Nemocenské poistenie a materská

z.k
26. jan 2009

Ahojte potrebovala by som poradiť.Viem,že o materskej sa popísalo veľa ,ale nejak sa neviem z toho vysomáriť a nájsť si to svoje.Takže od 01.06.2004 som zamestnaná v roku 2007 presne 28.01.2007 som nastúpila na materskú môj pracovný pomer nebol prerušený.Hrubá mzda v čase keď som odchádzala na MD bola 13 000 a teraz mám výmer 14 000 .Plánujem druhé dieťa a chcela by som si platiť nemocenské poistenie,aby som mala max. materskú a tu je ten problém.Aký vymeriavací základ si mám uviesť na prihlášku?Chcela by som si plaťiť od februára,lebo január už nestihnem..Maximálny (30 219 SK),alebo si mám len doplácať ten rozdiel max.vym.základ-hrubá mzda.Musím platiť minimálne 270 dní.
Na socialnej poisťovni kde mám bydlisko mi povedali,že si mám platiť z max.vymer.základu.No a na sociálnej poisťovni v inom okrese kde mám zamestnávateľa mi povedali,ze mi stačí len doplácat ten rozdiel čiže zhruba zo 16 000 Sk.Aj mne to tak logicky vychádza,lebo mne nárok na materskú od zamestnávateľa vznikne nástupom na ňu a po sčítaní poistení by mala vyjsť zhruba max.materská.Máte niekto s tým skúsenosti?ďakujem

marpado
12. apr 2010

dobry vecer gapa chcela by som sa spytat na moju situaciu som zamestnana a od 2.1.2008 som nastupila na matersku dovolenku a nasledne na rodicovsku, zacala som si platit DNPz maxima od 15.1.2010 cize mi to vychadza do oktobra aby som splnila tych 270 dni a chcem sa spytat platit by som nemusela pri PN takze malo by to nejaky vplyv na matersku keby som november a december bola PN? a nemusela vlastne platit, a ak by sa mi podarilo ist na matersku v r.2011 tak by mi uz stacilo platit z minima? ak som to dobre pochopila neviem ci to nieje spekulacia dakujem velmi pekne za tvoju odpoved s pozdravom este ma napadlo ako mam postupovat ked mi materska konci 1.1.2011 mam rozviazat pracovny pomer alebo sa dohodnut o prerobeni nejakeho casu lebo som pocula ze sa da ist na podporu ak by sa mi nepodarilo otehotniet pretoze malu nemam kde dat a do skolky mi ju zoberu az v septembri buduci rok vies mi poradit co by bolo najlepsie a neprist o nejaky ten prijem dakujem pekne

gapa
12. apr 2010

marpado,
tá PN na konci roka 2010 po dostiahnutí 270dní nebvadí.

marpado
13. apr 2010

ahoj gapa dakujem a vedela by si mi poradit aj s ostatnymi otazkami s tym minimum a co to zamestnanie dakujem pekne 😉

gapa
13. apr 2010

Ak bude rozhod.obdobie pre výpočet materského rok 2010, tak je jedno aký máš VZ v r.2011.

sl.ivka
13. apr 2010

Ahoj gapa velmi pekne ta prosim o radu...od 24.9.2006 do 30.9.2009 som bola zamestnana v irsku, kde som povinne platila odvody, cize splnam podmienku 270dni...otehotnela som v oktobri 2009, cize az po ukonceni pracovneho pomeru a az do teraz som nezamestnana...keby ze si dnes zacnem platit dnp tak mi materska vyjde len okolo 175eur.. no dnes mi jedna znama poradila, ze keby ze sa zamestnam a zamestnavatel mi da plat dajme tomu okolo 830 eur(mam moznost) a po tyzdni by som isla na marodku az do porodu, tak by mi materska vysla okolo 50% z 830eur, je to tak? Uz mam z toho v hlave riadny mix...prosim porad
Ivana

lalia21
15. apr 2010

Prajem príjemny podvečer milá Gapa:prosím Vás o radu..od 15.3 2010 si platím DNP z maxima.Vychádza to,že 270 dni by som mala v strede decembra.Zamestnana som bola od 1.2.2008 do 31.1.2009.A moja otázka znie,ak by som porodila pred 15.decembrom 2010-dalo by sa prirátať niečo z dní ked som bola zamestnana aby som mala narok na najvyššiu matersku??napr.by som porodila 1.12.2010 a chybalo by mi 14 dni aby som splnila 270 dni DNP..da sa to??prosím a dakujem ak mi odpovieš 😉

lalia21
16. apr 2010

prosím p.gapa odpovedzte-je to pre mna dôležite ☹

katka888
16. apr 2010

lalia, pozri si blog p. Mihala, http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/mat... . tam je to krasne rozpisane... cast materska z viacerych poisteni
dva roky dozadu od terminu je potrebne byt 270 dni nemocensky poistena, pricom k DNP sa priratava nemocenske poistenie, ktore spada do tohto obdobia a je uz ukoncene.

gapa
18. apr 2010

lalia,
odpovedala som ti na túto istú otázku v inej teme

lalia21
18. apr 2010

dakujem 😉

marek27
19. apr 2010

2gapa:
Nieco som z tejto diskusie precital, asi prve 4 strany, ale nenasiel som tam 100% odpoved na nasu situaciu. Manzelka je na materskej asi od 8.10.2009 (1.12.2009 sa nam narodil syn). Neplatila si ziadne DNP, kedze mala plat vyssi ako maximalny vymeriavaci zaklad pre NP, takze dostavala aj maximalny matersku. Materska jej konci 22.aprila a nastupuje na rodicovsku - do 3 rokov dietata. Samozrejem chceme potom este jedno dieta a to tak, aby sa narodilo este pred skoncenim rodicovskej (najplepsie ked starsi bude mat cca 2 roky). Tu nastava otazka. Pracovny pomer jej stale trva, tak ci mame platit DNP a z akej vysky, aby mala maximalnu matersku, alebo tym ze mala vyssi plat ako je vymeriavaci zaklad a je stale zamestnana - tak bude mat opat maximalnu matersku, bez toho aby pocas rodicovskej neplatila nic do NP?

Nasiel som aj takuto formulaciu: Do 270 dní minimálneho obdobia nemocenského poistenia sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca a SZČO z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. - len si to neviem 100% vysvetlit. "Zapocitava" znamena ze sa berie to obdobie ale nema platene NP, takze to treba platit dobrovolne?

Vopred vdaka za radu.

marek27
22. apr 2010

nikto na to nevie reagovat?

lottys
22. apr 2010

marek27, ak manželke stále trvá pracovný pomer, tak potom jej zamestnávateľ určí pravdepodobný vymeriavací základ a bude to taký, aký by mala, keby nastúpila do práce a pracovala. Takže keď mala maximálny vymeriavací základ, tak to bude z neho. Maximálne vymeriavacie základy sa však vždy k 1.7. v roku zvyšujú, tak záleží na tom, o koľko je vyšší základ manželky, inak by bola materská možno o pár euríkov nižšia.

marek27
23. apr 2010

Diky moc.

Tak po tom 1.7. si to overime, ale manzelka mala myslim skoro 1150 Eur, pricom vymeriavaci je teraz nejakych 1084 Eur. Aj kedy sa opat zmenil, myslim ze rapidne nad 1150 to nebude a aj keby par eur nad, nad kvoli par "centom" sa mi neoplati tam behat s papiermi.

sofinka2009
25. apr 2010

Ahojte.neviete niekto ktory den v socialnej poistovni vyratavaju kolko clovek v mesiaci marodil kolko ,€ mu vyplatia?chela som si vyratat kolko by som mala dostat ale neviem ktory den to rataju ja marodim od 19.4. a budem az do konca maja..............a chem sa spytat tiez kolko mam teraz zaplatit poistne za tych 18 dni? ja platim z maxima len neviem presne najst kolko to je,V postovni mi to necheli vyratat iba ze si mam dat pozor a vyratat to presne 😠 dakujem za rady

alelo1
26. apr 2010

ahojte, toto mi odpisali zo soc poistovne:
v súvislosti s Vašou žiadosťou o stanovisko vo veci nároku na materské, oznamujeme nasledovné.
Nárok na materské vzniká (t. j. aj podmienky nároku na materské,
okrem podmienky 270 dní nemocenského poistenia, sa posudzujú) najneskôr
ku dňu, ktorý pripadá na začiatok 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu,
t. j. ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie materského. Splnenie podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom sa sleduje
k skutočnému dňu pôrodu. Do tohto obdobia sa okrem aktuálneho nemocenského poistenia započíta obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.
Z uvedeného vyplýva, že za predpokladu, ak by ste v období posledných dvoch rokov pred pôrodom boli nemocensky poistená ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba menej ako 270 dní, nárok na materské z uvedeného nemocenského poistenia by Vám vznikol iba za predpokladu, ak v sledovanom období budete
mať ukončené povinné nemocenské poistenie zamestnankyne.
- este mi nie je jasne, kolko bude materske, ak si dobrovolne platim z najvyssieho zakladu, a PP je na min. mzdu

chantal21
28. apr 2010

Ahojte mozte mi niekto poradit.Pracujem vo firme uz niekolko rokov.Minuleho roku som si zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie (13 eur v roku 2009 a 14 eur v roku 2010)a to odo dna 29.7.2009 a na pnku som nastupila od 21.4 ktoru som odniesla na firmu a druhu pnku na dobrovolne som si dala od 26.4 ktoru mi vypisal lekar pretoze az od tohto dna mam narok na dnpo.Neviete mi poradit kolko my bude vyplacana pnka a kolko dostanem matersku.A co by sa dialo ak by ma zamestnavatel prepustil ku 30.4.2010

mima_h
28. apr 2010

Ahojte.
myslim ze som tu toho precitala dost, ale svoj pripad som nenasla...tiez tomu asi na 100% nerozumiem..
Ja pracujem ako SZCO (zivnostnik) od 7/2007 a povinnost platit povinne poistenie do SP mi vznikla 7/2008. takze NP si teda platim od toho terminu, vzdy z minimalnej mzdy. Od zaciatku 12/2009 si platim DNP - to je ked som sa dozvedela ze som otehotnela, tc som bola cca v 6 tyzdni. VZ som si dala maximalny mozny (1008€) resp. rozdiel max VZ a mojho doterajsieho poistenia. Moja otazka je: je podmienkou maximalnej vysky materskej aby som maxinalne DNP platila tych 270 dni, alebo tych 26 tyzdnov? ak 270dni, tak to nestiham.... ak 26 tyzdnov, tak to stiham... Nie je mi jasne, ci tych 270 dni sa vztahuje iba na nutnost platit si akekolvek poistenie, alebo DNP?
este jedna ot. - moje RO je iba 1.12 - 31.12.2009?
termin porodu mam 22.7.10, nastup na DM asi 13.6.10

Vopred velmi pekne dakujem za odpoved vsetkym ;)

jankkam
2. máj 2010

Ahoj
Potrebovala by som vedieť , že ako som tehotná 10 týždňov a teraz by som sa prihlásila na DNP z maxima – či by som to nejak stihla, aby som mala nárok na vyššiu materskú. Momentálne som zamestnaná.

gapa
2. máj 2010

janka,
nárok na materské z DNP z maxima by ti nevyšiel. Lebo od prihlásenia do nástupu na MD (najneskôr 6týž. pred pôrodom) nestihneš. Či by ti vyšiel aspon z minima, záleží, či máš nejaké ukončené NP v obd. dvoch rokov pred pôrodom aspon cca 10týž.

baruska_beruska
3. máj 2010

dobry den,
DNP si platim z minimalneho VZ od 22.10.2009. Na matersku by som mala nastupit 4.8.2010 - 6 tyzdnov pred datumom porodu (15.9.2010). Chcela by som vsak poberat vyssiu matersku. Ak sa zamestnam od 1.7.2010 s maximalnym VZ a na matersku nastupim z tohto zamestnania 21.7.2010 - 8 tyzdnov pred datumom porodu, budem mat maximalnu matersku?

patricia28
8. máj 2010

ahojte, chcela by som poradiť, veľa ste už popísali o materskej, ale nie všetkému rozumiem. Chcela by som bábätko, teda intenzívne na nom pracujeme 🙂 DNP si platím od 12.2.2010, najvyššiu čiastku, teda 47,70 eur, keďže som nezamestnaná a vedená na ÚPSVaR. Chcela by som vedieť ako to to potom bude s vyplácaním na materskej alebo rodičovského príspevku? Na čo mám nárok a na čo nie. Bolo tam niečo o odhlásení a opätovnom prihlásení v SP na DNP? Alebo som to zle pochopila? Ďakujem za akúkoľvek radu.

patricia28
10. máj 2010

nikto neviete reagovať? je to pre mňa veľmi dôležité ....

snezka11
10. máj 2010

patricia,
stačí ak si budeš dnp platit min. 270 dní, a budeš mať nárok na MD aj RD ten vyšší,
počas MD DNP neplatíš,

ivka1984
10. máj 2010

baby prosim vas .... materska je 55% pol roka a pocita sa z hrubej mzdy a rodicovsky prispevok tych 256 eur mam na ne narok kedy? dakujem

patricia28
10. máj 2010

snezka,
ďakujem veľmi pekne za odpoveď, to, že som nezamestnaná zohráva asi dosť rolu... :( .......a naozaj ďakujem za radu

snezka11
11. máj 2010

ivka1984
materská sa berie 28 tyzdnov, prípadne 37 ak si sama alebo máš viacerčatá, vypočítava sa z VZ za predchadzajúci rok.
na RP 256€ máš narok vtedy ak si poberala materské, musí tam byt splnená 270 nemocenského poistenia.

ivka1984
12. máj 2010

takze nemusim si platit dobrovolne staci ked mam zaplatene 270 dni tu nemocensku ktoru mi odvadza zamestnavatel

andula514
13. máj 2010

už by si to ani nestihla s tym DNP, lebo pozeram že si v 24tt,
a stačí ak to maš zaplatené to čo odvadza zamestnavateľ

ivka1984
14. máj 2010

no tak potom super.....dakujem za odpovede