DNP - urcit si VZ nezavisle od zakladu v praci a zaroven aj splnit podmienku 270 dni trvania DNP pred nastupom na PN? alebo pri PN netreba splnit tu podmienku 270 dni?
mate niektora skusenosti s poberanim davky pocas PN, ked ste boli na RD?

dakujem 🙂

cigaretka5
9. apr 2010

gapa mala som pocit ze sa v teme DNP a NP celkom orientujem napriek tomu mi nie je z diskusie jasna podmienka 270 dni podla zakona je podminekou mat za posledne 2 roky minim 270 poistenia do porodu alebo do nastupi na MD? stale som bola v tom ze od nastupu na MD kedze od tohot momentu sa materska z tohto positenia vyplaca, no len ked kukam § 48 je tam napisane do porodu.

katka888
9. apr 2010

z blogu pana Mihala ... / dufam, ze sa nenahneva... /:
. " Nárok na nemocenské pri PN alebo na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN alebo pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia."
" Pozor, ak od posledného prihlásenia sa na DNP do začiatku výplaty dávky uplynie menej ako 26 týždňov, dávka sa nepočíta podľa bodu 3. ale je daná ako 55% z minimálnej mzdy deleno 30, teda aktuálne ako 55% z (295,50/30) € na deň." ... / zaciatok vyplaty by malo znamenat nastup na MD, lebo odvtedy sa vyplaca materske... /

cize ak tomu rozumiem... 270 dni pred porodom a zaroved 26 tyzdnov pred nastupom na MD..

gapa, mozem ta prosim poprosit, vies mi poradit k prispevku vyssie nad tebou ohladom tej PNky? dakujem

katka888
9. apr 2010

sorac... oprava... nad prispevkom cigaretky.... nejak zle citam ci co.... 😖

cigaretka5
10. apr 2010

no katka neviem podla ma je to boe pred nastupom na MD m ved co ak nastupom na MD stihnes 26 tyzdnov a porodis druhy de n ako si nastupila na MD a do 270 dni ti chybaju dni? nedava mi to moc logikus

katka888
11. apr 2010

cigaretka, p. Mihal je odbornikom, urcite si pozri jeho blog... teraz som na inom kompe, ale najdes ho ked das do googlu Mihal blog a hned prve ti nabehne jeho stranka, dke ma kopec uzitocnych informacii... lahko to najdes, alebo ked pridem domov, tak ti tu zavesim link

katka888
11. apr 2010

http://jozefmihal.blogspot.com/2009/09/materske...

blizsie info aj na blogu tu.. paragafy / dobrovolne nemocenske poistenie

alelo1
12. apr 2010

prosim o radu:
8.2.2010 som sa dobr. nem. poistila, bola som v 5.-6. t.t., som na rod. dovolenke s prvym dietatom, PP nemam, kedze pred prvym dietatom som pracovala v UK a PP bol ukonceny po prvej materskej.
Termin porodu je 10.10.2010 takze nesplnam podmienku 270 dni, ale ak sa zamestnam na prac. pomer, tak mi to spocitaju.
Otazka znie, kolko dostanem materske, ak si platim z max. VZ ale zamestnam sa teraz za minimalnu mzdu?

katka888
12. apr 2010

alelo.. materska sa rata ako 55% z VZ z predch roka. ak si sa poistila teraz, tak z tohto roka.
aby si dostala tych 55%, musis splnit dve podmienky:
1. byt nemocensky poistena pred datumom porodu - nie predpok datum, ale realny - min 270 dni za posl dva roky. tuto podmienku nesplnas, jedine, ak by si za posledne dva roky od terminu porodu bola nemocensky poistena a to poistenie uz bolo ukoncene, tak sa ti dni toho poistenia prirataju k tomu dobrovolnemu.
2. mat nemocenske poistenie aspon 26 tyzdnov pred nastupom na matersku, prerataj si, ci ti to vychadza.

ak nespnas dane podmienky, mam pocit, ze mas matersku z minima, resp. min mzdy, uz presne neviem a ak sa zamestnas sa ti to zrata.... VZ z dobrovolneho, kedze nesplnis terminy tak z minima + minim mzda a z toho suctu 55%.

ale over si to na linku p. mihala, tam to ma krasne rozopisane..., link je v mojom prispvku nad tvojim. a aj tie prepocty 270 dni a 26 tyzdnov v tvojom pripade, lebo som to ratala od brucha.

ak sa v nieocm mylim, baby opravte ma.

gapa
12. apr 2010

alelo,
ak nesplníš základnú podmienku 270dní.... (čo píše katka vyššie), tak nemáš nárok na žiadnu materskú, ale len na rodič.príspevok.

Odkial máš info, že dni NP zo zamestnaia, ktoré bude počas trvania DNP sa ti prirátajú. Podla mna, ak trvajú nem.poistenia v rovakom období, tak každý kalend.den sa ráta len 1krát. Ale už si tuším druhá, čo toto tvrdí. Ale pani v SP častokrát informujú zle. Ale na druhej strane, aj pracovníčky, čo rozhodujú o materkom občas akoby tieto predpisy neovládali. Takže nevylučujem, že sa mohlo stať, že niekto takéto materské uznal, aj ked podla mna, ústredie SP by to neuznalo.

katka888
12. apr 2010

opravujem, ako pise gapa... musi byt splnena podmienka 270 dni, ak je splnena ale nie je splnena podmienka 26 tyzdnov pred nastupom na matersku, vtedy sa rata materska ako 55% z min mzdy. ak nie je splnena podmienka 270 dni, tak je to tak ako pise gapa.

gapa
12. apr 2010

katka,
ešte opravím, nie z min.mzdy (tá je 307,xxxeur) ale z minimálnych odvodov (tie sú 319,58eur) 😉

gapa
12. apr 2010

min.mzda platila do 31.12.2009

katka888
12. apr 2010

ja som to vycitala na blogu p. mihala:
"4. Pozor, ak od posledného prihlásenia sa na DNP do začiatku výplaty dávky uplynie menej ako 26 týždňov, dávka sa nepočíta podľa bodu 3. ale je daná ako 55% z minimálnej mzdy deleno 30, teda aktuálne ako 55% z (295,50/30) € na deň." / http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/mat... /

ale ma logiku co pises.

gapa
12. apr 2010

🙂

katka888
12. apr 2010

jasnacka, sa nezapries hihi..... 🙂 ..... to je tak , ked piseme prispevky naraz, ja to potom nedocitam do konca.... 🙂 zas som mudrejsia 🙂

alelo1
12. apr 2010

dakujem dievcence, este jedna otazka:
ak by som sa teraz zamestnala na dva mesiace, cize toto NP by zaniklo, a zostalo by iba DNP, tak by sa to pocitalo z toho, ktore je aktualne, ked budem ziadat o matersku?
Tu info, ze mi to mozu zratat mi dala pani zo SP a zevraj sa poradila s nadriadenou...

alelo1
12. apr 2010

radsej som este raz volala tej pani do SP, a potvrdila mi, ze sa mi to pripocita, a matersku mi vyrataju z DNP, ale moze sa stat, ze vyjde nova smernica a moze sa to zmenit....
som z toho uplne vystesovana, pretoze kolko ludi, tolko nazorov 🙂 a neviem si predstavit, ze by som dalsie tri roky zila zo 164 eur z UPSVaR, a este ak by som sa potom zamestnala, musela by som dat dieta do skolky alebo by sa o neho staral niekto s opravnenim, aby mi vobec nieco prispivali, pomooc ☹

katka888
12. apr 2010

alelo... dva roky dozadu od datumu porodu mas byt dokopy nemocensky poistena min 270 dni. tj, ak si bola nem poistena niekde 100 dni, ptom to zaniklo, a potom ti vzniklo dalsie, co trvalo napr 70 dni, a zaniklo, mas dokopy 170 dni a chyba ti este 100 dni, ktore sa daju "dobehnut" napr dobrovolnym nemoc poistenim. ale ako pisala vyssie na tejto stranke gapa, ak mas subezne dve nemoc poistenia napr z prace a dobrovolne, malo by sa ti ratat len jedno. tzn, ak si dobrovolne poistena a zaroven si zamestnana napr 2 mesiace a dobrovolne ti bezi subezne s tym zo zamestnania, tak nerataju sa ti 2+2 mesiace, ale len 1x dva mesiace, ale ako vymeriavaci zaklad sa ti berie do uvahy za tie dva mesiace VZ z dobrovolneho + VZ z prace.

cize ak tomu dobre rozumiem, ak si predtym nebola nem poistena, tak tych 270 dni uz nanestastie nedobehnes. nemyslela pani na socialke, ze ti zrataju vymeriavacie zaklady a nie dni? aspon ja, ako zamestnana, ak chcem zvysit matersku, musim sa dobrovolne pripoistit, ale kedze z prace mi nemocenske stale trva, tak na dobrovolnom musim tiez splnit 270 dni. nezratava sa mi to s existujucim nemocenskym z prace.

dufam, ze ma gapa opravi, ak som nieco doplietla

katka888
12. apr 2010

ale sväta pravda je, ze sa blizia volby a nasi papalasi opat budu zbierat radsej hlasy u asocialov, nez by sa starali o rodiny. ved deti nemaju volebne pravo ako nasa mensina, tak naco sa o nich bit, no nie ?

gapa
12. apr 2010

aledo,
poradila by som ti napísať dotaz na ústredie sP a tam sa spýtať, či ak sa prihlásiš popri zamestnaní, ktoré trvá od xx.xx.200x na dobu neurčitä ešte na 2mesiace na DNP, či ti to pomôže splniť podmienku 270dní, t.j. prirátajú sa ti tieto dni ku dnom NP zo zamestnania. Uved konkrétne všekty dátumy (nem.poistenia v posl.dvoch rokoch a pravdep. termín pôrodu.

A daj vedieť, čo ti odpísali, ked tam budeš písať. napr. aj cez IP (nerada by som to prehliadla), ak teda chceš 🙂

Lebo ozaj, by som sa nečudovala, ak by to aj niekde uznali. Zákon v tomto vôbec nie je konkrétny a presne to neupravuje. A preto toto ja nikdy neradím sa na toto spoliehať.