Nezamestnaná a tehotenstvo. Mám nárok na materskú?

thalia2303
10. mar 2008

ahojte, neviete nahodou ako to je ked budem dobrovolne nezamestnana a budem si platitsama zdravotne, a ked zostanem tehotna na rizikovom. ci bude za mna stat platit nemocenske alebo az od narodenia dietata matersku?

adrioska
10. mar 2008

Thalia, ked si dobrovolne nezamestnana, stat za Teba neplati nic. Na nemocenske a na matersku mas narok, ked si platis v case ked nastupujes na PN-ku alebo na matersku nemocenske poistenie, alebo po prepusteni ci odchode zo zamestnania si v ochrannej dobe. Ochranna doba je 6 mesiacov. Ked dovtedy ochories alebo ides na matersku,tak este mas narok na nemocensku alebo matersku davku. Ak sa len teraz idete snazit o babo a si nezamestnana, tak by som Ti odporucila platit si nemocenske poistenie, ale nie z minimalneho ale z vyssieho vymeriavacieho zakladu, aby ta davka bola vyssia. Inak budes mat narok hned od zaciatku materskej len na rodicovsky prispevok tusim a ten je nizsi. Dufam, ze som to dobre napisala. Inak najlepsie je informovat sa v Soc. poistovni.
Este tolko, ze ked sa Ti narodi babo, tak mas zo zakona povinnost ist sa prihlasit do Soc. poistovne, ako mamicka starajuca sa o dieta a za tu dobu za Teba stat plati dochodkove poistenie, cize sa Ti to rata do dochodku. To je dobre.

thalia2303
autor
10. mar 2008

dakujem za radu. ja som bola na materskej 6rokov lebo som ju mala od troch rokov predlzenu. na urad sa hlasit nechcem lebo tam treba chodit kazdy tyzden. preto som myslela ze budem dobrovolne nezamestnana. volala som na socialnu poistovnu ale tam platit nechcem nic, tam to je dobrovolne. iba tu zdravotnu by som si platila to je okolo 700sk. takze ked som dobre pochopila ze ked si na soialke nebudem platit nemocenske tak nedostanem pocas rizikovom nic. a vlastne zo socialnej poistovne nedostanem nic az od narodenia dietata mi budu platit dochodkove.budem dostavat matersku arodicovske tak ako ostatne mamicky v rovnakej vyske. ale ked si budem platit zdravotne tak pocas rizikoveho to nebude za mna platit stat? vies ja som myslela tak ze ked otehotniem tak stat sa stara tak ako ked je zena na materskej. mne tie peniaze nechybaju len chcem vediet ako to je. alebo je lepsie sa prihlasit na urade prace? neviem co je vyhodnejsie ja sa neplanujem zamestnat.

adrioska
10. mar 2008

nuz neviem, ci by stat za Teba platil zdravotne, ked si na rizikovom...to by bolo dobre sa spytat zase v zdravotnej poistovni, lebo to naozaj neviem. Ked sa prihlasis na urad prace, tak stat za Teba plati zdravotne poistenie len, ale musela by si sa chodit podpisovat a vykonavat tie verejnoprospesne prace alebo ako sa to vola. No keby si bola na rizikovom, tak mozno by si na tie prace nemusela ist.., len sa podpisovat. tieto veci uz dopodrobna fakt neviem, len teoretizujem... ☹

emjee
10. mar 2008

thalia ale nemocenske poistenie (ktore je potrebne mat zaplatene za posledne 2 roky aspon pocas 270 dni - aby si vobec mala narok na matersku) sa plati do socialnej poistovne - mas pravdu, je to dobrovolne, ale ak chces dostavat matersku, budes si ho musiet zaplatit

smejula
10. mar 2008

thalia, ak nebudeš platiť dobrovoľné NP, materskú nebudeš dostávať, dostaneš od 1. dňa rodičovský príspevok
A čo sa týka rizikového, tiež by si si musela dobrovoľne platiť do SP, aby si niečo dostávala

gapa
18. mar 2008

thalia, podla mna, ak sa neprihlásiš na UP a pôjdeš na rizikové, ak by si mala nárok na nemocenské zo soc.poistovne, v čase poberania nemocenského by si nemusela platiť ZP.

Vzhladom na to, že ale nebudeš mať nárok na nemocenské zo soc.poistovne (nemáš trvajúce NP, nie si v ochrannej lehote zo zamestnania, sama si NP neplatíš a ako dobrovolne nemocensky poistená by si musela mať splnenú aj podmienku 270dní v posledných rokoch) aj počas tejto doby si budeš musieť platiť zdravotné poistenie a podla mna až do narodenia dieťaťa- odvtedy máš nárok na poberanie rodičovského príspevku, (cca 4560,-Sk mesačne, na materské nebudeš mať nárok) a z toho titulu bude za teba platiť ZP štát. Ak do 15dní dní odovzdáš na SP prihlášku + vyhlásenie + kopiu rod.listu dieťaťa + prípadne prehlásenie o II.piliery (ak ho máš), tak za teba bude platiť štát dôchodkové poistenie odo dna narodenia dieťaťa

Ak by si ale bola zaevidovaná na UP a isla na rizikové, aj ked nemocenské zo SP nebudeš poberať, ako osoba zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie by si samozrejme ZP platiť nemusela.

smejula
19. mar 2008

jj, gapa má pravdu 😉
a este si vezmi, ze keby si nemocenske platis do SP z minima v sume 357,- Sk mesacne, dostanes v konecnom dosledku nizsiu davku ako rodicovsky prispevok 😖

gapa
20. mar 2008

smejula, ak by mala nárok na materskú nižšiu ako je rodičovký príspevok, tak jej ten rozdiel doplatia (myslím ale až od narodenia dieťaťa)

Uvediem však príklad, ak by si ešte pred otehotnením!!! platila dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP) 357,- mesačne, teda 4,4% z minimálneho vymeriavacieho základu 8100,- (ak už bude tehotná, alebo hned otehotnie, je neskoro sa prihlasovať).
Potom, ked zistí, že je tehotná, najneskôr však do 8tt!!! by sa odhlásila z DNP a hned další den by sa prihlásila (pozor nie dať zmenu ale prihlásiť a odhlásiť. Novým prihlásením sa zmení obdobie, z ktorého sa ráta materská, to minimum tam nebude zahrnuté) z vyššieho vymeriavacieho základu, napr. z terajšieho maxima 28142,- (ona môže aj z maxima, vzhladom na to, že nemá v tom istom čase iné NP- nie je zamestnaná ani SZčO platiaca povinné NP) a bude platiť poistné 1239,- mesačne až do nástupu na MD (resp. až do uplynutia 270dní DNP, ak by 270dní ku dnu nástupu na MD nestihla).

Na MD nastúpi po 26týždnoch od tohto posledného prihlásenia (8tt+26týždnov = 34tt -vtedy 6mesiacov pred PTP sa obvykle nastupuje na MD), vtedy sa jej materská bude rátať z VZ od posledného prihlásenia. Ak nastúpi na MD pred uplynutím 26týždnov, materská bude rátaná z predpokladaného VZ DNP, t.j. materská bude len 148,50Sk na kalendárny den (preto je dôležité sa nanovo poistiť najneskôr v 8tt)
Ak bola poistená ešte pred otehotnením a dieta sa nenarodí skôr, tak stihne uplynúť 270dní NP do dna pôrodu, takže jej vznikne nárok na materskú. Ak 270dní do dna pôrodu nestihne uplynúť, nárok na materskú jej nevznikne.

Ak teda stihne uplynúť 270dní DNP a uplynie aj 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP, tak jej materská by bola v tomto konkrétnom prípade cca 500,-Sk na kalendárny den, co je cca 15.000 až 15.500,- Sk na mesiac.

Tak si zrátajte, či sa to oplatí.
Zaplatí napr. 3 mesiace po 357,- + cca 6,5mesiaca po 1239,- = výdaje cca 9.200,- a vznikne jej nárok na materské, za celý čas MD, čo je obvykle 28týždnov (pri viac detoch, alebo ak je žena osamelá tak 37týždnov), takže (28týžx7dní) za 196dní x 500Sk/den = materská cca 98.000,-Sk.
Pre porovnanie, v tom istom čase, ak by nemala nárok na materskú, bude dostávať rodičovký príspevok cca 4.560,-Sk mesačne počas 22týždnov (prvých 6týždnov, kedy bude poberať materskú nárok na RP nebude, ten vznikne až od narodenia dieťaťa), takže za ten čas by bez platenia DNP dostala RP cca 28.000,-Sk.
Takže získa o cca 60.800,- (98000 - 28000 - 9200) viac ako keby nič neurobila. 😵

Dúfam, že je to zrozumitelné 😉 , lebo je tam asi až príliž informácií.

charlize
30. mar 2008

Ahojte, tak to tu citam, ale nie som si ista, ci tomu rozumiem. Som studentak VS. Za predpokladu, ze rozmyslam trosku racionalne, brigadujem pocas celej VS, teda nie som zamestnana... ak by som ale chcela po skonceni VS babo, stacilo by mi - ak by som chcela dieta po VS, keby som si platila napr posledne dva roky vysokej skoly DNP?
Teda neviem, ci tomu rozumiem, ked tak pozeram na tych 270 dni, skusite mi to vysvetlit? Dakujem krasne.

emjee
31. mar 2008

charlize netreba cele 2 roky - staci 270 dni za obdobie poslednych dvoch rokov, tzn. ze napriklad prepokladany termin porodu je dajmetomu 30.septembra 2008 - nastup na matersku je najneskor 6 tyzdnov pred - cize 15.augusta 2008 - v takomto pripade musis byt v obdobi 15.augusta 2006-14.augusta 2008 minimalne 270 dni nemocensky poistena (nemusi to byt suvisle obdobie a najnovsie to nemusi byt z jedneho druhu poistenia - cize mozes byt dajmetomu 200dni poistena ako samoplatitel, a zvysok poistena z pracovneho pomeru)

gapa
31. mar 2008

emjee, skoro súhlasím.
No treba splniť 270dní NP v posledných dvoch rokoch "pred pôrodom", nie do uplatnovania si nároku na materskú. Tak napr. pri predpokladanom termíne ako si uviedla 30.9.08 treba splniť podmienku 270dní v období 30.9.06-29.9.08
Ak by to bolo tak na hrane, tak sa bude sledovať obdobie dvoch rokov "pred skutočným pôrodom" (materskú SP dovtedy nevyplatí). A tiež v tom prípade treba platiť poistné aj po nástupe na MD až do dosiahnutia 270dní (tak sa to robilo v r.2007). Ak by nastal pôrod skôr ako bol predpoklad a nestihlo sa 270dní, tak nárok na materskú nevznikne.
Preto je dobré-jednoduchšie (ale nie nevyhnutné), ak je splnených tých 270dní už v den nástupu na MD, teda splnených 270dní v obdbobí od 30.9.06 do 14.8.08.

gapa
31. mar 2008

Ešte to doplním, že platiť až do dosiahnutia 270dní treba pri DNP (nie pri zamestnancovi). Tiež pri DNP treba aby uplynulo od posledného prihlásenia na DNP "do nástupu na MD" 26týždnov (to platí len pri DNP, nie pri zamestnancovi ani povinne NP SZčO), inak bude materská počítaná z minima t.j. 148,50Sk na den (samozrejme len ak sa splní 270dní NP).

emjee
1. apr 2008

fiha, to som nevedela, ale aj tak by som sa na to nespoliehala

mhas
23. jún 2008

Prišla som pred pár dňami zo zahraničia a som v skoro ôsmom mesiaci a chcela by som sa zaevidovať na Úrad práce. Nebude to v tomto štádiu divné? Ide mi vlastne len o to, aby som si nemusela platiť zdravotné sama.Alebo počas materskej dovolenky platí za mna tak či tak štát?Viete mi poradiť?

gapa
23. jún 2008

štát platí za teba, ak nie si zamestnaná alebo szčo napr:
- ak si evidovaná na UP
- ak "poberáš" materské, nemocenské, ošetrovné (teda nezáleží, či si na MD, ide o to, či poberáš materské!)
- ak poberáš rodičovský príspevok (ten začneš poberať až od narodenia dieťaťa a poberá sa obvykle do 3rokov dieťaťa, ak dieťa nedáš do štátom dotovanej škôlky)
- ak sa riadne staráš od dieťa do 6 rokov (to je obvykle u zdravého dieťaťa od 3-och rokov, ak dieťa dáš max. na 4hod do škôlky - toto platí teraz, môže sa po čase meniť)

fyalynka
26. jún 2008

Ahojte baby, cele som si to tu precitala, aspon som sa snazila, no mozno sa vam moja otazka aj tak bude
zdat divna, ale ja tymto veciam vobec nerozumiem a mam v tom zmatok ☹
Takze, ak mi vie niekto poradit, bude veeeeeelmi vdacna...
Po skonceni mojej VS sme odisli s mojim manzelom do zahranicia, sme tu 3 roky, cely cas si platim doma
zdravotne poistenie, som prihlasena ako dobrovolne nezam. Teraz koncom jula ideme na stalo domov,
chceli by sme babatko, uz sa na nom pracuje 🙂 a co ma trapi je, ze ak by sa to podarilo, tak ma asi
tazko niekto zamestna...a preto neviem, ze ci mam doma vobec na nieco narok...??? ☹
Dakujem vopred za rady... 😉

gapa
26. jún 2008

fyalynka,
asi ti velmi nepomôžem, lebo so zahraničím nemám skúsenosť a ani na stránke www.porada.sk nie sú jednoznačné odpovede na to (asi ani SP si s tým nevie velmi rady???)

na Slovensku musíš splniť 270dní nemocenského poistenia, aby si mala na materskú nárok (na rodič.príspevok budeš mať podla mna, nárok tak či tak, ak máš trvalý pobyt v SR, jeho výška je cca 4560,- Sk na mesiac od mesiaca narodenia dieťaťa, ak by si na materskú nemala nárok). Vraj sa do tých 270dní započítava aj doba v zahraničí, no nikto ti to nepotvrdí. Môžeš skúsiť v soc.poistovni.
Preto by som ti radila ešte pred otehotnením sa prihlásiť dobrovolne aspon z minima = vymeriavacieho základu 8100,- takže mesačne platiť 357,- (4,4% z 8100,-) aby ti plynuli dni nem.poistenia (ak by sa to zahraničie nerátalo). Potom, keby si otehotnela by záležalo, či budeš mať prácu alebo nie. Ak nie, tak sa treba najneskôr do 8týždna tehotenstva odhlásiť a nanovo prihlásiť. No o tom tu je už písané.
No a musím upozorniť, že od 1.1.09 bude novela zákona o soc.poistení, takže v tom prípade to treba sledovať, či sa niečo nezmení. Tažko predpokladať, čo sa zmení, lebo pri novele od 1.1.08 schválili nakoniec niečo, čo nik nepredpokladal.
Pri súbehu prac.pomeru + dobrov.nem.poistenia je to už zložitejšie.

vejinka
3. júl 2008

ahojte kocky prepacte ze rusim ale dnes som dostala uz papier "ziadost o materske" a nastupujem na matersku 25.7.2008. chcem sa spytat ci mi nahodou nemal dat dva papiere ziadost o materske kedze jeden dam na socialku a vraj druhy musim dat na druhe poistenie. ale ake to netusim 😖 12.7. mi vyprsi povinnych 270dni DNP. som evidovana na urade prace od cca januara.

gapa
3. júl 2008

Ak chceš žiadať o materské len z DNP, tak ti stačí len jedna žiadosť.
Ak chceš skúsiť podať si žiadosť aj zo zamestnania (neviem, kedy ti skončil poslený PP a či splnaš 270dní nem. poistenia zo zamestnania v posledných dvoch rokoch pred pôrodom a ako je to dlho od ukončenia tvojho PP), tak si musíš "sama" žiadať od lekára dvakrát žiadosť o materské (pravdepodobne za jednu mu zaplatíš cca 30Sk, lebo SP im prepláca len za vystavenie jednej). Lekár nemôže vedieť, kolko nemoc.poistení máš. 😉

Podla toho, čo som si prečitala na stránkach www.porada.sk, tak nárok z ukončeného zamestnania, ak si mala DNP, ti nevznikne. Ale podala by som si napriek tomu aj žiadosť do zamestnania, ak splnaš podmienku 270 + od ukončenia PP uplynulo do nástupu na MD maximálne 6mesiacov. Ved možno ... ?
Ale k tomu budeš potrebovať od posledného zamestnávatela "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku". A sama si to odnesieš na SP podla sídla firmy. Uplatnovať si budeš nárok na materské zo zamestnania v tzv. ochrannej lehote, ktorá je v prípade, že PP skončí počas tehotenstva 6mesiacov.
V najhoršom prípade ti napíšu, že ak máš iné nem.poistenie, ochranná lehota z ukončeného nem.poistenia ti neplynie.
A na oboch žiadostiachi v takomto prípade nezabudni zaškrtnúť, že si nárok uplatnuješ aj z iného nem.poistenia.

vejinka
3. júl 2008

no robila som do konca novembra 2007. a otehotnela som v dec. takze asi nic z toho...muz videl jednu zenu ked bol dnes so mnou v poradni ze mala dva papiere ziadosti..a myslel si ze mne zabudli dat jeden..ale zjavne to bdue tym ze ta zena asi robila ..neviem

gapa
3. júl 2008

takže ti stačí jedna žiadosť.
A radšej si všetko prefoť a daj si oraziť prevzatie na SP. 😉 A na SP si zober všetky papiere, čo budeš potrebovať po narodení dieťaťa. RLFO (aj viac krát) + vyhlásenie + oznámenie o sporitolovi (ak si v II.pilieri)

vejinka
3. júl 2008

gapa..dakujem pekne nebyt teba tak si to asi hodim 😀

natashka
30. dec 2008

Ahojte takze moja skusenost som studentkou VS otehotnela som a NAMAM zaplatene nemoceske poisteie pretoze to studenti nemaju vlala som na poistovnu je sice pravda, ze ak chces matersku musis maat zaplatenych tych 270 dni ale AK SI STUDENTKOU VS nemas to mat ako zaplatene a v takomto pripade stat automaticky vaplaca rodicovsky prispevok, ktory je takisto vysoky ako materska len az po narodeni babatka. Takze studentky matersku dostanete nebojte nemusite platit ziadnych 270dni spatne

lienocka235
30. dec 2008

no natashka.. nei je to celkom tak..
zeny co maju poistne zaplatene.. ci uz z platu alebo ako dobrovolne poistene osoby mozu mat matersku az do vzsky cca 16 000 a ta studentka dostane len do vysky RP teda 4800 cca.. to je dost rozdiel..

emjee
30. dec 2008

natashka ano dostanes "matersku" ale len do vysky rodicovskeho prispevku co je zhruba tych 4800,- sk a az po narodeni dietatka
ak si studentkou, mozes si platit dobrovolne nemocenske poistenie

lienocka235
30. dec 2008

a spatne sa to doplatit neda to len pre uplnost..

gapa
30. dec 2008

natashka, súhlasím s lienockou a emjee, je to dosť rozdiel dostávať materské z cca maxima a rodič.príspevok t.č. tuším 4790,- alebo 4780,-? Sk. No a tiež môže byť v určitých prípadoch trošku problém s obdobím od nástupu na MD do pôrodu, ak nemáš nárok na materské. Napr. ako nezamestnaná ak nie si zaevidovaná na UP by si si musela sama platiť zdrav.poistenie za toto obdobie...

no školáci sú štátom poistení len zdravotne, bohužial nijak inak. A spätne si môžu doplatiť len dôchodkové poistenie.

lienka8311
30. dec 2008

Ahojte,no ja mam tiez problem.Som dobrovolne nezamestnana,ale vykonavam osobnu asistenciu,takze zdravotne poistenie mi plati stat.Do socialnej poistovne neodvadzam nic,mam narok na matersku?

gapa
30. dec 2008

lienka, s osobnou asistenciou nemám skúsenosť, no nárok na mateské záleží od nemocenského poistenia. Takže ak nie si "nemocensky" poistená aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom a ... (aj iné podmienky), tak nárok na nemoc.nemáš.

A neviem, či vieš, od 1.1.09 je možnosť za istých okolností pri osobnej asistencii byť dôchodkovo poistená štátom vid zákon účinný od 1.1.09 o sociálnom poistení napr. § 15 ods.1 písm.e) (to ale nesúvisí s tvojou otázkou)

lienka8311
31. dec 2008

gapa,dakujem,aj ja mam pocit,ze na matersku nemam narok,kedze nemam to nemocenske poistenie,ale len na rodicovsky prispevok.A ten sa pobera od nastupu na matersku,alebo az od narodenia dietata?nevies poradit?