Opatrovanie rodiča bez uznaného opatrovateľského príspevku a odvody

tatolu
11. sep 2012

Ahojte. Prosím, nevie mi niekto poradiť? Už od apr.2011 sa starám o maminku, ktorá po roku od nástupu na riadny dôchodok dostala mozgovú príhodu. V súčastnosti je postihnutie vyššie ako70%. Maminka je vydatá, ale s manželom nebývajú v spoločnej domácnosti už vyše 20 rokov. Pri výpočte o opatrovateľský príspevok ich spoločný príjem prevyšuje živ.minimum, takže jej nebol priznaný opatrovateľský príspevok. Maminku som si zobrala k sebe na prechodný pobyt. Potrebuje stálu starostlivosť a teraz vlastne nasleduje moja otázka... Čo všetko by mohol za mňa štát platiť v takom stave ako je, teda, že je vydatá? Tak ma napadlo, či neexistuje niečo také, ako keď sa rodič stará o dieťa do 6 rokov bez poberania RP, ale štát za neho povinné odvody platí.
Ďakujem za všetky informácie

lalinko2010
30. nov 2016

@severanka90 tak som to ja zle pochopila.
berie sa len príjem mami a otca, a podľa toho ti vyjde príspevok na opatrovanie.
podľa môjho výpočtu by si mala dostávať 244,37 eur.

lalinko2010
30. nov 2016

@sendy1977 nikto z upsvar nenahlasuje opatrovateľov do zp a ani do sp, mala by si sa informovať. možno pýtali preto lebo nevedeli čo je s tebou a ty si zaniesla potvrdenie o ppn. choď sa zahlásiť do sp.

sendy1977
30. nov 2016

@lalinko2010 ďakujem, idem sa spýtať

severanka90
30. nov 2016

@lalinko2010 jooj no to ti vyslo dajako vela nie? Mozno po novom roku to bude daco cez 200e, lebo mame trosku pridaju na dochodku, aj otcovi volajake euro pribudne, tak to asi este pokratia. Sa necham prekvapit v januari. Len neviem ci to budu zvysovat automaticky, alebo zase bude treba poziadat a ponosit tam rozhodnutia o dochodkoch.

lalinko2010
30. nov 2016

@severanka90 mama 350eur a otec 330eur dôchodok.
teraz dostávaš 157,85eur ale vychádzam z tohto dôchodku, potom ak sa to zvýši je to suma ako som ti rátala, nakoľko je tam 1,7 nžm , t j 336,753eur a príspevok má vyjsť na 247,62eur.

lalinko2010
30. nov 2016

@severanka90 a berie sa dôhodok za rok 2015 teraz, a od 2017 rok 2016 dôchodok.

severanka90
30. nov 2016

@lalinko2010 no mas pravdu....vies to lepsie vyratat, lebo som tam neuviedla presne ake maju dochodky...mama ma asi 359e, otec ma tiez nieco cez 330e, ale neviem presne tie drobne, ja mam ten prispevok asi 147e....ale potesi ma akekolvek zvysenie. Len stale tam bude nejaka hranica, cez ktoru sa nedostaneme. Ale ako si spominala, ze mozem na par hodin pracovat, tak vyskusam nieco najst kym sa da.

sendy1977
30. nov 2016

@lalinko2010 bola som sa spýtať na SP tak platí za mna štát. Ak som správne pochopila tak platia za mna z minimálnej mzdy? aj keď beriem iba 150 e?

r1000
30. nov 2016

Ahojte viete mi poradit ked berie znama pestunsky na dieta s detskeho domova a plno sa mu stara je mental.slabsie zaostaly.ci za nu stat nieco plati.ako si moze este pomoct je nanho sama a prispevok ma 175e pestun.a dieta 138 a 23pridavok.dakujeme moc

houistiti
31. jan 2017

Ahojte, prosím Vás neviete mi niekto poradiť čo mám robiť a ako by som mal postupovať pri tom ked som vnuk a chcel by som sa starať o svoju babku. Ako mam žiadať o príspevok a koľko by som asi tak dostal? Ďakujem.

abigael
31. jan 2017

@houistiti zaleži od diagnozy aky ma treba ist na urad poziadat papier že sa chcete starat o babku vypisete kotmu date lekarske spravy nie staršie ako tri mesiace aspon tak viem ja som vybavovala na moju mama lebo ma vaskuliditu ale jej neuznali lebo nemala palicu a chybal jej nejaky papier

marickal
31. jan 2017

Ďakujem

houistiti
31. jan 2017

@abigael na aky úrad by som mal ist po ten papier prosim ta?

abigael
1. feb 2017

na socialny urad

bublinka032
1. feb 2017

@houistiti
treba ísť na úrad práce a vypýtať si žiadosť na pp na opatrovanie. Výška príspevku záleží od príjmu tvojej babky.

tslobik
28. apr 2017

Mohla by som sa spýtať aj ja? Aký by bol postup, ak by som chcela opatrovať otca s diagnózou karcinom hrtana (nerozpráva). Je dôchodca, dôchodok má pekný celkom. Je také niečo možné a započítavalo by sa mi to do dôchodku a aký príjem by som mala. Resp. mohla by ho opatrovať manželka? (tá síce má tiež dosť zdravotných problémov). Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

bublinka032
30. apr 2017

@tslobik prispevok na opatrovanie sa pocita do dochodku len si to musite sama nahlasit v socialnej poistovni. Mohla by ho opatrovat aj manzelka. Vyska prispevku zavisi od prijmu rodicov. Neviem co znamena ze dochodok ma dost pekny a aky prijem ma jeho manzelka.