Nemocenské poistenie a materská

z.k
26. jan 2009

Ahojte potrebovala by som poradiť.Viem,že o materskej sa popísalo veľa ,ale nejak sa neviem z toho vysomáriť a nájsť si to svoje.Takže od 01.06.2004 som zamestnaná v roku 2007 presne 28.01.2007 som nastúpila na materskú môj pracovný pomer nebol prerušený.Hrubá mzda v čase keď som odchádzala na MD bola 13 000 a teraz mám výmer 14 000 .Plánujem druhé dieťa a chcela by som si platiť nemocenské poistenie,aby som mala max. materskú a tu je ten problém.Aký vymeriavací základ si mám uviesť na prihlášku?Chcela by som si plaťiť od februára,lebo január už nestihnem..Maximálny (30 219 SK),alebo si mám len doplácať ten rozdiel max.vym.základ-hrubá mzda.Musím platiť minimálne 270 dní.
Na socialnej poisťovni kde mám bydlisko mi povedali,že si mám platiť z max.vymer.základu.No a na sociálnej poisťovni v inom okrese kde mám zamestnávateľa mi povedali,ze mi stačí len doplácat ten rozdiel čiže zhruba zo 16 000 Sk.Aj mne to tak logicky vychádza,lebo mne nárok na materskú od zamestnávateľa vznikne nástupom na ňu a po sčítaní poistení by mala vyjsť zhruba max.materská.Máte niekto s tým skúsenosti?ďakujem

marion7
13. okt 2009

Dobrý večer, neviem, či tu už bola položená taká otázka? Chcem sa spýtať. Som zamestnaná od roku 2004 na dobú neurčitú. Odvtedy som bola dva krát na materskej, momentálne som na rodičovskej dovolenke s druhým dieťaťom a čakám tretie dieťa. Predpokladaný termín pôrodu je 26.4.2010. Ako by som si mohla pomôcť k čo najvyššej materskej? DNP si neplatím, keďže už je neskoro. Materská mi bude vypočítaná z pravdepodobného vymeriavacieho základu zo zamestnania (ktorý nie je moc vysoký), keďže som zatiaľ v roku 2009 nemala žiaden príjem na účely nemoc. poistenia. Oplatí sa mi vrátiť z RD napr. v polovici decembra do práce, ak by mi zamestnávateľ dal najvyšší vymer. základ za tieto dni? To znamená, že by som od polovice decembra mala znova aktívne nemoc. poistenie a v roku 2010 by sa mi rátala materská z vym. základu za rok 2009? Alebo ak nie, existuje ešte nejaká iná možnosť? Dá sa potom opätovne vrátiť na RD povedzme od januára? Tuším to ovplyvní rodičovský príspevok. Neviem, nejaké základné znalosti mám, ale nie až takéto konkrétne. Ďakujem vopred za rady. 🙂

gapa
13. okt 2009

marion,
podla mna, ak nastupuješ na tretiu MD v r.2010 a zatial v r.2009 nemáš vym.základ, tak v prípade, ak by si prerušila na pár dní (napr. 5dní bez víkendov) a mala vyšší vym.základ, tak by ti to mohlo pomôcť. Ale potom je predpokladám ešte dôležité, aby si aj tesne pred nástupom na MD, t.j. minimálne den pred nástupom na MD bola tiež nem.poistená, napr. si čerpala zvyšok dovolenky.
Lebo podla toho čo som čítala od jednej mamičky, tak aj v prípade, ak by si mala v r.2009 nejaký VZ, ale si nastupovala na MD nadväzujúc z RD (t.j. nastupovala na MD počas prerušenia nem.poistenia z dôvodu čerpania RD), tak aj tak by sa ti materské rátalo z pravdepodobného VZ a nie zo skutočného VZ r.2009, lebo predpokladám postupujú podla § 57 ods.1 písm. b) zákona o sociálnom poistení t.j. akoby ti nem.poistenie vzniklo v den nástupu na MD.

No toto ti nezaručujem, lebo mám túto info len z jednej strany a postupy pracovníčok SP sú niekedy ťažko predvídatelné.

epaula7
14. okt 2009

ahoj gapa,

minuly tyzden v pondelok som si poziadala o matersku na soc. poistovni. ako dlho sa caka na vyrozumenie?

a este sa chcem spytat, ci aj pocas materskej si mam platit DNP, alebo som v tejto dobe tych 28 tyzdnov oslobodena od platenia a DNP mi bude aj napriek tomu pokracovat.

dakujem za odpoved!

gapa
14. okt 2009

rozhodnúť musia do 60dní.

ak máš nárok na materské z DNP, tak počas poberania materksého nemusíš DnP platiť a stále ti trvá.

bambulka7
14. okt 2009

prajem pekný deň,

som tu nová, teda čítam si diskusie už dlhšie ale otázku pokladám prvý krát 😅
Veľa už som si toho o materskej dávala dohromady a chcela by som získať maximálnu. Som zamestnaná a chcem si okrem toho platiť aj DNP, všetko mi je jasné až na toto:

1.)Aké je rozhodujúce obdobie v prípade DNP, ak budem platiť od 1.11.2009 (tehotná ešte nie som a planujem byť a ist na matersku v r.2010) Je rozhod.obd. rok 2009 tzn. 1.11-31.12.2009?

2.)Ďalej viem o podmienke,že zmenu VZ možem vykonať až po 6 mesiacoch platenia. Stačí si platiť z max.VZ (teda z rozdielu max.VZ a platu) od 1.11.-30.4.2010 a potom prejsť na min. VZ a stále bude rozhod. obdobím rok 2009 (tie 2 mesiace)?
Alebo bude rozhodujúcim obdobím obdobie od uskutočnenej zmeny-teda od nahlasenia min.VZ??

3.)Je teda lepšie platiť si až do nastupu na matersku z toho max.VZ (rozdielu oproti platu) alebo po 6 mes. zmeniť na min.VZ? (ten bude treba potom platiť tiež 6 mes? alebo len do nastupu na matersku??)

4.)Ešte je akási podmienka 26 týždňov od prihlasenia na DNP (al. od zmeny VZ) do pôrodu - to mi zase vychádza že sa mi oplatí najskor platiť minimum a až potom maximum ☹ (aby mi vyšlo že platim 26 tyždnov do porodu vkuse a plus dni čo som platila minimum by boli do 270.

Je to riadny guláš ale nevadilo by mi pre istotu platit si stale maximum, len neviem čo bude u mňa rozhodujúcim obdobím.

gapa
14. okt 2009

bambulka,
to je dobré, že VšETKO mi je jasné a potom kopec tých otázok a na konci guláš 🙂 Treba si to poriadne preštudovať, lebo jasné ti to nieje 🙂

1. ak sa prihlásiš na dnp od 1.11.09 a splníš podmienku aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom z DnP ( predpokladám nemáš ešte žiadne ukončené dni NP, t.j. splníš to až po 270dnoch a teda budeš mať hned splnenú aj podmienku "aspon 26týždnov TRVANIA (nie platenia) dnp od posledného prihlásenia) a od tohto prihlásenia 1.11.09 sa do nástupu na MD neodhlásiš (samozrejme zmenu podať môžeš, to absolutne nevadí, lebo nejde o nové prihlásenia), tak tvoje RO z DNP bude pri nástupe na md v r.2010 obdobie 1.11.-31.12.09.

2. áno, ak podáš zmenu do 30.4.10, tak za obdobie od 1.5.10 budeš platiť zo zmeneného VZ, RO sa tým nezmení, lebo nejde o nové prihlásenie.

3. záleží od teba. Ak si ponecháš maximum(rozdiel max. a zam.), tak aj po ukončení poberania materského môžeaš čerpať očr a PN z toho VZ z ktorého si platila (resp. rozdielu maxima a VZ zo zamestnania) aj počas čerpania RD v zamestnaní.

4. to už som snad vysvetlila, že nie od zmeny!

bambulka7
14. okt 2009

vééééľmi pekne ďakujem za odpoveď - rozjasnilo sa mi 🙂

...priznám sa že mám už len trošku obavu z toho či mi naozaj vyplatia materskú zo súčtu VZ (zam. a DNP).
...jééj a napadá ma ešte jedna question 😅 : rozdiel max. VZ a platu vypočítam keď od max. VZ odpočítam hrubú mzdu alebo VZ z ktorého mi zamestnavateľ uhrádza socialku?

...vopred vďaka 🙂

gapa
14. okt 2009

bambulka,
áno, je to rozdiel maxima t.č.1084,55eur a tvojho VZ pre nem.poistenie v 11/09 a 12/09. Ak by si mala v 12/09 nejaké odmeny, tak ti to zníží VZ z DNP za 12/09.

bambulka7
15. okt 2009

joj som ja ale slabučko informovaná, prosim prosim vysvetlite mi trošku ako je možné že mi prípadné odmeny znížia VZ z DNP? myslela som si že VZ ako rozdiel si tam (pri prihlaseni na DNP) uvediem sama a budem tak platit každý mesiac rovnako??? nie je to tak?

...za odpoveď ďakujem

toxity
15. okt 2009

Ahojte baby, prosim poradte mi. Od 5. oktobra 2009 som DNP, lebo som študnetka. ale neplanovane som otehotnela a termin porodu mam 8. jula 2010. a na stranke soc. poistovne je napisane,ze mam narok na matersku ak si platim DNP 270 dni pred planovanym porodom.. tak mi to uznaju, ked mi to vychadza do porodu od zacatia platenia poistenia 273dni? ja sa v tom neviem vysomarit.. diky moc za odpoved..

gapa
15. okt 2009

bambulka,
ak tvoj obvyklý mesačný plat je napr. 500eur, tak sa prihlásiš predpokladám z VZ 1084,55-500 = z VZ cca 584,55eur

Ak by si sa prihlásila 1.11.09 a od 1.12.09 ti plat zdvihli alebo si mala odmenu, takže napr. tvoja skutočné hrubá mzda za 12/09 by bola 700eur, tak ako VZ z DNP by sa ti rátalo za 12/09 len 384,55 t.j. (1084,55-700).
Lebo je podmienka, že každá fyz.osoba môže mať v tom istom období nem.poistnie maximálne z VZ 1084,55 t.č. a prednostne sa berie VZ zo zamestnania. Takže z toho VZ 200eur za 12/09 by si mala preplatok na DNP.

standa82
15. okt 2009

Toxity. ak sa bábo nebude pýtať na svet skôr, tak ti ju priznajú. Tak sa len modli. 🙂

gapa
15. okt 2009

toxity,
pri prihláseni na DNP 5.10.09 vychádza 270-ty den na 1.7.10, ak dobre rátam
.
Ak nebudeš mať nedoplatok na DNP a porodíš najskôr 2.7.10, tak nárok na materské mať budeš (berie sa skutočný den pôrodu a nie očakávaný/pravdepodobný, čo napíše lekár do žiadosti o materské).
Ak porodíš 1.7.10 alebo skôr, tak bohužial nie.

A nepracovala si na prac.pomer v obdobbí cca od 7/2008? Aspon pár dní?

toxity
16. okt 2009

Ďakujem gapa, tak to sa ozaj len musim modlit 🙂. nepracovala som, študujem na VŠ a sice už robim 3 roky, ale stale len na dohodu a to sa isto nerata si myslim.. Tak ešte raz ďakujem. Idem sa modlit, nech dodrzim termin 🙂

miruska320
17. okt 2009

Ahojte,čím viacej čítam o DNP a materskej,tak mám z toho čím ďalej tým väčší chaos.
Keďže som ostala nezamestnana a tehotná registrovala som sa na SP ako DNP osoba.Lenže nesplňam dobu 270 dní ani 26 týždňov-výhodné to teda pre mňa bude v prípade PN alebo teda aj Očr.so synom.Takže kde sa mám obrátiť keď už budem žiadať o materskú na SP alebo na UPSVR -rodičovský príspevok.?

gapa
17. okt 2009

miruska,
žiadosť o materské podaj na SP (ale hned pridaj aj tlačivo z upsvar, kde ti potvrdia, že nemáš nárok na materské, ak by sa tak stalo) a uvidíš, či stihneš 270dní nem.poisteia v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom. Ak nie, tak ti pošlú rozhodnutie aj s tým papierom pre upsvar a požiadaš hned o RP.

Ak to stihneš, treba čo najskôr doručiť kopiu RL na toto oddelenie, kde ti materské rátajú. A v takom prípade budeš poberať materské. Ak nestihneš od posledného prihlásenia do nástupu na MD 26týždnov, tak len z minimálnej mzdy.

bobjan
21. okt 2009

Ahojte,

môžem sa spýtať??

Platím si DnP a bola som PN. Firmu mám v inom meste ako bývam. Bola som PN viac ako 10 dní. Tých 10 dní mi dal zamestnávateľ a prišlo mi aj zo SP z toho mesta kde bývam. Teda z mesta, kde mám firmu mi peniaze neprišli. Mám teda volať do firmy čo sa stalo u nich na SP, alebo sa to nejako zlúčilo a prišlo mi to spolu? Neprišiel mi ani žiadny papier ani nič....keď som bola PN pred pol rokom, tak mi aspoň prišiel výmer, a teraz nič, takže neviem čo sa v tej sume skrýva...

Ďakujem

mima595
21. okt 2009

Bobjan - rozhodnutie ti musí prísť - ale zvycajne mne prídu najprv peniaze až poom rozhodnutie 😉 .
Ak si poberala PN aj zo zamestnania aj z DNP - tak by o malo byt takto - u mna to teda teraz bolo takto:
zo zamestnania mi zaplatili 10 dni PN, od 11. dňa - už vyplacala socialka.
z DNP - mi tiež vyplatili - od 1. dňa až do ukončena.
Vyplácala to sociálka z mesta. kde mam trvalý pobyt /aj u mna ma firma sidlo v inom meste ako mam trvaly pobyt/.
Kedže od 11. dňa PN nastáva súbeh výplaty PN zo zamestnania a DNP, tak si ta Soc. poistovna, kde mas DNP, vyziadava papiere zo SP, kde ma firma sidlo a vsetko už vyplaca ona.

Takže by to mlo byt dobre.

bobjan
21. okt 2009

Mimka, ďakujem, tak počkám na papiere a uvidím ako to tam bude.
Ja som bola PN aj vo februári a pekne mi prišlo najprv rozhodnutie, potom prašuľky v deň výplaty spolu s výplatou...ale je pravda, že vtedy som si ešte nežiadala prachy z DNP, lebo som ešte nemala na to nárok...

a prosím nevieš ako to je, keď už mám zaplatených tých 270 dní a ešte je otehotnenie v nedohľadne...či to mám prerušiť, alebo čo by bolo najlepšie urobiť? Akože neplatím veľa, ja sa len tak pýtam...

Ďakujem moooc🙂

mima595
21. okt 2009

prave preto, že ti vyplacaju aj DNP - tak preto to dali spolu - vtedy vo februári ti to len vyplatila firma, takže to je ine.
No ak platis z minima - tak to asi možes kludne zrusit, lebo ak by si otehotnela, tak sa ti staci prihlasit do 6tt, z co najvyssieho VZ, aby si stihla 26 tyzdnov pred porodom platit z vyssieho VZ - tak aby ti vysla maximalna materska.
A ak nahodou budes PN, tak sa ti v podstate staci prihlasit 1 den pred cerpanim PN, aj tak ti vyplatia len z minima.

No ak si platis z vyssieho VZ, to už si musis zvazit sama.

Ale toto vsetko je podla teraz platneho zakona - ake budu zmeny, nikto nevie.

bobjan
21. okt 2009

Mimka, no to práve neviem čo mám urobiť 😖 Platím si z maxima (max.VZ - plat brutto).... platím si to rok
no ale ako som sa tu teraz dočítala, tak maximálny VZ bol min.rok nižšší, tak by som si to mohla aj zvýšiť 😕???
Ja som to rátala vtedy z nejakých 30157?? už presne neviem...

Inak som tu čítala o odmenách...že znižujú VZ...treba ho potom ísť upraviť na ten mesiac, alebo vracajú nejaké preplatky, či treba o ne žiadať??

mima595
21. okt 2009

No VZ do 1.7.2009 bol okolo 1003 EUR, teraz je okolo 1083 EUR. VZ vsak možeš zmeniť iba raz za 6 mesiacov. Ak teraz dostanete odmeny, tak ked sa ti to spriemeruje, tak ti možno ani netreba dvihat VZ, ale ked chces, tak si daj zmenu, to vsetko naozaj zavisi od teba.

ja by som DNP nerusila, ak aktivne snazilkujes, tak by si potom mohla ist od zaciatku na PN. Ale to vsetko si musis rozhodnut sama

bobjan
21. okt 2009

Mimka, ďakujem veľmi pekne 😉 Ja to asi nechám tak a pred nástupom na PN (lebo ja budem mať zrejme rizikové) si to zdvihnem na to maximum, teraz mi to lieta o tých 80 EUR oproti maximálnemu VZ.

Ja aktívne snažilkujem už 6 rokov 😔 a na jar ideme na 5.IVF 😔

gapa
21. okt 2009

bobjan,
súhlsim s mima, že ak chceš aj vyššiu nemocenskú, tak je lepšie DNP nechať.
Ak si v niektorom mesiaci v prekročila v súčte z VZ zo zamestnania +DNP maximálny VZ (od 1.7.09 je 1084,55eur), tak v tom mesiaci budeš mať na DNP preplatok. Soc.poistovna ti preplatok vráti na základe písomnej žiadosti.
Ak tesne pred nástupom na PN zvášiš VZ, tak ti to vlastne nič nezmení, lebo dni PN sa z rozhodujúceho obdobia vynímajú a vlastne tento zvýšený VZ nemusí byť ani v rozhodujúcom období pre výpočetr materského.,

bobjan
21. okt 2009

Gapa aha...takže by som si mala ten VZ zvýšiť teraz?

Keby som zostala PN napr. od mája 2010, tak sa mi bude brať do úvahy aké obdobie?? Celý tento rok?

gapa
21. okt 2009

ak si DNP napr. od 1.1.9 (alebo skôr) a neodhlásiš sa, len podáš zmenu, tak pri vzniku PN v r.2010 bude rozhodujúce obdobie pre výpočet nemocenského z DNP rok 2009 (predchádzajúci kalend.rok).

gapa
21. okt 2009

či si zvýšiš, záleží od teba.
A nech sa vydarí, už by si si zaslúžila 😉

bobjan
21. okt 2009

Gapa, ďakujem moc 🙂

zvýšim si to (je to len o nejaké 2,10EUR mesačne) a dúfam, že sa vydarí...

Dievčatá ďakujem vám ešte raz za všetko 😵 Je super, keď že tu extistuje aj táto téma 😉 Na SP povedia prd, stretla som sa maximálnou neochotou, ale chápem to, veď to ide z ich prachov...

katkariina
8. dec 2009

Ahojte. cim dalej citam, tym menej sa vyznam...

Nemali ste niekto nahodou podobnu situaciu ako ja? Som na RD, ktora v aprili konci. Planujeme druhe mimi. Pracovny pomer nemam ukonceny. Ak by som pracovala od toho aprila do povedzme septembra. Vznikol by mi narok na materske? Pomohlo by mi, kebyze si platim DNP? Dakujem

standa82
8. dec 2009

Katkariina, samozrejme, že ti vznikne nárok na materské. DNP pomôže každej mamičke, ktorá má VZ nižší ako 1084,55 eur/mesačne. DNP musí trvať minim.270 dní do pôrodu.