Nemocenské poistenie a materská

z.k
26. jan 2009

Ahojte potrebovala by som poradiť.Viem,že o materskej sa popísalo veľa ,ale nejak sa neviem z toho vysomáriť a nájsť si to svoje.Takže od 01.06.2004 som zamestnaná v roku 2007 presne 28.01.2007 som nastúpila na materskú môj pracovný pomer nebol prerušený.Hrubá mzda v čase keď som odchádzala na MD bola 13 000 a teraz mám výmer 14 000 .Plánujem druhé dieťa a chcela by som si platiť nemocenské poistenie,aby som mala max. materskú a tu je ten problém.Aký vymeriavací základ si mám uviesť na prihlášku?Chcela by som si plaťiť od februára,lebo január už nestihnem..Maximálny (30 219 SK),alebo si mám len doplácať ten rozdiel max.vym.základ-hrubá mzda.Musím platiť minimálne 270 dní.
Na socialnej poisťovni kde mám bydlisko mi povedali,že si mám platiť z max.vymer.základu.No a na sociálnej poisťovni v inom okrese kde mám zamestnávateľa mi povedali,ze mi stačí len doplácat ten rozdiel čiže zhruba zo 16 000 Sk.Aj mne to tak logicky vychádza,lebo mne nárok na materskú od zamestnávateľa vznikne nástupom na ňu a po sčítaní poistení by mala vyjsť zhruba max.materská.Máte niekto s tým skúsenosti?ďakujem

mariro
20. okt 2010

@erika12345 - peniaze z DNP chodia osobitne.Neovplyvni to vysku materskej,kludne mozes marodovat.Ale treba si Pnku pytat dvojmo vypisanu,jednu zamestnavatelovi a druhu na socialku ako DNP.Spravila si tak?

erika12345
20. okt 2010

@mariro Dakujem za dvojitu odpoved. 😉 Ano, pytala som si dve PN. Tak mi tie peniaze z DNP mozno pridu neskor. A este sa ta chcem spytat, ako by to bolo, keby som pocas PN neplatila? Niekde som totiz citala, ze sa DNP pocas PN platit nemusi. Mala by som este stale narok na matersku z DNP alebo si to mam radsej platit?

mariro
20. okt 2010

@erika12345 - peniaze chodia okolo 20-teho myslim, tak zrejme est elen pridu, vydrz este a potom sa dozaduj na socialke ak nepridu.Pocas trvania PN ak ju poberas aj z DNP a poistne neplati.
Ak ti poistenie stale trva a splnas vsetky podmienky tak narok na matersku mas. 🙂

erika12345
20. okt 2010

@mariro dakujem, tak to si mi dobre pomohla, pre istotu som tento mesiac platila, lebo som nevedela, ci budem mat narok na matersku.. Musim to oznamit, ze teraz neplatim alebo im to je jasne, ze ked mam PN, tak neplatim? Tak este par dni pockam, ked chodia okolo 20.

mariro
20. okt 2010

@erika12345 - nemusis nic oznamovat,jednoduchu ak nastupis napr. na PN 10-teho v mesiaci a PN budes do konca mesiaca ....tak zaplatis poistne len za 9 dni alikvotne. 😉
Pripadne preplatky si mozes vyziadat naspet.
A si pisala ze z PN pojdes plynule na matersku,tak potom tiez nemusis platit 😉 ,pocas materskej ..cca28 tyzdnov sa poistne neplati.

erika12345
20. okt 2010

@mariro tak to je super, dakujem. 😉 Ako to, ze sa v tom tak vyznas?

mariro
20. okt 2010

@erika12345 🙂 citam ,sledujem a zaujimam sa o to..dost som aj tu vycitala a aj na inych strankach a v tlaci 😉

erika12345
20. okt 2010

@mariro Tak to si sikulka. 😉 A ked si spominala ten preplatok, mozem on poziadat hocikedy alebo az na konci roka? A vratia mi asi len za 1 rok, spatne to asi nejde, vsak? To sa dava pisomna ziadost, ci ako?

mariro
20. okt 2010

@erika12345 -najlepsie by bolo pisomne,ale skus tam zavolat a telefonicky sa spytaj,segre to poslali len na zaklade telefonickeho dohovoru.Kazde oddelenie ma svoje postupy a svoje ochotne panicky 😉 .Vyskusaj.

erika12345
20. okt 2010

@mariro dakujem za rady, vyskusam. A prajem ti krasne a bezstarostne tehulkovanie. 😉

mariro
20. okt 2010

@erika12345 - aj tebe 😉

erika12345
20. okt 2010

@mariro 🙂

nams
2. nov 2010

Ahojte chcela by som sa opytat na DNP platim si to od februara 2010 tehotna este nie som 🙄 ale neviem ci sa to oplati kedze si platim len 14 euro mesacne vie mi niekto poradit teraz som zamestnana skoro 3 roky len neviem ci mi ta suma nejako pomoze pri materskej nemozem si dovolit platit viac tak naviem ci to nieje v mojom pripade zbytocne hruby prijem mam 350 eur dakujem

adrioska
2. nov 2010

@nams urcite ti to nieco pomoze, pretoze ak si aj zamestnana aj si platis DNP a pojdes na PN-ku alebo na matersku, tak budes dostavat davku aj z nemocenskeho, co sa ti odvadza z hrubeho prijmu aj davku z DNP, cize dve davky (nemocenska davka sa vyplaca vo vyske 55% z vymeriavacieho zakladu, vymeriavaci zaklad je Tvoj hruby prijem, resp. ta suma, z ktorej si platis DNP). Ked pojdes na matersku (alebo na PN-ku), tak si nezabudni pytat papier od lekara 2x, pretoze mas dve poistenia, takze aj doklad musis mat 2x (jeden davas zamestnavatelovi a druhy zanesies do soc.poistovne).

adapo
3. nov 2010

Zdravím vás, vie mi niekto poradiť? Som na materskej, teda už poberám RP, pred materskou som pracovala, ale DNP som si neplatila, čiže som pol roka dostávala MP a potom RP. Zaujímalo by ma, či si môžem teraz počas RP platiť DNP a teda ak by sme mali druhé bábo, či by sa mi prilepšilo k materskej. A ešte ak žena nejde na materskú, či tie peniažky neprepadnú, ak nepôje ani na PN počas práce.

zvolovci
19. nov 2010

ahojte, som zamestnana od 1.1.2008, pracovny pomer trva. planujeme babatko a kedze mam nizky prijem, chcem si dat DNP. prosim ta, budte take dobre a poradte mi ako to bude v mojom konkretnom pripade. Prihlasim sa k 1.12.2010 na DNP, pricom max. vymeriavaci zaklad si ponizim o moju ? hrubu mzdu ? - alebo o sumu, ktoru mam uvedenu na pracovnej zmluve, alebo hruba mzda v tomto mesiaci alebo treba nejake potvrdenie od zamestnavatela, podla ktoreho budem vediet o aku presnu sumu si mozem ponizit max. vymeriavaci zaklad? toto mi nie je jasne. a potom , budem platit 6 mesiacov tuto sumu a mozem si dat zmenit na minimalny vymeriavaci zaklad??? a dosiahnem max matersku alebo mam platit tuto sumu /hovorim o tej max./ celych 270 dni? dakujem vam zienky za rady, sama si neviem nejak s tymto pomoct. ☹

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gapa
28. dec 2010

@dominika1988
kalendárne 🙂 (napr. aj nemocenské zo zamestnania sa vypláca na kalendárne dni, t.j. aj za víkendy, aj ked o tom vela ludí netuší). Lebo tvoje odvody, čo odvádza zamestnávatel+zamestnanec do SP zo mzdy sa odvádzajú na kalendárne dni, aj ked mzdu dostávaš len za pracovné dni.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gapa
28. dec 2010

@dominika1988
netuším. možno v niektorom článku od p. mihála by to aj bolo spomenuté. Ale ak by si si prečítala niektoré konkrétne prípady, kedy babám chýbali napr. 3dni, aby získali nárok na materské a bol by tam uvedený dátum, tak by ti to bolo jasné.
Skús pohladať, ak to chceš čierne na bielom. No ked sú spomínané v zákone len dni, tak ide o kalendárne dni. Ak by išlo o pracovné, tak by to tam muselo byť napísané.

Inak tých 270dní je spomenutých v Zákone o sociálnom poistení § 48 ods.1.

teraz mi napadlo, že najskôr budú také dní spomenuté v nejakých usmerneniach soc.poistovne k vyplnaniu tlačív, ak by sa ti chcelo hladať.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
barborkach
1. jan 2011

ahojte babulky, neviete mi niektora poradit? platim si DNP kvoli ziskaniu materskej, kedze som nezamestana, a teraz ma dr nechal na PN...ovplyvni to nejako moju matersku??aby som mala zaplatenych 270dni, chybaju mi este dva mesiace.. dakujem za rady!!!!!! 🙂

alex444
12. jan 2011

Ahojte!Potrebovala by som poradiť?Plánujem bábätko a dopočula som sa o DNP a chcela by som sa spýtať ako to funguje a či sa to oplatí.Vedel by mi to niekto vysvetliť ?Vopred ďakujem za rady. 🙂

katarina.banska
13. feb 2011

ahojte, chcem sa opytat ako je to s platenim nemocenskeho a odvodov ked som na materskej?
vobec som to doteraz neriesila, nenapadlo ma to.... prosim poradte mi. dakujem pekne

alex444
14. okt 2011

Ahojte!Potrebovala by som poradit.Ako dlho treba platit DNP?V soc.poist. som bola a dali mi ho na 9 mesiacov.Chcela by som vediet ci ho mam platit aj po tych 9 mesiacoch alebo nemusim a staci mi tych 9 mes?Este niesom tehotna. Dakujem