Nemocenské poistenie a materská

z.k
26. jan 2009

Ahojte potrebovala by som poradiť.Viem,že o materskej sa popísalo veľa ,ale nejak sa neviem z toho vysomáriť a nájsť si to svoje.Takže od 01.06.2004 som zamestnaná v roku 2007 presne 28.01.2007 som nastúpila na materskú môj pracovný pomer nebol prerušený.Hrubá mzda v čase keď som odchádzala na MD bola 13 000 a teraz mám výmer 14 000 .Plánujem druhé dieťa a chcela by som si platiť nemocenské poistenie,aby som mala max. materskú a tu je ten problém.Aký vymeriavací základ si mám uviesť na prihlášku?Chcela by som si plaťiť od februára,lebo január už nestihnem..Maximálny (30 219 SK),alebo si mám len doplácať ten rozdiel max.vym.základ-hrubá mzda.Musím platiť minimálne 270 dní.
Na socialnej poisťovni kde mám bydlisko mi povedali,že si mám platiť z max.vymer.základu.No a na sociálnej poisťovni v inom okrese kde mám zamestnávateľa mi povedali,ze mi stačí len doplácat ten rozdiel čiže zhruba zo 16 000 Sk.Aj mne to tak logicky vychádza,lebo mne nárok na materskú od zamestnávateľa vznikne nástupom na ňu a po sčítaní poistení by mala vyjsť zhruba max.materská.Máte niekto s tým skúsenosti?ďakujem

gapa
26. jan 2009

z.k.
ak ti bude trvať prac.pomer aj k nástupu na druhú MD, tak stačí z rozdielu + si môžeš pridať nejakých 2000,- aby si dosiahla potom aktuálne maximum, lebo od 1.7.09 sa max.VZ bude zvyyovať.

z.k
autor
27. jan 2009

Ďakujem za odpoveď veľmi si mi pomohla. 🙂

epaula7
20. mar 2009

ahojte, od 1.1.2009 som nezamestnná pretym som 4 roky pracovala v jednej firme, ale koli stahovaniu sa za priatelom som sa musela vzdat prace. uz od 16.7.2008 som si zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie a platim si ho aj teraz, ked som nezamestnana. nedavno som zistila, ze som tehotna a som v 4 tyzdni. ako mam postupovat v tom, aby som mala co najvyhodnejsiu matersku. je v tom rozdiel, ked som teraz nezamestnana? urcite by bolo asi lepsie, keby som pracovala, ze? prosim vas poradte mi, ak mate s tym skusenosti.

Dakujem velmi pekne za odpoved! 🙂

gapa
20. mar 2009

epaula,
ak by si sa už nezamestnala a ide ti o maximálne materské, tak by som sa odhlásila z DNP a hned nanovo prihlásila z maximálnym VZ t.č. 2003,09eur. Lebo velmi dôležité je, aby si na MD nastúpila až po uplynutí 26týždnov od tohto posledného prihlásenia na DNP. Inak by materské z DNP bolo len minimálne.

Ak by si sa aj zamestnala, tak by si potom z DNP platila len rozdiel (aj ked by si bola prihlásená z maxima) medzi aktuálnym maximom (od 1.7.09 sa zvyšuje) a tvojim VZ zo zamestnania. Nárok na materské by si v takom prípade mala z oboch nem.poistení, t.j. DnP + zamestnania.

Teda nepísala si aký si mala VZ z DNP v r.2008 a či nastúpiš prípadne na PN. To by trochu možno menilo situáciu.
No ak platíš DNP z minima, tak to na mojich vyššie písaných radách nič nemení.

epaula7
20. mar 2009

ahoj gapa,

dakujem ti velmi pekne za rychlu odpoved.
ohladom VZ z DNP od 7/2008: ja som si platila 626,- mesacne.
keby som sa odhlásila z DNP a hned nanovo prihlásila nestratim tym to obdobie co som doposial zaplatila. bude sa to zaratavat do tej doby 270 dni?

zvysena platba DNP by potom predstavovala ciastku 1329,-, spravne sa domnievam?
neviem, ci pojdem na PN. v tom pripade by to bol aky rozdiel?

vopred dakujem za odpoved!

gapa
20. mar 2009

No a dôležité je odhlásiť sa a nanovo prihlásiť. Dni ukončeného DNP sa ti prirátajú do 270dní, no tých 26týždnov plynie od začiatku. Ak si platila 626,- Sk, tak to bolo z VZ cca 14220,-Sk

v prípade PN, ak by začala až po novom prihlásení, tak by si mala nárok len na minimálne nemocenské rátane z minim.mzdy. Oboje nejde dokopy. Resp. jedine sa odhlásiť a nanovo prihlásiť z maxima už počas PN a PN-ku ukončiť ešte nejaký čas pred nástupom na MD (záleží od konkrétneho dátumu nástupu na MD, či mesiac pred nátupom alebo stačí den). No to by si už musela ozaj dobre rozmýšlať a sa poradiť.

No bacha na tie podmienky pre nárok na max.materské! najneskôr do 8tt!!! (lepšie skôr) a nástup na MD po 26týžtdnoch od poslendého prihlásenia!!! tak aby si stíhala, teda ak chceš max.materské len z DNP. Ak by si mala aj iný PP k nástupu na MD, tak sa dá aj zo súčtu DNP + zamestnania. To záleží od teba.

epaula7
21. mar 2009

dakujem gapa,

co by sa teda stallo, keby som nesplnila podmienku 26tyzdnov od posledneho prehlasenia, pritom tych 270 dni budem mat splnenych. nebola by mi materska vyratana z DNP 626,-Sk a nie z minima?

dakujem

gapa
21. mar 2009

určite z minima

epaula7
22. mar 2009

Dakujem velmi pekne gapa,

este sa ta chcem spytat ohladom toho, keby som sa nahodou zamestnala, lebo ja naozaj neviem, ci sa mi este podari sa zamestnat, ale berme do uvahy pripad keby som uz bola prihlásila z maximálnym VZ t.č. 1003,09eur. a nahodou sa zamestnala. nebude treba uz potom nahlasovat nejaku zmenu, ked by som trebars 1 mesiac este ako nezamestnana platila 44eur (cize z maxima) a potom ako by som sa zamestnala by som si to zmenila platbu ja sama na trebars 22eur. mozem si tu sumu potom ja svojvolne menit?

dakujem este raz za vsetky rady!!!!!!!!!!!!!!

gapa
22. mar 2009

epula,
zmena je možná až po 6mesiacoch od predchádzajúceho stanovenia VZ. Ak si nájdeš zamestnanie, tak potom sa ráta z DNP len ten rozdiel. Skúsenosť s tým síce nemám, lebo ja som platila aj tak z VZ, z ktorého som bola prihlásená (no u mna to bolo minimum).
Možno by bolo dobré potom zavolať na SP. No podla mna môžeš platiť z toho rozdielu, no bacha na to, radšej z VZ vyššieho, ako nižšieho. LEbo vždy budeš musieť zaplatiť do 8.meho za predchádzajúci mesiac a neviem, či už vtedy budeš mať výplatnú pásku za predchádzajúci mesiac z práce (t.j. presnú sumu VZ pre nem.poistenie zo zamestnania). Potom to treba dobre vyrátať.
Ak by ti vznikol preplatok, tak napr. po nástupe na materskú môžeš písomne požiadať o vrátenie preplatku z DNP za obdobie od.... do... .

epaula7
24. mar 2009

ahoj gapa,

dakujem ti pekne, vcera som bola na SP a som sa odhlásila z DNP a dnes nanovo prihlásila z maximálnym VZ t.č. 1003,09eur. som teraz v 6tt tehotenstva. dufam, ze to dopadne vsetko ok a do mojho nastupu na matersku prejde tych spominanych 26 tyzdnov. este raz ti velmi pekne dakujem!

gapa
24. mar 2009

😅
všetko dobré a hlavne zdravé a spokojné bábätko 😉

epaula7
28. máj 2009

ahoj gapa,

este som sa ta chcela opytat ze, ktore bude pre mna to rozhodujuce obdobie pre vypocet mojej materskej.
pripomeniem ti, ze od roku 2005 az do konca roku 2008 som bola zamestnana. v 16.7.2008 som si zacala platit DNP z VZ 14220,-Sk + nem. poistenie zo zamestnania az do konca 2008, ked som sa stala nezamestnanou, tak som si stale platila DNP z VZ 14220,-Sk az do 24.3.2009 a potom som sa odhlasila a nanovo prihlasila hned na druhy den z maxima VZ 30129.
iba to by som chcela vediet, ktore obdobie je teda pre mna rozhodujuce? bude to ten minuly rok, alebo obdobie tych 26 tyzdnou do nastupu na matersku?

dakujem velmi pekne uz vopred!!!!

gapa
28. máj 2009

epaula,
ak od posledného prihlásenia do nástupu uplynie viac ako 26týždnov, t.j. nástup na MD najskôr 183-tí den a na MD nastúpiš v r.2009, tak materské sa bude rátať z VZ ov od posledného prihlásenia na DNp (v r.2009) do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD.
nech sa darí 🙂

epaula7
28. máj 2009

gapa,

dakujem ti velmi pekne si naozaj dobry clovek.

este raz ti dakujem!!!!!!!!!!!

petka55555
28. máj 2009

baby nechapem preco stací 26 tyzdnov?, ja som sa tiez 18.5. prihlasila na DNP s max. vymeriavacieho základu, ale pani mi povedala ze si to musim platit 270 dni, co stiham, lebo som este neni tehotna. a co by sa stalo, keby som buduci mesiac otehotnela a nahodou by sa mi babtko narodilo o niekokolko tyzdnov skor a ja by som nesplnila 270dni? potom by mi asi vyratali mensiu matersku? a co sa stane ked budem PN? musela by som si DNP platit aj pocas PN? a ak nie, tak potom by sa mi to asi do tych 270 dni nerátalo?

petka55555
28. máj 2009

a este som nenapisala ze som teraz nezamestnana pol roka a pred tym sme boli 14 mesiacov v anglicku. od toho 18.5. musim platit do 11.2. aby mi vyslo tych 270dni. a Kolko mi teda vyjde ta materska? nieco okolo 16600?ked si platim z max. vym. základu?dakujem 🙂

gapa
28. máj 2009

petka,
možno aj dni nem.poistenia z UK by sa ti rátali do tých 270dní, ak by si mala potvrdenie. No to ti netvrdím na 100%. Treba splniť podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred skutočným dnom pôrodu. Ak podmienka nie je splnená, tak nárok z daného nem.poistenia nevzniká.

26týždnov stačí aby uplynulo od POSLedného prihlásenia na DNP tomu, kto bol predtým už nejaký čas nem.poistený. T.j. v súčte s predchádzajúcim nem.poistením splní podmienku 270dní. Ak však niekto je poistný prvý krát, tak 26týžnov nestačí.

petka55555
29. máj 2009

tak dakujem za radu, no ja som tu na Slovensku este nebola nemocensky poistena, lebo som tu nepracovala. a to nemocenske poistenie z anglicka neviem ci by sa mi ratalo, povedali mi ze mozno by mi z toho mohli zobrat par dni keby mi chybalo do tych 270, lenze to neviem na 100% ci tam za mna platili nemocenske, ono strhali nam z vyplaty insurance aj okolo 120 libier mesacne, ale neviem co v tom bolo, ci to nebolo len zdravotne...ved aj keby sa mi hned podarilo otehotniet v juni, tak by som to stihla zaplatit, bola by tam rezerva jeden mesiac, len by sa babenko nemohlo narodit skor 🙂
a ak teda zaplatim tych 270 dni tak budem dostavat pol roka okolo 16 tis.? dakujemm 🙂 🙂 🙂

gapa
29. máj 2009

petka,
ak sa nič nezmení v zákone o soc.poistení, tak áno.
No a pozor, tehotenstvo bežné (bezproblémove) trvá 38-42týždnov t.j. aj napr. 266dní. No a ráta sa od prvého dna posledn.menštruácie!!!!

petka55555
29. máj 2009

gapa ja viem, ale ja som este neni tehotna, a nemocenske si platim od 18.5. a snazit sa ideme az v polke juna, takze hadam to bude ok.
diki 🙂

gapa
29. máj 2009

😉 😀

petka55555
29. máj 2009

gapa este som sa chcela opytat, ale to je asi kravina, docitala som sa v nejakej teme, ze to poistenie musi byt len v jednom kalendarnom roku, tych 270 dni, teda nie na prelome rokov,je to pravda? a keby som nestihla zaplatit 270 dni, tak nedostanem ziadnu matersku? len rodicovsky z uradu prace?

gapa
30. máj 2009

270dní NEMUSí byť v jednom roku. To sa nikde nepíše.
Ak ti od prihlásenia do pôdodu uplynie aspon 270dní a nebudeš mať nedoplatok, tak nárok vzniká. Ak 270dní neuplynie, tak nevznikne žiadny nárok z DNP.

emjee
30. máj 2009

petka tych 270dni musi byt spolu za posledne dva roky pred nastupom na md - cize ak nastupis na md napriklad od 1.7.2009 tak sa pozera na obdobie 1.7.2007-30.6.2009 - v tomto obdobi musis mat zaplatenych minimalne 270dni nemocenskeho poistenia, inak matersky prispevok (zo socialnej poistovne) nedostanes, len rodicovsky z uradu socialnych veci a rodiny

petka55555
30. máj 2009

no ved mne sa to zdala kravina, uz neviem v ktorej teme som to citala, ved to by bol problem sa do toho trafit...

kobolova
1. jún 2009

Baby, co radite: dala som si popri nemocenskom u zamestnavatela aj dobrovolne nemocenske poistenie (som zvedava, ci mi to vyjde na 270 dni, kedze sa nam to podarilo na prvy sup a ak sa mala poponahla na svet, nic z toho nebude 🙂...).
Ale kazdopadne, co po porode? Platit si DNP nadalej? Ak ano, z akeho zakladu? Teraz si platim z rozdielu maximalneho vymeriavacieho a hrubeho platu(cca. 14.000,- Sk)...Diky za pomoc. 😝

kobolova
1. jún 2009

... teraz este citam, ze po nastupe na matersku nemusim platit DNP, ale dni sa mi pocitaju??? Plati to aj v mojom pripade, ked do terminu porodu potrebujem "nahrabat" tych 270 dni???
😕

gapa
1. jún 2009

kobolová,
počas poberania materského sa nem.poistenie platiť nemusí. No či sa berie každé poistenie samostatne alebo stačí ak budeš poberať materské zo zamestnania a nemusíš platiť ani DNP, tak to ti nezaručím ani ja.
Už som počula oba názory a aj oba postupy v soc.poistovni. Najprv sa presadzovalo to, že platiť musíš, no v prípade, ak to malo byť nevýhodné pre SP (mali vyplácať dávky po ukončení MD z vysokého VZ), tak rozhodli po odvolaní tak, že nemusela mamička platiť ani DNP. T.j. postupy nie su jednotné. Osobne by som radšej platila alebo by som si nejako vyžiadala písomné stanovisko SP, aby som bola krytá.

misska30
12. jún 2009

P r o s i m o r a d u
som tehotna od 20 marca asi,,,pracujem iba na dohodu,,poradte mi prosim ako mam postupovat aby som dostala dobru matersku,,keby som sa zamestnala na zmluvu a platila si nemocenske tak to by slo? lebo asi 4 roky pred tym som nepracovala,,bola som tiež na materskej do 30,8,2008 prosim poradte mi ako mam postupovat,,dakujem