Nemocenské poistenie a materská

z.k
26. jan 2009

Ahojte potrebovala by som poradiť.Viem,že o materskej sa popísalo veľa ,ale nejak sa neviem z toho vysomáriť a nájsť si to svoje.Takže od 01.06.2004 som zamestnaná v roku 2007 presne 28.01.2007 som nastúpila na materskú môj pracovný pomer nebol prerušený.Hrubá mzda v čase keď som odchádzala na MD bola 13 000 a teraz mám výmer 14 000 .Plánujem druhé dieťa a chcela by som si platiť nemocenské poistenie,aby som mala max. materskú a tu je ten problém.Aký vymeriavací základ si mám uviesť na prihlášku?Chcela by som si plaťiť od februára,lebo január už nestihnem..Maximálny (30 219 SK),alebo si mám len doplácať ten rozdiel max.vym.základ-hrubá mzda.Musím platiť minimálne 270 dní.
Na socialnej poisťovni kde mám bydlisko mi povedali,že si mám platiť z max.vymer.základu.No a na sociálnej poisťovni v inom okrese kde mám zamestnávateľa mi povedali,ze mi stačí len doplácat ten rozdiel čiže zhruba zo 16 000 Sk.Aj mne to tak logicky vychádza,lebo mne nárok na materskú od zamestnávateľa vznikne nástupom na ňu a po sčítaní poistení by mala vyjsť zhruba max.materská.Máte niekto s tým skúsenosti?ďakujem

gapa
2. júl 2009

ešte po pôrode zaslať RL dieťaťa na odd.nem.dávkok, odkial ti vyplácajú materské. Tú prihlášku si pozisťuj a tlačivá priprav aj popredu. Je tam viac príloh.

johaankaa
2. júl 2009

a len taka otazka to kvoli comu si mam poslat na odd. nem. davok ?

johaankaa
2. júl 2009

a aka to je vobec ziadost alebo prihlaska, coho sa tyka?

gapa
2. júl 2009

johanka,
1. oznamuješ im rodné čislo dieťaťa, t.j. že sa skutočne dieťa narodilo
2. aby si bola dôchodkovo poistená počas starostlivosti o dieťa. Inak nebudeš, ak prihlášku nepodáš a vybaviť sa neskôr so spätnou platnostou sa nedá.

johaankaa
2. júl 2009

este rozmyslam, co dolezite by som sa ty spytala, kedze sa v tom, ako vidim , dost dobre vyznas...mne sa bude materska pocitat za min. kalendarny rok? a dufam, ze k tomu nebudem potrebovat ziadne papiere,k ze to maju niekde v soc. poistovni?! alebo aj k tomu je potrebne nejake tlacivo od zamestnavatela? a este ma zaujima o com je to dobrovolne nemoc. poistenie, dost tu o tom citam, ale zatial som nejak neprisla na to, ze aky to ma vyznam pre poistenca, co si to plati...a inak nasla som nejake tie tlacivka co si mi pisala, hore vyssie, a rada by som ti to poslala na mail, aby si mi aspon povedala, ci to je vobec k veci, co budem na tej soc. potrebovat, len neviem tvoju mail adresu...dakujem velmi pekne

johaankaa
3. júl 2009

gapa, mne sa bude materska pocitat za min. kalendarny rok? a dufam, ze k tomu nebudem potrebovat ziadne papiere,k ze to maju niekde v soc. poistovni?! alebo aj k tomu je potrebne nejake tlacivo od zamestnavatela? a este ma zaujima o com je to dobrovolne nemoc. poistenie, dost tu o tom citam, ale zatial som nejak neprisla na to, ze aky to ma vyznam pre poistenca, co si to plati...a inak nasla som nejake tie tlacivka co si mi pisala, hore vyssie, a rada by som ti to poslala na mail, aby si mi aspon povedala, ci to je vobec k veci, co budem na tej soc. potrebovat, len neviem tvoju mail adresu...dakujem velmi pekne

gapa
3. júl 2009

johanka,
ak máš dlhodobý prac.pomer, tak áno, materské sa ráta z predchádzajúceho kalend.roku.

Dobrovolné nem.poistenie je dobré pre získanie nároku na nem. dávky aj počas RD (t.j. prerušenia nem.poistenia zaemstnanca) alebo na zvýšenie nem.dávok aj počas trvania PP.

Tlačivá do SP, ak si nie si istá je najlepšie si vyžiadať v SP. Ja tiež neviem, ktoré su teraz aktuálne, no treba
- registračný list fyzickej osoby (RLFO)
- čestné vyhlásenie o riadnej starostlivosti o dieťa
- oznámenie o sporitelovi, - časť A (ak II.pilier, si zamestnaná a máš nárok na materské) do 30dní od doručenia rozhodnutia o nároku na materské
- časť B ( ak si nezamestnaná, nemá nárok na materské, tak do 45dní od pôrodu, ak si zamestnaná s nárokom na materské, tak od 1dna RD)

johaankaa
6. júl 2009

gapa, co znamena dlhodobejší prac. pomer?! ked som zamestana od 10.9.2007 a zmluva mi končí 31.8.2009...narok na materské sa na mna vztahuje ci nie? lebo potom nerozumiem pojmu dlhodobejší prac. pomer, citala som aj v inych temach, ale potrebujem vysvetlenie po lopate 😕

a co sa tyka naroku na 25 tis. po porode, nasla som v inej teme, moja otazka znie ci je to stale aktualne

ČO potrebujete aby ste dostali peniaze:
doklad totožnosti
potvrdenie lekára, že ide o prvorodené dieťa
potvrdenie, že ste chodili na pravidelné prehliadky ku gynek.
rodný list dieťaťa
fotokópiu identifikačnej kartičky z banky (číslo účtu kam pošlú peniaze)
potvrdenie lekára, že sa dieťa už dožilo 28 dňa (pediater)
potvrdenie od zamestnávateľa u ktorého ste pracovala
potvrdenie od zdr.poisťovne že matka bola poistená pred pôrodom minim.1rok

gapa
6. júl 2009

johanka,
ak nastupuješ na MD v r.2009 počas trvania PP (príp. ak skončí PP v r.2009 a nastúpiš na MD v ochrannej lehote), tak je rozh.obdobie (RO)

a) ak tvoj terajší PP začal v období do 1.1.08 (t.j. dlhodobý prac.pomer), RO = obdobie roku 2008
b) ak tvoj PP začal v r.2008, RO = obdobie od začiatku PP do 31.12.08
c) ak v r.2009, to už nebudem rozoberať

bubina1
6. júl 2009

ahoj, baby viete poradiť....
chystam sa na umelé oplodnenie....chcela by som si platit DNP kvoli prilepšeniu materskej....ale počítam s tým, že budem možno na rizikovom....mam si DNP, alebo sa mi to neoplatí

johaankaa
7. júl 2009

gapa, este taka otazka co sa tyka vybavovania veci po porode napr. to dochodkove poistenie a na soc. poistovni, na uradoch a tak...moze to vybavovat aj manzel, alebo musim vsade chodit osobne iba ja? je to mozno blba otazka, ale radsej sa budem pytat na vsetko...

sabiatko
7. júl 2009

ahojte, vedeli by ste mi prosim poradit... minuly rok (2008) som od konca maja do konca decembra (7 mesiacov) pracovala v anglicku. od januara 2009 do aprila 2009 som bola evidovana na urade prace, odkial som sa odhlasila, pretoze sme s manzelom sli do madarska, kde pracuje. trvaly pobyt mam stale na slovensku. od toho aprila si dobrovolne platim len zdravotne poistenie. babetko sme este vtedy neplanovali, ale potom sme sa pren rozhodli, no odvtedy som na slovensku nebola. nie je to zatial iste, ale mozno som teraz tehotna ( ak, tak 4 -5 tyzdnov) a tak si tych 270 dni nestihnem doplatit. rada by som vedela, ci moja praca v anglicku po dobu tych 7 mesiacov sa zaratava, teda by som potrebovala doplatit len 2 mesiace, alebo sa vobec nerata. viem, ze som to mohla poriesit aj lepsie, ale uz je mozno aj tak neskoro 😒 dakujem pekne za radu.

primaa
7. júl 2009

gapa, este taka otazka co sa tyka vybavovania veci po porode napr. to dochodkove poistenie a na soc. poistovni, na uradoch a tak...moze to vybavovat aj manzel, alebo musim vsade chodit osobne iba ja? je to mozno blba otazka, ale radsej sa budem pytat na vsetko...

gapa
7. júl 2009

primaa,
môže aj manžel to odniesť na SP, ak to bude mať od teba podpísané. Na UPSVaR tiež môže manžel, teda môj všetko vybavoval (tých 4560,-, rod.prídavky). 🙂 no ja som nepoberala tých 24100,-Sk, len 4560,-Sk. Tak snád prisvečia ostatné maminy.

gapa
7. júl 2009

sabiatko,
ak je obdobie nem.poistenia v období dvoch rokov pred skutočným pôrodom, tak sa zarátava. No treba vybaviť aj doklad o tom z UK. Neviem ako si chceš platiť nem.poistenie. či dobrovolné? V takom prípade sa treba prihlásiť na DNP do 8tt a nastúpiť na MD po uplynutí 26týždnov od prihlásenia. T.j. platiť si to viac ako 26týždnov. Inak by ti vyšlo materské rátané z minimálnej mzdy (295,5eur:30x55% na 1kalend.den).

No istejšie, vzhladom na vraj pripravované zmeny v zákone ohladne DNP, by bol prac.pomer na chýbajúcu dobu. t.j. tam nie je žiadna podmienka 26týždnov. Prípadne teraz je ešte možná (neručím, že v čase nástupu na MD) kombinácia napr. Dni práce v UK, + DNP (napr. na 2mesiace z minima) + potom zamestnanie s vysokým vym.základom.

andula514
7. júl 2009

ahojky,
chcela by som sa opytat ci si aj počas trvania materskej dovolenky je potrebné platiť DNP ?

ewelyne
7. júl 2009

andula, myslím, že nie,normálne sa odhlásiš, ak teda neplánuješ v zápätí ďalšie... je potrebné platiťlen do nástupu na MD aby si mala splnených 270 dní a plus príplatok, ak si chceš prilepšiť k materskej 😉

gapa
7. júl 2009

andula,
ak si prihlásená na DNP a poberáš z DNP materské, tak určite platiť nemusíš.

Ak ale poberáš mateské napr. len zo zamestnania a nie z DNP, tak na to nie je jednotný názor. Ja by som radšej platila a príp. potom radšej preplatok písomne vyžiadala vrátiť.

andula514
7. júl 2009

Materske z DNP poberam. Narok mi vznikol 17.4.09
Od 27.5.2009 som sa odhlasila a potom som sa nanovo prihlasila z maxima od 1.6.09.Pretoze chcem DNP využiť aj v buducnosti od noveho roka.Ani v takomto prípade si nemusim platit pocas materskej?

gapa
7. júl 2009

andula,
podla mna nie (DNP je vždy len DNP, aj ked nové prihlásenie). No radšej by som si to overila aj v SP, predsa je to podstatné.

johaankaa
7. júl 2009

gapa,

ked planujem ist v auguste na PN, aby ma neprepustili a by sa mi o tolko predlzila zmluva, resp. budem na PN do nastupu na MD co bude v septembri, potrebujem si vypytat od zamestnavtela potvrdenie zaemstnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku? a tak isto toto potvrdenie + ziadost o materske od lekara, ked si pojdem vybavovat matersku na SP?
(dufam, ze ma rozumies, co ti chcem povedat, lebo ja sa uz do toho tak zamotavam, ze sama sebe uz nerozumiem co ti chcem povedat) 😅
takze ci budem potrebovat 2x potvrdenie zaemstnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku, aj pri PN aj pri vybavovani materskej...dakujem

ewelyne
7. júl 2009

andula, ak to chces vyuzit, tak to radsej zaplat, pretoze potom ti bude chýbat 27O dní nemcenského a nebudeš môcť DNP... 😉

andula514
7. júl 2009

preco si miyslis ze mi budu chybat dni? Ved DNP plynie aj ked som na MD nie???

gapa
7. júl 2009

johanka,
ak ti vznikne PN aj nástup na MD až po ukončení PP, tak áno, to potvrdenie od zamestnávatela budeš potrebovať 2x.

dni DNP samozrejme plynú aj počas MD, ak DNP trvá

andula514
7. júl 2009

chcem sa opytat este jednu vec
a to je ak teda poberam materské z DNP ,a ak si to DNP zaplatim aj počas poberania materského vznikne mi preplatok a budem si ho moct poziadat spat???

sabiatko
7. júl 2009

gapa, dakujem za rady🙂 a staci, ked budem mat z anglicka vyplatne pasky, alebo treba iny dokument?

gapa
7. júl 2009

sabiatko,
treba tlačivo, nejaké Exxx. Skús sa spýtať na SP, ktoré tlačivo udáva dni nem.poistenia. Možno ma niekto doplní. Nezapísala som si číslo toho Ečka.

sabiatko
8. júl 2009

aha, no v pondelok tam idem, tak mi isto povedia. si strasne zlata, fakt velmi dakujem 🙂

lucia425
8. júl 2009

Ahojte,
rada by som sa chcela spytat.
Som zamestana 5 rokov, minuly rok som bola na Pnke 2 mesiace. Od 5.1.2009 tohto roku som si zacala platit DNP s minima kedze moj plat je v hrubom 25000Sk aby mi vyslo 30219,-SK. Som tehotna a termin mam 31.12.2009 a som na Pnke od 20.5.2009, poistenie DNP mam platit do zaciatku septembra 2009. Rada by som sa Vas chcela spytat ak budem este az do porodu na Pnke kedy si mozes uplatnit DNP ked mi konci v septembry tohto roku a tak ties ako si mam vyratat vymeravacii zaklad.Dufam ze som vsetko spravila dobre ked si platit DNP. 😒
Velmi pekne dakujem za aku kolvek odpoved. 🙂

gapa
8. júl 2009

lucia,
pekný termín, na silvestra 🙂 tiež som taký mala pri prvej dcere, no narodila sa skôr.

Pri PTP 31.12.09 je nástup na MD v období najneskôr 19.11.09, najskôr 5.11.09.

Ak si sa prihlásila na DNP 5.1.09, tak 270dní uplynie 1.10.09. T.j. ak by ti nejaká NOVa PN začala najskôr 2.10.09, tak máš nárok na nemocenské aj z DNP. Ak ti však bude pokračovať až do nástupu STARÁ PN, tak z DNP nebudeš poberať žiadne nemocenské. Vždy je dôležitý stav ku dnui VZNIKU PN!!! A v tento den si nárok na nemocenské z DNP nesplnila.

Takže ak bude stará PN pokračovať, tak treba platiť DNP až do dna pred nástupom na MD. Potom už požiadaš o materské z oboch nem.poistení, t.j. zamestnania a aj DNP. Z oboch budeš mať nárok, ak nebudeš mať na DNP nedoplatok.

Ale nerozumiem, čo píšeš, že ti končí v septembri? PN? DNP??????????????? Ak DNP, tak to by bolo potom úplne inak!!!!! Tak to upresni