Opatrovanie rodiča bez uznaného opatrovateľského príspevku a odvody

tatolu
11. sep 2012

Ahojte. Prosím, nevie mi niekto poradiť? Už od apr.2011 sa starám o maminku, ktorá po roku od nástupu na riadny dôchodok dostala mozgovú príhodu. V súčastnosti je postihnutie vyššie ako70%. Maminka je vydatá, ale s manželom nebývajú v spoločnej domácnosti už vyše 20 rokov. Pri výpočte o opatrovateľský príspevok ich spoločný príjem prevyšuje živ.minimum, takže jej nebol priznaný opatrovateľský príspevok. Maminku som si zobrala k sebe na prechodný pobyt. Potrebuje stálu starostlivosť a teraz vlastne nasleduje moja otázka... Čo všetko by mohol za mňa štát platiť v takom stave ako je, teda, že je vydatá? Tak ma napadlo, či neexistuje niečo také, ako keď sa rodič stará o dieťa do 6 rokov bez poberania RP, ale štát za neho povinné odvody platí.
Ďakujem za všetky informácie

susanerose
11. sep 2012

Jediné, čo by Vám pomohlo, aby ste dostali príspevok a aby boli za Vás hradené odvody je, aby sa rodičia rozviedli. Inak nedostanete príspevok a tým pádom nebudú za Vás hradené odvody. Tie sú iba vtedy, ak poberáte príspevok na opatrovanie.

lalinko2010
10. okt 2012

@tatolu poradím ak je toto ešte aktuálne - aby si si nemusela platiť aspoň zdravotné odvody do zdravotnej posiťovne - zober rozhodnutie o nepriznaní príspevku na opatrovanie z dôvodu prevyšujucého príjmu a zober aj komplexný posudok, ktorý bol vydaný tvojej maminke a choď do zdravotnej poisťovne ak bude ochota a tá pani ťa pochopí čo potrebuješ, tak podpíšeš čestné vyhlásenie, že si s maminkou doma a staráš sa o ňu, žiaľ bez peňazí a uznajú to, ale sociálna poisťovňa je nulová, nakoľko nestačí mať posudok o tom, že je maminka odkázaná na opatrovanie, musíš mať vyplácaný peňažný príspevok na opatrovanie a to žiaľ nemáš. ak by sa tvoji rodičia rozviedli, veľa si nepomôžeš, nakoľko sa berie do úvahy rok 2011 pri prepočte, na rok 2013 to bude rok 2012 a to sú manželia. hádam som trošku pomohla.

tatolu
autor
10. okt 2012

@lalinko2010 Vďaka za info 😉 Je to stále aktuálne 😔

gacka
20. máj 2013

moja mamina je imobilná,potrebuje kyslíkový prístroj,pohybuje sa len na vozíku.Je obézna.Žije s manželom,ktorý má 83 rokov.Sme 4 súrodenci,ktorí pracujeme.Momentálne je v nemocnici,kde ju chodíme krmiť a potrebuje plienky.Jej stav je veľmi vážny a otec ju nezvládne.Súrodenci sme saaj s otcom dohodli,že by bolo dobré ju dať do súkromného sanatória(hospic).Hoci je to veľmi drahé-1000 eur.mesačne. Spoločne by sme to zvládli. Ale...mama je mentálne v poriadku a ja si neviem predstaviť, že bude akoby stále v nemocnici a jej byt je len 2 kilometre od nej a nemôže prísť domov.Moja otázka: mám 52 rokov. Som rozvedená a potrebujem raz dostávať normálny dôchodok.Ak by som sa rozhodla nechať zamestnanie a starať sa o matku , existuje niečo také ako zamestnať sa ako opatrovateľka vlastnej matky (aj bez nároku na plat)?aby mi to bolo započítané do dôchodku?Mám depky z toho, ako sa bude cítiť moja matka. Myslím, že aj keď ideme na akúkoľvek krásnu dovolenku, tešíme sa domov. a ona by sa domov už nedostala.

jerryjanka
20. máj 2013

@gacka roky opatrovania ak ti to uznaju sa uznávajú do dôchodku - suma nie. a zamestnať sa ako opatrovatelka - to sa nedá ak si pribuzná tak jedine požiadať o príspevok za opatrovanie a to je tak ako som písala - suma maximalne 200 eur aj to len ak ma mamina maly dôchodok a roky sa zaratavaju to je všetko. Cely tento štát je na hlavu.

gacka
20. máj 2013

Ďakujem. Ale ešte- otec je bývalý vojak , má vysoký dôchodok.Ja by som nepotrebovala príspevok,len sa bojím aby sa mne neznížil dôchodok.Potrebujem len aby som vyžila.Mne by určite súrodenci doplácali -momentálne.Ale čo potom?A veľmi pekne ďakujem , že si sa mi dala radu.

bababara
24. máj 2013

Ahojte,
citam tu tak vase zazitky a niecim podobnym som si presla aj ja. Moja zrazu zacala postupne zabudat (kde ma veci, ci zamkla byt, zobrat si lieky), citit sa osamela a vsetka energia jej odchadzala. Tak som k nej zacala chodievat ja, aby som jej robila spolocnost a starala sa o nu. No postupne sa z nej stala leziaca a to uz bolo nad moje sily fyzicky aj psychicky. Vobec som nemala cas na svoj zivot. Museli sme to riesit a nechceli sme ju dat do domova, to by neprezila. Po dokladnom zvazovani sme sa rozhodli najat si opatrovatelku cez Opatrovaniebratislava a bola to najlepsia volba aku som mohla zvolit. Moj zivot sa celkom zmenil, odpadla mi velka zataz a o babicku je mozno este lepsie postarane ako ked som tam chodila ja. Opatrovanie jej zabezpecilo skvelu opatrovatelku, ktora sa o babicku tak dokladne a starostlivo stara, ze nic lepsie si neviem predstavit. A to sme ju nemusel davat do domova. Nie je to sice zadarmo, ale skutocne to co mi tato sluzba priniesla stoji za tie peniaze.

hapa9
30. máj 2013

ANDREA AHOJTE JA BY SOM SA CHCELA SPYTAT CI BY NIEKTO NEVEDEL PORADIT JA SA DOMA STARAM O NEVLADNU PENI NIE JE MI ZIADNA PRIBUZNA POVEDLAI MI ZE SI MOZEM POZIADAT O OPATROVNE ALE MUSI MAT U NAS TRVALY POBYT NA URADE MI VSAK DALI LEN PRECHODNY KEDZE JE NEVLADNA MUSELA BY SI IST PRI ZMENE TRVALEHO BYDLISKA PREROBIT OBCIANKSY A TERAZ NEVIEM CI MI TO UZNAJU ALEBO NIE MATE S TYM UZ NIEKTO SKUSENOST?ZA SKORE ODPOVEDE VOPRED DAKUJEM

tatolu
autor
30. máj 2013

@gacka @jerryjanka Gacka, ak ostaneš doma a budeš sa starať o nevládnu maminku - bez nároku na príspevok, tak sa Ti to do dôchodku neráta 😒 Teraz sa bude meniť nejaký zákon od 1.7. a asi by sa to mohlo rátať, ak si budeš doplácať, ale nemám ho naštudovaný ešte... Čo sa týka opatrovania, tak jerryjanka nemá pravdu... Opatrovanie môže vykonávať aj rodinný príslušník ak má opatrovateľský kurz, alebo je vyštudovaná sestrička, alebo sociálnu prácu. Problém je, že by Ťa musel zamestnať Mestský úrad, alebo súkromná opatrovateľská služba 😔 . Postup je taký, že požiadaš UPSVaR o opatrovanie, tí Ti to pre vysoký príjem neschvália, s tým papierom potom žiadaš mesto o opatrovanie, podľa zákona od začiatku tohto toka však už mesto nie je povinné toto zabezpečiť 😔, ale skúsiť môžeš 😔. Za to, že žiadaš o opatrovanie od mesta sa platí podľa miery postihnutie poplatok asi 1,50 Eur/hod a príjem opatrovateľky sa pohybuje na min.mzde. V sume sumárum v Tvojom prípade, by si bola iba málinko v pluse, ale rátalo by sa to do dôchodku 😉
@hapa9 Stačí Ti doklad o prechodnom pobyte. Tento potom prikladáš ku každej žiadosti. Aj u Teba však platí, že žiadosť o opatrovanie musí podať žiadateľka o túto službu (čiže pani o ktorú sa staráš) - v žiadosti sa uvádza, kto sa bude starať-čiže uvedie Teba. Ak UPSVaR schváli (ak má teda pani nízky dôchodok), tak potom Tebe pridelia opatrovateľský príspevok, čo je v sume max. 230 Eur a pani strhnu z jej dôchodku sumu, ktorú bude mať nad minimálnu sumu (nechajú jej okolo 190 Eur).
Pre info:
Možné služby:
- asistenčná služba - opatrovaný musí mať max. 65rokov, môže mať viac opatrovateľov. Opatrovateľovi prináleží odmena asi 2,50 Eur/hod. Asistenciu môže vykonávať aj rodinný príslušník max 4 hod./denne.
- opatrovateľský príspevok - môže byť iba jeden, ktorý sa o chorého stará - 24 hod. denne s možnosťou sa zamestnať aj v inom zamestnaní max. však na 4 hod/denne a musí na Mestskom úrade spísať, kto sa bude o opatrovaného starať počas jeho neprítomnosti. Podmienka je, aby opatrovaný mal u opatrovateľa trvalý alebo prechodný pobyt 😔, ale mám pocit, že uznajú aj keď je opatrovník blízko trvalého bydliska u opatrovaného - teda v tom istom meste/dedine.
- inštruktor sociálnej rehabilitácie - je určený pre všetky vekové kategórie, ale zatiaľ sa uvádza asi iba v zákone - v praxi asi iba výnimočne - vykonáva človek, ktorý má ukončený tento kurz alebo študoval v oblasti sociálnej práce.

hapa9
30. máj 2013

@tatolu super ste mi poradila ale myslela som ze pani nebudu nic brat z dochodku ze to je prosto co jej patri a toto je co dava statnie?ani ta pani na urade nic take nespominala

tatolu
autor
30. máj 2013

@hapa9 tuto je to celkom pekne vysvetlené - opatrovanie 😉 http://www.employment.gov.sk/pp-na-opatrovanie.... a to zníženie je zamontovné tuto:
"Sumy peňažných príspevkov na opatrovanie určené podľa predchádzajúcich odsekov sa znížia, ak je príjem fyzickej osoby s ŤZP vyšší ako 1,4 násobok sumy životného minima (platné sumy životného minima sú uvedené v samostatnej tabuľke).
Ak je opatrovanou fyzickou osobou s ŤZP nezaopatrené dieťa, tak sa sumy peňažných príspevkov znížia, ak príjem fyzickej osoby s ŤZP prevyšuje 3 násobok sumy životného minima (platné sumy životného minima sú uvedené v samostatnej tabuľke)."
- čiže nie, že jej zoberú z dôchodku, ale Ty dostaneš menej (tam som sa kopla 🤐 )

hapa9
30. máj 2013

@tatolu hej tak to moze byt tak ze ja dostanem menej lebo jedna pani pisala ze si zobrala svoju mamu opatrovat k sebe domova urobila jej prechodny pobyt a ze jej to neuznali ze musi mat trvaly pobyt no neviem ako taku bezvladnu babku dostanete robit obciansky ked sa zmeni trvaly pobyt musi sa aj obciansky preto som sa o to zaujimala

tatolu
autor
30. máj 2013

no tuto sa píše tiež niečo o tom - nechápem, prečo to panej pri opatrovaní mami neschválili 😕 http://www.sme.sk/c/6323396/opatrovat-nemusite-...
"Problém s rovnakým bydliskom sa týka iba tých, ktorí opatrujú cudzích ľudí.
„Opatrovatelia, ktorí majú blízky vzťah k opatrovanému, nemusia spĺňať podmienku bývania. To znamená, že sa nemusia prihlásiť na trvalý alebo prechodný pobyt v mieste trvalého pobytu opatrovaného,“ vraví Janíková.
Pod blízkym vzťahom sa rozumie manžel, manželka, dieťa, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec, nevesta, zať, svokor, svokra, švagor, švagriná, neter, synovec.
„O poskytnutie peňažného príspevku na opatrovanie však môže požiadať nielen fyzická osoba, ktorá má blízky vzťah k opatrovanému, ale aj iná fyzická osoba,“ dodáva hovorkyňa ústredia práce
Andrea Hajdúchová. Podmienka bývania je v tomto prípade splnená v prípade, ak má opatrovateľ nielen trvalý, no aj prechodný pobyt u opatrovaného alebo naopak opatrovaný u opatrovateľa."

Podľa môjho názoru aj názoru ľudí zo súkromnej opatrovateľskej služby, prvá žiadosť nebýva schválenaná a treba sa odvolať 😝 . Asi majú na to nejaké vnútorné usmernenia, aby "nemrhali" peniazmi 🤐 😠

gacka
31. máj 2013

veľmi ďakujem za rady. Vybaviť opatrovateľku je výborná rada, Veľmi ďakujem.

andrea77
12. sep 2013

@lalinko2010 ja by som sa chcela spýtať, že mamina - o 2 roky by mala ísť do riadneho dôchodu - sa stará o svojho otca, ktorý je ZŤP, poberá riadne opatrovateľský príspevok. Moja otázka znie, či sa jej toto obdobie radne započítavá k dôchodku a z akého príjmu jej budú potom vypočítavať dôchodok,lebo ten príspevok na opatrovanie čo momentálne poberá je strašne máličko.vďaka

andrea77
12. sep 2013

@jerryjanka roky sa uznajú počas opatrovania k dôchodu- to som pochopila asi správne,ale z čoho sa potom vypočítava riadny dôchodok tej osoby,čo sa starala o osobu s ŤZP a poberala riadne opatrovateľský príspevok? Mala by platiť ešte nejaké pripoistenie,aby dostala v budúcnosti vyšší dôchodok,alebo to na to nemá vplyv?vdaka.

lalinko2010
12. sep 2013

@andrea77 ahoj, treba zistiť či sa mamička zaevidovala do Sociálnej poisťovni, lebo od roku 2006 platí odvody do dôchodkového poistenia štát, platí to 12 rokov a ak ja dobre viem, tak sa to ráta z priemerného zárobku na Slovenku, nie zo sumy čo poberá za opatrovanie.

lalinko2010
12. sep 2013

@tatolu ahoj, robím na upsvar - oddelenie peňažných príspevkov na kompenzáciu ŤZP ale to čo si napísala o opatrovaní mi je novinka, trošku to je popletené.
1. nikdy sa opatrovanému neberie z dôchodku
2.žiadosť na opatrovanie podáva žiadateľ čiže opatrovateľ, nie opatrovaný - nakoľko opatrovaný ani nie je účastník konania, ale žiadosť musí podpísať
3. prechodný pobyt stačí pri cudzích osobách, ak je to panelák, stačí trvalý pobyt, pretože prechodný nepotvrdia na MÚ, pretože je to jeden a ten istý panelák
4. ak vám priznajú opatrovanie NEZABUDNITE sa zaevidovať do sociálnej poisťovne a do zdravotnej poisťovne!!!!!

andrea77
12. sep 2013

@lalinko2010 zaevidovaná je určite, príspevok poberá piaty rok, len sme nevedeli, z akej sumy sa bude ten dôchodok počítať,lebo zo životného minima sa mi to zdalo nejako divne.vdaka

lalinko2010
12. sep 2013

@andrea77 zo životného minima nie, ja viem tak že je z prierného platu na Slovensku.

tatolu
autor
12. sep 2013

@lalinko2010 jéj som rada, že Ťa tu mám, môžem sa spýtať viac vecí?

lalinko2010
12. sep 2013

@tatolu jasné, pýtaj sa! odpoviem!

tatolu
autor
12. sep 2013

@lalinko2010 potrebujem dosť konkrétne informácie, tak by som Ťa radšej otravovala cez IP...

lalinko2010
12. sep 2013

@tatolu neni problém, kľudne napíš.

andrea77
12. sep 2013

@lalinko2010 dakujem.

andrea77
16. sep 2013

@lalinko2010 ešte by som sa Vás chcela spýtať, či mi neviete poradiť,ako to je s opatrovateľských kurzom pre osoby, čo sa starajú o svojho blízkeho,ktorý je ZŤP, , či si ho musia urobiť aj tí,čo už opatrujú dávno,alebo to platí len pre tých, čo sa chystajú,že sa budú venovať opatrovaniu ZŤP osobu . Ďakujem ,ada

lalinko2010
17. sep 2013

@andrea77 ak budete opatrovať alebo opatrujete osobu ŤZP cez UPSVaR tak kurz nepotrebujete! ten kurz je potrebný len pre tie osoby ktoré poskytujú opatrovateľkú službu cez mesto alebo obec.

andrea77
17. sep 2013

@lalinko2010 veľmi pekne ďakujem.ada

alenala
16. okt 2013

Dobrý večer, vedel by mi niekto pvedať či môžem opatrovať svoju maminku, ktorá je po operácii zlomenej nohy v bedrovom klbe, lekár mi vysvetľoval, že po prepustení do domáceho ošetrenia bude potrebovať celodennú opateru, má 75 rokov, ale vlastne tá otázka: môžem ju opatrovať keď ja som na pol.invalidke(mám DM 1.typu), mám 56 rokov a2 roky do predčasného dôchodku, čo by bolo najlepšie pre moju maminku a potom pre mňa aby som potom neskončila pod mostom v kartóne či svojim deťom na krku? a bohužiaľ ja aj moja maminka sme vdovy , ďakujem moc za každú radu Ala

tatolu
autor
15. nov 2013

@alenala môžeš opatrovať svoju maminku... ale neviam, či chcš žiadať o opatrovateľský príspevok, alebo príspevok na opatrovanie (čo je max.10 dní platené ak pracuješ) alebo ? Opatrovateľ (teda Ty) môžeš byť aj na invalidnom dôchodku....